Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Plata la examenul de bacalaureat secțiunea competențe, Întrebări
_Dragos_
Trimis: 13 May 2012, 07:18 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Bună ziua,

Am și eu cateva nedumeriri legate de renumerarea personalului didactic participant la bacalaureat 2012.
Pentru început, am copiat mai jos secțiunile din ordinul ce reglementează modul de plată al cadrelor didactice:

1. PENTRU BACALAUREAT
- președintele comisiei:
la o comisie de până la 450 de candidați (inclusiv) - 400 lei;
la o comisie de peste 450 de candidați - 425 lei;
- vicepreședinte, secretar, membru - 275 lei;
- asistent - 25 lei/zi.
profesor evaluator - 4 lei/lucrare corectată.

2. PENTRU BACALAUREAT - COMPETENȚE
- secretar (cadru didactic cu abilități în operarea pe calculator/informatician) - 75 lei;
- membru - 75 lei; - asistent - 20 lei/zi;
- profesor examinator:
- pentru proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română sau în limba maternă, respectiv pentru proba de evaluare a competențelor digitale - 2 lei/candidat;
- pentru proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă modernă - 3 lei/ candidat;

Acestea fiind datele primite de la minister am și eu de formulat cateva intrebări:

Întrebarea 1 - Avand în vedere că în general numărul de elevi participanți la competențe este egal sau mai mare decât numărul celor prezenți la celelalte probe, precum și faptul că desfășurarea examenelor de competențe necesită în de obicei o perioadă mai mare de timp, de ce comisia oraganizatoare este de peste cinci ori mai prost plătită?

Întrebarea 2 - Este normal ca un asistent (a se citi profesor supraveghetor) să poată lua mai mulți bani decât membri comisiei dat fiind faptul că efectiv timpul alocat de aceștia este mai puțin?

Întrebarea 3 - De ce se face discriminare între corectorii de competențe lingvistice de comunicare orală în limba română sau în limba maternă, respectiv corectorii de competențe digitale și corectorii de competențe lingvistice de comunicare într-o limbă modernă

Astept cu interes explicațiile dumneavoastra.

Numai bine.

Mesaj personal
CamiFB
Trimis: 29 Jun 2012, 06:13 PM

Utilizator activ

Buna ziua,
Desi sunt profesor de TIC, indraznesc sa va raspund eu la Intrebarea 3. - La competentele digitale se face evaluarea unui candidat o singura data(chiar daca avem lucrare si fisiere) pe cand la Competentele de comunicare intr-o limba straina corectorul are doua randuri de lucrari plus evaluarea orala pentru fiecare elev in parte. Eu cred ca este corect. Cu restul nu.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
minanika
Trimis: 3 Jul 2012, 02:31 PM

Utilizator activ

sunt in asentimentul dvs privind plata comisiei mai precis:
comisia de evaluare competente lingvistice si digitale trebuie platita in acelasi mod ca si celelalte comisii de bacalaureat. eu sunt prof. de limba engleza si pot spune ca munca acestei comisii a fost foarte solicitanta nu doar pentru organizarea, prelucarea personalului si introducerea dateleo elevilor in catalogul electronic, programarea pe sali/zile dar si dotarea salilor cu echipamentul necesar cum este proba de auditie. Au carat calculatoare si au verificat in fiecare sala.
mai mult am stat la corectat de la ora 16:00 pana la ora 00:30. Am corectat proba de auditie care merge f. usor e adevarat, dar pentru care faci borderou si asa mai departe, proba de reading si proba de writing la care trebuie sa citesti fiecare lucrare, ceea ce iti ia aproximativ 7-10 minute/lucrare faceti si dvs un calcul la 80 de lucrari?
cat despre comisie noi le-am predat cataloagele care contineau 5 calificative diferite si fiecare calificativ cu un barem anume de ex la writing
content-20p
vocabulary-50
grammar-6p
si tot asa...chineza curata... si deci de ce sa fie mai prost platiti???
nu stiu cine a gandit acesta modalitata de plata dar cu siguranta trebuie refacuta....

--------------------
BE creative, smart and active but BE you!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved