Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare 2012 lb romana ...programa, etc
andy24
Trimis: 24 Jan 2012, 06:46 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (mikipo85 @ 21 Jan 2012, 03:44 PM)
pt examenul de tit , invatam numai partea de metodica ? fara literatura, gramatica...???

nu prea as crede ca nu se da deloc literatura si gramatica, sa fim seriosi ce rost mai are examenul daca nu se dau subiecte din literatura si gramatica.eu cred ca e doar un zvon aiurea.
Mesaj personal
andy24
Trimis: 24 Jan 2012, 06:48 PM

Utilizator
**

QUOTE (mikipo85 @ 20 Jan 2012, 09:11 PM)
Art. 238
(1) Studenții și absolvenții de învățământ superior care optează pentru profesiunea didactică au obligația să absolve cursurile unui master didactic cu durata de 2 ani.

Poftim? nu inteleg eu bine ? Daca eu nu am acest master, nu pot preda? nu pot da examen pt a ocupa un post ?

poti preda pana la clasa a 10 cu facultate de 3 ani.
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 24 Jan 2012, 07:17 PM

Utilizator activ

QUOTE (andy24 @ 24 Jan 2012, 06:48 PM)
QUOTE (mikipo85 @ 20 Jan 2012, 09:11 PM)
Art. 238
(1) Studenții și absolvenții de învățământ superior care optează pentru profesiunea didactică au obligația să absolve cursurile unui master didactic cu durata de 2 ani.

Poftim? nu inteleg eu bine ? Daca eu nu am acest master, nu pot preda? nu pot da examen pt a ocupa un post ?

poti preda pana la clasa a 10 cu facultate de 3 ani.

am facut 4 ani , facultate ..deci ?
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 25 Jan 2012, 01:30 AM

Utilizator activ

(4) Concursul pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor declarate vacante/rezervate constă în probă practică sau inspecție specială la clasă și PROBĂ SCRISĂ DIN DIDACTICA SPECIALITĂȚII, potrivit programelor specifice pentru concurs, aprobate prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului, conform art. 254 alin. (8) din Legea educației naționale nr. 1/2011.

Dupa cum observati, este vorba de DIDACTICA SPECIALITATII. Scrie destul de clar.... smile.gif
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 25 Jan 2012, 11:08 AM

Utilizator activ

QUOTE (palariuta @ 25 Jan 2012, 01:30 AM)
(4) Concursul pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor declarate vacante/rezervate constă în probă practică sau inspecție specială la clasă și PROBĂ SCRISĂ DIN DIDACTICA SPECIALITĂȚII, potrivit programelor specifice pentru concurs, aprobate prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului, conform art. 254 alin. (8) din Legea educației naționale nr. 1/2011.

Dupa cum observati, este vorba de DIDACTICA SPECIALITATII. Scrie destul de clar.... smile.gif

fii mai explicita , te rog...didactica specialitatii , cuprinde si lit / gram ?
eu chiar nu stiu .
Mesaj personal
palariuta
Trimis: 25 Jan 2012, 01:11 PM

Utilizator activ

Stimata colega, va trimit alaturat ''Tematica pt. didactica disciplinei....''

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2024 )
Fișier atașat  TEMATICA_PENTRU_DIDACTICA_DISCIPLINEI_LIMBA__I_LITERATURA_ROM_N_.doc
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 25 Jan 2012, 01:35 PM

Utilizator avansat

De unde ati luat aceasta tematica? Stiti cumva care este temetica pt.invatatori?
Mesaj personal
andy24
Trimis: 25 Jan 2012, 01:57 PM

Utilizator
**

QUOTE (mikipo85 @ 14 Jan 2012, 09:35 PM)
Cine da examen anul acesta la lb romana, astept sa discutam pe forum, diverse lucruri, pe tema examenului

eu voi da examen de titularizare la limba si literatura romana anul acesta , asa ca putem discuta pe baza examenului :organizare, subiecte din anii anteriori.eu am dat titularizare in 2008 si 2009, in 2010 si 2011 am fost plecata si acum m-am reintors, as vrea sa sustin examenul de titularizare anul acesta insa sunt total nedumerita.am inteles procedura de examen , desi ceva imi spune ca si anul asta se ramane pe vechea formula insa sunt in ceata in ceea ce priveste structura subiectului, aud zvonuri ca nu s-ar mai da subiect din literatura si gramatica ci doar didactica, ceea ce nu prea as crede. a vazut cineva scris undeva oficial, s-a publicat pana acum vreun model de subiect?
Mesaj personal
andy24
Trimis: 25 Jan 2012, 01:57 PM

Utilizator
**

QUOTE (palariuta @ 25 Jan 2012, 01:11 PM)
Stimata colega, va trimit alaturat ''Tematica pt. didactica disciplinei....''

tematica este aceeasi cu programa veche.
Mesaj personal
andy24
Trimis: 25 Jan 2012, 01:59 PM

Utilizator
**

QUOTE (mikipo85 @ 25 Jan 2012, 11:08 AM)

eu chiar nu stiu .

didactica specialitati inseamna metodica.daca vei consulta un model de subiect din anii trecuti vei vedea ca primul subiect e din literatura, al doilea e din gramatica si al treilea din didactica..ei aici e vorba doar de al treilea subiect.
Mesaj personal
andy24
Trimis: 25 Jan 2012, 02:15 PM

Utilizator
**

am gasit si eu acest articol in monitorul oficial....sunt surprinsa, se pare ca asa este , examenul va fi dat doar din didactica specialitatiim asta inseamna ca trebuie sa invatam mai mult numai pe partea cu didactica .cu siguranta vor fi mai multe subiecte si mult mai ample din didactica.eu astept totusi un model de subiect de la minister...daca se trezesc din somn domnii ministri, daca nu ne publicam noi un model de subiect, e destul sa arunce unu piatra. tongue.gif
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 25 Jan 2012, 04:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (andy24 @ 25 Jan 2012, 01:59 PM)
QUOTE (mikipo85 @ 25 Jan 2012, 11:08 AM)

eu chiar nu stiu .

didactica specialitati inseamna metodica.daca vei consulta un model de subiect din anii trecuti vei vedea ca primul subiect e din literatura, al doilea e din gramatica si al treilea din didactica..ei aici e vorba doar de al treilea subiect.

multumesc
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 25 Jan 2012, 04:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (albert cristina @ 25 Jan 2012, 01:35 PM)
De unde ati luat aceasta tematica? Stiti cumva care este temetica pt.invatatori?

presupun ca este tematica din programa 2011 .

Acest mesaj a fost modificat de către mikipo85 la data 25 Jan 2012, 04:26 PM
Mesaj personal
andy24
Trimis: 26 Jan 2012, 03:49 PM

Utilizator
**

calendarul miscarii personalului didactic e afisat pe undeva?il are cineva?
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 8 Feb 2012, 06:31 PM

Utilizator activ

Dragi colegi ... ce mai invatati la lb romana pt examen ? din ce carti...pe ce anume puneti accentul...astept sa discutam , eu voi da anul acesta exam de tit
Mesaj personal
andy24
Trimis: 9 Feb 2012, 12:46 PM

Utilizator
**

QUOTE (mikipo85 @ 8 Feb 2012, 06:31 PM)
Dragi colegi ... ce mai invatati la lb romana pt examen ? din ce carti...pe ce anume puneti accentul...astept sa discutam , eu voi da anul acesta exam de tit

pai am vrea sa ne apucam de invatat insa nu prea stim daca e vb intr-adevar numai de didactica. hai ca gramatica o stim ,literatura ne mai da de cap...acum sa vedem si daca mai trebuie rasfoita.daca tot au schimbat trebuia sa ne ofere si un model de subiect. asa ne mai orientam si noi.
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 9 Feb 2012, 01:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (andy24 @ 9 Feb 2012, 12:46 PM)
QUOTE (mikipo85 @ 8 Feb 2012, 06:31 PM)

pai am vrea sa ne apucam de invatat insa nu prea stim daca e vb intr-adevar numai de didactica. hai ca gramatica o stim ,literatura ne mai da de cap...acum sa vedem si daca mai trebuie rasfoita.daca tot au schimbat trebuia sa ne ofere si un model de subiect. asa ne mai orientam si noi.

ai dreptate, nici eu nu stiu ce sa invat mai intai ...
Mesaj personal
Nyco79
Trimis: 9 Feb 2012, 01:45 PM

Utilizator activ

Pai,eu de exemplu am terminat facultatea acum 10 ani si nu am lucrat in domeniu,deci va dati seama ca trebuie sa-mi reactualizez toate cunostintele.Eu m-am gandit sa incep cu didactica si ma gandeam s-o iau dupa programa.De ex.,la punctul nr.1 la didactica este "Proiectarea didactica".Incep de aici:caut materiale pe net deocamdata pt ca sunt in Italia si astept sa-mi trimita cartile luna viitoare.
Aveti ceva materiale de trimis pe mail?Va rog sa-mi trimiteti si mie pe mail(nicomarin21@yahoo.com).Poate fi din orice categorie:gramatica,literatura,didactica.Multumesc si spor la invatat!
Mesaj personal
andy24
Trimis: 10 Feb 2012, 05:27 PM

Utilizator
**

QUOTE (Nyco79 @ 9 Feb 2012, 01:45 PM)
Pai,eu de exemplu am terminat facultatea acum 10 ani si nu am lucrat in domeniu,deci va dati seama ca trebuie sa-mi reactualizez toate cunostintele.Eu m-am gandit sa incep cu didactica si ma gandeam s-o iau dupa programa.De ex.,la punctul nr.1 la didactica este "Proiectarea didactica".Incep de aici:caut materiale pe net deocamdata pt ca sunt in Italia si astept sa-mi trimita cartile luna viitoare.
Aveti ceva materiale de trimis pe mail?Va rog sa-mi trimiteti si mie pe mail(nicomarin21@yahoo.com).Poate fi din orice categorie:gramatica,literatura,didactica.Multumesc si spor la invatat!

Nyco eu nu am mai predat de doi ani si crede-ma nici pixul in mana nu stiu sa il mai tin..s-au schimbat multe de acum 10 ani, deocamdata intra pe didactic.ro si vizualizeaza cateva proiecte didactice sau proiectari pe unitati, macar asa orientativ.cat despre carti...literatura nu s-a schimbat cu siguranta, gramatica doar daca vrei sa incerci noul GALR, insa cred ca se mai merge si pe gramatica veche.
Mesaj personal
Nyco79
Trimis: 10 Feb 2012, 09:35 PM

Utilizator activ

Multumesc mult Andy24.Stiu ca-mi va fi foarte greu,dar vreau macar sa incerc.Si daca e sa reusesc sa obtin un post vreau sa fie pe meritul meu nu cum mi-a zis cineva ca acum cu bani obtii ce post vrei.Eu am bani,dar nu vreau asa...Mi se pare un mod mizerabil de a obtine ceva in viata.
Mesaj personal
andy24
Trimis: 11 Feb 2012, 09:00 AM

Utilizator
**

QUOTE (Nyco79 @ 10 Feb 2012, 09:35 PM)
Multumesc mult Andy24.Stiu ca-mi va fi foarte greu,dar vreau macar sa incerc.Si daca e sa reusesc sa obtin un post vreau sa fie pe meritul meu nu cum mi-a zis cineva ca acum cu bani obtii ce post vrei.Eu am bani,dar nu vreau asa...Mi se pare un mod mizerabil de a obtine ceva in viata.

s-ar putea sa ti se pare un mod util, cam asa sta treaba aici...insa nu stiu daca se merita pentru un post in invatamant sa "cheltui" din economii proprii dry.gif probabil ca ai aflat, titularizarea nu se mai da cum se dadea acum 10 ani, acum e un mod mai nou si tare interesant.examenul incepe din mai cu proba practica sau inspectia scolara.
Mesaj personal
Nyco79
Trimis: 12 Feb 2012, 09:30 PM

Utilizator activ

Da,stiu ca s-a schimbat!Mi-am printat toata metodologia si am citit-o cu atentie.Cum am zis vreau sa incerc!!!
Mesaj personal
michelle239
Trimis: 14 Feb 2012, 01:08 PM

Utilizator
**

Buna ziua,

Am predat doi ani, dupa care am decis sa renunt din cauza lipsei de posturi din zona. As dori sa dau din nou examen anul acesta, insa m-ar interesa sa stiu daca este posibil ca la inscriere sa trimit pe altcineva. Mentionez ca lucrez momentan si as vrea sa imi dau demisia, la sfarsitul lunii aprilie, ceea ce inseamna dupa perioada prevazuta pentru inscriere (2-12 aprilie).
Mesaj personal
andy24
Trimis: 14 Feb 2012, 08:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (michelle239 @ 14 Feb 2012, 01:08 PM)
Buna ziua,

Am predat doi ani, dupa care am decis sa renunt din cauza lipsei de posturi din zona. As dori sa dau din nou examen anul acesta, insa m-ar interesa sa stiu daca este posibil ca la inscriere sa trimit pe altcineva. Mentionez ca lucrez momentan si as vrea sa imi dau demisia, la sfarsitul lunii aprilie, ceea ce inseamna dupa perioada prevazuta pentru inscriere (2-12 aprilie).

am inteles ca se poate pentru validarea dosarului sa trimiti pe altcineva cu o procura, insa nu sunt sigura daca si pentru inscriere.rasfoieste metodologia sau intreaba la inspectorat.
Mesaj personal
mikipo85
Trimis: 21 Mar 2012, 02:56 PM

Utilizator activ

noutati ceva ? dragi colegi ...(pt cei care vor sustine exemnul la limba romana)
ce mai invatati ? ce mai repetati?
ce parere aveti despre aceasta inspectie la clasa, oare cum va fi ? ce tema, ce proiect....nici eu nu stiu nimic
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved