Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Gradatie de merit - directoare si educatoare pe aceleasi locuri?, Metodologia este anapoda, confuza, ba chiar se bate cap in cap
cristina1973
Trimis: 30 Mar 2012, 02:21 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua. Anul acesta se aplica metodologia de anul trecut pentru acordarea gradatiei de merit. Nu stiu cum a fost in anii anteriori, insa metodologia de anul acesta da posibilitatea directorilor sa isi aleaga daca vor sa isi depuna dosarul ca personal de conducere (unde ar trebui sa aiba minim 55 de puncte) sau ca si cadre didactice (unde sunt suficiente 45 de puncte). Ma intreb daca este normal ca o educatoare sa concureze pe acelasi loc cu o directoare, in conditiile in care dosarul unei directoare cuprinde actiunile desfasurate de intreg colectivul didactic, parteneriate la nivel de unitate la care nu toate educatoarele au acces, nici macar nu stiu despre ele. Cum mai este atunci un director motivat sa isi sustina personalul in actiuni, in participarea la formarea continua, cand stie ca o sa concureze in mod direct cu el? Nu se poate face nimic pentru ca aceasta metodologie sa fie schimbata? Pentru cine s-a mai elaborat atunci fisa de evaluare in vederea obtinerii gradatiei de merit pentru personalul de conducere din invatamantul prescolar? Toate directoarele pe care le cunosc isi depun dosarul ca educatoare, nu ca directoare... Nu este o nedreptate?
Mesaj personal
bog.ne
Trimis: 31 Mar 2012, 10:00 AM

Utilizator avansat

Sunt de acord si sustin ceea ce spuneti Dvs. Poate se vor sesiza cei de sus si vor face modificari in ceea ce priveste metodologia de acordare a gradatiei de merit.

De multe ori directorul nu participa cu nimic la un proiect sau program, ci doar il face public. Si mai grav este atunci cand nu instiinteaza intreg personalul despre un concurs, un curs de formare sau un parteneriat. Se intampla adesea lucrul acesta in unitatea noastra.

Si tot asa in fiecare an, drept pentru care aceleasi persoane din sistem beneficiaza de gradatie de merit.
Mesaj personal
motu
Trimis: 31 Mar 2012, 01:12 PM

Utilizator
**

De unde luati cererea de inscriere pentru obtinerea gradatiei de merit 2012...In anexa metodologiei nu exista.Multumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 31 Mar 2012, 01:47 PM

Mentor

Nu a existat niciodată un model de cerere.

--------------------
Mesaj personal
cristina1973
Trimis: 31 Mar 2012, 11:50 PM

Utilizator
**

QUOTE (bog.ne @ 31 Mar 2012, 10:00 AM)
Sunt de acord si sustin ceea ce spuneti Dvs. Poate se vor sesiza cei de sus si vor face modificari in ceea ce priveste metodologia de acordare a gradatiei de merit.

De multe ori directorul nu participa cu nimic la un proiect sau program, ci doar il face public. Si mai grav este atunci cand nu instiinteaza intreg personalul despre un concurs, un curs de formare sau un parteneriat. Se intampla adesea lucrul acesta in unitatea noastra.

Si tot asa in fiecare an, drept pentru care aceleasi persoane din sistem beneficiaza de gradatie de merit.

Din pacate nu se vor sesiza, pentru ca nu cred ca este doar o lacuna ci este un fapt voit. Totul este de vanzare in tara aceasta, si inca la preturi derizorii. De la lideri de sindicat care nu ne mai apara drepturile si pana la directori carora li se arunca un os de ros pentru a lua culoarea puterii si pentru a tine in frau 'prostimea'... lopri.GIF
Mesaj personal
bog.ne
Trimis: 1 Apr 2012, 09:34 AM

Utilizator avansat

Eu am auzit si lucruri mai grave, precum ca cei din comisia de evaluare a dosarelor pt. gradatie de merit nu sunt suficient de corecti, adica gradatia se acorda tot in functie de culoarea ochilor.
Ca sa nu mai vb. de modul in care candidatii isi realizeaza dosarul. Imprumutandu-si tot felul de documente (diplome, parteneriate, etc) si facand xerox color.
Mesaj personal
davidutza
Trimis: 1 Apr 2012, 01:17 PM

Utilizator activ

Nici mie nu mi se pare corect, dar ce mai e corect în țara asta?
Mesaj personal
cristina1973
Trimis: 4 Apr 2012, 10:42 AM

Utilizator
**

Metodologia spune: "Cadrele didactice care în perioada 1 septembrie 2007— 31 august 2011 au îndeplinit și funcții de conducere pot participa la concursul de acordare a gradației de merit fie ca personal didactic de conducere, fie ca personal didactic de predare, exprimându-și opțiunea în scris odată cu depunerea dosarului. În această situație, evaluarea se realizează conform grilei specifice opțiunii exprimate în scris la depunerea dosarului."
Intrebarea mea este: Directorul, daca este cadru didactic (pentru ca toate directoarele de gradinita sunt si cadre didactice, stiu eu) dar in perioada evaluata (ultimii 4 ani) nu a lucrat la grupa, nu a avut grupa ei, ci doar a suplinit ocazional, in cazul in care lipsea cineva, cate o zi, poate sa isi depuna dosar pentru gradatie de merit ca educatoare? Daca da, ce fise de evaluare a copiilor isi pune la dosar? Cele pe care le ia de la subalternele care au lucrat efectiv evaluarile? Si copii cu CES? Isi alege din toata gradinita de la toate grupele ce vrea? Este normal? Si multe altele...
Mesaj personal
moni13
Trimis: 4 Apr 2012, 02:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (cristina1973 @ 4 Apr 2012, 10:42 AM)
Metodologia spune: "Cadrele didactice care în perioada 1 septembrie 2007— 31 august 2011 au îndeplinit și funcții de conducere pot participa la concursul de acordare a gradației de merit fie ca personal didactic de conducere, fie ca personal didactic de predare, exprimându-și opțiunea în scris odată cu depunerea dosarului.  În această situație, evaluarea se realizează conform grilei specifice opțiunii exprimate în scris la depunerea dosarului."
Intrebarea mea este: Directorul, daca este cadru didactic (pentru ca toate directoarele de gradinita sunt si cadre didactice, stiu eu) dar in perioada evaluata (ultimii 4 ani) nu a lucrat la grupa, nu a avut grupa ei, ci doar a suplinit ocazional, in cazul in care lipsea cineva, cate o zi, poate sa isi depuna dosar pentru gradatie de merit ca educatoare? Daca da, ce fise de evaluare a copiilor isi pune la dosar? Cele pe care le ia de la subalternele care au lucrat efectiv evaluarile? Si copii cu CES? Isi alege din toata gradinita de la toate grupele ce vrea? Este normal? Si multe altele...

Nu te supara, dar nu esti in tema cu responsabilitatile unui director. Directorul coordoneaza si raspunde de intreaga activitate din gradinita.

Iar daca va suplinea cand lipseati de la program insemna ca directoarea este o mare doamna, o buna colega.

Acest mesaj a fost modificat de către moni13 la data 4 Apr 2012, 02:55 PM
Mesaj personal
musia
Trimis: 4 Apr 2012, 06:41 PM

Utilizator avansat

Auzi, o mare doamna!!! Ce lauda desantata! Directoarea este in primul rand educatoare, nu este superioara nici unei colege, este vremelnic pe o functie, iar copiii nu pot fi lasati singuri pentru ca in caz de vreo nenorocire este prima care raspunde! Pentru efortul pe care il face ca director are indemnizatie de conducere pe langa salariul de educatoare. Cand a ales functia stia in ce se baga. Asa ca mai usor cu ridicatul in slavi! Directorul unui colegiu cu peste 1000 de elevi ce sa mai zica, daca activitatea de coordonare la o gradinita e atat de solicitanta?
Mesaj personal
moni13
Trimis: 4 Apr 2012, 07:39 PM

Utilizator activ

QUOTE (musia @ 4 Apr 2012, 06:41 PM)
Auzi, o mare doamna!!! Ce lauda desantata! Directoarea este in primul rand educatoare, nu este superioara nici unei colege, este vremelnic pe o functie, iar copiii nu pot fi lasati singuri pentru ca in caz de vreo nenorocire este prima care raspunde! Pentru efortul pe care il face ca director are indemnizatie de conducere pe langa salariul de educatoare. Cand a ales functia stia in ce se baga. Asa ca mai usor cu ridicatul in slavi! Directorul unui colegiu cu peste 1000 de elevi ce sa mai zica, daca activitatea de coordonare la o gradinita e atat de solicitanta?

Numai in invatamantul prescolar sunt asemenea discutii, multa invidie si multa ......

Un director de gimnaziu sau de liceu nu cred ca directorul tine orele colegilor care se invoiesc.

Acest mesaj a fost modificat de către moni13 la data 4 Apr 2012, 07:41 PM
Mesaj personal
cristina1973
Trimis: 4 Apr 2012, 10:25 PM

Utilizator
**

smile.gif Una dintre responsabilitatile directoarelor de gradinita era sa intre la grupa in caz ca lipseste o colega, de aceea era si degrevata de ore. Iar cand am spus ca suplineste o colega - asta poate s-a intamplat 2-3 zile intr-un an, cand nu putea sa intre nimeni altcineva la grupa. Dar nu asta este problema in discutie. Nici faptul ca e doamna, ca si este. Problema pe care o ridicam este una mai mult de moralitate: cum poti sa concurezi cu un subaltern ale carui materiale si merite ti le insusesti? Daca a lucrat la grupa ca educatoare in timp ce era si directoare, mi se pare ok sa concureze cu fisa de gradatie pentru educatoare. Dar daca nu a lucrat la grupa, doar faptul ca are formare de cadru didactic nu mi se pare ca o indreptateste sa candideze pe locurile pentru educatoare.

Acest mesaj a fost modificat de către cristina1973 la data 4 Apr 2012, 10:26 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved