Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (15) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Echivalare studii & recunoastere si ehivalare competente, In atentia D-lui Costi
elena12345
Trimis: 21 Feb 2012, 09:38 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua D-nul Costi,

As vrea sa ma sfatuiti, va rog frumos, ce dosar ar trebui sa fac: de echivalare studii sau de recunoastere si echivalare competente?

Am terminat CUI de 3 ani, 2005, cu diploma de absolvire si Facultatea de Inginerie Mecanica de 4 ani, 2010, cu diploma de licenta. Am 6 ani vechime in invatamant, definitivat si m-am inscris la gradul al-II-lea.
Actualmente sunt incadrata profesor pentru invatamant primar, in urma legii 248, cea cu incadrarea.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Feb 2012, 10:23 AM

Mentor

Cadrele didactice care se încadrează în prevederile art. 248 alin. (4) din Legea nr. 1/2011, nu trebuie să depună niciun dosar.

--------------------
Mesaj personal
elena12345
Trimis: 21 Feb 2012, 10:43 AM

Utilizator
**

Va multumesc
Mesaj personal
ambrozia
Trimis: 22 Feb 2012, 05:44 PM

Utilizator activ

Dosarele de echivalare au fost trimise inapoi la scoala noastra de la inspectorat, urmeaza sa fie modificat cate ceva. Stiti ceva in legatura cu acest lucru? S-a mai intamplat si in alte scoli?
Mesaj personal
angel 08
Trimis: 22 Feb 2012, 06:09 PM

Utilizator activ

Cum se interpreteaza in tara metodologia de echivalare a competentelor? Au voie si cei care au absolvit CUI dar nu au la baza liceul pedagogic sa-si depuna dosar? Ce se intampla cu persoanele care nu indeplinesc toate cerintele de la echivalarea studiilor, de exemplu gradul I daca lipseste. Isi poate depune dosar pentru echivalarea competentelor? Sau raman sarmanele pe dinafara! mi se pare iarasi o mare nedreptate . Echivaleaza unui absolvent de liceu pedagogic si unuia care aare lic. teoretic, Colegiul pedagogic de 4 ani si facultatea 2011 , nu! Vi se pare drept? Eu nu am nimic cu absolventii de lic ped., jos palaria in fata dumnealor, dar mi se nedrept pentru cei pe care i-am amintit mai sus!
Mesaj personal
isti
Trimis: 22 Feb 2012, 07:27 PM

Utilizator activ

Eu am terminat Liceul Pedagogic promotia 1989 si PIPP in anul 2011. E nevoie de vreo echivalare? Sunt deja incadrata ca profesor S. Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 23 Feb 2012, 04:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (isti @ 22 Feb 2012, 08:27 PM)
Eu am terminat Liceul Pedagogic promotia 1989 si PIPP in anul 2011. E nevoie de vreo echivalare? Sunt deja incadrata ca profesor S. Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Nu, nici vorba!
Mesaj personal
ManuelaN
Trimis: 23 Feb 2012, 01:26 PM

Utilizator
**

In grila pentru echivalarea competentelor, la punctul 16 avem Stagii/Cursuri de formare nepurtătoare de credite profesionale transferabile, deci aici putem sa punem cursuri de formare cu numar de ore.
Intrebarea este cum se transforma aceste ore in credite, pt ca se specifica tot in grila: Conform normelor metodologice de acordare a creditelor profesionale transferabile în vigoare, aprobate de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului.
Daca puteti sa imi spuneti si mie cate ore sunt un credit?
Va multumesc!

--------------------
“Schimbarea este legea vieții! Acei care privesc numai în trecut sau în prezent, în mod sigur vor pierde viitorul”
Mesaj personalTrimite email
breban2009
Trimis: 23 Feb 2012, 04:57 PM

Utilizator avansat

La pct.16 din grilă :
a)
se acordă 1 credit /activitate, pentru participare la stagii / cursuri nepurtătoare de credite care au 0-5 ore sau pentru participări la simpozioane/sesiuni de referate, seminarii, conferințe la care nu este precizat numărul de ore;
se acordă 2 credite/activitate, pentru participare la stagii / cursuri nepurtătoare de credite care au 6-25 ore;
se acordă 3 credite /activitate, pentru participare la stagii / cursuri nepurtătoare de credite care au mai mult de 26 ore;
Obs. La punctul a) se pot acumula maximum 15 credite pentru intervalul de 5 ani.
cool.gif
se acordă 3 credite / activitate desfășurată în calitate de formator la nivel local,;
se acordă 4 credite / activitate desfășurată în calitate de formator la nivel județean;
se acordă 5 credite / activitate desfășurată în calitate de formator la nivel național/internațional.
Obs. La punctul cool.gif se pot acumula maximum 25 credite pentru intervalul de 5 ani.
Mesaj personal
susanne19
Trimis: 23 Feb 2012, 06:24 PM

Utilizator
**

Stimate d-le COSTI,

m-ați putea lămuri cu ce am de făcut?!:

-am absolvit Fac.de Construcții -Iași în 1993 de SCURTĂ durată/prealabil eram la

Fac.de Textile de la care m-am transferat la Construcții,aici am parcurs ca opțional Modul Pedagogic,dar nu am primit în mână nicio adevarință/ obținând DIPLOMĂ de subinginer,fără nimic altceva ,nici măcar Foaie matricolă

-în 1998 am obținut CERTIFICAT de absolvire a școlii POSTLICEALE în lba germană la Timișoara de învățători-educatori

-sunt titulară pe post de educatoare de lba germană

-am Gr.did.II din sesiunea 2011 /momentan numai o ADEVERINȚĂ

-am vechime în învățământ 17 ani

-cursuri acreditate ,cu puncte de credit(cca 100 puncte credit)

-seminarii,... în lba germană/anual notate cu ore,etc.

-contabila mi-a spus că nu pot fi încadrată ca Prof S deoarece nu amLICENȚĂ

-actualmente sunt salarizată ca INSTITUTOR,SSD

Întrebările mele sunt:

- ce trebuie să echivalez?(dacă trebuie)--studiile sau competențele profesionale?

- dacă studiile-și aici am de completat o grilă?

- care OMECTS se referă la situația mea

-În alte ordine de idei- în legătură cu DETAȘARE nu știu de unde să iau art.159

Solicit ajutorul dumneavoastră,deoarece in anturajul meu nimeni nu mă susține,am vrut să cer informații de la secretara școlii,dar m-a trimis la "plimbare",invocând că are multă treabă,acuma se ocupă cu cele cu IP3,iar eu- învățător-educator fiind -pot aștepta.

Mulțumesc anticipat pentru răbdare și pentru răspunsuri !

Mesaj personal
vliliv
Trimis: 23 Feb 2012, 06:36 PM

Utilizator
**

Pentru D-nul Costi
As dori foarte mult sa ma lamuriti, daca sunt absolventa a Liceului Pedagogic + Facultatea de Psihologie si Pedagogie, specializarea pedagogie, cu licenta in iunie 2011, avand 7 ani vechime si gradul II didactic:
1) care este incadrarea corecta;
2) daca este necesar vreun dosar de echivalare si la ce ordin din cele doua ma regasesc;
3) este sau nu facultatea pe care am terminat-o in profil pedagogic ?
Am sunat zilele trecut la ISJ si am primit niste raspunsuri ... mai mult decat ambigue.
Va multumesc! unsure.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 23 Feb 2012, 06:52 PM

Mentor

1. Nu mai răspund la întrebări care se referă la încadrarea și salarizarea absolvenților 2011.
2. Singurul ordin de ministru la care ați putea să vă încadrați este OMECTS nr. 5484/2011. Evident, dacă nu sunteți, deja, încadrată pe noua funcție didactică.
3. Legislația care se referea la profilul pedagogic (Legea nr. 84/1997 și OMECTS nr. 3235/2010) a fost abrogată.

--------------------
Mesaj personal
vliliv
Trimis: 23 Feb 2012, 06:59 PM

Utilizator
**

Va multumesc pentru raspuns!
Sa inteleg ca daca sunt incadrata prof pentru inv. prescolar, nu e nevoie sa mai fac dosar la OMECTS nr. 5484/2011 ? chiar daca am licenta 2011!!!

Multumesc frumos pentru toata rabdarea.
Mesaj personal
mbabi
Trimis: 23 Feb 2012, 07:20 PM

Utilizator
**

Bună seara, D-le Costi,

În legătură cu echivalarea competențelor am o întrebare:
Pe situl județului nostru a fost afișat ce trebuie să conține dosarul de echivalare. În opisul dosarului apare: Copia carnet munca completat la zi/copia filei corespunzatoare din registrul de evidenta al salariatilor.

Dacă am pus în dosar copia carnetului de muncă, trebuie să mai punem și copia filei corespunzătoare din registrul de evidentă al salariaților? De unde obținem această copie?

(Secretara școlii nu știe.)

Vă rog frumos să-mi explicați!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 23 Feb 2012, 07:29 PM

Mentor

Aveți nevoie de amândouă. Carnetul de muncă este valabil până la 31 decembrie 2010. Pentru perioada ulterioară se folosește Registrul de evidență al salariaților (REVISAL). Mă uimiți! Chiar este posibil să existe o secretară care nu știe de REVISAL?

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 23 Feb 2012, 08:02 PM

Mentor

QUOTE (susanne19 @ 23 Feb 2012, 06:24 PM)
Întrebările mele sunt:

- ce trebuie să echivalez?(dacă trebuie)--studiile sau competențele profesionale?

1. În ce privește echivalarea studiilor, legea se referă doar la învățământul universitar de scurtă durată, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durata de 3 ani. Presupunând că și subinginerii ar avea posibilitatea solicitării echivalării studiilor, lipsa gradului didactic I vă exclude dintre potențialii candidați.
2. Nu.
3. Vă încadrați la recunoașterea și echivalarea competențelor professionale (OMECTS nr. 5484/2011).

Art. 159 (1) În situații bine motivate personalul didactic titular poate fi detașat potrivit prevederilor art. 45-48 din Legea 53/2003, republicată – Codul muncii.
(2) Situațiile în care se dispune detașarea sunt:
a. încadrarea, până la organizarea concursului, în funcții de conducere la nivelul inspectoratelor școlare sau al Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului;
b. încadrarea, până la organizarea concursului, în funcții de îndrumare și control la nivelul inspectoratelor școlare sau al Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului;
c. soluționarea unor restrângeri de activitate rămase nerezolvate pe catedre rezervate, în specialitate, sau, în mod excepțional, pe posturi/catedre vacante/rezervate pentru care personalul didactic aflat în această situație nu are studii corespunzătoare;
d. schimbarea, prin ordinul instituțiilor abilitate, a locului de muncă al soțului/soției care implică concomitent și schimbarea temporară a domiciliului.

--------------------
Mesaj personal
susanne19
Trimis: 23 Feb 2012, 09:01 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 23 Feb 2012, 09:02 PM)
QUOTE (susanne19 @ 23 Feb 2012, 06:24 PM)
Întrebările mele sunt:

1. În ce privește echivalarea studiilor, legea se referă doar la învățământul universitar de scurtă durată, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durata de 3 ani. Presupunând că și subinginerii ar avea posibilitatea solicitării echivalării studiilor, lipsa gradului didactic I vă exclude dintre potențialii candidați.
2. Nu.
3. Vă încadrați la recunoașterea și echivalarea competențelor professionale (OMECTS nr. 5484/2011).

Art. 159 (1) În situații bine motivate personalul didactic titular poate fi detașat potrivit prevederilor art. 45-48 din Legea 53/2003, republicată – Codul muncii.
(2) Situațiile în care se dispune detașarea sunt:
a. încadrarea, până la organizarea concursului, în funcții de conducere la nivelul inspectoratelor școlare sau al Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului;
b. încadrarea, până la organizarea concursului, în funcții de îndrumare și control la nivelul inspectoratelor școlare sau al Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului;
c. soluționarea unor restrângeri de activitate rămase nerezolvate pe catedre rezervate, în specialitate, sau, în mod excepțional, pe posturi/catedre vacante/rezervate pentru care personalul didactic aflat în această situație nu are studii corespunzătoare;
d. schimbarea, prin ordinul instituțiilor abilitate, a locului de muncă al soțului/soției care implică concomitent și schimbarea temporară a domiciliului.

Vă mulțumesc pentru răspuns.Să aveți o seară liniștită și plăcută!
Mesaj personal
mbabi
Trimis: 25 Feb 2012, 05:57 PM

Utilizator
**

Bună ziua, D-le Costi

Mătușa mea este învățătoare și are 2 ani până la pensie. A terminat liceul pedagogic de 5 ani. Trebuie să depune dosar de echivalare ?

Mulțumesc frumos!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 25 Feb 2012, 06:01 PM

Mentor

Recunoașterea și echivalarea competențelor profesionale nu este obligatorie pentru nimeni. Cu atât mai mult, pentru un cadru didactic atât de aproape de pensie.

--------------------
Mesaj personal
elenavrabie
Trimis: 26 Feb 2012, 08:16 PM

Utilizator activ

QUOTE (breban2009 @ 23 Feb 2012, 05:57 PM)
La pct.16 din grilă :
a)
se acordă 1 credit /activitate, pentru participare la stagii / cursuri nepurtătoare de credite care au 0-5 ore sau pentru participări la simpozioane/sesiuni de referate, seminarii, conferințe la care nu este precizat numărul de ore;
se acordă 2 credite/activitate, pentru participare la stagii / cursuri nepurtătoare de credite care au 6-25 ore;
se acordă 3 credite /activitate, pentru participare la stagii / cursuri nepurtătoare de credite care au mai mult de 26 ore;
Obs. La punctul a) se pot acumula maximum 15 credite pentru intervalul de 5 ani.
cool.gif
se acordă 3 credite / activitate desfășurată în calitate de formator la nivel local,;
se acordă 4 credite / activitate desfășurată în calitate de formator la nivel județean;
se acordă 5 credite / activitate desfășurată în calitate de formator la nivel național/internațional.
Obs. La punctul cool.gif se pot acumula maximum 25 credite pentru intervalul de 5 ani.

Va rog sa atasati si documentul sau anexa care prevede aceasta echivalare a orelor in credite,pentru a face o evaluare concreta . Nota nr.25652/17.01.2012 nu contine aceasta detaliere, doar specificatia:
a. acordarea a 1-3 credite/activitate ,pentru participare ,dar nu mai mult de 15 credite pentru un interval de 5 ani.
Multumesc anticipat.
Mesaj personal
breban2009
Trimis: 26 Feb 2012, 10:03 PM

Utilizator avansat

Comisia judeteana a unui ISJ a echivalat nr de ore in credite si colegele asa si-au completat dosarele
Mesaj personal
Ismail
Trimis: 27 Feb 2012, 07:43 PM

Utilizator activ

Buna seara! Domnule Costi, am nevoie de ajutor din partea dumneavoastra....ptr echivalarea studiilor conform 5553....vineri este data limita de depunere a dosarelor...pot depune dosarul avand in vedere ca urmez cursuri acreditate MECTS, cu credite, dar a caror finalizare va avea loc in saptamanile urmatoare? pot completa dosarul personal pana pe 11 mai, conform calendarului? in rest indeplinesc toate conditiile......momentan am doar 30 credite
va multumesc anticipat!
O seara buna va doresc!

Acest mesaj a fost modificat de către Ismail la data 27 Feb 2012, 07:48 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 27 Feb 2012, 07:49 PM

Mentor

Cred că da. Altfel, ce rost ar mai avea etapa de completare a dosarelor?

--------------------
Mesaj personal
angel 08
Trimis: 27 Feb 2012, 10:35 PM

Utilizator activ

Domnule Costi , va rog frumos, ne puteti spune daca aveti noutati in ceea ce priveste echivalarea competentelor? Cum se aplica? Dpar pentru absolventii de liceu pedagogic? Cei care au CUI dar nu se pot incadra la echivalarea studiilor, nu au dreptul sa solicite echivalarea competentelor?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 27 Feb 2012, 10:38 PM

Mentor

În afară de precizarea din Adresa nr. 66664/2012, nu cunosc noutăți. Dar, și această precizare, mai mult încurcă situația.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 27 Feb 2012, 10:40 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (15) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved