Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare 2012 lb romana ...programa, etc
mikipo85
Trimis: 4 Jan 2012, 09:54 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna seara .Am terminat in 2008 facult, spec lb romana-lb franceza.anul acesta doresc sa intru in sistem. nu am mai lucrat in invatamant pana acum. Am citit ca anul acesta se va da si proba practica....a aparut cumva programa pt limba romana ? stie cineva ce va trebui sa invatam? pt proba scrisa....
Multumesc .
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 14 Jan 2012, 08:35 PM

Utilizator activ

Cine da examen anul acesta la lb romana, astept sa discutam pe forum, diverse lucruri, pe tema examenului
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 14 Jan 2012, 08:36 PM

Utilizator activ

eu voi da examen anul acesta, pt prima data , si am diverse neclaritati...
Mesaj personal
Katy09
Trimis: 14 Jan 2012, 09:00 PM

Utilizator
**

spune ce neclaritati ai, poate reusesc sa te ajut!
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 18 Jan 2012, 11:44 AM

Utilizator activ

vreau sa ma apuc sa invat dar nu stiu ce anume sa invat . nu stiu cum se va desfasura acea inspectie la clasa....
Mesaj personal
Katy09
Trimis: 18 Jan 2012, 06:55 PM

Utilizator
**

eu stiu ca e valabila programa de anul trecut. dupa aceea invat si eu, daca nu apare ceva nou,desi e cam tarziu sa mai apara...
se da examen doar din metodica, cel putin asa prevede legea.

spor la invatat.
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 19 Jan 2012, 10:40 AM

Utilizator activ

Buna ziua ! Adica sa inteleg, ca in subiectele de examen din acest an, de la titularizarea in scoala, nu vor mai apare si subiecte de teorie, doar de metodica ??? Multumesc smile.gif
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 19 Jan 2012, 11:05 AM

Utilizator activ

QUOTE (palariuta @ 19 Jan 2012, 11:40 AM)
Buna ziua ! Adica sa inteleg, ca in subiectele de examen din acest an, de la titularizarea in scoala, nu vor mai apare si subiecte de teorie, doar de metodica ??? Multumesc smile.gif

pt palariuta : se va da acea inspectie la clasa/ proba practica (didactica specialitatii) , iar la examenul din 2 aug se va da numai din metodica / didactica specialitatii ( nu se va mai da lit, gramatica) eu asa am inteles .
sper ca am explicat corect .
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 19 Jan 2012, 11:49 AM

Utilizator activ

Multumesc ! Deci voi avea o ora cu inspectie la clasa si voi sustine examenul scris pe data de 2 august in aceasi scoala ?
Mesaj personal
alysa
Trimis: 19 Jan 2012, 12:24 PM

Utilizator activ

Buna ziua.
Am vazut ca se ,,vehiculeaza,, data de 2 august. Va rog sa imi spuneti unde ati unde ati gasit-o, eu nu reusesc sa dau de ea. De unde stiti ca se da examenul pe 2 august. confused24.gif Nu stiu ce sa accesez. sign67.gif
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 19 Jan 2012, 07:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (alysa @ 19 Jan 2012, 01:24 PM)
Buna ziua.
Am vazut ca se ,,vehiculeaza,, data de 2 august. Va rog sa imi spuneti unde ati unde ati gasit-o, eu nu reusesc sa dau de ea. De unde stiti ca se da examenul pe 2 august. confused24.gif Nu stiu ce sa accesez. sign67.gif

citeste metodologia 2012 -2013
Mesaj personal
Nyco79
Trimis: 20 Jan 2012, 07:36 PM

Utilizator activ

Si eu tot la romana dau anul acesta.Am terminat in 2002,romana-engleza.Am prins ultimul an sistemul de credite:am 120 de credite si modulul pedagogic.Nu am lucrat niciodata in invatamant.As vrea sa stiu cand se fac inscrierile si cum se procedeaza pas cu pas:cand se face ora practica,inainte de examenul din 2 august?Si este sigur ca se va da doar metodica?Multumesc!
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 20 Jan 2012, 08:06 PM

Utilizator activ

QUOTE (Nyco79 @ 20 Jan 2012, 08:36 PM)
Si eu tot la romana dau anul acesta.Am terminat in 2002,romana-engleza.Am prins ultimul an sistemul de credite:am 120 de credite si modulul pedagogic.Nu am lucrat niciodata in invatamant.As vrea sa stiu cand se fac inscrierile si cum se procedeaza pas cu pas:cand se face ora practica,inainte de examenul din 2 august?Si este sigur ca se va da doar metodica?Multumesc!

nico ,scrie in metodologie 2012-2013 .inspecia ,proba practica va fi inainte de 2 aug.in metodologie ai si calendarul...tot
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 20 Jan 2012, 08:11 PM

Utilizator activ

Art. 238
(1) Studenții și absolvenții de învățământ superior care optează pentru profesiunea didactică au obligația să absolve cursurile unui master didactic cu durata de 2 ani.

Poftim? nu inteleg eu bine ? Daca eu nu am acest master, nu pot preda? nu pot da examen pt a ocupa un post ?
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 20 Jan 2012, 10:53 PM

Utilizator activ

Multumesc Nyco79.
Daca doresti sa predai la liceu trebuie sa ai si masterul. Eu asa stiu...asta in cazul in care nu ai studii superioare de lunga durata. Si definitivatul luat in primi 5 ani de cand predai la catedra. Asa era candva....eu am deja gr.did.I.
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 21 Jan 2012, 11:38 AM

Utilizator activ

QUOTE (palariuta @ 20 Jan 2012, 11:53 PM)
Multumesc Nyco79.
Daca doresti sa predai la liceu trebuie sa ai si masterul. Eu asa stiu...asta in cazul in care nu ai studii superioare de lunga durata. Si definitivatul luat in primi 5 ani de cand predai la catedra. Asa era candva....eu am deja gr.did.I.

am studii superioare , am facut 4 ani la facult, am modulul ped, dar nu am master ...
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 21 Jan 2012, 02:44 PM

Utilizator activ

pt examenul de tit , invatam numai partea de metodica ? fara literatura, gramatica...???
Mesaj personal
anastasia petrescu
Trimis: 21 Jan 2012, 08:39 PM

Utilizator avansat

chiar nu se mai da din literatura si limba?! nu pot sa cred!
Mesaj personalMSN
Nyco79
Trimis: 21 Jan 2012, 10:56 PM

Utilizator activ

Si mie mi se pare "incredibil" ca nu se mai da examen din literatura si gramatica.De fapt,nici nu mi se pare normal,dar ma rog!
Si cu masterul asa stiam si eu ca iti trebuie pt a preda la liceu.La generala poti si fara...Dar cum va fi cu ora de inspectie:cu cine vorbesti pt a programa ora de inspectie,scoala o aalegi tu etc?
Mesaj personal
Nyco79
Trimis: 21 Jan 2012, 10:57 PM

Utilizator activ

Si totusi programa pe care o am eu,cea din 2010 parca contine si literatura si gramatica.S-a schimbat cumva?
Mesaj personal
jojo 2oo6
Trimis: 24 Jan 2012, 12:53 PM

Începător
*

buna ! ma gandesc si eu anul asta sa intru in invatamant ,desi am terminat facultatea in 2004 ,nu am profesat nici macar un an in domeniu, ma pregatesc tot pt limba romana. am citit metodologia 2011-2012 si din ce am inteles eu ....proba practica sau inspectia speciala la clasa se da din didactica specialitatii adica didactica lb si lit romane in cazul nostru iar proba scrisa se da din programa specifica specialitatii postului didactic, adica programa pt lb si lit romana din 2010 .
era prea frumos sa fie adevarat doar cu proba practica la didactica....
am si eu o intrebare poate ma ajutati cu un raspuns , daca nu am predat niciodata, modulul pedagogic mai este valabil dupa atatia ani? mentionez ca am studii de lunga durata 4ani.
Mesaj personal
apacareplange
Trimis: 24 Jan 2012, 02:39 PM

Utilizator avansat

Parca era vorba ca se da scris din didactica specialitatii, sau am inteles eu gresit. Se refera doar la inspectia speciala
Mesaj personal
jojo 2oo6
Trimis: 24 Jan 2012, 03:03 PM

Începător
*

vor fi doua probe 1- una practica din didactica respectiv sustinera unei ore deschise
2-un examen scris din literatura si gramatica si (nu stiu sigur ) didactica la fel ca pana acum, numai ca examele se vor sustine la scoala unde e postul vacant.
nu prea am inteles care e ordinea examenelor....
am atasat metodologia ....pag 88- 89 poate am inteles eu gresit huh.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 622 )
Fișier atașat  Anexa_OMECTS_5560_metodologie.pdf
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 24 Jan 2012, 03:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (jojo 2oo6 @ 24 Jan 2012, 01:53 PM)
buna ! ma gandesc si eu anul asta sa intru in invatamant ,desi am terminat facultatea in 2004 ,nu am profesat nici macar un an in domeniu, ma pregatesc tot pt limba romana. am citit metodologia 2011-2012 si din ce am inteles eu ....proba practica sau inspectia speciala la clasa se da din didactica specialitatii adica didactica lb si lit romane in cazul nostru iar proba scrisa se da din programa specifica specialitatii postului didactic, adica programa pt lb si lit romana din 2010 .
am si eu o intrebare poate ma ajutati cu un raspuns , daca nu am predat niciodata, modulul pedagogic mai este valabil dupa atatia ani? mentionez ca am studii de lunga durata 4ani.

unde ai citit tu asa ceva? sau de unde ai tras aceasta concluzie ?
"" proba scrisa se da din programa specifica specialitatii postului didactic, adica programa pt lb si lit romana din 2010 ""

proba scrisa se da din didactica specialitatii .
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 24 Jan 2012, 03:42 PM

Utilizator activ

QUOTE (mikipo85 @ 24 Jan 2012, 04:41 PM)
QUOTE (jojo 2oo6 @ 24 Jan 2012, 01:53 PM)

unde ai citit tu asa ceva? sau de unde ai tras aceasta concluzie ?
"" proba scrisa se da din programa specifica specialitatii postului didactic, adica programa pt lb si lit romana din 2010 ""

proba scrisa se da din didactica specialitatii .

metodologie 2012-2013..nu 2011-2012
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved