Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Detasare in anul scolar 2012-2013 intrebare
Ana C
Trimis: 5 Mar 2012, 09:59 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Am tot citit calendarul mobilitatii personalului didactic si nu am gasit nicio data in care se depun dosare pentru detasare. Am vazut ca in metodologia cadru, la cap IX, sunt cateva precizari privind detasarea, dar in rest nimic... Va rog frumos pe cei care puteti sa veniti cu ceva precizari in acest sens sa ma ajutati. Va multumesc!
Mesaj personal
docx
Trimis: 5 Mar 2012, 10:06 PM

Mentor

Detasarea e posibila doar in conditiile descrise in metodologie - incadrarea pe o functie inalta, RA nesolutionata sau schimbarea locului de munca al sotului. In rest, a disparut, motiv pentru care n-ai gasit-o in calendar.
Mesaj personal
tarca nelu
Trimis: 6 Mar 2012, 03:52 PM

Utilizator avansat

Si totusi unii spun ca ar mai exista detasare la cerere,doar ca nu se stie perioada.Care este adevarul?Azi la ISJ ARGES era o educatoare care spunea ca isi face dosar de detasare,urmand sa mearga in judetul de unde este titulara sa ia acord.A vorbit cu inspectorul ei de specialitate si i-a spus ca ar exista detasare.Stie cineva ceva sigur?
Mesaj personal
chivutza15
Trimis: 6 Mar 2012, 05:10 PM

Utilizator
**

Si in ce consta acel dosar de detasare ca si eu ma aflu in cazul ultimului subpunct dar nu stie nimeni de la isj ce si cand va fi. Daca totusi acea educatoare si- a facut un dosar de unde a stiut ce sa puna la dosar din moment ce nu e specificat nimic niciunde
Mesaj personal
al_ina83
Trimis: 6 Mar 2012, 05:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (tarca nelu @ 6 Mar 2012, 03:52 PM)
Si totusi unii spun ca ar mai exista detasare la cerere,doar ca nu se stie perioada.Care este adevarul?Azi la ISJ ARGES era o educatoare care spunea ca isi face dosar de detasare,urmand sa mearga in judetul de unde este titulara sa ia acord.A vorbit cu inspectorul ei de specialitate si i-a spus ca ar exista detasare.Stie cineva ceva sigur?

si mie mi-a spus directorul despre asta, cum ca titularului detasat ii trebuie acord din partea unitatii unde s-a detasat si negatie din partea unitatii unde s-a titularizat initial. ma rog, eu stiu de un sg act...dar se pare ca exista detasare.
Mesaj personal
just_me_da
Trimis: 6 Mar 2012, 07:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (al_ina83 @ 6 Mar 2012, 05:50 PM)

si mie mi-a spus directorul despre asta, cum ca titularului detasat ii trebuie acord din partea unitatii unde s-a detasat si negatie din partea unitatii unde s-a titularizat initial. ma rog, eu stiu de un sg act...dar se pare ca exista detasare.

Dati va rog mai multe detalii despre aceasta negatie...ce trebuie specificat in aceasta negatie??!
Inteleg ca de la unitatea unde esti titular iti trebuie un acord cum ca te vor in continuare in unitate, dar de la unitatea de provenienta la care esti titular ce act trebuie?!Ce implica aceasta negatie?!
Mesaj personal
just_me_da
Trimis: 6 Mar 2012, 07:24 PM

Utilizator activ

In metodologie se spune clar ca nu mai exista detasare la cerere, nici in interesul invatamantului si nici transfer. Am inteles ca s-a dat si o ordonanta de urgenta prin februarie in care se specifica acest lucru... Oare a aparut alt ordin prin care se da drumul la detasare?!Dati va rog mai multe detalii...hai sa ne ajutam reciproc...
Mesaj personal
Ana C
Trimis: 7 Mar 2012, 12:12 AM

Utilizator
**

Am vazut ca in metodologie detasarea se realizeaza dupa ocuparea posturilor prin plata cu ora (la punctul j). Depunerea dosarelor pt. plata cu ora se face in perioada 2-12 apr. Despre detasare insa, nu apare nimic. Normal ar fi sa precizeze perioada in care se depun aceste dosare, chiar daca detasarea se realizeaza „in situatii bine motivate”. Cred ca ar trebui sa intrebam la ISJ. Poate este o scapare sau nu... Daca transferul la cerere a fost eliminat, macar sa ne dea posibilitatea la detasare. Chiar rog pe cei care afla ceva despre detasare sa scrie pe forum. Multumesc!
Mesaj personal
peterca madalina
Trimis: 7 Mar 2012, 09:14 AM

La prima intervenție

raspunsul privind detasarea il gasesti la pagina 134 capitolul IX ocuparea posturilor/catedrelor vacante/ rezervate din invatamantul preuniversitar de stat prin detasare din metodologia cadru privind mobilitatea personalului didactic din invatamantul preuniversitar in anul scolar 20012-2013
Mesaj personal
just_me_da
Trimis: 7 Mar 2012, 03:47 PM

Utilizator activ

Un ordin al ministrului Educației - nr.5560/2011 - schimbă radical modul de angajare în sistemul de învățământ. Potrivit precizărilor primite marți, 7 februarie, în cadrul unei conferințe de presă, de la inspectorul școlar responsabil cu mișcările de personal, Viorel Lungu, o modificare importantă adusă de acest ordin (act ce stabilește metodologia de mobilitate a personalului de didactic) dispariția detașării la cerere, a detașării în interesul învățământului și a pretransferului, etape în cadrul cărora profesorii titulari se putea muta, temporar sau definitiv, la o școală mai aproape de casă ori la una mai bine cotată. "A rămas doar restrângerea de activitate, ce se aplică profesorilor titulari cărora li se desființează postul.

Deci detasarea nu mai este posibila din pacate....speram totusi sa ii dea drumul macar la anul...pana atunci ne intoarcem la posturi....
Mesaj personal
Mara 09
Trimis: 7 Mar 2012, 07:05 PM

Utilizator
**

Buna ziua!
Daca stie cineva cand are loc detasarea pt schimbarea domiciliului...la inspectorat nu au stiut sa-mi spuna.
Multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved