Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> SCOLI profesionale, Funeriu despre scolile profesionale
IMEON
Trimis: 1 Dec 2011, 08:00 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Desființarea școlilor profesionale, un rău făcut țării
http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-29/d...t-tarii-209506/

Acest mesaj a fost modificat de către IMEON la data 1 Dec 2011, 08:01 PM

--------------------
,,Nu e destul să știi,
TREBUIE SĂ ȘI APLICI,
nu e destul să vrei,
TREBUIE SĂ ȘI FACI"

J.W.Goethe
Mesaj personalTrimite email
carmen69
Trimis: 1 Dec 2011, 10:17 PM

Utilizator activ

Aici are foarte multa dreptate!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 1 Dec 2011, 10:33 PM

Utilizator avansat

Ce-i cu zvonul cel nou referitor la scolile profesionale pt absolventii clasei a IX-a de anul acesta?
Ne-a spus ceva directorul ca s-a discutat marti la sedinta de la ISJ. (detalii mai mmulte nu ne-a dat)

E doar zvon? A lucrat cineva la planurile cadru? A auzit cineva de un astfel de proiect?

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
indru
Trimis: 1 Dec 2011, 10:35 PM

Mentor

Din clipa in care isi incepe ideile cu asta:
Cei care au desființat școlile profesionale au făcut un „rău imens acestei țări“
, nu mai are dreptate.
Daca vroia sa fie apolitic, asa cum afirma in paragraful urmator, ar fi zis asa: "Desfiintarea scolilor profesionale a facut un rau imens acestei tari".

Sesizati diferenta? Altfel, dovedeste ca nu poate iesi dintr-un proiect in care a incremenit inca de cand a fost adus aici.

Dar eu intreb: cum poate fi considerat cel care a distrus invatamantul teoretic?

--------------------
Voi, grecilor, sunteti vesnic copii

Carthaginem esse delendam (in traducere aproximativa, LEN trebuie abrogata)
Mesaj personal
exasperat
Trimis: 2 Dec 2011, 12:19 AM

Utilizator avansat

ELevii de clasa aIXa tehnologic sa "vrea"sa renunte la liceu;sa faca 2 ani de profesionala,cu examen si diploma de competente profesionale;poate in timp se va gasi o cale sa finalizeze si liceul
-conditii:agent economic sa ii pregateasca;meserii cerute de piata/autorizate de Aracip;
-nu s-au gandit:daca elevii ar ïmbratisa ïdeea-ce ar face liceele respective fara clasle de a X a din anul viitor?sau vor sa experimenteze ciclul de noua clase fara planuri cadru,programe,etc adaptate .........
sad.gif sad.gif sad.gif
Mesaj personal
teng
Trimis: 2 Dec 2011, 08:56 AM

Utilizator avansat

Desființarea școlilor profesionale a fost o greșeală de lucru în sensul că s-a ales o soluție greșită pentru rezolvarea unei probleme reale: școlile profesionale mergeau spre autodesființare din lipsă de candidați.
- Școlile profesionale nu erau căutate. Ca urmare, liceele tehnologice își adaptau oferta la cerere. Numărul de clase de liceu era în creștere, iar clasele de profesională se împuținau.
- Școlile profesionale nu ofereau calificări viabile. Majoritatea absolvenților școlilor profesionale nu mergeau să lucreze, ci făceau liceul pe ruta progresivă.
De ce această atracție pentru liceu? Din două motive. Unu: există un număr semnificativ de elevi de nivel intermediar - între școala profesională și liceu - care pot și vor mai mult decât școala profesională. Doi: absolvenții de liceu sunt mai bine plătiți decât cei ai școlii profesionale.

Evident, nu desființarea școlilor profesionale era soluția. Iar reînființarea lor prin legea Miclea-Funeriu nu rezolvă problema de fond - școlile profesionale rămân neviabile și deci neatractive.
După mine, soluția era înființarea filierei profesionale a liceului și asimilarea școlii profesionale cu prima treaptă a acestei filiere. Filiera profesională ar fi fost finalizată cu un bacalaureat profesional - numai cu materii tehnice - dar fără drept de admitere la facultate. Care ar fi fost avantajele?
- S-ar creat un nivel de calificare potrivit pentru acei elevi care pot face meserie la un nivel mai înalt decât cel oferit de școala profesională și care nu vor să facă facultate.
- Absolvenții școlii profesionale ar fi putut continua studiile liceale pe o filieră în acord cu nivelul și tipul lor de pregătire.
- La finalul clasei a X-a ar fi existat cadrul necesar pentru o selecție a elevilor filierei tehnologice. Cei conștienți că nu vor face față unui bacalaureat tehnologic s-ar fi putut transfera la filiera profesională.

Acest mesaj a fost modificat de către teng la data 2 Dec 2011, 08:57 AM
Mesaj personal
teodorasz
Trimis: 2 Dec 2011, 11:14 AM

Începător
*

Cei care termina clasa a IX-a anul scolar 2011-2012, pot opta pentru scoala profesionala pe 2 ani.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 2 Dec 2011, 01:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (teodorasz @ 2 Dec 2011, 10:14 AM)
Cei care termina clasa a IX-a anul scolar 2011-2012, pot opta pentru scoala profesionala pe 2 ani.

Asta ne-a spus si noua directorul. Dar atat!!!.
Fara alte detalii.
A lucrat cineva la planurile cadru de la aceste scoli profesionale?
Nr ore?
Dupa cei 2 ani vor putea sa continue la liceu?

Ceva date concrete de unde putem afla?

--------------------
hcornelia
Trimis: 2 Dec 2011, 01:43 PM

Utilizator activ

Neoficial acestea ar fi planurile cadru.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 919 )
Fișier atașat  Plan_cadru_sc_prof_proiect.doc
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 2 Dec 2011, 02:43 PM

Utilizator avansat

Multumesc @hcornelia
Asta voiam sa aflu.
Ma cam nedumireste nr de saptamani la cl 11: 35+6.....
Dar daca asa au gandit-o... asta e.
Se vor aplica din 2012-2013?

--------------------
hcornelia
Trimis: 2 Dec 2011, 02:50 PM

Utilizator activ

Se pare ca da, din 2012-2013.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 701 )
Fișier atașat  Proiect_Metodologie_ScProf_2012.doc
Mesaj personal
hcornelia
Trimis: 2 Dec 2011, 02:53 PM

Utilizator activ

Si modul de organizare a imvatamantului profesional.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 713 )
Fișier atașat  IPT_din_anul_scolar_2012_2013_Sc_profesionala.doc
Mesaj personal
hcornelia
Trimis: 2 Dec 2011, 02:54 PM

Utilizator activ

Scuze: invatamant.
Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 2 Dec 2011, 03:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 2 Dec 2011, 02:43 PM)
Multumesc @hcornelia
Asta voiam sa aflu.
Ma cam nedumireste nr de saptamani la cl 11: 35+6.....
Dar daca asa au gandit-o... asta e.
Se vor aplica din 2012-2013?

De ce nu?
Eu terminam clasele a IX-a si a XI-a la 15 iulie!!!! Liceu teoretic!!!
E normal sa fie atatea sapt de practica!!!!
Mesaj personal
massy
Trimis: 2 Dec 2011, 04:31 PM

Mentor

La ce d.rac sa mai trebuiasca scoli profesionale cand tot poporul muncitor poate si trebuie sa fie profesor?? Si pe balaureati la ce-i mai chinuie ministerul cu supravegherea ca sa se vada ce prosti e blink.gif ,, cand cadrele didactice, calificati, necalificati, titulari sau suplinitori, e toate, si ele!!, profesori character40.gif , fara nicio supraveghere?

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesor, parinte, elev.
Mesaj personal
mili_cc
Trimis: 2 Dec 2011, 04:38 PM

Utilizator
**

Stie cineva ce planuri cadru se vor aplica la scolile profesionale speciale?
Mesaj personalTrimite email
1q1q1q
Trimis: 2 Dec 2011, 05:01 PM

Utilizator avansat

Tot e o greseala la cl XI: apar la TC 6 ore la total dar daca le adunam ies 8 ore la TC

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 2 Dec 2011, 05:01 PM

--------------------
sziszi
Trimis: 2 Dec 2011, 06:24 PM

Utilizator avansat

" Neoficial" - stiti ceva de planurile cadru de la gimnaziu?
Mesaj personalTrimite emailYahoo
udypro
Trimis: 2 Dec 2011, 08:50 PM

Utilizator avansat

Scolile profesionale vor fi o teapa.
Un prieten a facut un sondaj in randul elevilor.
Concluzie>
Decat sc. prof , mai bine plecam in Italia.
Liceele tehnologice sunt foarte bune , dar trebuie refacute programele de studiu .
Exemplu matematica aplicata specializarii respective.

--------------------
Doua lucruri sunt nelimitate: universul si prostia umana.De primul nu sunt atat de sigur...(A.Einstein)
"Dacă credeți că educația este scumpă, încercați ignoranța" Derek Bok pres. of Harvard Univ. 1971-1990
Mesaj personal
hcornelia
Trimis: 3 Dec 2011, 12:28 AM

Utilizator activ

QUOTE (sziszi @ 2 Dec 2011, 06:24 PM)
" Neoficial" - stiti ceva de planurile cadru de la gimnaziu?

"Neoficial" nu stiu nimic. Cred ca faptul ca am atasat ceva care a venit neoficial in scoala nu este ceva gresit. Daca deranjez pe cineva postand lucruri pe care le stiu, o sa incerc sa nu vi le mai spun.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 3 Dec 2011, 08:48 AM

Utilizator avansat

Eu va multumesc foarte mult. Era sa facem o mare greseala la proiectul de incadrare. Credeam ca instruirea practica se va face in scoala. Dar acum am vazut ca se face numai la agentul economic.

--------------------
udypro
Trimis: 3 Dec 2011, 09:41 AM

Utilizator avansat

Scolile profesionale vor fi un esec total.
Ce agenti economici se vor implica?
Daca directorii si primarii nu au relatii agentii economici nu se implica.

--------------------
Doua lucruri sunt nelimitate: universul si prostia umana.De primul nu sunt atat de sigur...(A.Einstein)
"Dacă credeți că educația este scumpă, încercați ignoranța" Derek Bok pres. of Harvard Univ. 1971-1990
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 3 Dec 2011, 11:37 AM

Utilizator avansat

"Mentorii" pt acele grupe de practica de catre cine vor fi platiti.
Inseamna ca maistri instructori nu vor mai avea ore la cl 10 si 11 sc profesionala.
S-au facut doar pt a mai face economie la buget? (se reduc drastic orele facute in scoala).

--------------------
elenavrabie
Trimis: 3 Dec 2011, 11:47 PM

Utilizator activ

Art. 16. (1) Pregătirea practică a elevilor din înățământul profesional la operatorii economici/instituțiile publice este coordonată de unul sau mai mulți tutori stabiliți de aceștia.
(2) Pentru buna desfășurarea a pregătirii practice, tutorii colaborează cu cadrele didactice desemnate de unitatea de învățământ.
(3) Unitatea de învățământ desemnează un cadru didactic coodonator pentru fiecare grupă de elevi care duce la îndeplinire activitățile asumate de unitatea de învățământ prin contractul-cadru și delegate acestuia.

Stagiile de pregatire practica ,care se desfasoara in prezent, la agentii economici ,in conformitate cu Conventia cadru ,incheiata intre scoala si societate,cuprinde aceliasi articole,impunand o colaborare intre tutore si coordonatorul de practica,asadar maistrul instructor nu are cum sa dispara .
Cum ati ajuns la aceasta concluzie?
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 5 Dec 2011, 12:12 PM

Utilizator avansat

Citind proiectele de planuri cadru de mai sus observ că:
- la clasa a IX-a tehnologic dispare o oră de chimie, înlocuită cu consilierea;
- la clasa a XI-a învățământ profesional sunt 8x35=280 ore TC, 19x35=665 ore CD și 30x6=180 ore CDL, în total 1125 ore, așa cum apar și în proiect.

Înseamnă că sunt 27 de ore pe săptămână.

De ce oare cei de a XI-a nu au 30 de ore ca și ceilalți? De dragul elevilor (cei mai mulți vor sta 3 ore mai mult la calculator sau pe străzi) sau, cel mai sigur, pentru reducerea multor posturi didactice?

Explic cum am ajuns la concluzia cu reducerea de posturi.

Într-unul din proiectele postate scrie că absolvenții școlii profesionale se vor putea înscrie în clasa a XI-a liceu tehnologic, deci cei doi ani de școală profesională vor fi echivalenți cu clasa a X-a liceu tehnologic. Nu se pomenește nimic de an de completare sau examene de diferență. Înseamnă, logic, că vor dispărea din planul cadru pentru clasa a X-a liceu tehnologic, începând cu 2013-2014, dacă nu chiar mai devreme:
- 1 oră de matematică(acum 3, în cei doi ani de profesională 1+1);
- 1 oră de geografie(acum 1, în cei doi ani de profesională 0);
- 1 oră de istorie(acum 1, în cei doi ani de profesională 0)

Dacă ar fi înlocuite(măcar la a X-a liceu, altfel și acești elevi vor fi recunoscători d-lui ministru pentru programul de 27 de ore) cu 3 ore de specialități poate aș fi înțeles, deși scoaterea completă a istoriei și geografiei mi se pare de neiertat. Mai ales că mulți nu vor continua liceul.

Acest mesaj a fost modificat de către usermarian la data 5 Dec 2011, 12:26 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved