Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> dosar gradatie de merit, intrebare
iulius0105
Trimis: 24 Mar 2012, 09:43 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Catre domnul Costi

As dori sa va intreb unde pot introduce in grila gradatiei de merit la invatatori, proiectul SCOALA LUI ANDREI, deoarece impreuna cu clasa mea suntem castigatorii locului 8 de anul trecut.
De-asemenea am castigat cei 5000 de euro din care realizam un parc in comuna noastra.
Va intreb, deoarece e foarte greu de realizat punctajul conform noii grile.

Multumesc.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 24 Mar 2012, 10:11 PM

Mentor

Probabil, la criteriul 4, punctul b - atragerea de finanțări extrabugetare.
În ce privește realizarea punctajului, cel puțin pentru învățători și educatoare, nu mi se pare dificilă. Nici grila nu este nouă. La fel a fost și anul trecut.

--------------------
Mesaj personal
sebis
Trimis: 26 Mar 2012, 02:51 PM

Utilizator activ

la punctul b, criteriul 1 si anume initierea si aplicarea unor proiecte de predare a disciplinei prin utilizarea programului AEL, ce document poate sa prezinte o educatoare?
punctul se refera exact la activiatea unei educatoare, fiind o fisa de acordare a gradatiei de merit pt educatoare. mentionez ca utilzez in cadrul activitatilor softuri educationale, internetul....
multumesc pentru raspuns!
Mesaj personal
tania05
Trimis: 26 Mar 2012, 07:15 PM

Utilizator activ

Daca ai absolvit cursuri gen INTEL TEACH sau AEL, sau chiar "Initiere in utilizarea calculatorului" , prezinti adeverinta sau certificatul , dar si - neaparat- o adeverinta de la director ca utilizezi in activitatea ta TIC.
Mesaj personal
valiciuca
Trimis: 27 Mar 2012, 05:07 PM

Utilizator activ

Si daca ai adeverinta, sunteti sigura ca este punctata? Mie nu mi-a punctat-o , pe motiv ca trebuie soft...
Mesaj personal
valiciuca
Trimis: 27 Mar 2012, 05:16 PM

Utilizator activ

Sunt derutata in legatura cu acordarea unor punctaje.Ce concursuri pot fi incadratele rubrica,, Concurs național din calendarul MECTS, faza națională,, iar la elaborare programe scolare pot trece program.de la disciplinele optionale pe care le-am folosit la clasa?
Mesaj personal
Stroe_dudu
Trimis: 29 Mar 2012, 08:24 PM

Utilizator activ

Concursurile MECT sunt cele care se bazeaza pe cunostinte gen Cangurul sau Micul matematician. La cealalta categorie se trec concursurile pe baza de abilitati: desene, muzica etc
La categoria programe se pot trece cele pentru disciplinele optionale dar nu stiu daca si cele pentru curriculum adaptat. Spor la dosar !
Mesaj personal
cristina1973
Trimis: 30 Mar 2012, 02:45 AM

Utilizator
**

Anul acesta se aplica metodologia de anul trecut pentru acordarea gradatiei de merit. Nu stiu cum a fost in anii anteriori, insa metodologia de anul acesta da posibilitatea directorilor sa isi aleaga daca vor sa isi depuna dosarul ca personal de conducere (unde ar trebui sa aiba minim 55 de puncte) sau ca si cadre didactice (unde sunt suficiente 45 de puncte). Ma intreb daca este normal ca o educatoare sa concureze pe acelasi loc cu o directoare, in conditiile in care dosarul unei directoare cuprinde actiunile desfasurate de intreg colectivul didactic, parteneriate la nivel de unitate la care nu toate educatoarele au acces, nici macar nu stiu despre ele. Cum mai este atunci un director motivat sa isi sustina personalul in actiuni, in participarea la formarea continua, cand stie ca o sa concureze in mod direct cu el? Nu se poate face nimic pentru ca aceasta metodologie sa fie schimbata? Pentru cine s-a mai elaborat atunci fisa de evaluare in vederea obtinerii gradatiei de merit pentru personalul de conducere din invatamantul prescolar? Toate directoarele pe care le cunosc isi depun dosarul ca educatoare, nu ca directoare... Nu este o nedreptate?
Mesaj personal
tania05
Trimis: 30 Mar 2012, 07:47 AM

Utilizator activ

Ai perfecta dreptate, e mai usor pentru directori sa obtina gradatie concurand cu "subalternii" decat cu omologii, mai ales ca multi subalterni le-au dat diplome sau i-au inclus in proiecte la care directorii n-au prea participat.
Mesaj personal
Ela_Elis
Trimis: 8 Apr 2012, 02:03 PM

Utilizator avansat

Va rog mult sa imi spuneti ce contine un dosar pe langa multimea de dovezi necesare in evaluare?
Am cererea tip, declaratia pe propria raspundere, aprecierea, dar am auzit ceva de opis si de copie dupa procesul verbal al CP in care am prezentat intentia de participare la concurs.
Multumesc!
Mesaj personal
Stroe_dudu
Trimis: 8 Apr 2012, 04:12 PM

Utilizator activ

Da, ai nevoie de opis și de copie a proc. verbal de la CP., aprecierea directorului, calificativele etc. De ce nu studiezi metodologia, ordinul apărul în toamnă? Sau găsești informații și pe site-ul ISJ-ului.
Spor la lucru dar grăbește-te, ultima zi de înscriere a dosarului este 11 aprilie.
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 8 Apr 2012, 04:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ela_Elis @ 8 Apr 2012, 02:03 PM)
Va rog mult sa imi spuneti ce contine un dosar pe langa multimea de dovezi necesare in evaluare?
Am cererea tip, declaratia pe propria raspundere, aprecierea, dar am auzit ceva de opis si de copie dupa procesul verbal al CP in care am prezentat intentia de participare la concurs.
Multumesc!

Nu trebuie copia de pe procesul verbal, trebuie sa pui aprecierea CP si aprecierea directorului.

1. Cerere
2. Fișa de evaluare
3. Adeverință calificative obținute
4. Apreciere Consiliul Profesoral
5. Apreciere director
6. Raport autoevaluare
Mesaj personal
Ela_Elis
Trimis: 8 Apr 2012, 04:21 PM

Utilizator avansat

Multumesc! Maine las dosarul la scoala si il duce directorul!
Mesaj personal
Ela_Elis
Trimis: 8 Apr 2012, 04:23 PM

Utilizator avansat

Raportul de evaluare cat trebuie sa fie de lung? Chiar trebuie sa amintesc fiecare activitate si fiecare adev?
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 8 Apr 2012, 05:08 PM

Mentor

QUOTE (Ela_Elis @ 8 Apr 2012, 03:23 PM)
Raportul de evaluare cat trebuie sa fie de lung? Chiar trebuie sa amintesc fiecare activitate si fiecare adev?

Notă: Raportul de autoevaluare se tehnoredactează în cadrul fișei de evaluare la rubrica ”Raport de autoevaluare – sintetic”.

...aceasta nota este la sfarsitul fisei de evaluare!!! Deci raportul de autoevaluare este inclus in fisa!!!
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 8 Apr 2012, 05:10 PM

Mentor

QUOTE (ramclaudia @ 8 Apr 2012, 03:20 PM)
QUOTE (Ela_Elis @ 8 Apr 2012, 02:03 PM)
Multumesc!

Nu trebuie copia de pe procesul verbal, trebuie sa pui aprecierea CP si aprecierea directorului.

1. Cerere
2. Fișa de evaluare
3. Adeverință calificative obținute
4. Apreciere Consiliul Profesoral
5. Apreciere director
6. Raport autoevaluare

Punctul 6-pica!!! Este inclus in fisa de evaluare!!
Mesaj personal
Ela_Elis
Trimis: 8 Apr 2012, 05:57 PM

Utilizator avansat

Mi s-a spus cum ca ar trebui inclus acel raport prezentat in timpul consiliului profesoral atunci cand mi-am manifestat intentia de a ma inscrie la concurs! Oricum ramasesem cu ideea ca trebuie sa scriu ceva in genul unui memoriu de activitate ca la salariul de merit.
Mesaj personal
Stroe_dudu
Trimis: 8 Apr 2012, 07:11 PM

Utilizator activ

Mesaj personal
Ela_Elis
Trimis: 8 Apr 2012, 10:27 PM

Utilizator avansat

Multumesc mult pentru model! Imi este de folos!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved