Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cine va sustine inspectia speciala la clasa
Garname
  Trimis: 18 Feb 2012, 07:37 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Inspectia la clasa o va sustine oricine candideaza pentru orice fel de post, de titular sau suplinitor, chiar daca este pentru prima data cand da examen pentru a intra in sistem?

Un debutant va trebui sa sustina inspectie la o clasa si la o scoala pe care nu o stie?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Feb 2012, 08:51 PM

Mentor

Toți participanții la concursurile pentru ocuparea posturilor didactice susțin inspecția specială la clase pe care nu le cunosc.

--------------------
Mesaj personal
dana_daniela
Trimis: 18 Feb 2012, 09:02 PM

Utilizator activ

Da ,asa se pare .E destul de nasol sa sustii o lectie la o clasa de copii pe care nu ii cunosti si care la randul lor nu te cunosc.Eu ma intorc din CIC am luat note de titularizare in anii trecuti dar nu au fost posturi titularizabile ,nu ma ajuta cu nimic art.256 deoarce nu am lucrat in anul scolar 2011-2012.
Mi se pare nedrept ca cei cu definitivatul si cu gradul II sau gradul I sa mai sustina inspectia speciala la clasa iar cei care au definitivatul in acest an sa li se ia in considerare inspectia de la definitivat si pentru titularizare.Cei care au definitivatul si gradele didactice oare nu au sustinut si ei inspectii la clasa la fel ca si cei care au defintivatul in acest an?!
Mesaj personal
Garname
Trimis: 18 Feb 2012, 10:04 PM

Utilizator
**

Si acel proiect de activitate va trebui pregatit, cand se ofera informatii despre ce tip de proiect si ce fel de activitate si ce nivel, ce clasa va fi vorba? Se face aceasta inspectie pentru un post de suplinitor ?
Mesaj personal
aniramanid
Trimis: 19 Feb 2012, 12:13 AM

Utilizator
**

vor mai exista suplinitori anul acesta?
Mesaj personal
docx
Trimis: 19 Feb 2012, 12:23 AM

Mentor

Suplinitori calificati, adica angajati cu contract pe perioada determinata.
Mesaj personal
Garname
Trimis: 19 Feb 2012, 01:23 AM

Utilizator
**

Daca exista posturi vacante doar pentru un an si nu pentru patru ani, acelea sunt de suplinire, nu pot fi titulari pe acele posturi, dar intrebarea mea era cum se poate ca pentru acele posturi sa se sustina si inspectie la clasa? si daca este asa, candidatul trebuie sa intrebe la scolile respective ce fel de clasa va avea, ce fel de materiale i se pun la dispozitie? Sunt multe aspecte si pare destul de penibil. Va avea libertatea sa isi aleaga singur ce fel de activitate sa sustina si pentru ce clasa, va putea cere sa i se puna la dispozitie anumite materiale sau nu i se vor comunica aceste aspecte si se va gasi pus in situatia de a nu fi pregatit ?
Mesaj personal
CristinaGeo
Trimis: 19 Feb 2012, 01:41 PM

Utilizator activ

de ce e asa de grea inspectia la clasa? te duci la scoala, directorul sau cine e in masura iti spune la ce clasa sa predai si ce lectie..mai departe scrie-n carte!
iti pregastesti lectia frumos si o sustii...e ca un fel de rol

Acest mesaj a fost modificat de către CristinaGeo la data 19 Feb 2012, 01:41 PM
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 19 Feb 2012, 01:44 PM

Utilizator avansat

Vom fi niste actori "grabiti"... care alearga din scoala-n scoala sa-si interpreteze rolul. biggrin.gif
Mesaj personal
ivona tomescu
Trimis: 19 Feb 2012, 05:54 PM

Utilizator activ

Cei care vor sa fie repartizati dupa nota din 2011 mai sustin inspectie la clasa? Inteleg din metodologie ca nu mai dau examen si in aceste conditii mai trebuie sa sustina inspectia? Oare cand vor veni lamuriri, ca pare totul in ceata?
Mesaj personal
Cristina.C
Trimis: 20 Feb 2012, 11:28 AM

Utilizator activ

Si suplinitori necalificati nu vor mai fi? Toate posturile vor fi ocupade de calificati?

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Dyana327
Trimis: 20 Feb 2012, 11:53 AM

Utilizator avansat

buna!
stie cineva din ce se da la examenul din 2 august?
apare programa? cand?
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 20 Feb 2012, 06:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 18 Feb 2012, 08:51 PM)
Toți participanții la concursurile pentru ocuparea posturilor didactice susțin inspecția specială la clase pe care nu le cunosc.

Eeei, nici chiar asa. Mai sunt unii candidatii care cunosc nu numai clasa de elevi ci si directorul. rolleyes.gif biggrin.gif Asa ca ...

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
dariaioana
Trimis: 21 Feb 2012, 08:53 AM

Utilizator
**

QUOTE (gabi2009 @ 20 Feb 2012, 06:36 PM)

Eeei, nici chiar asa. Mai sunt unii candidatii care cunosc nu numai clasa de elevi ci si directorul. rolleyes.gif biggrin.gif Asa ca ...

examenul se da din didactica meteriei respective, deci nu e vorba de nici o programa.
Mesaj personal
minatgv
Trimis: 21 Feb 2012, 08:57 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dariaioana @ 21 Feb 2012, 08:53 AM)
QUOTE (gabi2009 @ 20 Feb 2012, 06:36 PM)

examenul se da din didactica meteriei respective, deci nu e vorba de nici o programa.

Pana in momentul de fata nu a aparut nicio programa noua, ceea ce inseamna ca programa de examen va fi aceeasi de anul trecut. Eu asa cred.

--------------------
Cristina.C
Trimis: 21 Feb 2012, 11:27 AM

Utilizator activ

QUOTE (minatgv @ 21 Feb 2012, 08:57 AM)
Pana in momentul de fata nu a aparut nicio programa noua, ceea ce inseamna ca programa de examen va fi aceeasi de anul trecut. Eu asa cred.

Da, asa e.
Dar totusi nu stie nimeni despre suplinitorii necalificati? Vor mai fi sau nu?

--------------------
costi_52
Trimis: 21 Feb 2012, 11:47 AM

Mentor

Pot exista suplinitori necalificați în situația restrângerii de activitate rămasă nesoluționată în etapele prevăzute în calendar mobilității. Cu acordul scris al cadrelor didactice în cauză, acestea pot fi detașate pe posturi didactice pentru care nu au studii corespunzătoare.

--------------------
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 22 Feb 2012, 06:31 PM

Utilizator avansat

Am auzit ca la inspectia la clasa asista si un reprezentant de la ISJ, fie un metodist, fie inspectorul de specialitate.
Oare astia au dreptul sa puna note? Sau numai directorul noteaza si CA?

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 22 Feb 2012, 06:33 PM

Utilizator avansat

NU cred. Si pentru posturile de la Dealul Morii unde nu ia post nici macar pensionarii cine o sa ocupe acel post? biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
Sunshine7
Trimis: 23 Feb 2012, 01:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (CristinaGeo @ 19 Feb 2012, 01:41 PM)
de ce e asa de grea inspectia la clasa? te duci la scoala, directorul sau cine e in masura iti spune la ce clasa sa predai si ce lectie..mai departe scrie-n carte!
iti pregastesti lectia frumos si o sustii...e ca un fel de rol

E total aiurea sa intri intr-o scoala unde nu te stie nimeni, la o clasa care nu te cunoaste si pe care nu o cunosti, nu stii cat te poti baza pe cooperarea copiilor si cat nu, mai e si comisia langa tine, emotiile care sunt normale, chiar si copiii se pot fastaci cu atatea mutre noi la o ora.... asa ca nu e chiar o nimica toata pt un debutant.
Mesaj personal
dana_daniela
Trimis: 23 Feb 2012, 04:10 PM

Utilizator activ

Sunt de acord cu tine Sunshine7.E destul de greu sa ai o lectie la o clasa de copii pe care nu ii cunosti si care nu te cunosc , asta indiferent daca esti debutant sau nu.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 23 Feb 2012, 04:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sunshine7 @ 23 Feb 2012, 01:03 PM)
E total aiurea sa intri intr-o scoala unde nu te stie nimeni, la o clasa care nu te cunoaste si pe care nu o cunosti, nu stii cat te poti baza pe cooperarea copiilor si cat nu, mai e si comisia langa tine, emotiile care sunt normale, chiar si copiii se pot fastaci cu atatea mutre noi la o ora.... asa ca nu e chiar o nimica toata pt un debutant.

Asa se procedeaza si in strainatate.
Daca esti acceptat (in urma studierii CV-ului), urmeaza interviul si inspectia la clasa.
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 23 Feb 2012, 04:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 23 Feb 2012, 04:27 PM)
QUOTE (Sunshine7 @ 23 Feb 2012, 01:03 PM)

Asa se procedeaza si in strainatate.
Daca esti acceptat (in urma studierii CV-ului), urmeaza interviul si inspectia la clasa.

De ce nu te duci tu in alta tara sa te angajezi pe baza de CV si interviu? Noi vrem CNU, detasare, transfer.

Acest mesaj a fost modificat de către gabi2009 la data 23 Feb 2012, 04:40 PM

--------------------
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 24 Feb 2012, 12:39 PM

Mentor

QUOTE (gabi2009 @ 22 Feb 2012, 06:33 PM)
NU cred. Si pentru posturile de la Dealul Morii unde nu ia post nici macar pensionarii cine o sa ocupe acel post? biggrin.gif

Vezi că pensionarii e mai mulți! laugh.gif Zi mersi că ai post la țară; ăia n-or să te reclame că nu știi lb română.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 24 Feb 2012, 12:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amethyst @ 24 Feb 2012, 12:39 PM)
QUOTE (gabi2009 @ 22 Feb 2012, 06:33 PM)
NU cred. Si pentru posturile de la Dealul Morii  unde  nu ia post nici macar pensionarii cine o sa ocupe acel  post? biggrin.gif

Vezi că pensionarii e mai mulți! laugh.gif Zi mersi că ai post la țară; ăia n-or să te reclame că nu știi lb română.

Si tu invata semnele de punctuatie. biggrin.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către gabi2009 la data 24 Feb 2012, 12:58 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved