Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Comisie de mobilitate la nivel de scoala!
kovacsstefan
Trimis: 23 Jan 2012, 07:55 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

character40.gif Nu gasesc ordinul conform caruia se desemneaza o Comisie de mobilitate la nivel de scoala! Daca stiti cumva va rog sa-mi spuneti si mie! Ce atributii are? Multumesc! (Stiu doar ca in conformitate cu ANEXA 25 la Metodologia OMECTS NR. 5560/2011, este doar Comisie de mobilitate la nivel de ISJ!) cool20.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 23 Jan 2012, 09:05 AM

Mentor

Pai... la ce foloseste?....nu ajunge CA +pramatia de director?smile.gif
Mesaj personal
kristinutza1991
Trimis: 23 Jan 2012, 10:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 23 Jan 2012, 07:55 AM)
character40.gif Nu gasesc ordinul conform caruia se desemneaza o Comisie de mobilitate la nivel de scoala! Daca stiti cumva va rog sa-mi spuneti si mie! Ce atributii are? Multumesc! (Stiu doar ca in conformitate cu ANEXA 25 la Metodologia OMECTS NR. 5560/2011, este doar Comisie de mobilitate la nivel de ISJ!) cool20.gif

l-am cautat si eu si nu l-am gasit;am gasit doar comisia la nivel de isj, comisia de organizare a concursului la nivel de upj...am constatat ca, urmand calendarul mobilitatii, prof. care sunt cuprinsi in astfel de comisii nu au cum sa-si realizeze numarul de zile de concediu de odihna!of, of,mai mai!!
pe cine evilgrin04.gif convoci in august, pentru probele de concurs?
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 23 Jan 2012, 01:08 PM

Utilizator avansat

Comisiile de organizare a concursului la nivel de unitate de invatamant/consortiu,etc. sunt prezentate la art.116...din metodologia cadru privind mobilitatea personalului didactic( ord. 5560)
Mesaj personal
kristinutza1991
Trimis: 23 Jan 2012, 06:21 PM

Utilizator avansat

asta am vazut si eu , dar nu am vazut nicaieri ceva legat de componenta acestei comisii la nivel de upj si nici atributiile ei (stipulate in metodologie), desi le poti intui, dar... wub.gif
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 24 Jan 2012, 06:04 PM

Utilizator avansat

UPJ? Probabil unitate cu personalitate juridică.
Comisiile de organizare și desfășurare a concursului, etc...se constituie la nivel de UPJ, sau la nivel de consorțiu, sau.... Atribuțiile tuturor comisiilor sunt prezentate în Capitolul Ocuparea prin concurs..., pag. 88 din Metodologie.
Mesaj personal
Mare I
Trimis: 4 Feb 2012, 05:34 PM

La prima intervenție

Comisia de mobilitate: art 53 alin 2 . se face doar referire la ea fara a se preciza componenta.
a nu se confunda cu comisiile de concurs - art 116
Mesaj personal
andreea2011
Trimis: 21 Feb 2012, 07:13 PM

Utilizator activ

Cineva intreba ,, Nu gasesc ordinul conform caruia se desemneaza o Comisie de mobilitate la nivel de scoala! Daca stiti cumva va rog sa-mi spuneti si mie! Ce atributii are? Multumesc! (Stiu doar ca in conformitate cu ANEXA 25 la Metodologia OMECTS NR. 5560/2011, este doar Comisie de mobilitate la nivel de ISJ!) cool20.gif
,,

Revin cu intrebarea ,, ce atributii are ? Ca oricum CA decide
Mesaj personal
marian_bacau
Trimis: 21 Feb 2012, 08:25 PM

Începător
*

Comisia de mobilitate este una din comisiile de lucru care funcționeaza intr-o școală, ea fiind numita de către director si aprobata de CA. Cadrelor didactice care fac parte din comisie li se aduce la cunostinta acest lucru, ei semnand decizia in care sunt trecute si atributiile, asa cum ar fi:
- evaluarea obiectiva a cadrelor didactice afectate de restrangere de activitate
- stabilirea unor punctaje intermediare (acolo unde grila este superficial detaliata) in vederea evaluarii obiective
- stabilirea punctajului cadrelor didactice care isi depun dosarul la ISJ pentru diferite etape ale miscarii personalului didactic
- intocmeste raportul scris inaintat CA pentru transferul prin consimtamant
În decizia de infiintare a comisiei pot fi trecute si alte atributii fuunctie de specificul scolii.
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 21 Feb 2012, 09:05 PM

Utilizator avansat

Comisia de mobilitate din unitatea de învățământ cu PJ, trebuia prevăzută clar în Metodologie! Așa cum nu există art.109, așa nu există nici componența și competențele acestei comisii! A uitat s-o treacă în "foaia de parcurs"
Această comisie nu e constituită de fiecare școală după bunul plac.
De fapt, ea nu apare nici în Proictul ROFUIP.
Un alt exmplu de lipsă de coordonare: LEN 1/2011, Metodologie Clasa Pregătitoare și Broșura tipărită!
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 6 Aug 2012, 10:10 AM

Utilizator avansat

Care e componenta comisiei?

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved