Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Camere video EN
A H
Trimis: 19 May 2012, 08:14 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Ati vazut " Procedura operationala: Camere supraveghere video examene nationale 2012". Ce parere aveti? La scoala voastra aveti posibilitatea instalarii acestor camere?
Cum se pot achizitiona aceste camere, cand Trezoreria nu accepta plata obiectelor de inventar?
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 19 May 2012, 09:02 AM

Utilizator avansat

QUOTE (A H @ 19 May 2012, 08:14 AM)
Ati vazut " Procedura operationala: Camere supraveghere video examene nationale 2012". Ce parere aveti? La scoala voastra aveti posibilitatea instalarii acestor camere?
Cum se pot achizitiona aceste camere, cand Trezoreria nu accepta plata obiectelor de inventar?

Prin unele părți că cică vine isejeul cu cămerile și softul aferent. Școalele nu trebuiește decât să pună la dispoziție calculatoare în fiecare clasă ...
Mesaj personal
jordan
Trimis: 19 May 2012, 09:07 AM

Utilizator avansat

Aceste camere vor ramane tot timpul anului in clase?

Dl Ponta doreste ca aceste camere sa monitoriza desfasurarea activitatilor desfasurate in clasa pt prevenirea actelot de indisciplina!
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 19 May 2012, 09:10 AM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 19 May 2012, 09:07 AM)

Dl Ponta doreste ca aceste camere sa monitoriza desfasurarea activitatilor desfasurate in clasa pt prevenirea actelot de indisciplina!

Dar nea victoraș nu vrea să pună cămeri dintr-acestea de supraveghere și în casele dascălilor?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 19 May 2012, 09:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (A H @ 19 May 2012, 07:14 AM)
Ati vazut " Procedura operationala: Camere supraveghere video examene nationale 2012". Ce parere aveti?

Un link? Sa citesc si eu.
Ms

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
gondola
Trimis: 19 May 2012, 02:44 PM

Utilizator activ

procedura

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 633 )
Fișier atașat  Procedura_operationala_Camere_supraveghere_video_examene_nationale_2012.pdf
Mesaj personalTrimite email
1q1q1q
Trimis: 19 May 2012, 04:12 PM

Utilizator avansat

Mda...
Nu se specifica nimic de sistemele video deja instalate ce fac captura direct pe HDD simultan de la mai multe camere (16 in cele mai multe cazuri).
Doar de PC-uri cu camere WEB.
Nici de monitorizarea holurilor. P)
Nici de inregistrarea sunetului.
Am mai intrebat pe undeva pe un alt topic de aceste detalii.
Nici acum inca nu s-au gandit la ele. (sau nu au vrut sa se gandeasca).

La BAC au sa stranga cativa saci de DVD-uri cu inregistrari.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 19 May 2012, 04:12 PM

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
irimie1
Trimis: 19 May 2012, 04:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (A H @ 19 May 2012, 08:14 AM)

In ultima instanta se poate factura in...2. Sau se poate realiza supravegherea cu camere web, astfel costurile reducandu-se foarte mult.
La noi in judet s-a dat un termen limita pentru ca scolile care nu dispun de resurse financiare, sa anunte ISJ. Pentru aceste scoli, aparatura va fi pusa la dispozitie prin intermediul ISJ.
Iar in cazul centrelor de examen, problema nu e doar a scolii gazda ci a tuturor scolilor arondate la acel centru. Mi se pare normal, nu?!
Mesaj personal
blue_blue_rose
Trimis: 22 May 2012, 08:37 PM

Utilizator avansat

Subiecte BAC

Subiectul I (Limba si Literatura Romana)
Se da textul: “Ana are mere”.
Pe foaia de examen sau pe o alta hartie pe care o aveti la indemana, servetel, ambalaj de ciocolata, etc. scrieti raspunsul la urmatoarele intrebari:
1. Ce are Ana?
2. Cine are mere?
3. Extrageti cel putin un fruct din text.
4. Desenati un mar.
5. Scrieti un alt nume de fata in afara de Ana. Daca nu va amintiti e bun si un nume de baiat.
6. Alcatuiti o scurta compunere in care sa povestiti ce va trece prin cap.
7. Analizati textul in 3-4 pagini, sau la alegere scrieti un banc.

Subiectul II (Matematica)
1. Aflati valoarea lui x din ecuatia: x = 2.
2. Suma a doua numere este 4. Numerele sunt egale. Aflati macar unul din cele doua numere.
3. Calistrat avea 10 ani cand mama lui l-a ars cu un fier incins pentru ca a luat un 9 la matematica. Cati ani are Calistrat la 2 ani dupa tristul eveniment?
4. Desenati un patrat.
5. Imaginati-va un trunchi de piramida triunghiulara regulata.
6. Puneti in ordine crescatoare numerele: 1,2,3,4,5,6,7,8,9.
7. Ganditi-va la doua numere la alegere si scrieti-l pe cel mai mare.

Subiectul III (Istorie)
1. Asociati urmatorii sefi de stat cu anii in care au murit: Burebista, Nicolae Ceausescu – 44 i.Hr, 1989 d.Hr.
2. Scrieti un scurt text istoric folosind urmatoarele cuvinte: batalie, democratie, Ștefan cel Mare, porumb fiert, Decebal, 1600.
3. Faceti un portret al lui Deceneu asa cum vi-l imaginati.
4. Ordonati cronologic urmatoarele evenimente istorice: aparitia omului, Unirea de la 1600, majoratul lui Burebista, Unirea de la 1918.
5. Ce tara s-a format in urma Marii Uniri de la 1918?
6. Deduceti o calitate a domnitorului Radu cel Frumos analizand cu atentie numele acestuia.
7. Analizati comparativ in 2-3, maxim 4 cuvinte domnia de 2 luni a lui Ciubar Voda si cea de 47 de ani a lui Ștefan cel Mare in Moldova. Incercati sa analizati din cel putin 3 perspective si sa construiti un text care sa respecte rigorile unei scrieri istorice cu caracter academic. Depasirea limitei de 4 cuvinte duce la excluderea din examen!

Subiectul IV (Geografie)
1. Comparati din punct de vedere al altitudinii Varful Moldoveanu si Marea Neagra.
2. Enumerati doi vecini ai Romaniei. Daca nu va amintiti, enumerati doi vecini de-ai dumneavoastra de acasa.
3. In 7-8 pagini, analizati fauna, flora si relieful complex al statului Vatican .
4. In ce punct cardinal al Romaniei este situata Campia de Vest? Daca nu stiti ce este acela un punct cardinal puteti sa raspundeti “Vest” si sa treceti la subiectul urmator.
5. Pasuri si trecatori: Cine a spus “Un pas mic pentru om, un pas mare pentru omenire”?
6. Alegeti variant corecta: Varful Negoiu are altitudinea: a. 2535 metri b. 11 metri c. un miliard de metri d. altitudinea variaza de la o zi la alta.
7. Conform unor masuratori, Varful Omu ar avea altitudinea de 2505m, conform altor masuratori ar avea 2507m. Care credeti ca este varianta corecta. Argumentati.

Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 22 May 2012, 08:50 PM

Utilizator avansat

Va rog sa revizuiti subiectele. Aici e vorba de EN, nu de bac. Depasesc cu mult programa! In plus, se da EN doar la matematica si romana! Sper ca nu faceti parte din corpul de experti al ministerului.
Eu zic sa se introduca in sali si table inteligente pe care sa se proiecteze, in timp real, capturile de ecran cu rezolvarile subiectelor.

--------------------
Școala are nevoie, nu de profesori geniali, ci de dascăli înflăcărați. Nu de lumini care orbesc, ci de făclii care conduc.
Mesaj personal
mihaela_68
Trimis: 4 Jun 2012, 09:23 AM

Utilizator activ

Stie cineva care este valoarea minima si maxima pt achizitionarea camerelor de inregistrare? (camerele sa aiba caracteristicile tehnice specificate in ordinul de ministru din 30 iunie 2012).
Mesaj personal
deianira_ro
Trimis: 4 Jun 2012, 09:32 AM

Utilizator
**

Vor fi camere video si la probele de competente sau numai la cele scrise?
Mesaj personal
edera
Trimis: 4 Jun 2012, 09:39 AM

Utilizator avansat

La mine in scoala, camerele video functioneaza non stop din data de 1 septembrie 2011. Si v-am mai spus, ca suntem monitorizati inclusiv in timpul nostru liber (pauze si ore peste program), cand omul se mai scarpina pe ici pe colo, isi mai ia o scama...

P.S. Imi desfasor activitatea intr-un laborator de informatica, si imi petrec acolo multe ore peste programul platit. Adica 8h/zi, cum a spus dom'Basescu. Asta pentru carcotasi.

Acest mesaj a fost modificat de către edera la data 4 Jun 2012, 09:40 AM
Mesaj personal
deianira_ro
Trimis: 4 Jun 2012, 09:44 AM

Utilizator
**

QUOTE (edera @ 4 Jun 2012, 09:39 AM)

La mine in scoala, camerele video functioneaza non stop din data de 1 septembrie 2011. Si v-am mai spus, ca suntem monitorizati inclusiv in timpul nostru liber (pauze si ore peste program), cand omul se mai scarpina pe ici pe colo, isi mai ia o scama...

P.S. Imi desfasor activitatea intr-un laborator de informatica, si imi petrec acolo multe ore peste programul platit. Adica 8h/zi, cum a spus dom'Basescu. Asta pentru carcotasi.

Sigur. Sporul de calculator a fost eliminat.
Ce conteaza ca stai aproape 8 ore pe zi inconjurat de 25 calculatoare.
Si ajungi acasa si te asezi la propriul calculator.
Pacat!
Sporul ala chiar se impunea. Pentru profesorii de info.
Nu pentru secretare.
Mesaj personal
mihaela_68
Trimis: 4 Jun 2012, 10:05 AM

Utilizator activ

Aveti idee cat ar costa o asemenea camera?

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 364 )
Fișier atașat  Camere_video.pdf
Mesaj personal
cesco
Trimis: 4 Jun 2012, 11:02 AM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 19 May 2012, 04:12 PM)
Mda...
Nu se specifica nimic de sistemele video deja instalate ce fac captura direct pe HDD simultan de la mai multe camere (16 in cele mai multe cazuri).
Doar de PC-uri cu camere WEB.
Nici de monitorizarea holurilor. P)
Nici de inregistrarea sunetului.
Am mai intrebat pe undeva pe un alt topic de aceste detalii.
Nici acum inca nu s-au gandit la ele. (sau nu au vrut sa se gandeasca).

La BAC au sa stranga cativa saci de DVD-uri cu inregistrari.

am mai spus-o: daca nu se monteaza camere cu sunet si in salile unde se corecteaza sau se pastreaza lucrarile, degeaba, tot vor aparea rezultate viciate!
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 4 Jun 2012, 01:28 PM

Mentor

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 4 Jun 2012, 10:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (deianira_ro @ 4 Jun 2012, 09:32 AM)
Vor fi camere video si la probele de competente sau numai la cele scrise?

Si la competente
Mesaj personal
irinuca11
Trimis: 5 Jun 2012, 10:20 AM

Utilizator
**

Cum vor fi platiti cei care raspund de camerele video? La unitatile scolare care nu au informatician si persoana cu specializare IT este doar secretarul unitatii ( cel care face totul la EN ....) cum va fi remunerat???? Pentru ca in Metodologie secretarul unitatii nu are nicaieri. ....
Mesaj personal
jordan
Trimis: 5 Jun 2012, 10:34 AM

Utilizator avansat

QUOTE (irinuca11 @ 5 Jun 2012, 10:20 AM)
Cum vor fi platiti cei care raspund de camerele video?

Supravegherea examenelor cu ajutorul camerelor video apartine trecutului!

Dl. ministru intentioneaza sa le scoata si de la BAC!
Mesaj personal
irinuca11
Trimis: 5 Jun 2012, 10:35 AM

Utilizator
**

La anul da, dar acum.......
Mesaj personal
jordan
Trimis: 5 Jun 2012, 10:41 AM

Utilizator avansat

QUOTE (irinuca11 @ 5 Jun 2012, 10:35 AM)
La anul da, dar acum.......

Timpul ministeriatului dlui. Pop se scurge f repede asa ca ne putem astepta la schimbari majore!
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 9 Jun 2012, 07:57 AM

Utilizator avansat

Conform unei adrese de la ISJ/MECTS, sisteme de supraveghere vor exista nu doar in salile de EN, ci si in salile in care vor fi multiplicate/descarcate subiectele (in cazul Centrlor de comunicare).
OK, nu avem nimic impotriva doar ca...de unde resurse financiare confused06.gif
Toate aceste dotari ar fi trebuit sa intre PE BUNE in sarcina Comisiilor judetene, nu sa preseze scolile sa-si cheltuie ultimii banuti pe astfel de sisteme.
Sunt scoli care fac eforturi financiare mari pentru a obtine autorizatie sanitara, dar camere video au la gramada.
Cata discrepanta si absurditate!
Mesaj personal
Adrian Stiniguta
Trimis: 9 Jun 2012, 08:09 AM

Utilizator avansat

Din ce am inteles eu, camerele au fost deja achizitionate de catre ISJ-uri, iar acestea cer situatii ale fiecarui centru pentru a incepe distribuirea lor in functie de necesitati.

--------------------
There is a need for a structured, systematic, sustained instructional training system for beginning teachers in order to help them become effective professionals.
Mesaj personalYahoo
cesco
Trimis: 9 Jun 2012, 02:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 5 Jun 2012, 10:34 AM)
QUOTE (irinuca11 @ 5 Jun 2012, 10:20 AM)
Cum vor fi platiti cei care raspund de camerele video?

Supravegherea examenelor cu ajutorul camerelor video apartine trecutului!

Dl. ministru intentioneaza sa le scoata si de la BAC!

si daca nu se va intampla asta si camerele vor fi pastrate? sper sa fie camere inclusiv in salile de corectura, poate vom avea in sfarsit si niste eliminari ale celor care 'manaresc' notele din scris.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved