Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (7) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> concurs de titularizare, unde ,cand,cum
irina.c
Trimis: 6 Jan 2012, 12:04 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu desfasurarea Concursului de titularizare din anul acesta.Unde,cand,cum se va desfasura?

Daca deja sunt titulara cum voi proceda sa ocup un alt post? Imi pierd titularizarea luata in 2008?

multumesc de raspuns
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 6 Jan 2012, 01:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (irina.c @ 6 Jan 2012, 12:04 PM)
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu desfasurarea Concursului de titularizare din anul acesta.Unde,cand,cum se va desfasura?

Daca deja sunt titulara cum voi proceda sa ocup un alt post? Imi pierd titularizarea luata in 2008?

multumesc de raspuns

Anul acesta titularizarea se da pe 2 august pe centrele stabilite de ISJ.
Daca dati concurs anul acesta, va pierdeti statutul de titular al sistemului si deveniti titular al scolii.

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
geanina222008
Trimis: 6 Jan 2012, 04:31 PM

Utilizator
**

Buna ziua! Vreau sa ma inscriu anul acesta pentru examenul de suplinire geografie dar nu stiu de unde sa iau Bibliografia pentru metodica predarii geografiei .cum sa procedez? trebuie sa cumpar toate cartile de la bibliografie? Va rog sa imi dati un raspuns.
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 6 Jan 2012, 07:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (geanina222008 @ 6 Jan 2012, 04:31 PM)
Buna ziua! Vreau sa ma inscriu anul acesta pentru examenul de suplinire geografie dar nu stiu de unde sa iau Bibliografia pentru metodica predarii geografiei .cum sa procedez? trebuie sa cumpar toate cartile de la bibliografie? Va rog sa imi dati un raspuns.

Conform metodologiei de miscare a CD nu mai exista concurs de suplinire, ci doar concurs de titularizare care se va da pe 2 august 2012.
Programa este cea de anul trecut. Nu se va modifica.

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 7 Jan 2012, 12:53 PM

Utilizator avansat

Cum va fi cu suplinirea anul viitor?Am inteles ca se va da doar un interviu... confused24.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Jan 2012, 01:58 PM

Utilizator avansat

Va trebui sa sustina un examen de titularizare, indiferent daca are sau nu post titularizabil.
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 7 Jan 2012, 03:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (albert cristina @ 7 Jan 2012, 12:53 PM)
Cum va fi cu suplinirea anul viitor?Am inteles ca se va da doar un interviu... confused24.gif

Nu mai exista examen de suplinire anul acesta.

--------------------
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 7 Jan 2012, 06:24 PM

Utilizator avansat

Daca nu se mai da examen pt suplinire cum se vor ocupa posturile netitularizabile?
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Jan 2012, 07:12 PM

Utilizator avansat

1-participi la concursul de titularizare pt un post titularizabil;
2-participi la sedinta de repartizare pe posturi netitularizabile cu nota obtinuta la examenul de titularizare.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Jan 2012, 07:14 PM

Utilizator avansat

Evident ca va trebui sa sustii 1 ora deschisa la scoala ce a scos post titularizabil si sa sustii proba practica (daca este cazul).
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 7 Jan 2012, 07:31 PM

Utilizator avansat

Care sedinta de repartizare?Din cate am inteles in august fiecare scoala va sustine concurs pentru un anumit post,deci eu voi merge la o singura scoala si voi da un singur examen..alti candidati merg la alte scoli si dau alte examene in aceeasi zi.in felul acesta eu daca nu iau cea mai mare nota la scoala respectiva nu mai pot prinde un alt post la o alta scoala..pentru ca se vor ocupa toate oricum...
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Jan 2012, 10:47 PM

Utilizator avansat

... se pare ca posturile netitularizabile se vor repartiza in sedinta publica, unica, organizata de inspectorat.
Mesaj personal
geanina222008
Trimis: 8 Jan 2012, 01:15 PM

Utilizator
**

Daca nu ai modulul psihopedagogic nu poti participi la concursul de titularizare pt un post titularizabil sau netitularizabil?
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 8 Jan 2012, 04:26 PM

Utilizator avansat

Examenul de titularizare va a vea loc ca si pana acum ? Ma refer la subiecte : unul de gramatica, unul de literatura si ultimul de didactica specialitatii.
Am citit ca din acest an s-ar sustine numai subiectul de didactica specialitatii.
Este adevarat ?
Mentionez ca ma refer la ex de titularizare pentru prof de limbi moderne.
Mesaj personal
mary8040
Trimis: 8 Jan 2012, 11:30 PM

Utilizator activ

Daca pentru un post titularizabil dintr-o scoala se inscriu 20 de persoane si toate acestea vor sustine inspectie la clasa ce se intampla cu orele pe care trebuie sa le sustina profesorul incadrat in acea scoala in acest an?Acesta nu va mai putea respecta programa.Cand se vor sustine aceste inspectii?In timpul anului sau vor fi chemati copiii in vacanta?
Mesaj personal
Kristina1c
Trimis: 9 Jan 2012, 02:09 AM

Utilizator activ

Si inca ceva ! La titularizare participa doar cei care au definitivatul....... confused06.gif
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 9 Jan 2012, 08:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Kristina1c @ 9 Jan 2012, 02:09 AM)
Si inca ceva ! La titularizare participa doar cei care au definitivatul....... confused06.gif

Din cate stiu pot sa participe toti.
Daca nu se reuseste sa se obtina definitivatul in 5 ani de la data intrarii in invatamant se pierde titulatura.
Cautati sa cititi metodologia de miscare a personalului didactic.
Spor la invatat!

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 9 Jan 2012, 10:44 AM

Utilizator avansat

Daca nu exista nici un post titularizabil se mai organizeaza concurs la nivel de scoala?Eu cred ca nu..Dar daca exista posturi pentru suplinire acestea cum se vor ocupa?Din cate am inteles pentru suplinire nu se mai organizeaza examen...
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 9 Jan 2012, 11:09 AM

Mentor

Școlile/consorțiile nu organizează concursuri de titularizare, ci concursuri pentru ocuparea posturilor/catedrelor declarate vacante/rezervate. În cazul posturilor vacante se încheie contract de muncă pentru perioadă nedeterminată, iar în cazul posturilor rezervate sau cu viabilitate mai mică de 4 ani se încheie contract de muncă pentru perioadă determinată (1 an școlar sau până la întoarcerea titularului).

--------------------
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 9 Jan 2012, 11:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 7 Jan 2012, 10:47 PM)
... se pare ca posturile netitularizabile se vor repartiza in sedinta publica, unica, organizata de inspectorat.

Deci nu va mai fi nici o sedinta de repartizare a posturilor netitularizabile...
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 9 Jan 2012, 11:25 AM

Utilizator avansat

Inca o nelamurire..daca o scoala are 2 posturi (unul titularizabil si altul nu) va organiza doua concursuri in aceeasi zi?Dar catedrele incomplete (sa zicem unde sunt cate 10 ore) cum se vor ocupa?
Mesaj personal
jordan
Trimis: 9 Jan 2012, 07:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 9 Jan 2012, 11:09 AM)
Școlile/consorțiile nu organizează concursuri de titularizare, ci concursuri pentru ocuparea posturilor/catedrelor declarate vacante/rezervate. În cazul posturilor vacante se încheie contract de muncă pentru perioadă nedeterminată, iar în cazul posturilor rezervate sau cu viabilitate mai mică de 4 ani se încheie contract de muncă pentru perioadă determinată (1 an școlar sau până la întoarcerea titularului).

Cum se numesc posturile pentru care se organizeza concurs de titularizare?
Nu se numesc vacante??
Mesaj personal
mary8040
Trimis: 9 Jan 2012, 10:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (Kristina1c @ 9 Jan 2012, 02:09 AM)

Nu stie nimeni cum se vor sustine aceste inspectii?
Mesaj personal
jordan
Trimis: 9 Jan 2012, 11:20 PM

Utilizator avansat

Presupun ca va fi o ora normala, potrivit planificarii profesorului clasei, in care comisia "scolii" observa cum se descurca candidatul la catedra.
Mesaj personal
mary8040
Trimis: 10 Jan 2012, 01:30 PM

Utilizator activ

Asta stiu si eu ca va fi o ora normala dar banuiesc ca va trebui sa te duci mai devreme la scoala sa vezi .ce urmeaza in programa , sa pregatesti lectia si apoi sa o sustii .Nu te duci hodoronc tronc sa sustii o lectii oarecare intr-o scoala.Si daca pt acel post se inscriu 20 de pers. acel profesor de la scoala cand isi va mai sustine orele?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (7) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved