Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> lapte-corn
scoalacracaoani
Trimis: 18 Jan 2012, 02:53 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Va rog frumos, care aveti un model formular cu evidenta produselor lactate distribuite copiilor din instititutiile scolare - anexa 10 si evidenta numarului de copii cu frecventa regulata - anexa 10.1 ?
Va multumesc.
Mesaj personal
crinudinu
Trimis: 18 Jan 2012, 04:39 PM

Utilizator activ

am asa ceva, daca sunt de folos:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1459 )
Fișier atașat  anexele_9si_10.xls
Mesaj personal
crinudinu
Trimis: 18 Jan 2012, 04:40 PM

Utilizator activ

si asta:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 947 )
Fișier atașat  macheta_desf_anexa_6.xls
Mesaj personal
scoalacracaoani
Trimis: 18 Jan 2012, 04:46 PM

Utilizator activ

Multumesc mult.
Mesaj personal
phineas
Trimis: 18 Jan 2012, 04:49 PM

Utilizator
**

Atasez si eu modelele noastre

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 868 )
Fișier atașat  ev.nr.de_copii.doc
Mesaj personal
phineas
Trimis: 18 Jan 2012, 04:50 PM

Utilizator
**

si...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 968 )
Fișier atașat  ev.produselor_lactate.doc
Mesaj personal
scoalacracaoani
Trimis: 19 Jan 2012, 04:11 PM

Utilizator activ

Va multumesc
Mesaj personal
bibicutu
Trimis: 22 Jan 2012, 03:12 PM

Utilizator activ

referitor la problema asta...stie cineva cum este legal sa procedam cu produsele pt elevii care absenteaza? le returnam sau le distribuim cand vin la scoala?
eu nu mai inteleg nimic....firmele distribuitoare nu vor sa le mai primeasca....
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Jan 2012, 05:35 PM

Mentor

Din cate stiu primesc ,,lapte si corn” character71.gif doar cei prezenți.Firmele au OBLIGAȚIA distribuirii acestora zilnic,cel puțin asa scrie la lege!Cine stie câte protocoale,ori acte adiționale s-au mai întocmit după! La noi in localitate vin la săptămână.Se pot lua ,atunci când vin a doua oară, doar diferentele,scazându-se ,evident cele care au ramas prin absențe! Ar fi o soluție! Ei nu le primesc ,,retur” ,deoarece ,,statul plateste” laugh.gif ! De ce n-ar lua cât mai multi bani?(Va dati seama ce s-ar diminua venitul lor daca ar primi retururile din sectorul unde aprovizionează-la mii de elevi )? tongue.gif wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 22 Jan 2012, 05:36 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
marcel06
Trimis: 8 Feb 2012, 10:25 PM

Începător
*

buna ,am si eu o intrebare
- cine completeaza anexele si distribuie cornul si laptela in scoala voastra ?
Mesaj personal
marcel06
Trimis: 10 Feb 2012, 09:18 AM

Începător
*

astept un raspuns...
Mesaj personal
j.lacra
Trimis: 10 Feb 2012, 10:31 AM

Utilizator avansat

La noi in scoala , secretarul distribuie laptele si cornul, face toate documentele pentru CJ si .... are doar o jumatate de norma.
Mesaj personalYahoo
13041972
Trimis: 10 Feb 2012, 10:39 AM

Utilizator activ

Și la mine în școală tot secretarul face treaba asta.Pe lângă Consiliul Județean mai trebuie dat explicații și la APIA.
Mesaj personal
j.lacra
Trimis: 10 Feb 2012, 12:10 PM

Utilizator avansat

De regula, cand apare ceva nou de facut in scoala, secretarul este cel pus la treaba (ca si cand nu are destule de facut). Problema este ca directorul este cel care hotaraste. Si cum "saracii "profesori nu stau la scoala decat vreo 3,4 ore pe zi (desi legea spune 8 ) ar fi prea greu pentru ei sa numere, sa imparta..... sa faca si ei niste hartii.
De altfel, exista pe hartie tot felul de comisii, dar.... tot secretarul trebuie sa faca. Un proverb zice "Dreptatea e o poveste, nici n-a fost și nici nu este".
Mesaj personalYahoo
roset
Trimis: 10 Feb 2012, 07:53 PM

Mentor

Ce te freaca grija de profesori stimata secretară! Ai o fișa a postului,asa carezolv-o!;)
Legea nu spune ca PROFESORII SA STEA 8 ORE LA SCOALA(culmea e ca în cele 4-6 ore cât ..stau la școala ,și muncesc-la fel ca si secretarul,de asltfel pentru care am o stima deosebita), acolo unde ,,stau eu 4 ore”,acestia chiar muncesc!
Stimabila, obisnuiți-va sa faceti fiecare ceea ce scrie in fisa postului!
Zău,nu trebuie să continuăm! (Daca vreti ,neapărat,sunt dispus)! biggrin.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
j.lacra
Trimis: 10 Feb 2012, 10:20 PM

Utilizator avansat

"Art. 262 - (1) Activitatea personalului didactic de predare se realizează într-un interval de timp zilnic de 8 ore, respectiv 40 de ore pe săptămână, și cuprinde:
a. activități didactice de predare-învățare-evaluare și de instruire practică și examene de final de ciclu de studii, conform planurilor-cadru de învățământ;
b. activități de pregătire metodico-științifică;
c. activități de educație, complementare procesului de învățământ: mentorat, școală după școală, învățare pe tot parcursul vieții."

1. Legea ar trebui respectata de toata lumea;
2. Limbajul folosit de dvs nu este caracteristic unui cadru didactic;
3. Nu sunt secretara, dar stiu cum se intocmeste o fisa a postului chiar si pentru un cadru didactic;
4. Nu trebuie confundata norma de predare cu timpul zilnic de munca.

In rest, va doresc numai bine!
Mesaj personalYahoo
roset
Trimis: 10 Feb 2012, 10:39 PM

Mentor

Stimabilă,
Era vorba de fisa postului unui secretar,nicidecum a unui cadru didactic de care ,tu, nu raspunzi,nici macar în somn! wink.gif laugh.gif
Șezi liniștită,nu mai muri de grija altuia! (eu am avut un câine care a alergat prea mult!) biggrin.gif
P.S Cât despre articole de lege ,,șăzi” cuminte! ph34r.gif biggrin.gif (sunteti,ca secretare,doar la mâna ISJ-urilor și,daca toate hotarârile definitive sunt de plata , ar trebui sa le platiti voi ,cele (cei) care ati aplicat legi dupa ureche!
Îti doresc sa citeșți legislația în vigoare( împreuna cu directorii)! happy30.gif

--------------------
roset
Trimis: 10 Feb 2012, 10:48 PM

Mentor

Am revenit
Nu directorul este ,,șeful”! CA aplica legea,dar....,asa ne-am obișnuit sa nu stie ,,dreapta ” ce face „stânga”! biggrin.gif
Că personalul administrativ al scolii-secretara- se crede ca e cel (cea) mai tare ,este cu totul o alta problemă!Daca ar fi asa, n-ar mai fi nevoie de hotarâri judecătoresti (neaplicate,desigur,c-asa-i la noi! ) wink.gif

--------------------
tigrul
Trimis: 12 Feb 2012, 02:05 PM

Utilizator activ

Un cadru didactic "veritabil" nu ar avea un asemenea limbaj!Padure fara uscaturi nu se poate!
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 Feb 2012, 02:20 PM

Mentor

tigrule,
De ce nu te adresei celui căruia vrei să-i spui ceva?Pentru cine este intervenția? (și așa după 2 zile) biggrin.gif Despre ce pădure vorbesti?

--------------------
Olena Vladescu
Trimis: 12 Feb 2012, 03:39 PM

Utilizator avansat

... frumos... foarte frumos... mad.gif
Mesaj personal
ancuta222
Trimis: 13 Feb 2012, 10:09 AM

Utilizator avansat

Produsele (lactate, fructe si panificatie ) se distribuie doar la elevii prezenti ? La noi asa se cere de anul acesta. Voi cum faceți ? Mi se pare....o nouă idee minunată, foarte greu de realizat...Asa este peste tot sau este o idee locală ?
Mesaj personal
roset
Trimis: 13 Feb 2012, 10:42 AM

Mentor

Asa a fost dintotdeauna! wink.gif

--------------------
ILUS
Trimis: 13 Feb 2012, 01:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ancuta222 @ 13 Feb 2012, 10:09 AM)
Produsele (lactate, fructe si panificatie ) se distribuie doar la elevii prezenti ? La noi asa se cere de anul acesta. Voi cum faceți ? Mi se pare....o nouă idee minunată, foarte greu de realizat...Asa este peste tot sau este o idee locală ?

Asa a fost de cand se da lapte si corn! Pai nu se trimite la CJ si centralizator cu frecventa copiilor?
De anul asta nu se mai da branza topita! Nu mai dau oile lapte!!!!!!!! biggrin.gif
Asa este la noi! Poate in alta parte se da!sa aveti o zi buna!
Mesaj personal
marcel06
Trimis: 17 Feb 2012, 09:40 AM

Începător
*

multumesc pt.raspuns .....dar cu produsele ce raman (absenti )...ce faceti ? le trimiteti la distribuior ?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved