Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> pensionare la limita de varsta
cristinela
Trimis: 22 Feb 2012, 09:08 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 49
Înscris: 17 Feb 09


daca un cadru didactic care indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta in luna martie 2012, nu doreste sa-si depuna dosarul de pensionare , pentru a functiona ca salariat pana la sfarsitul anului scolar cum se procedeaza ?
Mesaj personal
Top
eu-mirandolina
Trimis: 22 Feb 2012, 01:51 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 1.317
Înscris: 20 Apr 07


Fiind vorba de cadre didactice poate merge pe salariu pana la sf.anului scolar si se pensioneaza incepand cu 1 septembrie 2012.Poate insa sa profite de cumul pensie salariu pana la sf.anului, in sensul ca isi depune dosaruul de pensie si printr-o cerere adresata insp.general solicita pensionarea cu data cand implineste varsta., si o alta cerere prin care solicita continuarea activitatii la plata cu ora pana la sf.anului scolar.In general toata lumea face acest lucru,pentru ca este perfect legal atat din p.d.v.al Codului Muncii cat si al Legii Educatiei Nationale/2011.
Mesaj personal
Top
sandico1960
Trimis: 22 Feb 2012, 03:41 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 192
Înscris: 21 Feb 12


E adevarat, legea permite dar ce te faci ca trebuie sa calculezi concediu de odihna pt. perioada lucrata la vara nu i-l poti da ca nu mai este angajat, acum nu ca nu se poate si PCO si CO. Si cum treci in EDUSAL si in D112?
Mesaj personal
Top
sini
Trimis: 22 Feb 2012, 05:30 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 40
Înscris: 1 Nov 06


In vechea Lege a educatiei era prevazut cumulul pensiei cu salariu,adica si pensie(care vine dupa aproximativ 3 luni) si salariu normal.In Legea noua este specificat doar plata cu ora si pensie(nu-i chiar acelasi lucru precum cumul,dar asta-i viata).Inainte de a depune dosarul la casa de pensii ,trebuie obtinut acordul Inspectoratului scolar pentru iesirea la pensie in timpul anului scolar.Eu sunt in aceasta situatie(iesire la pensie in timpul anului scolar si continuare la plata cu ora) si pentru concediu de odihna mi s-au calculat si dat banii
Mesaj personal
Top
roset
Trimis: 22 Feb 2012, 06:07 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 10.410
Înscris: 24 Jan 09


De ce trebuie sa primeasca cineva acordul ISJ de iesire la pensie in timpul anului scolar?wink.gif laugh.gif

Art. 284
(1) Personalul didactic beneficiaza de pensie in conditiile prevazute de legislatia de asigurari sociale si pensii care reglementeaza sistemul public de pensii.
(2) Personalul didactic de conducere, de indrumare si de control din invatamantul de stat se pensioneaza la data implinirii varstei legale de pensionare. Dupa data implinirii varstei legale de pensionare, se interzice indeplinirea oricarei functii de conducere, de indrumare sau de control.
(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de indrumare si de control se poate face si in timpul anului scolar, cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii de invatamant, respectiv al inspectoratului scolar.
(4) Cadrele didactice pensionate pot desfasura activitati didactice, salarizate prin plata cu ora, dupa implinirea varstei standard de pensionare.


--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
sini
Trimis: 22 Feb 2012, 06:59 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 40
Înscris: 1 Nov 06


Pentru ca asa se aplica legile la noi.
Casa de pensii cere acest acord.
Legat de acest lucru,uite alte chestii aiurea:

-articol din Legea educatiei:Art. 284
alin.1 Personalul didactic beneficiaza de pensie in conditiile prevazute de legislatia de asigurari sociale si pensii care reglementeaza sistemul public de pensii.

-articol din legea pensiilor:Art. 118. — (1) În sistemul public de pensii, pot cumula
pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea
este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de
pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;

-si aliniatul 4 , art.284 din Legea educatiei:(4) Cadrele didactice pensionate pot desfasura activitati didactice, salarizate prin plata cu ora, dupa implinirea varstei standard de pensionare.
Articolul 1 te trimite la Legea pensiilor ,iar art.4 te aduce cu "picioarele pe pamant"
Mesaj personal
Top
roset
Trimis: 23 Feb 2012, 08:56 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 10.410
Înscris: 24 Jan 09


Corect!
Art.118 permite cumularea de venituri -nu de functii- (in cazul cd. plata cu ora,care este un venit suplimentar), în coroborare cu al. 4 din 284 L1/2011 wink.gif


--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved