Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> inspectie la clasa, lectie - evaluare, cum tratam o lectie tip "evaluare"
goldessa
Trimis: 1 May 2012, 11:44 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Eu sustin inspectia la clasa la Limba Romana si am vazut graficul, eu trebuind sa predau lectia "Atributul - evaluare" la clasa a V-a.

Imi este neclar cum ne comportam "evaluand" niste elevi care nu sunt elevii nostri si la care nu am predat noi. Intuitiv, eu ma gandesc la niste exercitii de verificare a cunostintelor la oral, pentru ca banuiesc ca nu poate fi vorba de evaluare - scrisa, fiind lectie demonstrativa.

Aici apare insa o alta problema, pentru ca la oral nu se pot evalua cunostintele tuturor elevilor, ar trebui deci sa fac eu o selectie. Imi e si mai neclar daca ar trebui sa le "pun si note", fie si doar pe foaia mea, sau daca profesorul le pune note bazat pe ce ii ascult eu.

V-as fi recunoscatoare pentru sfaturi si sugestii, chiar n-as dori sa abordez gresit tipul de lectie. Mi-ar fi, evident, mult mai usor sa lucrezi cu copii pe care nu-i cunosc intr-un context altul decat cel de evaluare.

Acest mesaj a fost modificat de către goldessa la data 1 May 2012, 11:45 AM
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 1 May 2012, 12:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (goldessa @ 1 May 2012, 11:44 AM)
Eu sustin inspectia la clasa la Limba Romana si am vazut graficul, eu trebuind sa predau lectia "Atributul - evaluare" la clasa a V-a.

Imi este neclar cum ne comportam "evaluand" niste elevi care nu sunt elevii nostri si la care nu am predat noi. Intuitiv, eu ma gandesc la niste exercitii de verificare a cunostintelor la oral, pentru ca banuiesc ca nu poate fi vorba de evaluare - scrisa, fiind lectie demonstrativa.

Aici apare insa o alta problema, pentru ca la oral nu se pot evalua cunostintele tuturor elevilor, ar trebui deci sa fac eu o selectie. Imi e si mai neclar daca ar trebui sa le "pun si note", fie si doar pe foaia mea, sau daca profesorul le pune note bazat pe ce ii ascult eu.

V-as fi recunoscatoare pentru sfaturi si sugestii, chiar n-as dori sa abordez gresit tipul de lectie. Mi-ar fi, evident, mult mai usor sa lucrezi cu copii pe care nu-i cunosc intr-un context altul decat cel de evaluare.

Sunt in aceeasi situatie la disciplina limba franceza, avand inspectie la o clasa de a V-a, la evaluarea unei unitati de invatare.

Multumim pentru sfaturi !!!
Mesaj personal
alina.iacob80
Trimis: 1 May 2012, 12:20 PM

La prima intervenție

Vă rog să-mi spuneți unde anume ați găsit aceste grafice,ce site?
Mesaj personal
lata
Trimis: 1 May 2012, 01:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (raymona_r @ 1 May 2012, 12:02 PM)
QUOTE (goldessa @ 1 May 2012, 11:44 AM)

Imi este neclar cum ne comportam "evaluand" niste elevi care nu sunt elevii nostri si la care  nu am predat noi. Intuitiv, eu ma gandesc la niste exercitii de verificare a cunostintelor la oral, pentru ca banuiesc ca nu poate fi vorba de evaluare - scrisa, fiind lectie demonstrativa.

Sunt in aceeasi situatie la disciplina limba franceza, avand inspectie la o clasa de a V-a, la evaluarea unei unitati de invatare.

Multumim pentru sfaturi !!!

Teoretic, evaluarea unei unitati de invatare se face prin test de evaluare..........adevarat, este greu sa evaluezi in aceasta situatie, dar poti face un test cu itemi...pe care sa-l discuti oral dupa ce se incheie....eu asa vad lucrurile, sau asa fac la clasele mele.........acum se pune altfel problema, dar metodica este aceasi....mergi pe test si/sau discuta cu cei de la scoala unde sustii inspectia, daca ai timp.....
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 2 May 2012, 05:17 PM

Utilizator avansat

Dar la studiul de caz? (Clasa a XI-a?) Bănuiesc că li s-a dat elevilor o temă, o bibliografie, iar ei au avut sarcina de a căuta informații, de a face un rezumat, ceva, de a-și nota câteva idei. Va fi o dezbatere? 2-3 elevi să prezinte ce au găsit și apoi să-și noteze toți esențialul în caiete? N-am mai predat la clase de liceu, am preferat să-mi aleg școli generale, tot timpul... Mă poate ajuta și pe mine cineva cu mai multe informații? Mulțumesc frumos!!!

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
arisme
Trimis: 2 May 2012, 06:13 PM

Utilizator
**

O discutie asemanatoare se poate vedea aici
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=51952
Mesaj personal
mihaelasava
Trimis: 3 May 2012, 08:50 AM

Utilizator
**

unde ati gasit lectiile pe care trebuie sa le predati,ca pe site apare doar data si locul unde are loc inspectia.Eu sunt programata pe 31.05,dar altceva nu am gasit
Mesaj personal
goldessa
Trimis: 3 May 2012, 04:18 PM

Utilizator
**

depinde de centrul la care ati candidat. eu am gasit graficul pe site-ul centrului 10 din bucuresti.
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 3 May 2012, 08:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (arisme @ 2 May 2012, 06:13 PM)
O discutie asemanatoare se poate vedea aici
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=51952

mulțumesc mult pentru informație!!!

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved