Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Evaluare la clasa a VI-a
pattricia
Trimis: 9 Mar 2012, 06:57 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
massy
Trimis: 9 Mar 2012, 08:26 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 9 Mar 2012, 06:57 PM)
http://www.edu.ro/index.php/pressrel/16687

Minunat! smile.gif

Imi place, in mod deosebit!, articolul 20. smile.gif
Vrei sa fii ca toata lumea, dai examen ca/cu toata lumea cool20.gif.

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 9 Mar 2012, 08:33 PM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
aali
Trimis: 9 Mar 2012, 08:44 PM

Utilizator avansat

Aceasta evaluare inteleg ca nu va fi nationala, ci se va da (in acest an scolar) doar in anumite unitati de invatamant. Asadar va fi doar o evaluare de tip pilot - experimentala ... Am citit si lista scolilor implicate in aceasta evaluare - a noastra nu e pe lista.

--------------------
"Un om, ca si un popor, atata pretuieste, cat a inteles din Evanghelie." (Simion Mehedinti)
Mesaj personal
massy
Trimis: 10 Mar 2012, 11:41 AM

Mentor

Evaluarea asta e fara note si calificative doar acum, ca-i experiment, sau de fiecare data?

Ca daca e de fiecare data, e un mare k.k. cool20.gif smile.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
massy
Trimis: 10 Mar 2012, 11:59 AM

Mentor

P-astia, la ,,primar", si elevi, si parinti, nu-i mai sperie nimic de cand cu notarea cu calificative. Isi baga picioarele si elevii, si parintii, la fel ca la evaluarea initiala, stiind ca mediile astea nu le folosesc la nimic in viata lor de elevi. Evaluarea la doi ani, cu note, i-ar mai aduce cu picioarele pe pamant.

Si, nu stiu cum sa va spun, dar daca menestrelul face el asa niste studii, blink.gif fara note si calificative blink.gif ,, pe prostia, lenea si nepasarea elevilor si parintilor, exact in repercursiuni o sa ma doara si pe mine. Sa dea evaluarea si sa centralizeze sictirul elevilor, al parintilor si al meu vis-a-vis de-aceasta evaluare.

--------------------
Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Mar 2012, 02:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (aali @ 9 Mar 2012, 07:44 PM)
Aceasta evaluare inteleg ca nu va fi nationala, ci se va da (in acest an scolar) doar in anumite unitati de invatamant. Asadar va fi doar o evaluare de tip pilot - experimentala ... Am citit si lista scolilor implicate in aceasta evaluare - a noastra nu e pe lista.

Unitățile de învățământ în care se vor pilota instrumentele de evaluare pentru Evaluarea Națională la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a pentru 2012:

http://www.edu.ro/index.php/articles/16686

La noi in judet pt clasa a VI-a au fost alese doua scoli pilot una din mediul rural si alta din urban, Colegiul de Informatica.
Mesaj personal
aali
Trimis: 10 Mar 2012, 02:45 PM

Utilizator avansat

Am citit metodologia pentru clasa a sasea. Nu stiu cum va fi la primar, dar la gimnaziu banuiesc ca se vor acorda note, dupa corectarea testelor in conformitate cu baremul primit. Testul se va desfasura in aceeasi zi, in doua etape, caci sunt doua probe:
1 - limba si comunicare (45 min) (se precizeaza lb rom + lb moderna I)
2 - matematica si stiinte (45 min) (nu am gasit precizari ... banuiesc ca se refera la matematica, biologie si fizica ... confused24.gif )
Sunt curioasa cum vor arata modelele de subiecte la proba 2, care cine stie cand vor aparea ...
Rezultatele se vor trece intr-o fisa de evaluare ... deci nu in catalog ... blink.gif Fisa de evaluare va face parte din portofoliul elevului. Iar eu nu inteleg de cand anume se va da admitere la liceu pe baza de portofoliu ... asta cred ca e intentia pe viitor ... sau am inteles eu gresit? blink.gif

--------------------
"Un om, ca si un popor, atata pretuieste, cat a inteles din Evanghelie." (Simion Mehedinti)
Mesaj personal
aali
Trimis: 10 Mar 2012, 03:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 10 Mar 2012, 02:33 PM)
Unitățile de învățământ în care se vor pilota instrumentele de evaluare pentru Evaluarea Națională la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a pentru 2012:

http://www.edu.ro/index.php/articles/16686

La noi in judet pt clasa a VI-a au fost alese doua scoli pilot una din mediul rural si alta din urban, Colegiul de Informatica.

cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
udypro
Trimis: 11 Mar 2012, 07:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 10 Mar 2012, 11:59 AM)
P-astia, la ,,primar", si elevi, si parinti, nu-i mai sperie nimic de cand cu notarea cu calificative. Isi baga picioarele si elevii, si parintii, la fel ca la evaluarea initiala, stiind ca mediile astea nu le folosesc la nimic in viata lor de elevi. Evaluarea la doi ani, cu note, i-ar mai aduce cu picioarele pe pamant.

Si, nu stiu cum sa va spun, dar daca menestrelul face el asa niste studii, blink.gif fara note si calificative blink.gif ,, pe prostia, lenea si nepasarea elevilor si parintilor, exact in repercursiuni o sa ma doara si pe mine. Sa dea evaluarea si sa centralizeze sictirul elevilor, al parintilor si al meu vis-a-vis de-aceasta evaluare.

Si invatatorii isi baga picioarele.

--------------------
Doua lucruri sunt nelimitate: universul si prostia umana.De primul nu sunt atat de sigur...(A.Einstein)
"Dacă credeți că educația este scumpă, încercați ignoranța" Derek Bok pres. of Harvard Univ. 1971-1990
Mesaj personal
massy
Trimis: 11 Mar 2012, 08:39 PM

Mentor

QUOTE (udypro @ 11 Mar 2012, 07:55 PM)
QUOTE (massy @ 10 Mar 2012, 11:59 AM)

Si, nu stiu cum sa va spun, dar daca menestrelul face el asa niste studii,  blink.gif  fara note si calificative  blink.gif ,, pe prostia, lenea si nepasarea elevilor si parintilor, exact in repercursiuni o sa ma doara si pe mine. Sa dea evaluarea si sa centralizeze sictirul elevilor, al parintilor si al meu vis-a-vis de-aceasta evaluare.

Si invatatorii isi baga picioarele.

cool20.gif Nici nu merita altfel.

--------------------
Mesaj personal
massy
Trimis: 11 Mar 2012, 09:37 PM

Mentor

laugh.gif laugh.gif Din '94-'95, astia fac tot studii si teste. Si n-au reusit sa constate degradarea invatamantului la I-IV odata cu introducerea notarii cu calificative? Dar sanatatea moralului elevilor si parintilor au constatat-o? Sunt cei mai sanatosi, moral, elevi si parinti ai invatamantului preuniversitar! Suntem in 2012, la 8 ani de cand a inceput studiul pe esantioane de elevi si parinti care-si baga picioarele in ce inseamna scoala la I-IV, ca programele la I-IV trebuie revazute, regandite, manualele la fel, continuturile pe anumite manuale amintind de lectiile din manualele de pe care am invatat eu. Vezi programa si manualul de geografie unde doar muntii, dealurile, campiile, apele care-au ramas la locul lor si pe care, daca treci cu masina, cu trenul sau cu vaporul le gasesti tot acolo unde le-am gasit si eu la varsta lor. Mai are Romania paduri? Mai are Romania industrie si centre industriale laugh.gif ? Mai are Romania ferme laugh.gif ? Populatia Romaniei e aceeasi din 2006 de cand exista manualul laugh.gif ? Da, imi bag picioarele in maculatura din manualul de geografie cool20.gif. Si nu e singurul. wink.gif Cati ani le mai trebuie ca sa-ncheie studiul ???

III. Evaluările naționale la clasa a IV-a

1. Necesitatea

Realizată pentru prima dată în 1995, o evaluare la nivel național a performanțelor școlare ale
absolvenților învățământului primar a deschis în România seria unor astfel de cercetări cu caracter
diagnostic, realizate în vederea ameliorării, în principal, a curriculum-ului. Feedback-ul obținut a
dovedit utilitatea și necesitatea continuării unor astfel de demersuri în completarea informațiilor
obținute prin evaluările curente și prin examenele naționale.

2. Evaluarea națională din anul 1995

2.1 La sfârșitul anului școlar 1994-1995 a fost organizată o testare a absolvenților ciclului
primar, la disciplinele de bază, respectiv limba maternă și matematică. Cercetarea a fost realizată de un grup de cercetări de la ISE și de un grup de cadre didactice, coordonate de CEPES.
Cele două teste și-au propus să răspundă principalelor obiective educaționale ale curriculumului
în uz.
Testarea s-a aplicat unui eșantion reprezentativ de elevi din mediul urban și rural, în unități
școlare – alese aleator – la nivelul fiecărui județ. Fiind realizată pentru prima dată în țară, o astfel de
cercetare a oferit un bogat material, nu numai documentar sau de diagnosticare a sistemului, dar și cu valoare metodologică și analitică pentru cercetările de acest fel.

--------------------
Mesaj personal
aali
Trimis: 12 Mar 2012, 06:06 PM

Utilizator avansat

Cei din Minister au vreo intentie de a posta modele de subiecte pentru evaluarile din acest an? Daca da, cand ar trebui sa apara?

--------------------
Mesaj personal
massy
Trimis: 12 Mar 2012, 11:08 PM

Mentor

QUOTE (aali @ 12 Mar 2012, 06:06 PM)
Cei din Minister au vreo intentie de a posta modele de subiecte pentru evaluarile din acest an? Daca da, cand ar trebui sa apara?

Chiar vreti sa faca toti? confused06.gif

--------------------
Mesaj personal
aali
Trimis: 13 Mar 2012, 06:50 PM

Utilizator avansat

Am intrebat pentru ca una din temele cercului pedagogic pe care il avem de pregatit la noi in scoala este cea a evaluarilor din acest an scolar (inclusiv exemple de teste pregatitoare - la clasa a opta am gasit modelul oficial, insa pentru clasa a sasea nu stim deocamdata nimic : nici structura, nici disciplinele implicate - banuiesc ca e vorba despre matematica, fizica si biologie ... confused24.gif ... ).

Acest mesaj a fost modificat de către aali la data 13 Mar 2012, 06:51 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved