Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> OPIS
studioasa
Trimis: 27 Mar 2012, 01:50 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua. Va rog frumos daca aveti un opis pentru dosar de echivalare studii cadre didactice sa il atasati, nu am intocmit un opis si nu stiu cum arata .

Multumesc
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 28 Mar 2012, 02:08 AM

Utilizator avansat

Toate documentele din dosar se numeroteaza pe fiecare pagina sau fila, apoi se intocmeste opisul care este ca un cuprins, cu denumirea fiecarui document si a paginilor aferente.
ex:
1. Cerere ....pg.2
2. Adeverinta vechime ...pg.3
3. Copie Carnet de munca .... pg.4-27
La sfarsit se scrie cate pagini/file contine dosarul si se semneaza de titular si de cel care il preia.

PS. Intocmirea opisului este obligatia celui care isi face dosarul, nicidecum al secretarei!

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
studioasa
Trimis: 28 Mar 2012, 08:07 AM

Utilizator avansat

Multumesc, dar stiti ca noi suntem calul de bataie intr-o scoala.
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 28 Mar 2012, 11:11 AM

Utilizator avansat

Dvs. nu aveti de unde sa stiti ce documente si-a pus omul la dosar, nu va puteti asuma responsabilitatea pentru ele si nu sunteti autorizata sa intocmiti opisul unui dosar personal intocmit de un angajat care doreste sa obtina ceva prin acele documente.
Nu sunteti autorizata nici macar sa deschideti dosarul sa vedeti ce contine! Este dosarul lui, asa cum il preda, asa va fi verificat si evaluat de catre comisie! Este fix treaba lui si responsabilitatea lui!
Daca dispare un document din dosar cine raspunde? Omul poate sa spuna ca a avut acolo orice dovezi si dvs, le-ati scos din dosar. Persoana in cauza numeroteaza filele si face opisul, de aceea se semneaza la predare si la primire ca sa nu "dispara" nimic din dosar.

Acest mesaj a fost modificat de către roberta-chris la data 28 Mar 2012, 11:14 AM

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
iedera
Trimis: 28 Mar 2012, 01:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roberta-chris @ 28 Mar 2012, 12:11 PM)
Dvs. nu aveti de unde sa stiti ce documente si-a pus omul la dosar, nu va puteti asuma responsabilitatea pentru ele si nu sunteti autorizata sa intocmiti opisul unui dosar personal intocmit de un angajat care doreste sa obtina ceva prin acele documente.
Nu sunteti autorizata nici macar sa deschideti dosarul sa vedeti ce contine! Este dosarul lui, asa cum il preda, asa va fi verificat si evaluat de catre comisie! Este fix treaba lui si responsabilitatea lui!
Daca dispare un document din dosar cine raspunde? Omul poate sa spuna ca a avut acolo orice dovezi si dvs, le-ati scos din dosar. Persoana in cauza numeroteaza filele si face opisul, de aceea se semneaza la predare si la primire ca sa nu "dispara" nimic din dosar.

Intr-adevar, opisul se intocmeste de cel care depune dosarul DAR dosarul de echivalare se verifica de secretar si director; acestia semneaza si aplica stampila unitatii!!!!!!!!!!!!!!!! Si nu-l poti semna daca nu ai verificat toate hartiile!
Mesaj personal
Mirandelina
Trimis: 29 Mar 2012, 05:06 AM

Utilizator avansat

am inteles ca trebuie si un proces verbal pentru predare la ISJ, are cineva un model??
Mesaj personal
studioasa
Trimis: 29 Mar 2012, 08:26 PM

Utilizator avansat

Va rog frumos totusi daca aveti un opis intocmit sa-l atasati.
Multumesc
Mesaj personal
VICUTA
Trimis: 30 Mar 2012, 09:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (studioasa @ 29 Mar 2012, 09:26 PM)
Va rog frumos totusi daca aveti un opis intocmit sa-l atasati.
Multumesc

Acesta este modelul care l-am folosit eu pentru dosarele noastre.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1644 )
Fișier atașat  model_de_opis.doc

--------------------
vicuta
Mesaj personal
studioasa
Trimis: 30 Mar 2012, 09:38 AM

Utilizator avansat

Multumesc din suflet. Sunteti o adevarata colega.
Mesaj personal
VICUTA
Trimis: 30 Mar 2012, 10:05 AM

Utilizator avansat

QUOTE (studioasa @ 30 Mar 2012, 10:38 AM)
Multumesc din suflet. Sunteti o adevarata colega.

Săru-mana, dacă noi nu ne ajutăm apoi cine altcineva?
O zi buna să aveți!

--------------------
vicuta
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved