Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> COMUNICARE SI ORTOGRAFIE, CONCURS NATIONAL, 5.04.2012
gabi2009
Trimis: 5 Apr 2012, 01:24 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua,

Azi s-a desfasurat concursul national "Comunicare si ortografie" la clasele II-IV. Ma poate ajuta cineva cu baremul de corectare pentru clasa a II-a? Multumesc mult.

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 5 Apr 2012, 03:09 PM

Utilizator avansat

Subiectele si baremul pt. cls. a II-a:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 923 )
Fișier atașat  Bareme_cls_2_comunicare.ortografie.ro_2012.pdf
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 5 Apr 2012, 03:11 PM

Utilizator avansat

Subiectele si baremul pt. cls. a III-a :

Acest mesaj a fost modificat de către lylyana32 la data 5 Apr 2012, 03:11 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 737 )
Fișier atașat  Bareme_cls_3_comunicare.ortografie.ro_2012.pdf
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 5 Apr 2012, 03:12 PM

Utilizator avansat

Subiectele si baremul pentru cls. a IV a :

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 571 )
Fișier atașat  Bareme_cls_4_comunicare.ortografie.ro_2012.pdf
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 5 Apr 2012, 03:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lylyana32 @ 5 Apr 2012, 03:09 PM)

Multumesc. Puteti posta , va rog si subiectele la clasa a III-a si a IV-a?

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
manuela1206
Trimis: 5 Apr 2012, 06:55 PM

Utilizator avansat

Cum se desfasoara aceste concursuri? Nu am gasit detalii pe site: pret, loc de desfasurare, inscriere, trimitere? puteti sa-mi spuneti, macar pentru anul viitor sa stim.
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 5 Apr 2012, 07:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (manuela1206 @ 5 Apr 2012, 06:55 PM)
Cum se desfasoara aceste concursuri? Nu am gasit detalii pe site: pret, loc de desfasurare, inscriere, trimitere? puteti sa-mi spuneti, macar pentru anul viitor sa stim.

Regulamentul la matematica.

Acest mesaj a fost modificat de către gabi2009 la data 5 Apr 2012, 07:04 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1642 )
Fișier atașat  regulametul_Fii_inteligent_la..._matematica_2011_2012.doc

--------------------
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 5 Apr 2012, 07:04 PM

Utilizator avansat

Regulamentul la romana.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 646 )
Fișier atașat  regulametul_comunicare.ortografie.ro_2011_2012.doc

--------------------
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 5 Apr 2012, 11:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabi2009 @ 5 Apr 2012, 03:13 PM)
QUOTE (lylyana32 @ 5 Apr 2012, 03:09 PM)

Multumesc. Puteti posta , va rog si subiectele la clasa a III-a si a IV-a?

Sunt postate deja!
Mesaj personal
RamonaT
Trimis: 6 Apr 2012, 10:58 AM

Utilizator activ

La clasa a III-a subiectul II pc. 3 se cere o întrebare. In barem sunt acceptate întrebarile pe care ș-i le pune iepurșul lui insuși!Nu înteleg care este logica din momentul în care dialogul din text are loc intre doua personaje diferite.
De ce n-ar fi corect întrebarea : - Unde mergi iepurasule?
Poate mă lămurește și pe mine cineva!! unsure.gif
Mesaj personal
calexlaura
Trimis: 6 Apr 2012, 12:51 PM

Utilizator
**

Nu stiu cum Ministerul permite organizarea acestui concurs. Apar erori in bareme si formulari ambigue la toate clasele. Nu am vazut la niciun concurs atatea greseli in interpretarea subiectelor, ceea ce nu ar trebui permis la un Concurs National biggrin.gif . Denota ca cei care formuleaza subiectele si baremele sunt depasiti, n-au ce sa caute in invatamant. Organizatorii urmaresc doar sa ia bani si nu-i intereseaza nimic in rest. Pacat ca participam la asemenea concursuri si permitem unor oameni nepregatiti sa se joace cu mintile noastre si ale copiilor nostri.
Mesaj personal
oanagergeli
Trimis: 6 Apr 2012, 02:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (calexlaura @ 6 Apr 2012, 12:51 PM)
Organizatorii urmaresc doar sa ia bani si nu-i intereseaza nimic in rest. Pacat ca participam la asemenea concursuri si permitem unor oameni nepregatiti sa se joace cu mintile noastre si ale copiilor nostri.

Eu imi permit de foarte mult timp sa spun aceste lucruri. Singurul MARE interes este acela de a participa cat mai multi copii la aceste concursuri (pe banii parintilor) si de a se aduna cat mai multi bani! Cineva aduna bani, concursurile sunt asa cum stim si noi ca sunt! In rest? Fum si alergatura unora dupa puncte... caci ne-au adus in aceasta situatie in mod voit! Cu ce se aleg totusi copiii? Cu emotii si dezamagiri. Dar e bine, invata de mici ca viata e nedreapta si poate ca unii sunt mai egali decat altiii!
Sa auzim odata si de bine!
Mesaj personalTrimite email
ANCA75
Trimis: 6 Apr 2012, 03:02 PM

Utilizator avansat

Si, in timp ce enunturile sunt formulate gresit, lasand loc mai multor interpretari, baremele sunt de mantuiala, iar cerintele depasesc programa, iata si ce mai spune regulamentul concursului:
"Toate datele despre acest concurs, respectiv indicatorii de performanță, pot fi folosite de către Inspectoratele Școlare și de către Ministerul Educației Naționale în evaluarea activității cadrelor didactice." cool.gif
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 6 Apr 2012, 09:05 PM

Utilizator avansat

A aparut urmatoarea erata:

La baremul de Comunicare.Ortografie.Ro clasa a II-a, corectati la subiectul III: 4F, in loc de 4 A

Nota pentru barem clasa IV

La clasa IV, la subiectul al II-lea, în barem la punctul a apare un rind pe care va rugam sa il taiați, respectiv 0,25 x 4=1 p ( nu are suport pentru cerința exercițiului!). In acest caz, totalul este de 3,5 puncte asa cum apare și pe foaia de concurs.
La același exercițiu, la punctul b este vorba despre 3 termeni. Cum cerința exercițiului precizează să fie câte 2 propoziții pentru fiecare cuvint îngrosat, valoarea de 0,5 se împarte la 2 ( nr de propoziții). În acest caz, evaluatorul va puncta 0,25 x 6 =1,5

cu multumiri,
bogdan vilceanu

În data de 5 aprilie 2012, 11:48, Editura Nomina <redactie.nomina@gmail.com> a scris:

Erata

La baremul de Comunicare.Ortografie.Ro clasa a II-a, corectati la subiectul III: 4F, in loc de 4 A

--
bogdan vilceanu

Mesaj personal
anahodoroaba
Trimis: 6 Apr 2012, 11:44 PM

Utilizator activ

O mare dezamagire a fost pentru unii copii, parinti si unele cadre didactice acest concurs. Numai daca incercati sa cititi cerintele subiectului II, clasa a II-a. Baremul ingradeste raspunsurile logice si creative ale copiilor. Pentru un sinonim gasit de un copil, dar care nu e in barem( pentru ca asa ne invata echipa de intocmire a baremelor: ca nu exista decat cate un sinonim pentru cuvintele date) se scad o,50p. Pentru o creatie de 5-6 randuri se acorda 1punct. De unde se scade pentru greseli de ortografie, punctuatie, greseli de realizare a mesajului si tot asa mai departe? Prin aceasta multitudine de zecimale se tot inventeaza minusuri. Se scad, se scad puncte "pentru ca asa spune baremul". Nu se incurajeaza capacitatea copilului de a realiza in ansamblu o lucrare.

Iata un exemplu de formulare a cerintelor. Se da un text pentru care apar cele trei cerinte redate mai jos. Daca la prima cerinta copilul intelege ca trebuie sa caute anumite cuvinte in text, la a doua, nu mai intelege acelasi lucru. Si atunci, cel mai profund in gandire incearca sa caracterizeze vrabiutele din actiunea, dialogul si descrierea autorului. Total gresit. Corectorii nu admit decat ceea ce scrie in barem: anumite cuvinte( 3) luate din text.

Transcrie propozitia în care sunt prezentate trei trăsături ale lui Ciripel.
 Scrie cum sunt vrăbiutele din textul de mai sus.
 Scrie, în 5-7 rânduri, ce părere ai despre Ciripel.

La clasa a III-a, subiectul III, numarand sublinierile(contabilitate curata), am pierdut valoarea stilistica a textelor. Am pierdut mesajul textului. Nu mai conta la un moment dat pt. ca nu am mai fi avut puncte de scazut, iar de dat.....de unde?
Ma opresc aici cu toate ca.......mai sunt multe de spus.
Mesaj personal
deea_eteea
Trimis: 8 Apr 2012, 09:48 PM

Utilizator
**

Care sunt punctajele pentru acordarea la acest concurs a premiilor:1,2,3 respectiv mentiune?

--------------------
sorink
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
gabi2009
Trimis: 9 Apr 2012, 10:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (deea_eteea @ 8 Apr 2012, 09:48 PM)
Care sunt punctajele pentru acordarea la acest concurs a premiilor:1,2,3 respectiv mentiune?

Premiul I: 9.80-10
Premiul II: 9.5-9.79
Premiul III: 9.00-9.49
Mentiune: 8.50-8.99
Punctajele sunt valabile si pentru concursul Fii Inteligent la matematica.

Acest mesaj a fost modificat de către gabi2009 la data 9 Apr 2012, 10:23 AM

--------------------
Mesaj personal
medeea2003
Trimis: 9 Apr 2012, 11:33 AM

Utilizator avansat

Rezultatele cand le aflam?
Mesaj personal
deea_eteea
Trimis: 9 Apr 2012, 12:33 PM

Utilizator
**

Multumesc frumos.

--------------------
sorink
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
calexlaura
Trimis: 9 Apr 2012, 01:40 PM

Utilizator
**

La clasa a 2-a , copiii au avut de alcatuit o propozitie cu alt sens al cuvantului mare decat cel din text(Concurenta este mare), insa cei care au formulat subiectul nu au inteles sensul din text si au formulat in barem o singura varianta:Mergem la mare, celelalte sensuri nefiind luate in calcul. Este vina noastra, parinti si cadre didactice, ca permitem desfasurarea unor asemenea concursuri si promovam incompetenta organizatorilor.An de an se intalnesc greseli in bareme si in formularea subiectelor, ceea ce denota slaba pregatire a organizatorilor.
Mesaj personal
calexlaura
Trimis: 9 Apr 2012, 02:08 PM

Utilizator
**

Ar trebui sa facem o petitie ca sa oprim aceste concursuri ce urmaresc realizarea profitului prin vanzarea unor culegeri slabute si cu multe greseli. Mai grav este ca se regasesc aceste greseli si in bareme. Imbogatim niste organizatori pe care nu-i intereseaza cum se desfasoara concursul. Am incercat sa sesizez greselile si au raspuns cu aroganta. Unde sunt comisiile din minister care se ocupa de calitatea din invatamant?
Mesaj personal
calexlaura
Trimis: 9 Apr 2012, 02:14 PM

Utilizator
**

Rog moderatorul sa stranga nemultumirile tuturor si sa le inainteze Ministerului pentru a schimba ceva in bine in invatamant si a incuraja copiii, nu a-i descuraja. Ce sa le spui atunci cand rezolvarile sunt corecte si nu sunt punctate? Le poti spune ca altii n-au invatat si acum fac bareme gresite. Pacat ca acceptam asa ceva!
Mesaj personal
Carmen05
Trimis: 10 Apr 2012, 09:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (medeea2003 @ 9 Apr 2012, 11:33 AM)
Rezultatele cand le aflam?

Ca si organizator la nivelul scolii, am primit rezultatele a doua zi dupa concurs. Pe 6 aprilie, seara tarziu.
Luati legatura cu cel ce a organizat concursul in scoala dumneavoastra.
Mesaj personal
RamonaT
Trimis: 10 Apr 2012, 01:13 PM

Utilizator activ

Cam asa a decurs "conversatia" mea cu cei de la Nomina!

"Daca citeati baremul cu atentie, vedeti acolo ca sunt sugestii de raspuns. Nu sunt litera de evanghelie, ci sugestii. Daca evaluatorii nu au inteles acest lucru, este problema dumnealor. Baremele sunt facute invatatori, la fel ca si subiectele. Faptul ca cineva contesta ceva este prevazut in constitutie. Depinde ce contesta.
Va rog sa depundeti contestatie, sa explicati, cu calm, rabdare si tact pedagogic, punctul dvs de vedere. Daca argumentul celor din comisia judeteana nu va multumeste, cereti in scris punctul dumnealor si veniti cu el la Comisia Nationala."

La care eu, am cerut sa-mi explice care este intelesul cerintei din barem "raspunsuri acceptate" , iar raspunsul a venit numaidecat!
" Nu m-am enervat. Ma enervez pe alte probleme si imi trece repede. Ma poate acri limitarea didactica, pe care o descrieti. Ceea ce sustineti dvs intra in barem la intrebarea 3 ( unde este termenul de referinta. De ex: Unde ma duc sa imi cumpar ciubotele?= La iarmaroc, Unde mergi tu, iepurasule? = La iarmaroc) sunt echivalari pe constructie. Raspunsurile sunt acceptate ( ACCEPTÁ, accépt, vb. I. Tranz. A fi de acord cu...; a primi, a consimți să...; a admite, a aproba, a încuviința. ♦ A suporta, a tolera. – Din fr. accepter, lat. acceptare.) nu evanghelice. Este intelegere de text. Aici ar trebui sa primeze gindirea laterala ( critica) si cea inlănțuita ( logica).
Va referiti la faptul ca iepurele trebuie sa poarte un dialog. Se poate intreba si pe sine; admitem situatia asta pentru ca intrebarea tine de imaginar, iar in imaginar totul este posibil. la fel cum poate gindi cu voce tare. Nu intru in caz de patologie:) cind vorbeste singur! ( am exagerat ca o gluma)"

Iar cireasa de pe tort!!!!!
"Ce sfat sa ii dati copilului: sa invete mereu indiferent de nota. Sa invete din greseli, sa citeasca enorm si sa isi urmeze calea in viata. E mai important decit o nota la un concurs. Ah...si sa nu gindeasca niciodata limitatic ( parca Liiceanu ii spunea peratologie)."
character40.gif
Ii las pe cei de la Minister sa traga concluzii!
Mesaj personal
calexlaura
Trimis: 11 Apr 2012, 11:27 AM

Utilizator
**

Sunt contrariata de ceea ce se intampla in invatamant, ca fac parte din comisiile de evaluare si ,de asemenea, fac subiecte si bareme persoane care nu inteleg un text de clasa a 2-a sau a 3-a. Cei de la Nomina sunt aroganti pentru ca nu au argumente: oamenii destepti ar trebui sa aduca argumente, nu sa jigneasca. Cand organizezi un asemenea concurs, trebuie sa-ti asumi si greselile, dar si meritele, care la acest concurs nu se vad. Dupa felul in care ii trateaza pe cei care au participat, ne dam seama ,fara sa-i cunoastem personal, ce fel de oameni sunt si ce urmaresc , de fapt, prin organizarea concursurilor. Nu-i intereseaza ce se intampla cu participantii, atata vreme cat si-au vandut culegerile.Nu este posibil ca an de an sa fie greseli. Daca le-ar fi pasat cat de putin de copii, n-ar repeta greselile.Mi s-a raspuns de catre comisia de reevaluare a lucrarilor ca trebuie sa se invete de mici cu nedreptatile.Daca acesta este un raspuns potrivit de catre un organizator si evaluator..... Am ajuns la concluzia ca nu putem modifica nimic in atitudinea unor oameni care nu stiu prea multa carte.Din pacate, trebuie sa-i invatam si pe copii acest lucru.Nu inteleg de ce se da voie sa se organizeze asa multe concursuri ! Mai ales daca sunt avizate , ar trebui si urmarit modul de desfasurare.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved