Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> inspectia speciala la clasa
Ingerasul_dulce01
Trimis: 2 May 2012, 09:09 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna seara!
Mie in mod expres nu mi-a cerut nimeni nimic. Insa am prezentat un portofoliu mai atipic..pentru ca notiunea de portofoliu la noi, e mai complexa..de data asta in portofoliu am adaugat doar materiale legate de lectia pe care am sustinut-o. Am mai raspuns la aceasta intrebare in alt topic. Incepand de la programa, planificare, si pana la fise de lucru, chestionare, lectii propuse pentru diverse concursuri locale, etc.
Parerea mea personala, este ca, e mai bine vazuta o mica mapa, cu tot felul de materiale pe tema pe care o sustineti. Dar repet..e doar parerea mea.
Succes!

--------------------
"Esse quam videri malim" Da, chiar "prefer sa fiu decat sa par"
Mesaj personalYahoo
albu monica
Trimis: 2 May 2012, 11:04 PM

Mentor

QUOTE (Ingerasul_dulce01 @ 2 May 2012, 09:09 PM)
Buna seara!
Mie in mod expres nu mi-a cerut nimeni nimic. Insa am prezentat un portofoliu mai atipic..pentru ca notiunea de portofoliu la noi, e mai complexa..de data asta in portofoliu am adaugat doar materiale legate de lectia pe care am sustinut-o. Am mai raspuns la aceasta intrebare in alt topic. Incepand de la programa, planificare, si pana la fise de lucru, chestionare, lectii propuse pentru diverse concursuri locale, etc.
Parerea mea personala, este ca, e mai bine vazuta o mica mapa, cu tot felul de materiale pe tema pe care o sustineti. Dar repet..e doar parerea mea.
Succes!

nu va suparati pe mine, doar... intreb...
de ce ne plangem ca ni se cer o multime de "docomente", dosare si dosarele... in vreme ce noi le promovam?

--------------------
Mesaj personal
lupulescurody
Trimis: 3 May 2012, 08:17 AM

Utilizator
**

QUOTE (albu monica @ 2 May 2012, 11:04 PM)
Buna seara!
Succes!

nu va suparati pe mine, doar... intreb...
de ce ne plangem ca ni se cer o multime de "docomente", dosare si dosarele... in vreme ce noi le promovam?

Multumesc doamnei pentru raspuns si felicitari pentru entuziasmul cu care,observ ati pregatit ora.
Pentru ca exista si profesori pasionati de aceasta meserie,carora le face o reala placere sa adune cat mai impresionante portofolii si care,intr-adevar reusesc sa-i dea pe spate pe membrii comisiilor de inspectie,iar cei ce procedeaza altfel sunt automat dezavantajati.
Nu fac parte din aceasta categorie,de aceea pot spune ca absolut toata soarta asta pe care o avem.....noi...profii.... e doar ccea ce meritam.Noi tacem si acceptam,ne bucuram ca avem vacante platite si de micile bucurii nu vedem marele "haos "in care bajbaim.E... iarasi....o umila parere,dar nu e cazul sa analizam acum sistemul.....

Acest mesaj a fost modificat de către lupulescurody la data 3 May 2012, 08:22 AM
Mesaj personal
lata
Trimis: 3 May 2012, 08:54 AM

Utilizator avansat

Si la centrul unde sunt eu inscrisa se cere portofoliu.........asa ca d-na si-a luat masurile de siguranta, as fi facut la fel.........
Mesaj personal
Ingerasul_dulce01
Trimis: 3 May 2012, 09:55 AM

Utilizator activ

Fiecare e liber sa decida cu ce documentatie se prezinta la inspectie. Eu am procedat in felul meu, dumneavoastra puteti sa va duceti doar cu un plan de lectie, ori si mai bine, cu nimic. Nu cred ca daca eu am prezentat un mic portofoliu, i-am dat pe spate. Pana la urma diferenta o face sustinerea lectiei, si felul in care te prezinti in cele 50 de minute. Dar asta e deja o alta dezbatere..
Numai bine..

Acest mesaj a fost modificat de către Ingerasul_dulce01 la data 3 May 2012, 09:56 AM

--------------------
Mesaj personalYahoo
teofan
Trimis: 3 May 2012, 11:43 AM

Utilizator
**

Inspectia speciala la clasa o sustin doar cei care dau examen anul acesta,sau o sustin si cei care merg in baza notelor din 2011,2010?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 3 May 2012, 12:23 PM

Mentor

Doar cei care participă la concurs.

--------------------
Mesaj personal
ostef
Trimis: 3 May 2012, 03:59 PM

Utilizator avansat

Buna seara!
Succes!

La inceputul orei ati facut prezenta? Cum v-ati adresat copiilor? Le-ati retinut repede numele?

Ce anume inseamna lectii propuse pentru concursuri?

Multumim pentru ajutor! smile.gif
Mesaj personal
Ingerasul_dulce01
Trimis: 3 May 2012, 05:27 PM

Utilizator activ

Nu am facut prezenta, nici macar catalogul nu l-am luat, pentru ca nu a fost nevoie, din moment ce nu eram profesorul clasei. Va pierdeti in detalii..si eu deja am dat prea multe detalii..am mai raspuns, cum m-am adresat elevilor, cat despre lectii pentru concursuri, eu am participat la concursul national Profesor European, si am propus cateva lectii pentru acel concurs..In fine, parerea mea este ca va cramponati de niste lucruri minore, legate de documente, catalog, numele elevilor, etc..si pierdeti din vedere esenta. Eu am vrut sa va ofer o imagine de ansamblu traita personal de mine la aceasta inspectie..nu vreau sa fiu etalonul nimanui.
Inca o data succes la toti candidatii, si sa avem noroc si la scris pe cat am avut la inspectie.

--------------------
Mesaj personalYahoo
blacklitmouse
Trimis: 3 May 2012, 11:49 PM

Utilizator avansat

De ce nu cereti informatii centrului de concurs, profesorului disponibil sau responsabil acolo? eu am intrebat si mi a zis frumos ca debutant decat un plan de lectie, scurt la subiect fara povesti ca nu avem timp biggrin.gif
Mesaj personal
lata
Trimis: 4 May 2012, 11:11 AM

Utilizator avansat

Dragut ca au discutat cu d-voastra ...

La un centru de concurs din Bucuresti nici nu au vrut sa vb cu prof inscris la concurs.... cica nu au voie, sa vina cum vor la ora/data programata, ei nu le asigura decat clasa si elevii............draguta informatie!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 4 May 2012, 12:19 PM

Utilizator avansat

Din pacate am auzit ca si in alte parti se intampla asta, in MM la centrul de care eu vorbesc, profesorul ne a zis ca ne sta la dispozitie cu absolut orice prb. avem, legate de acea lectie, ne a oferit date despre elevii sai, materiale,cunostintele elevilor, absolut orice e nevoie, ba mai mult concursul nu va incepe decat saptamana vitoare fiindca pana atunci toata lumea sa fie pregatita si sa nu se planga ca nu a stiut ca nu a fost pregatit, la fel a fost si cu inscrierea si cu validare foarte simplu, macar asa ne mai ajuta si pe noi sa trecem peste emotii si stresul care il avem.
Mesaj personal
Loredana S
Trimis: 4 May 2012, 03:47 PM

Utilizator activ

Este normal ca la unele centre sa se afiseze clasa si lectia la care se vor sustine inspectiile,iar la alte centre sa nu se dea nici o informatie?Eu asta am patit astazi,mi s-a spus sa vin cu o zi inainte de data la care am fost programata pentru sustinerea lectiei.Atunci o sa trag la sorti clasa la care voi sustine lectia,tot atunci o sa mi se spuna ce lectie o sa predau.Mare ti-e gradina,Doamne! confused05.gif
Mesaj personal
lupulescurody
Trimis: 4 May 2012, 06:50 PM

Utilizator
**

Stiti cumva cum se vor ocupa posturile aparute in cursul anului scolar,prin concurs si inspectie la scoala respectiva sau in baza concursului si inspectiei de acum?Anul trecut s-a dat concurs pe post.A ramas valabila prevederea legala?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 May 2012, 07:11 PM

Mentor

Art. 158 (1) Posturile didactice/catedrele/orele vacante/rezervate rămase neocupate la începutul anului școlar, precum și posturile/catedrele/orele care se vor vacanta în timpul anului școlar se atribuie candidaților repartizați de inspectoratele colare sau în regim de plata cu ora de către directorul unității de învățământ, următoarelor categorii de personal, în următoarea ordine:
a. candidaților participanți la concursurile din 2012, iulie 2011, iulie 2010 care au obținut cel puțin nota/media 5 (cinci), rămași nerepartizați, pentru care se încheie contract de muncă pe perioadă determinată de cel mult un an școlar sau până la revenirea titularului la post, dar nu mai târziu de sfârșitul anului școlar;
b. în lipsa candidaților de la lit. a), titularilor unității de învățământ, în regim de plata cu ora;
c. personalului didactic asociat în regim de plata cu ora, conform art. 157 alin. (4) din prezenta Metodologie.
(2) După începerea cursurilor, lista posturilor didactice/catedrelor/orelor vacante, precum și lista candidaților rămași nerepartizați se reactualizează lunar și se afișează pe site-ul inspectoratelor școlare.

--------------------
Mesaj personal
munmnc
Trimis: 4 May 2012, 07:13 PM

Utilizator activ

Cum a fost la inspectiile de la clasa? Comisia din cati membri este formata si cine sunt acestia ( profesori ai scolii, metodisti)? Notele se dau pe loc? Multumesc!
Mesaj personal
lupulescurody
Trimis: 4 May 2012, 08:11 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 4 May 2012, 07:11 PM)
Art. 158 (1) Posturile didactice/catedrele/orele vacante/rezervate rămase neocupate la începutul anului școlar, precum și posturile/catedrele/orele care se vor vacanta în timpul anului școlar se atribuie candidaților repartizați de inspectoratele colare sau în regim de plata cu ora de către directorul unității de învățământ, următoarelor categorii de personal, în următoarea ordine:
a. candidaților participanți la concursurile din 2012, iulie 2011, iulie 2010 care au obținut cel puțin nota/media 5 (cinci), rămași nerepartizați, pentru care se încheie contract de muncă pe perioadă determinată de cel mult un an școlar sau până la revenirea titularului la post, dar nu mai târziu de sfârșitul anului școlar;
b. în lipsa candidaților de la lit. a), titularilor unității de învățământ, în regim de plata cu ora;
c. personalului didactic asociat în regim de plata cu ora, conform art. 157 alin. (4) din prezenta Metodologie.
(2) După începerea cursurilor, lista posturilor didactice/catedrelor/orelor vacante, precum și lista candidaților rămași nerepartizați se reactualizează lunar și se afișează pe site-ul inspectoratelor școlare.

Multumesc.
Mesaj personal
luminita de seara
Trimis: 4 May 2012, 09:15 PM

Utilizator activ

QUOTE (silviaE @ 29 Apr 2012, 01:29 PM)
Stie cineva pe ce site se afiseaza inspectiile speciale la clasa? va rog raspundeti-mi daca stiti! Va multumesc!

Intrati pe ISJ -ul de care apartineti si gasiti acolo graficul de desfasurare, ziua si unitatea in care se desfasoara inspectia la clasa.
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 4 May 2012, 10:32 PM

Utilizator avansat

Nu toate isj urile au afisat aceste lucruri, la unele e liniste, lumea are treaba smile.gif
Mesaj personal
alexandra05
Trimis: 4 May 2012, 10:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (lata @ 4 May 2012, 11:11 AM)

La un centru de concurs din Bucuresti nici nu au vrut sa vb cu prof inscris la concurs.... cica nu au voie, sa vina cum vor la ora/data programata, ei nu le asigura decat clasa si elevii............draguta informatie!!!!!!!!!!!!

Si eu am primit acelasi raspuns la o scoala din Ploiesti..... scurt si la obiect!

--------------------
V-as ruga, un minut, incetati sa urati
Un singur minut sa credeti in OM.
Adunati, zi de zi, doar iubire in voi
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
eliza232006
Trimis: 4 May 2012, 11:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (alexandra05 @ 4 May 2012, 10:56 PM)

Si eu am primit acelasi raspuns la o scoala din Ploiesti..... scurt si la obiect!

Idem la Bacau nimeni nu discuta cu tine nu-ti da nici o informatie iar materialele trebuie sa ti le procuri singur... deci traim in Romania... ne prezentam la clasa cu planul de lectie in ziua respectiva si cam atat..... Succes tuturor!!!
Mesaj personal
danuba
Trimis: 4 May 2012, 11:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (eliza232006 @ 4 May 2012, 11:31 PM)
QUOTE (alexandra05 @ 4 May 2012, 10:56 PM)

Idem la Bacau nimeni nu discuta cu tine nu-ti da nici o informatie iar materialele trebuie sa ti le procuri singur... deci traim in Romania... ne prezentam la clasa cu planul de lectie in ziua respectiva si cam atat..... Succes tuturor!!!

Cred ca este doar rea vointa...Eu am primit tema, indrumari si informatii despre nivelul clasei , imi pare rau pentru colegii mai putin norocosi...oricum succes tuturor !
Mesaj personal
elena_rm88
Trimis: 5 May 2012, 08:26 AM

Utilizator
**

Dati-mi si mie un sfat va rog.Aseara am aflat unde sunt repartizata pentru proba practica pentru ca eu sunt la maistri instructori.Sunt repartizata pe 8 aprilie si nu stiu de unde sa incep,pt ca nu stiu decat data si ora,fara clasa .Efectiv nu stiu ce lectie sa pregatesc.Sunt pe alimentatie publica. sad.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 May 2012, 09:12 AM

Mentor

Conform Anexei nr. 17 la metodologia aprobată prin OMECTS nr. 5560/2011, comisia elaborează subiectele pentru proba practică în ziua susținerii acesteia.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personal
elena_rm88
Trimis: 5 May 2012, 10:25 AM

Utilizator
**

Multumesc pt raspuns.sunt si mai ingrijorata acum k nu stiu de ce sa ma apuc mai intai
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved