Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> BURSE ÎNV. GIMNAZIAL
florin14
Trimis: 29 Mar 2012, 03:53 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 367
Înscris: 26 Jun 09


Cum acordați bursa de merit?
- pentru 1% din efectivul elevilor la ciclul gimnazial sau din efectivul scolii inclusiv primar
sau conform aprobărilor de la Consiliul Local (la noi sunt aprobate mai multe decât 1% din efectiv)
Se acordă și pe perioada vacanțelor? de iarnă, de vară?
Mesaj personal
Top
iedera
Trimis: 30 Mar 2012, 08:14 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 328
Înscris: 10 Nov 11


QUOTE (florin14 @ 29 Mar 2012, 03:53 PM)
Cum acordați bursa de merit?
- pentru 1% din efectivul elevilor la ciclul gimnazial sau din efectivul scolii inclusiv primar
sau conform aprobărilor de la Consiliul Local (la noi sunt aprobate mai multe decât 1% din efectiv)
Se acordă și pe perioada vacanțelor? de iarnă, de vară?

Burse de merit doar pt. inv.gimnazial si liceal - eu am pregatit listele cu elevii cl. V-XII care la sf. sem.I au avut medii peste 9 si 10 la purtare (oricum sunt multi).
Sa vedem ce va zice si Primaria.
Se acorda bursa si elevilor orfani de un parinte.
Atasez ordinul ce-l modifica pe cel anterior referitor la burse.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 256 )
Fișier atașat  Ordin_3470_modificare_5576.pdf
Mesaj personal
Top
florin14
Trimis: 30 Mar 2012, 03:19 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 367
Înscris: 26 Jun 09


Avem la scoală elevi cu bursă de boală și orfani care la sf. sem I nu au 10 la purtare sau au 1, 2 , 3 corigențe. Alin 2 art 12 scrie ca pot păstra bursa elevii promovați și cu 10 la putare. Mai pot să le dau bursa pe sem II ?? Bursele de boală și orafni sunt tot ăn categoria burselor sociale.
Mesaj personal
Top
Kótai Csaba
Trimis: 30 Mar 2012, 09:20 PM


Mentor
*****

Grup: Moderatori
Mesaje: 13.056
Înscris: 11 Jun 03


"Alin 2 art 12 scrie ca pot păstra bursa elevii promovați și cu 10 la putare."

1. "au 1, 2 , 3 corigențe" - inseamna ca nu sunt promovati deci pierd bursa.
2. "nu au 10 la purtare" - inseamna ca nu au 10 la purtare deci pierd bursa.

O zi buna,
Prof. Kótai


--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
florin14
Trimis: 30 Mar 2012, 10:32 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 367
Înscris: 26 Jun 09


Mulțumesc, d-le Csaba. Ne gândeam că poate cei de la art. 13 lit a ar putea avea alt regim, deși am citit și noi cu mare atenție și nu am găsit așa ceva. Încă o părere e foarte bine venită, întărește interpretarea legii;

1. Vă mai rugam, dacă ne puteți lămuri și pe noi în următoarea situație: HG 558/1998 prevedea că bursele de merit se acordă pentru 1% din nr. elevilor pe ciclu de înv., noile prevederi legale din 2011 nu specifică nimic în sensul acesta, dar nici nu abrogă vechea HG. Consiliul Local ne-a aprobat prin Hotărâre de Consiliu un nr. de 33 de burse de merit, scoala are un nr. de 260 elevi la gimnaziu. Ce aplicăm? HG 558 sau noul ordin 5576/2011?

2. La ce se referă textul de lege ,,integralitatea efectuării de către elevi a activităților școlare,,?

3. Și încă o situație: Având în vedere art. 20 alin.1, ca să ne încadrăm în fondurile alocate pentru toate bursele solicitate, consiliul de adm. a hotărât ca bursele sociale să se acorde doar pe perioada cursurilor școlare. Astfel vor beneficia mai mulți elevi pe per. cursurilor, decât doar o parte dintre beneficiari cărora le-am acorda și pe vacanță cf. art. 19. Cred că ați înțeles intenția noastră (consiliul local ne-a aprobat numeric toate bursele solicitate, dar fondul alocat nu le acoperă și astfel s-a luat această decizie; avem foarte mulți beneficiari - peste 150) Considerați că încălcăm preved. art. 19? Poate constitui decizia CA un criteriu specific?[U]
Mulțumesc!
Mesaj personal
Top
Kótai Csaba
Trimis: 31 Mar 2012, 01:09 PM


Mentor
*****

Grup: Moderatori
Mesaje: 13.056
Înscris: 11 Jun 03


1. Se aplica prevederile ordinului 5576/2011, numarul nu mai este limitat la 1%.
Nu stiu practica judiciara dar din moment ce exista un ordin mai nou pentru acelasi
domeniu, consider ca ordinul vechi nu se mai aplica. Parerea mea este ca trebuia in
mod expres prevazut in textul ordinului "... orice alte prevederi contrare se abroga..."
pentru a evita confuzia.

2. La faptul ca criteriile specifice hotarate in CA se pot raporta, situatie scolara etc -
care tine de activitati scolare si nu la alte fapte care nu tin de activitati scolare.

3. Din nefericire da, consider ca CA nu poate anula prevederi din ordin ci doar completa
in unele domenii. Ipotetci un elev bursier va poate actiona instanta pentru acest
lucru si poate solicita achitarea bursei asa cum prevede ordinul publicat in monitorul
oficial. Inteleg ca intentia este pozitiva dar legea trebuie respectata.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 31 Mar 2012, 01:10 PM


--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
florin14
Trimis: 1 Apr 2012, 12:13 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 367
Înscris: 26 Jun 09


Încă o dată vă mulțumesc, d-le profesor !
Așa este, legea lasă loc de interpretări.
Referitor la art. 19, discutând cu alte colege din județ, Prahova, iarăsi interpretările sunt altele: având în vedere că se referă la situația de la sf. anului școlar este vb. de vacanța de vară; intră în discuție și celelalte doua vacante din timpul anului școlar - de iarnă și de la vacanța de Paști ???
Mesaj personal
Top
Kótai Csaba
Trimis: 1 Apr 2012, 12:04 PM


Mentor
*****

Grup: Moderatori
Mesaje: 13.056
Înscris: 11 Jun 03


Da, este interpretabil, dar avand in vedere sintagma "... vacantelor scolare...",
consider ca se acorda si in vacantele intersemestriale.

O zi buna,
Prof. Kótai


--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved