Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> echivalare studii, conditii de echivalare studii de scurta durata, clarificari
mociuna
Trimis: 18 Dec 2011, 02:31 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua! Nu stiu sigur daca trebuie sa-mi pun dosar de echivalare a studiilor de scurta durata cu ciclul I, daca am absolvit cu diploma de absolvire matematica- fizica ( 3 ani), si apoi am obținut licenta în matematica (5 ani- ifr); M-ar interesa să stiu daca trebuie sa depun dosarul pentru echivalarea fizicii. Poate cineva ma va lamuri... va rog! sign67.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Dec 2011, 02:58 PM

Mentor

Nu, dacă ocupați un post didactic în baza diplomei de licență (matematică).

--------------------
Mesaj personal
lorrena
Trimis: 22 Dec 2011, 08:35 AM

Începător
*

Buna ziua. Va rog un raspuns daca se poate si pentru mine. Sunt angajata pe post de maistru, am absolvit studii postliceale si apoi facultate in domeniu (5 ani)...mai trebuie sa depun dosar de echivalare?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Dec 2011, 07:23 PM

Mentor

Doar dacă doriți încadrarea pe funcția didactică profesor de instruire practică și, implicit, salarizarea profesor S.

--------------------
Mesaj personal
larisa7011
Trimis: 22 Dec 2011, 08:17 PM

Utilizator
**

Am vazut pe blogul domnului pop ca in perioada 05-23.12.2011, se depun la ISJ Maramures, dosarele pentru echivalarea studiilor conform Metodologiilor aprobate prin OMECTS 5553/ 2011 si OMECTS 5484/ 2011.
Stie cineva daca se depun astfel de dosare si in Constanta ?
Eu am postliceala si colegiu pedagogic de institutori ; ca sa devin profesor trebuie sa depun un astfel de dosar la isj?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Dec 2011, 08:22 PM

Mentor

La școală, nu la inspectorat.

--------------------
Mesaj personal
larisa7011
Trimis: 22 Dec 2011, 08:49 PM

Utilizator
**

Sa inteleg ca la institutia unde sunt titular se depun dosarele ? exista un termen ? daca sunt in ccc pot sa depun ?Nu am inteles prea bine ... multumesc anticipat
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Dec 2011, 09:01 PM

Mentor

Au fost stabilite termene pentru depunerea dosarelor la școli, dar și pentru trimiterea dosarelor de către școli la inspectorate. Aceste termene diferă de la un județ la altul. Metodologia nu a prevăzut și o astfel de situație. Dar, luând în calcul suspendarea contractului de muncă pe perioada CCIC, încadrarea pe noua funcție didactică este posibilă doar la reluarea activității.

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 22 Dec 2011, 11:17 PM

Mentor

Oare " proiectul de Centralizator" nu va complica si mai tare situatia? ...E acolo ceva legat de Spiru Haret:)
Mesaj personal
o_ileana
Trimis: 23 Dec 2011, 11:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 22 Dec 2011, 10:01 PM)
Au fost stabilite termene pentru depunerea dosarelor la școli, dar și pentru trimiterea dosarelor de către școli la inspectorate. Aceste termene diferă de la un județ la altul. Metodologia nu a prevăzut și o astfel de situație....

Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo mentiune, in vreun document, in care sa fie precizat termenul limita pentru depunerea dosarelor de echivalare (IP 3 ani).

Nu sunt in cauza, dar am o cunostinta care, din motive obiective, nu a acumulat cele 90 de credite, in ultimii 5 ani si abia in acest an scolar va putea participa la unele cursuri, in acest scop, iar gradul I l-a promovat in urma cu 7 ani (in anul 2004).

Ea crede ca ar avea timp in decursul a 4 ani , in baza prevederilor Art. 6 (2) din Metodologie:

"Art. 6. — (...)
(2) Cadrele didactice prevăzute la art. 1 alin. (1), care în
termen de maximum 4 ani de la intrarea în vigoare a prezentei
metodologii nu dobândesc atestatul de echivalare valabil pentru
ocuparea de funcții didactice în învățământul preșcolar și
preuniversitar obligatoriu ori diploma de licență, în specialitatea
postului didactic/catedrei ocupat(e), în cadrul programelor de
studii universitare de licență și formelor de învățământ
acreditate/autorizate să funcționeze provizoriu, nu mai pot
ocupa, cu statut de cadru didactic calificat, posturi
didactice/catedre în învățământul preuniversitar."
(Monitorul Oficial nr. 0733 din 19 Octombrie 2011
Ministerul Educatiei, Cercetarii Tineretului si Sportului
Nr. 5553 din 07-Octombrie-2011
Ordin pentru aprobarea Metodologiei privind echivalarea pe baza ECTS/SECT a învatamântului universitar de scurta durata, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durata de 3 ani, cu ciclul I de studii universitare de licenta, pentru cadrele didactice din învatamântul preuniversitar).

Ce demersuri urgente are de facut?

Multumim!

Mult succes!

Mesaj personal
costi_52
Trimis: 23 Dec 2011, 12:16 PM

Mentor

Va putea solicita echivalarea studiilor atunci când va îndeplini toate cele opt condiții impuse de metodologie, dar nu mai târziu de 22 octombrie 2015.

--------------------
Mesaj personal
o_ileana
Trimis: 23 Dec 2011, 01:15 PM

Utilizator avansat

Multumim pentru raspuns.
Dilema noastra provine de la discutia in care se mentioneaza ca unele isj-uri au anuntat un apropiat termen limita, pentru depunerea dosarelor pentru echivalarea studiilor si nu intelegeam motivul.
Data concreta mentionata de d-voastra, banuim, provine din adaugarea celor 4 ani, raportati la data publicarii in Monitorul Oficial.

Mult succes.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 23 Dec 2011, 02:12 PM

Mentor

Noi ne tot ingramadim si ne stresam sa ne echivalam studiile, incadrarea... dar d-l ministru cand are de gand sa-si echivaleze si el studiile??? ... ca pretentiile de la noi sunt mariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 24 Dec 2011, 07:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (o_ileana @ 23 Dec 2011, 02:15 PM)
Multumim pentru raspuns.
Dilema noastra provine de la discutia in care se mentioneaza ca unele isj-uri au anuntat un apropiat termen limita, pentru depunerea dosarelor pentru echivalarea studiilor si nu intelegeam motivul.
Data concreta mentionata de d-voastra, banuim, provine din adaugarea celor 4 ani, raportati la data publicarii in Monitorul Oficial.

Mult succes.

In fiecare an vor fi doua sesiuni de depunere a dosarelor (una in semestrul I, alta in II undeva prin martie-aprilie).
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 26 Dec 2011, 11:13 PM

Utilizator avansat

De unde ai luat calendarul?
Mesaj personal
soniy33
Trimis: 29 Dec 2011, 05:20 PM

Utilizator avansat

Am si eu o nelamurire, potrivita temei in discutie.
La noi in scoala au venit cereri tip pentru echivalare studii si pentru competente profesionale.
Inteleg ca, la echivalare studii se incadreaza cei care au drept studii un colegiu de institutori, , studii de scurta durata-3 ani, cursuri de zi. ( Inteleg corect?) Acestia, in urma echivalarii studiilor, vor fi platiti ca si profesori pt. invatamantul primar.
Nu inteleg cine si pentru ce ar solicita echivalare competente profesionale. Iertati/mi nestiinta si lamuriti/ma, careva.
Multumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către soniy33 la data 29 Dec 2011, 05:21 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 29 Dec 2011, 10:51 PM

Mentor

Despre competente OMECTS 5484/2011 - se refera doar la cei care au numai licee pedagogice (ori echivalente),fara studii superioare deci,iar OMECTS 5553/ 2011 pentru echivalarea studiilor (acolo unde nu s-a facut de la inceput) celor cu studii superioare.Tuturor celor carora li se aproba dosarele primesc atestate de profesori pentru inv.presc./ primar,dar sunt platiti conform nivelului studiilor!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
cs.laci
Trimis: 1 Jan 2012, 06:57 PM

Începător
*

La multi ani!
Am o intrebare referitoare la Ordinul 5553. Sunt subinginer, vechime in invatamant 20 ani, grad didactic I, profesor titular la vechiul SAM, acum am ore de laborator si de practica. Curand voi avea si 90 de puncte de credit.
Imi pot echivala studiile? Va multumesc.
Mesaj personal
tyta
Trimis: 1 Jan 2012, 07:50 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 23 Dec 2011, 03:12 PM)
Noi ne tot ingramadim si ne stresam sa ne echivalam studiile, incadrarea... dar d-l ministru cand are de gand sa-si echivaleze si el studiile??? ... ca pretentiile de la noi sunt mariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!

adrio, ti-o cauti,ai? Nu ti-i bine, sa inteleg... laugh.gif
Din nefericire, ai dreptate, dar cui ii pasa? Egalitatea-i numa pentru dulai...

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
nicoledia@yahoo.com
Trimis: 2 Jan 2012, 10:14 AM

Utilizator avansat

[COLOR=red]LA MULTI SI FERICITI ANI!!
prietena mea este prof. de psiho si s-a inscris la fac. de prof inv. primar;
acum ce sa inteleg???? i-a recunoscut un an din 5 facuti;se poate echivala cumva?! ce sa faca?merita sa termine?
numai bine!
Mesaj personal
cs.laci
Trimis: 4 Jan 2012, 08:35 AM

Începător
*

Va rog sa-mi raspundeti! Ordinul 5553 se refera si la subingineri ? Nu stiu la care dintre ordine intru cu situatia mea. Sunt profesor de technologie, fiind subinginer, tin ore de laborator technologic si de instruire practica.
Mesaj personal
petryc
Trimis: 27 Jan 2012, 02:40 PM

Utilizator
**

As dori sa stiu daca se iau in calcul gradul 1 si 2 obtinuti in ultimii 5 ani ca nr de credite transferabile pentru profesor cu studii de scurta durata in invatamantul gimnazial, necesare pentru echivalare studii.
Va multumesc!

--------------------
Pety
Mesaj personal
Corina Linca
Trimis: 21 Feb 2012, 11:07 AM

Utilizator activ

Buna ziua,
Ma numesc Socol Maria. Vreau sa depun dosar pentru echivalarea studiilor. Am absolvit facultatea din Brasov sectia subingineri seral Pitesti, 4 ani. Am gradul didactic I din 2008. Mentionez ca am vrut sa depun dosar pentru echivalare, dar m-a respins din cauză ca nu am 90 de credite pe diplome. Am inteles ca gradul I ar echivala 90 de credite.
Va rog sa-mi spuneti daca pot depune dosar numai cu gradul I, pana la 1 Martie.
Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Feb 2012, 01:20 PM

Mentor

Conform OMECTS nr. 5562/2011, gradele didactice pot fi echivalate cu 90 de credite profesionale transmisibile. Pentru a obține adeverința din care rezultă numărul de credite acordat, trebuie să depuneți dosarul la secretariatul unității de învățământ în perioada 1-15 septembrie a anului școlar următor celui în care ați obținut gradul didactic. În perioada 20-30 septembrie comisia analizează dosarele și, în termen de 5 zile de la încheierea analizei, se afișează rezultatele și se distribuie adeverințele.

--------------------
Mesaj personal
badsector
Trimis: 2 Mar 2012, 02:35 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

daca imi permiteti as avea o intrebare. Am informatii contradictorii in privinta echivalarii studiilor. Eu am terminat Facultatea de Matematica, sectia matematica-fizica, trei ani cu examen de stat. Acum lucrez la pe catedra de matematica avand gradul II.
In aceasta situatie eu pot sa depun dosar pentru echivalarea studiilor?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved