Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Site DEFINITIVAT 2012
Ionuț Airinei
Trimis: 3 Apr 2012, 04:45 PM

SIVECO România - Senior Technical Support Engineer

Grup: Admin

Stimați utilizatori,

Informații privind Examenul de Definitivat 2012 puteți găsi accesând site-ul: Definitivat 2012

Numai bine,

--------------------
Ionuț Airinei
SIVECO România
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
GhitaB
Trimis: 3 Apr 2012, 05:24 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Ooo. E binevenit. smile.gif

--------------------
GhitaB :: Gând bun :: Desene gratuite de publicat
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
adriana99
Trimis: 6 Apr 2012, 06:55 AM

Utilizator
**

Buna dimineata!

La invatatori, la examenul scris nu se mai da matematica si metodica predarii matematicii?
Mesaj personal
Guest
Trimis: 6 Apr 2012, 09:23 AM

Unregistered

Art. 75
b. pentru învățători, institutori și profesori pentru învățământul primar din unitățile școlare cu limba de predare română - limba și literatura română și matematică, metodica predării acestora, pedagogie școlară și elemente de psihologie a educației;
c. pentru învățători, institutori și profesori pentru învățământul primar din unitățile școlare cu limba de predare în una dintre limbile minorităților - limba și literatura română și universală pentru copii, limba și literatura maternă, matematică, metodica predării acestora la clasele cu predare în limbile minorităților, pedagogie școlară și elemente de psihologie a educației;
adriana99
Trimis: 6 Apr 2012, 01:09 PM

Utilizator
**

QUOTE (Guest @ 6 Apr 2012, 09:23 AM)
Art. 75
b. pentru învățători, institutori și profesori pentru învățământul primar din unitățile școlare cu limba de predare română - limba și literatura română și matematică, metodica predării acestora, pedagogie școlară și elemente de psihologie a educației;
c. pentru învățători, institutori și profesori pentru învățământul primar din unitățile școlare cu limba de predare în una dintre limbile minorităților - limba și literatura română și universală pentru copii, limba și literatura maternă, matematică, metodica predării acestora la clasele cu predare în limbile minorităților, pedagogie școlară și elemente de psihologie a educației;

Tocmai de aceea intreb: in programa afisata nu apare si matematica
Mesaj personal
vlas_mihaela
Trimis: 6 Apr 2012, 07:05 PM

La prima intervenție

daca exista 2 programe pentru examenul de definitivat:
- una pe specialitatea in care sunt incadrata in invatamant: Protectia mediului, pe care am dat si ex. de titularizare
- alta pe specializarea de pe diploma: Ingineria si protectia mediului in industrie
de pe care ar trebui sa invat pentru definitivat?
Astept raspuns de la cineva care stie. Multumesc
Mesaj personal
cor
Trimis: 6 Apr 2012, 10:51 PM

Începător
*

Sunt profesor de Informatica si TIC. Care este programa pe care trebuie sa o studiez in vederea sustinerii definitivatului: cea de Informatica, aprobata in 2000 sau cea de TIC, aparuta in 2012?
In momentul in care am depus dosarul pentru definitivat, in octombrie 2011, exista o singura programa: cea pentru Informatica, aprobata in 2000.
Va multumesc.
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 7 Apr 2012, 10:30 AM

Utilizator avansat

psihopedagogia nu apare....de ce?
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 7 Apr 2012, 08:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cor @ 6 Apr 2012, 10:51 PM)
Sunt profesor de Informatica si TIC. Care este programa pe care trebuie sa o studiez in vederea sustinerii definitivatului: cea de Informatica, aprobata in 2000 sau cea de TIC, aparuta in 2012?
In momentul in care am depus dosarul pentru definitivat, in octombrie 2011, exista o singura programa: cea pentru Informatica, aprobata in 2000.
Va multumesc.

Aceeași nelămurire...

--------------------
GhitaB :: Gând bun :: Desene gratuite de publicat
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
mihaela.acalfoaie
Trimis: 9 Apr 2012, 07:22 PM

Utilizator
**

QUOTE (GhitaB @ 7 Apr 2012, 08:43 PM)
Va multumesc.

Aceeași nelămurire...

Aceeasi problema:
care este programa pentru Definitivat 2012 pe disciplina informatica???
Mesaj personalTrimite email
cor
Trimis: 12 Apr 2012, 10:36 AM

Începător
*

QUOTE (mihaela.acalfoaie @ 9 Apr 2012, 07:22 PM)
QUOTE (GhitaB @ 7 Apr 2012, 08:43 PM)
Va multumesc.

Aceeași nelămurire...

Aceeasi problema:
care este programa pentru Definitivat 2012 pe disciplina informatica???

Nu mai gasesc postata pe site-ul acesta programa pentru definitivat la Informatica.
Oare se va schimba?
Mesaj personal
MidoriJo
Trimis: 12 Apr 2012, 10:57 AM

Utilizator avansat

Mesaj personal
gicutza
Trimis: 12 Apr 2012, 01:17 PM

Utilizator avansat

programa pentru psihopedagogie o are cineva ? chiar si niste materiale ar fi utile....

--------------------
" CUM NU VII TU, TEPES DOAMNE, CA PUNIND MANA PE EI,
SA-I IMPARTI IN DOUA CETE: IN SMINTITI SI IN MISEI,
SI IN DOUA TEMINITI LARGE CU DE-A SILA SA-I ADUNI,
SA DAI FOC LA PUSCARIE SI LA CASA DE NEBUNI ! "
MIHAI EMINESCU - SCRISOAREA III
Mesaj personalTrimite email
Kitty8730
Trimis: 12 Apr 2012, 01:30 PM

La prima intervenție

QUOTE (gicutza @ 12 Apr 2012, 01:17 PM)
programa pentru psihopedagogie o are cineva ? chiar si niste materiale ar fi utile....

aceasta este programa pt psihopedagogie, toate specialitatile

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1935 )
Fișier atașat  PEDAGOGIE_DEF_TOATE_SPECIALITATILE.pdf
Mesaj personal
anastasia petrescu
Trimis: 13 Apr 2012, 09:00 AM

Utilizator avansat

QUOTE (MidoriJo @ 12 Apr 2012, 10:57 AM)
http://definitivat.edu.ro/docs/Structura_p...itivat_2012.pdf

Pai daca asta este structura examenului de ce la unele discipline programa este incopleta? Si nu ma refer la faptul ca lipseste psihopedagogia ci lipsesc atat limba cat si metodica din programele care sunt afisate pe acest site. La ce bun l-au mai lansat ,ca sa se afle in treaba?
La alte limbi, in afara de romana, programa cuprinde tot si mi se pare chiar mai lejera. La romana are numai literatura. Pai, ce dau numai din literatura?!
Pe cine sa solicitam ca sa remedieze acesta imbecilitate?
Mesaj personalMSN
ramoramo27
Trimis: 16 Apr 2012, 02:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ionuț Airinei @ 3 Apr 2012, 04:45 PM)
Stimați utilizatori,

Informații privind Examenul de Definitivat 2012 puteți găsi accesând site-ul: Definitivat 2012

Numai bine,

Unde pot gasi info pentru gradul II 2012?

Poate veti crea un site si pentru acest examen, desi nu este national.

--------------------
Resolve not to be poor: whatever you have, spend less. Poverty is a great enemy to human happiness; it certainly destroys liberty, and it makes some virtues impracticable, and others extremely difficult.

Mesaj personal
asasiasa
Trimis: 24 Apr 2012, 03:05 PM

Utilizator
**

Am si eu o intrebare. Am accesat site-ul definitivat 2012 si am descarcat programele pentru specializarea educatoare. Am observat ca la disciplina PEDAGOGIE sunt DOUA programe. Ce inseamna lucrul acesta? Sunt amandoua pentru def? Precizez ca este vorba despre specializarea educatoare in lb romana nu minoritati. Programele sunt un pic diferite. Cine ne poate lamuri?
Mesaj personal
mariutzasweet
Trimis: 24 Apr 2012, 03:06 PM

Utilizator
**

Eu am gasit programa pentru invatatori si păentru psihopedagogie.la ISJMM: PERFECTIONARE SI PROGRAME...Este psihopedagogie pentru invatatori,..Mult succes la grade....
Mesaj personal
asasiasa
Trimis: 25 Apr 2012, 02:11 PM

Utilizator
**

Daca stie cineva care este faza cu atatea programe la pedagogie asa cum am scris mai sus, sa ne lamureasca!
Mesaj personal
mariutzasweet
Trimis: 25 Apr 2012, 03:19 PM

Utilizator
**

Si la noi la invatatori sunat doua, nu stiu ce sa zic cine ne poate lamuri, ca sunt diferite una de alta....daca afi ceva informatii sa-mi spui si mie te rog..

Mesaj personal
asasiasa
Trimis: 25 Apr 2012, 03:24 PM

Utilizator
**

Eu am vazut ca una este din anii 1999-2000 si alta din 2007-2008. De obicei se ia cea mai recenta, dar in cazul de fata, cred eu ca, spre ghinionul nostru, sunt amandoua...
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 6 Jun 2012, 07:22 PM

Utilizator avansat

cine are programa pentru definitivat, invatatori la matematica?

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
mariutzasweet
Trimis: 6 Jun 2012, 09:11 PM

Utilizator
**

cred ca asta e..

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 10939 )
Fișier atașat  29662419_didactica_matematicii.pdf
Mesaj personal
mariutzasweet
Trimis: 6 Jun 2012, 09:14 PM

Utilizator
**

asta o am eu ...cred ca-i buna..

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 500 )
Fișier atașat  P_inv_rom_mate.pdf
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 6 Jun 2012, 09:15 PM

Utilizator avansat

multumesc

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved