Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> DECIZIE EDUSAL
MIRELA_BZ
Trimis: 28 Jan 2012, 11:26 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Conform ordinului 4576/2011, directorul unitatii scolare decide cine va fi resposabilul cu salarizarea in Edusal. Cum credeti ca e normal, dragele mele colege? Sa opereze secretarul "cap-coada"(inclusiv retineri, centralizator O.P.-uri, borderouri banci, absolut tot pana la inchiderea lunii)???? Sau secretarul sa opereze pana acolo unde isi pune semnatura si apoi preda contabilului, fisierul stat.[***] cu baza si contabilul sa-si continue treaba?
Mesaj personal
adin
Trimis: 28 Jan 2012, 01:10 PM

Utilizator avansat

pt a impaca si capra si varza ar trebui ca cei de la siveco sa creeze doua module ale aplicatiei edusal: unul pt secretariat si unul pt contabilitate. avand in vedere ca prin "click-click" in edusal se cam realizeaza totul e bine sa faca o persoana totul. dupa ce se primeste aprobarea statului de plata contabilul apasa pe recapitulatie taxe si pe vreo 2-3 butoane si gata salariile pt luna respectiva. nu e capat de tara lucrul cu edusalul......trebuie sa vrei sa muncesti.
Mesaj personalTrimite email
j.lacra
Trimis: 28 Jan 2012, 01:37 PM

Utilizator avansat

Sunt scoli in care directorul a "decretat" ca este treaba contabilului, cap - coada , sa faca EDUSAL. Nici asa nu e corect. Cred ca statul de personal trebuie facut de secretar , si avand in vedere ca treaba contabilului este sa faca cfp pentru statul de plata nu vad cum poate sa raspunda de intocmirea lui si in acelasi timp sa faca si cfp. Sunt multe lucruri pe care nu le inteleg, dar.......
mergem mai departe.
Mesaj personalYahoo
MIRELA_BZ
Trimis: 28 Jan 2012, 02:41 PM

Utilizator
**

Asta spuneam si eu, secretarul sa faca stat de personal si stat de plata. Nimeni nu fuge de munca dar daca spui ca stii, le faci apoi pe toate, nu conteaza a cui e sarcina. Si uite-asa te transformi in "omul bun la toate".
Mesaj personal
mmmbibi
Trimis: 30 Jan 2012, 04:22 PM

Utilizator avansat

In unitatea noastra scolara este asa: colega mea secretara imi aduce toate modificarile ce le are pentru luna in care se fac salariile, eu , contabil le introduc in statul de personal si apoi generez stat de plata si asa mai departe. Treaba este urmatoarea : Contabilul trebuie sa verifice statul de personal si statul de plata si sa puna si viza CFP, insa ca sa verifici trebuie sa stii cum se intocmesc acestea. Treaba e sa fie intelegere intre cele doua compartimente si sa colaboreze intre ele. Nu?
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 30 Jan 2012, 07:19 PM

Utilizator avansat

La noi este foarte simplu.Statul de personal il face secretarul, tot el genereaza si statul de plata.OP-urile si situatia centralizatoare o face tot el in colaborare cu contabilul( in sensul inregistrarii op-urilor ).Este un program care face totul cap- coada si prin colaborare cu contabilul este foarte usor.Nu are rost sa zicem,, pana aici fac eu de aici incolo este treaba ta".
Mesaj personal
ana.stefan
Trimis: 30 Jan 2012, 08:43 PM

Utilizator
**

cum va descurcati daca nu aveti secretar? noi nu avem decat contabil, si eu ... prof. care n-am avut de-a face cu edusal si tot ce inseamna el - trebuie sa imi bat capul cu el.... voluntar biggrin.gif
Mesaj personalYahoo
j.lacra
Trimis: 30 Jan 2012, 09:04 PM

Utilizator avansat

Daca nu aveti secretar, cine face toata munca lui ? Am in vedere ca e ceva de lucru chiar daca ar fi vorba de o scoala mica. Are cineva in fisa postului prevazute atributiile secretarului?
Mesaj personalYahoo
ana.stefan
Trimis: 30 Jan 2012, 09:48 PM

Utilizator
**

pai eu fac Edusalul.... cu toate ca am fugit de contabilitati(matematici) toata viata mea, si cand pot sa mai ajut cu cate ceva directorul....ajut cu drag. Nimeni n-are atributii de secretar in fisa postului la noi. Suntem PJ nou... si incercam sa ne descurcam cat de bine ne sta in putinta. Cat despre retributie.... zile libere...ca asa scrie la lege smile.gif
Mesaj personalYahoo
j.lacra
Trimis: 30 Jan 2012, 10:34 PM

Utilizator avansat

Si eu fac de multe ori treburi ce nu tin de contabilitate daca mi se cere ajutor. Spor la lucru si.... sunteti un exemplu!!!!
Mesaj personalYahoo
MIRELA_BZ
Trimis: 31 Jan 2012, 09:45 AM

Utilizator
**

De ce credeti c-am deschis subiectul asta????? Sunt secretara intr-o scoala cu 36 clase. In statul de personal/plata sunt secretar dar la munca sunt: secretar, informatician, contabil (contabilul da din umeri si.....go away!), administrator ( C.M.) ajunge....?! Nu fug de munca, asa cum a zis cineva mai sus, dar mi-a ajuns cutitul la os si nu mai pot sa stau in scoala 10-12 ore, am si eu familie. De aceea v-am intrebat:cine si pana unde, ar fi normal sa lucreze in Edusal. FIECARE SA MUNCEASCA CA SA-SI MERITE BANII PRIMITI.
Mesaj personal
j.lacra
Trimis: 31 Jan 2012, 09:56 AM

Utilizator avansat

Va inteleg supararea, dar eu am avut "tupeu" sa imi sustin drepturile (am invatat asta dupa multi ani). Adica sa se stie exact care e treaba fiecaruia. Una e sa ajut pe cineva si alta e sa imi rada in fata cate unii, dupa ce le faci treaba. Trebuie intelesi si cei care ne conduc (e valabil pentru cei tineri), nu le stiu pe toate, trebuie sa le aratam negru pe alb cum stau lucrurile. Si, inca ceva, la mine totul se trece pe hartie, comunicarea cu conducerea este scrisa, si atunci se schimba lucrurile.
Mesaj personalYahoo
ILUS
Trimis: 31 Jan 2012, 10:46 AM

Utilizator avansat

QUOTE (j.lacra @ 31 Jan 2012, 09:56 AM)
Va inteleg supararea, dar eu am avut "tupeu" sa imi sustin drepturile (am invatat asta dupa multi ani). Adica sa se stie exact care e treaba fiecaruia. Una e sa ajut pe cineva si alta e sa imi rada in fata cate unii, dupa ce le faci treaba. Trebuie intelesi si cei care ne conduc (e valabil pentru cei tineri), nu le stiu pe toate, trebuie sa le aratam negru pe alb cum stau lucrurile. Si, inca ceva, la mine totul se trece pe hartie, comunicarea cu conducerea este scrisa, si atunci se schimba lucrurile.

FELICITARI! nu are sens sa scriu acelasi lucru! Completez: " Cand esti bun si priceput, esti luat de fraier"Daca nu reactionezi la timp.... apoi e prea tarziu!
O zi buna!
Mesaj personal
MIRELA_BZ
Trimis: 31 Jan 2012, 10:57 AM

Utilizator
**

Ar fi fost cel mai bine sa spunem de la inceput ca nu stim, ca nu ne pricepem si ne prindea bine. Acum deja a devenit obisnuinta si.....ei o duc bine cu nestiinta lor iar noi ...la munca. O zi buna!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved