Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Impresii dupa prima zi de SCOALA ALTFEL, - impact
edera
Trimis: 3 Apr 2012, 12:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (alex.nemeth @ 2 Apr 2012, 09:44 PM)
Sunt încântat! Am stat acasă, ceea ce intenționez să fac toată săptămâna "altfel". Pariez că vor fi nenumărați papagali în școala mea care vor comenta apoi că totul a fost o mare porcărie și o mare pierdere de vreme, dar mă vor înfiera cu mânie proletară și mă vor murseca de dos că nu m-am savurat cot la cot cu ei din alt-felul_paișpe_de_răhat. Mi se fâfâie - trăiască vacanța!

Ar trebui sa vi se falfaie fara bani pentru aceasta saptamana. Ca nu se poate lua vacata, pentru ca e considerata saptamana de scoala. Asa cerem fiecare vacanta atunci cand dorim noi, eventual in timpul tezelor Postarea dumneavoastra mi se pare putin tupeista.
Mesaj personal
Stressopedia
Trimis: 3 Apr 2012, 01:45 PM

Utilizator avansat

Elevii au fost in mare parte plictisiti pentru ca multi profesori nu s-au pregatit pentru activitatile pe care ei insisi le-au propus. s-au multumit sa le citeasca ceva din carte sau sa vizioneze cate 2 ore vreun film, lucru simplu de "altfel". Fie ore normale, fie activitati altfel, senzatia la ora lor e una de rigiditate, de inchistare, de obligatie. Or, nimeni nu invata in felul asta. Nu se acumuleaza decat tensiune, nervi si platitudini.

Eu unul mi-am tinut activitatile propuse: m-am folosit de aer liber, de internet, de energia elevilor si a unor colegi pentru a construi ceva memorabil: sper sa tina minte atelierele de bancuri, de mass-media, jocurile de mima, vizita la casa de copii, pozele de grup facute si toate celelalte lucruri care se vor mai intampla si in zilele urmatoare.

--------------------
Fii tu insuti schimbarea pe care doresti s-o vezi in lume. (Mahatma Gandhi)
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 3 Apr 2012, 01:48 PM

Mentor

QUOTE (Stressopedia @ 3 Apr 2012, 11:45 AM)
Elevii au fost in mare parte plictisiti pentru ca multi profesori nu s-au pregatit pentru activitatile pe care ei insisi le-au propus. s-au multumit sa le citeasca ceva din carte sau sa vizioneze cate 2 ore vreun film, lucru simplu de "altfel". Fie ore normale, fie activitati altfel, senzatia la ora lor e una de rigiditate, de inchistare, de obligatie. Or, nimeni nu invata in felul asta. Nu se acumuleaza decat tensiune, nervi si platitudini.

Eu unul mi-am tinut activitatile propuse: m-am folosit de aer liber, de internet, de energia elevilor si a unor colegi pentru a construi ceva memorabil: sper sa tina minte atelierele de bancuri, de mass-media, jocurile de mima, vizita la casa de copii, pozele de grup facute si toate celelalte lucruri care se vor mai intampla si in zilele urmatoare.

Super happy30.gif happy30.gif cool20.gif Asa si trebuie sa fie

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
dena
Trimis: 3 Apr 2012, 02:22 PM

Mentor

QUOTE (edera @ 3 Apr 2012, 12:56 PM)
QUOTE (alex.nemeth @ 2 Apr 2012, 09:44 PM)
Sunt încântat! Am stat acasă, ceea ce intenționez să fac toată săptămâna "altfel". Pariez că vor fi nenumărați papagali în școala mea care vor comenta apoi că totul a fost o mare porcărie și o mare pierdere de vreme, dar mă vor înfiera cu mânie proletară și mă vor murseca de dos că nu m-am savurat cot la cot cu ei din alt-felul_paișpe_de_răhat. Mi se fâfâie - trăiască vacanța!

Ar trebui sa vi se falfaie fara bani pentru aceasta saptamana. Ca nu se poate lua vacata, pentru ca e considerata saptamana de scoala. Asa cerem fiecare vacanta atunci cand dorim noi, eventual in timpul tezelor Postarea dumneavoastra mi se pare putin tupeista.

eu admir curajul tau alex.

--------------------
60% din timp, am de lucru de fiecare dată
Autumn is a second spring when every leaf is a flower

user posted image
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 3 Apr 2012, 03:04 PM

Utilizator avansat

Am dezbătut tema „Siguranța pe Internet” cu elevii mei, azi. Am vizionat niște clipuri pe această temă, am citit și comentat. Am făcut și afișe.

Am pus suflet și a ieșit. Am simțit că le-a plăcut. Mă simt împlinit. Nu mă deranjează că am lucrat 6 ore în loc de 3.

Informațiile le-am găsit pe www.sigur.info (merită studiat site-ul). Le-am combinat cu ideile mele și alte informații care le știam deja.

Materialele... din micile mele economii. Foi A4, creioane ( http://profiart.ro/catalog/product/creion-...diera-grip-2001 ) și markere colorate ( http://profiart.ro/catalog/product/textlin...t-faber-castell ). S-au simțit speciali, la final cei care au realizat cele mai bune afișe au primit câte un creionn. Colaborez cu profiart.ro (le fac reclamă pe desenez.net, ei îmi dau produse lunar...). Și laptopul m-a ajutat mult... A meritat să investesc banii de pe aproape 3 luni în achiziționarea lui. Mă ajută atât la proiectele personale, cât și la școală.

Mi-ar fi prins bine un videoproiector. Azi am fost la școala la care nu există. Mâine voi fi la școala unde există (și nu numai unul). Vineri voi fi la școala unde am în laboratorul de informatică o tablă interactivă. smile.gif

--------------------
GhitaB :: Gând bun :: Desene gratuite de publicat
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
chchch
  Trimis: 3 Apr 2012, 03:32 PM

Utilizator avansat

Dupa doua zile de Scoala altfel sunt terminata! Ma dor piciorele de mor, glas nu mai am, putere nici atat...........Satisfactia: copiilor le-a placut ce am facut. Maine am sa mai stau si prin clasa, vedem un film, facem rebus.....

Nu mai vreau Scoala Altfel! Nu mai am varsta potrivita pentru asemenea animal18.gif animal18.gif animal18.gif animal18.gif animal18.gif animal18.gif animal18.gif animal18.gif character21.gif character71.gif fighting25.gif jumping04.gif jumping44.gif sign08.gif

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 3 Apr 2012, 03:32 PM

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
massy
Trimis: 3 Apr 2012, 03:43 PM

Mentor

Imi vreau saptamana de scoala normala, serioasa si adevarata inapoi !!! mad.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
anastasia petrescu
Trimis: 3 Apr 2012, 04:33 PM

Utilizator avansat

A zis bine cineva ,din cauza profesorilor care nu si-au pregatit nimic, s-a creat impresia ca nu se face nimic. Cand am ajuns azi la liceu sa fac 3 ore altfel ,am fost intampinata cu intrebarea :ce facem? , avand sensul de: facem ceva?! , la care m-am cam enervat. Apoi le-am zis ca le place tare mult cand ,in timpul orelor normale, fac anumite paranteze de scoala altfel, dar, acum cand avem ocazia sa o tinem numai in astfel de paranteze , brusc prefera sa se uite in tavan.
Apoi ,incet, incet, i-am atras si am reusit sa fac ce imi propusesem. Dar ,pot spune ca lipsa constrangerilor tip nota, tip teme pe multi nu i-a urnit spre a deveni interesati.
Cumva ,acesta saptamana seamana cu saptamana testarile initiale care i-au lasat reci pe elevi, iar pe profesori doar i-au stresat. Vad ca ,acum, profesorii au inteles ca nu e nevoie sa se mai streseze. Si va zic sigur ca sunt scoli in care s-a venit un pic dimineata , s-a stat o ora , doua, apoi toata lumea acasa. Cine ii verifica? De ce e nevoie sa ii verifice?
Sa ne bucuram, sa ne fie ciuda sau sa vedem in asta doar incoerenta, ganduri gandite pe jumatate de forurile superioare, prilej pentru profesorii paraziti din invatamant de a trage un chiul cinstit si pe fata?!

Acest mesaj a fost modificat de către anastasia petrescu la data 3 Apr 2012, 04:37 PM
Mesaj personalMSN
GhitaB
Trimis: 3 Apr 2012, 05:07 PM

Utilizator avansat

Ideal pentru Școala Altfel? happy29.gif

Acest mesaj a fost modificat de către GhitaB la data 3 Apr 2012, 05:09 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
jordan
Trimis: 3 Apr 2012, 05:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alex.nemeth @ 2 Apr 2012, 09:26 PM)
QUOTE (Wings @ 2 Apr 2012, 09:57 PM)
Pai si cum ai facut? Ti-ai luat CM?

Nu, pur și simplu nu m-am dus. Și i-am lăsat pe alții să se "facă remarcați". Mă oripilează apetența unor profesori de a face orice altceva, dar numai carte nu, de a transforma școala într-un balamuc vivant. Trebuie să învățăm să zicem și "nu!", indiferent de repercusiuni.

Sa ne spui si noua daca ti-au taiat orele sau ti-ai pregatit un concediu medical?
Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Apr 2012, 05:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dena @ 3 Apr 2012, 01:22 PM)
eu admir curajul tau alex.

...sau neputinta de a iesi din buchia cartii?
Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 3 Apr 2012, 05:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anastasia petrescu @ 3 Apr 2012, 04:33 PM)
prilej pentru profesorii paraziti din invatamant de a trage un chiul cinstit si pe fata

Vă regăsiți în această definiție? Prin fiecare cancelarie sunt inși experți în a face cu elevii orice altceva, dar numai carte nu. Și fiindcă acest "orice altceva" trebuia să poarte un nume, i s-a spus "activitate extra-curriculară". Și acest "orice altceva" este temelia punctajelor, gradațiilor, pretențiilor etc.
Vă dau un exemplu: mă tot șicana o cucoană, comentând non-stop prin cancelarie la modul peiorativ activitatea mea; într-un târziu, scos din sărite, le-am cerut și eu elevilor de la o clasă un caiet ca să văd ce face super-competenta cu ei; de la începutul anului școlar (acum eram în mijlocul semestrului al doilea), le predase o singură lecție (două ore pe săptămână); i-am întrebat pe elevi din ce îi ascultase pentru notă; "din lecție!"; bine, bine, dar pentru a doua notă?; "tot din acea (unică) lecție!"; și-n semestrul ăsta din ce o să vă asculte?; "probabil că ne predă a doua lecție sau poate că ne ascultă tot din prima!"; păi ce naiba face cu voi la ore?; "stă de povești, ne pisează cu tot felul de tâmpenii!" I-am spus directorului situația (lucrau în echipă: cucoana îi ridica sistematic mingi la fileu și el mă bubuia cu sete). Mi-a replicat că respectiva "le face educație" la elevi. Întrebări recapitulative: cine lua salariu de merit? eu sau ea? cine făcea parte din CA? eu sau ea?
După ani în șir în care școala a fost din ce în ce mai "altfel", trebuia să facem o săptămână de școală "normală". Asta până nu o să uităm ce înseamnă școala normală și până când anormalul nu va deveni normal.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 3 Apr 2012, 05:32 PM

Mentor

Am ajuns acasa... imediat pun pozele pe site! Cred ca saptamana aceasta am sa ma ingras de atata râs cu cei mici biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Veti intelege de ce, dupa ce veti vedea pozele wink.gif Azi am avut program si cu parintii elevilor rolleyes.gif ca... am avut tema ”Costumul meu”, asa ca am facut ”Scoala Altfel si cu parintii lor.

PS. ....ma doare gura de cat am vorbit azi unsure.gif ....si incep sa simt oboseala acumulata peste zi...
Mesaj personal
massy
Trimis: 3 Apr 2012, 05:35 PM

Mentor

Zici ,,Nu" !! In ce baza, insa, sa nu te duci? Doar una legala. Cum adica ,, Ti-ai luat CM?" ,,NU, pur si simplu nu m-am dus." Cine invoieste atatea zile, daca CM nu e? Ca la noi, si pentru o zi trebuia sa dai cu subsemnatul, suplinitorul sa fie in specialitate si sa spui si ce-ai supt, respectiv ce vrei sa faci in ziua aia. confused06.gif Poate, totusi, sa se fi gasit un director ,,intelegator" si-un suplinitor binevoitor si dornic de plata, de catre colegul, care sa fi vrut. Daca s-a descurcat, s-a descurcat, ce sa mai? confused24.gif smile.gif Eu, una, nu-i aduc colegului nicio acuza, eu insami, de nenumarate ori avand in intentie sa raman cateva zile acasa, prea obosita fiind. Ei te determina sa apelezi la asemenea fentari. N-am facut-o insa!!

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 3 Apr 2012, 05:42 PM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
sc_alina2007
Trimis: 3 Apr 2012, 06:09 PM

Utilizator activ

Si la noi in scoala s-au trezit unii profi sa se duca la ore, chiar daca afisasem programul saptamanei de vreo luna inainte... Altii sunt in vacanta in Italia, iar altii pur si simplu pentru 2 ore nu au venit deloc. Deci cei care sunt obisnuiti sa-si faca treaba, o pot face si <altfel>, iar cei care de obicei o fac fara niciun chef, se fofileaza... Ca in Romania! Mai grav este ca profesorii nu se pregatesc. Toata stima pentru cei care fac eforturi uriase sa se pregateasca!
Ce am facut eu deosebit? Am descarcat filme istorice, documentarii, lectii AeL, pe care in mod normal nu am timp sa le vizionez. Mi-am mai propus o drumetie, dar sa vedem ce ne rezerva vremea... Succes si voua!
Mesaj personal
tyta
Trimis: 3 Apr 2012, 06:10 PM

Mentor

Bai, io rezum activitatea mea altfel asa: ii bag...la origini pe nesimtitii care m-au bagat in ceata cu o scoala de la care nici ei nu stiu ce asteapta, care imi cer sa fac tot soiul de chestii fara sa imi asigura macar la minimum baza materiala si asteapta, ca de atatia ani, de fapt, sa sponsorizez io sistemul! Am zis! mad.gif

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 3 Apr 2012, 07:02 PM

Mentor

Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 3 Apr 2012, 07:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 3 Apr 2012, 07:02 PM)
O mare parte din activitatile desfasurate azi ...daca doriti sa vizionati biggrin.gif

Mi-ar plăcea să aibă fiecare profesor un colț de Internet (blog, site sau ce o fi) unde să-și prezinte activitatea. În loc de hârtii care se duc nicăieri... Ar fi grozav. smile.gif

Felicitări pentru inițiativa de a publica ceea ce se lucrează. smile.gif

--------------------
adria_m
Trimis: 3 Apr 2012, 07:14 PM

Mentor

QUOTE (GhitaB @ 3 Apr 2012, 06:09 PM)
QUOTE (adria_m @ 3 Apr 2012, 07:02 PM)
O mare parte din activitatile desfasurate azi ...daca doriti sa vizionati biggrin.gif

Mi-ar plăcea să aibă fiecare profesor un colț de Internet (blog, site sau ce o fi) unde să-și prezinte activitatea. În loc de hârtii care se duc nicăieri... Ar fi grozav. smile.gif

Felicitări pentru inițiativa de a publica ceea ce se lucrează. smile.gif

Asa fac de 4 ani!

La inceput le puneam in Ghiozdanul invatatorului. Pe celelalte le gasesti la LINKURI UTILE, dar slide.com si-a inchis platforma, iar pozele puse in slide-uri nu mai pot fi vizionate. In vacanta de vara le voi muta pe alta platforma. Raman totusi videoclipurile... si pozele salvate pe CD-urile mele biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 3 Apr 2012, 07:21 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 3 Apr 2012, 07:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Stressopedia @ 3 Apr 2012, 01:45 PM)
Eu unul mi-am tinut activitatile propuse: m-am folosit de internet,

Asta pentru ca aveti.Dar o scoala care nu are calculatoare ce face?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
4ward
Trimis: 3 Apr 2012, 07:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (tyta @ 3 Apr 2012, 06:10 PM)
Bai, io rezum activitatea mea altfel asa: ii bag...la origini pe nesimtitii care m-au bagat in ceata cu o scoala de la care nici ei nu stiu ce asteapta, care imi cer sa fac tot soiul de chestii fara sa imi asigura macar la minimum baza materiala si asteapta, ca de atatia ani, de fapt, sa sponsorizez io sistemul! Am zis! mad.gif

cool20.gif

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
massy
Trimis: 3 Apr 2012, 08:10 PM

Mentor

QUOTE (tyta @ 3 Apr 2012, 06:10 PM)

cool20.gif ,,Manca-mi-ar guvernu' batranetile!!!" cool20.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
manu69
Trimis: 3 Apr 2012, 09:25 PM

Utilizator avansat

Doua zile si m-am saturat pana peste cap de scoala altfel. Vrei excursie, nu se poate cu microbuzul scolii ca nu-i motorina, faci bani de motorina, nu are licenta de transport pe alta ruta...Vrei prezentare PP, cu videoproiectorul scolii, stai la rand, ca vor si altii, vrei work-shopuri, n-ai decat sa-ti cumperi materialele ca parintii n-au de unde si scoala, nici atat...tu te agiti, alergi de la xerox la clasa, altii... isi privesc plictisiti ceasurile si pe la 11 te lasa cu ochii in soarele scolii altfel...si n-au trecut decat doua zile...
Mesaj personal
olimpiaeugen
Trimis: 3 Apr 2012, 09:52 PM

Utilizator activ

Haos! plictiseala pentru elevi, stres pentru profesori, parinti nemultumiti...Da noi cu drag muncim!

Mesaj personal
Stressopedia
Trimis: 3 Apr 2012, 10:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Deeanna @ 3 Apr 2012, 07:28 PM)
QUOTE (Stressopedia @ 3 Apr 2012, 01:45 PM)
Eu unul mi-am tinut activitatile propuse: m-am folosit de internet,

Asta pentru ca aveti.Dar o scoala care nu are calculatoare ce face?

Isi aduce profesorul informatiile pe un stick (eventual si un laptop, ca nu-i un capat de tara). Eu unul am colegi care se cara cu laptopul de acasa zi de zi, nu doar saptamana asta. Iar de net la scoala nu e neaparata nevoie, ca daca faci o prezentare in power point sau daca ai o serie de materiale adunate si prezentate intr-o anumita ordine, oricum inseamna ca le-ai lucrat si le-ai aranjat de acasa.

Acest mesaj a fost modificat de către Stressopedia la data 3 Apr 2012, 10:04 PM

--------------------
Fii tu insuti schimbarea pe care doresti s-o vezi in lume. (Mahatma Gandhi)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved