Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> nume pe diploma persoana casatorita
danyi
Trimis: 7 Jun 2012, 12:14 PM

Utilizator activ

Grup: Members

V-as ruga sa-mi spuneti, cum este corect sa se treaca pe diploma de bacalaureat numele unei eleve din promotie anterioara,care intre timp s-a casatorit?
-numele de fata
-numele dupa casatorie
-ambele nume
Va multumesc!
Mesaj personal
adriiana
Trimis: 7 Jun 2012, 12:17 PM

Utilizator avansat

numele de fata
pe parcursul vietii persoana poate divorta, recasatorii etc dar numele din certificatul de nastere nu se modifica
Mesaj personal
danyi
Trimis: 7 Jun 2012, 01:44 PM

Utilizator activ

multumesc!
Mesaj personal
AIA
Trimis: 8 Jun 2012, 11:18 AM

Utilizator avansat

Conf.noului regulament de eliberare a actelor de studii numele este cel din actul de identitate,atat in catalogul de examen,pe diploma cat si in catalogul clasei.
Mesaj personal
adriiana
Trimis: 8 Jun 2012, 12:09 PM

Utilizator avansat

certificatul de nastere e4ste tot act de identitate
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 12 Jun 2012, 09:55 AM

Utilizator avansat

QUOTE (adriiana @ 8 Jun 2012, 12:09 PM)

Certificatul de nastere ca si cel de casatorie , deces sunt acte de stare civila.
Eu am avut un asemenea caz.
A facut cerere la conducere , pe numele actual , a specificat pe ce nume a terminat liceul si, ca doreste inscrierea la examenul de Bacalaureat .A mentionat schimbarea numelui prin casatorie si a atasat copie de pe certificatul de casatorie.
Am inscris-o in examen cu numele din buletin , am pus la dosar actele doveditoare si cu noul nume a fost peste tot: cataloage examen, diplome, etc! Si ce daca divorteaza? Sa prezinte hotarare de divort in cazul schimbarii numelui!
Nimeni nu merge la examenul de Bac cu certificatul de nastere, ci doar cu buletinul!
Mesaj personal
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 12 Jun 2012, 10:58 AM

Utilizator avansat

La ciclul inferior al liceului înv. seral pentru cei care au deja diplome dar au dat dif. profil și au urmat sem I ,le mai facem o altă diplomă confused24.gif
Mesaj personal
adriiana
Trimis: 12 Jun 2012, 11:42 AM

Utilizator avansat

nu trebuiau sa mai faca semestrul I
trebuiau sa inceapa cu semestrul II
Mesaj personal
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 12 Jun 2012, 01:12 PM

Utilizator avansat

mulțumesc
Mesaj personal
lylypapiu
Trimis: 23 Jun 2012, 04:43 PM

Utilizator avansat

Va atasez un raspuns de la d-l Calota (inspector MECTS-acte de studii) referitor la problema numelui de pe diploma.

Raspuns:

Bună ziua,

Actele de studii, respectiv diploma de bac și anexele, se completează numai cu numele și prenumele din actul de identitate.

MURESAN ALINA.

În cazul în care nu au fost operate modificările de nume în registrele matricole ale școlii particulare aceasta trebuie de urgență să facă acest lucru. Schimbarea numelui, prin căsătorie, sau din alte multe cazuri, în timpul studiilor, deci până la absolvire se operează în registre și se păstrează pentru a fi trecut în toate actele de studii eliberate după schimbarea de nume.

Cu stimă,

g.calotă

Intrebarea:

Anul acesta la liceul nostru care este centru de bacalaureat este arondat un liceu particular.Diplomele de bacalaureat si certificatele de competenta le elibereaza unitatea noastra scolara conform regulamentului.

Intrebarea mea este cum scriu pe diploma: numele titularului din certificatul de nastere sau cel de pe certificatul de casatorie?
In aplicatia de bacalaureat am introdus numele astfel- POP CASATORITA MURESAN ALINA.
Am luat legatura cu secretarele mai multor scoli si am observat ca unele scriu datele din certificatele de nastere, altele din certificatele de casatorie iar altele scriu ca in modelul de mai sus.

Cum sa procedez ca sa fiu in regula?
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 24 Jun 2012, 08:48 PM

Utilizator activ

Conform Ordinului MECTS nr.5565 din 07 octombrie 2011, art. 8, alin 3 (3)

"Schimbările de nume intervenite pe parcursul frecventării nivelului de
învătământ se operează la solicitarea scrisă a titularului, aprobată de directorul
unitătii de învătământ, pe baza actelor doveditoare, în toate documentele școlare.
Actele doveditoare ale schimbării de nume, în copie legalizată notarial, se
arhivează, cu termen de păstrare permanent."[B][I]

De aici se intelege ca doar la solicitarea scrisa a elevei/elevului se face modificarea. E si normal, avand in cedere ca in viata poti divorta de multe ori si in aces caz va trebui sa justifice permanent cu documente numele din diploma si nici nu va mai putea schimba numele din document conform art. 6 alin 6 din acelasi ordin:

" (6) În actele de studii nu se admit modificări privind datele personale ale
titularilor și nici nu se eliberează alte acte de studii, duplicate, cu nume sau
prenume schimbate după eliberarea actelor de studii originale."

Mult succes!
Mesaj personal
marisara
Trimis: 24 Jun 2012, 09:42 PM

Utilizator activ

QUOTE (simonagavanescu @ 24 Jun 2012, 08:48 PM)
Conform Ordinului MECTS nr.5565 din 07 octombrie 2011, art. 8, alin 3 (3)

învătământ se operează la solicitarea scrisă a titularului, aprobată de directorul
unitătii de învătământ, pe baza actelor doveditoare, în toate documentele școlare.

De aici se intelege ca doar la solicitarea scrisa a elevei/elevului se face modificarea. E si normal, avand in cedere ca in viata poti divorta de multe ori si in aces caz va trebui sa justifice permanent cu documente numele din diploma si nici nu va mai putea schimba numele din document conform art. 6 alin 6 din acelasi ordin:

" (6) În actele de studii nu se admit modificări privind datele personale ale
titularilor și nici nu se eliberează alte acte de studii, duplicate, cu nume sau

Mult succes!

Dar in cazul fostelor eleve absolvente fara bac., care dupa cativa ani se inscriu la examenul de bac dar intre timp s-au casatarit si au alt nume? In registrul matricol, catalog, etc sunt pe nume de fata, cartea de identitate este dupa numele de casatorie. Diploma de bac (daca il ia) cum o scriem? Ce nume folosim?
Mesaj personal
marisara
Trimis: 24 Jun 2012, 09:50 PM

Utilizator activ

Mai am o intrebare... Metodologia de bac este cea de anul trecut. Acolo se explica clar cum se procedeaza in cazul candidatilor care se inscriu cu aprobare speciala la alta unitate de invatamant decat cea la care au absolvit 12 clase. Am 2 cazuri din astea speciale care sunt si din alte judete. Metodologia spune intr-un fel iat adresa MECTS nr. 32331 spune cu totul altceva privind eliberarea diplomei de bac. Pe care dintre ele o luam de buna? Isi ridica diploma de la unitatea scolara unde a terminat 12 clase, care o completeaza in baza catalogului ridicat de la unitatea unde a sustinut examenul(cum spune metodologia de bac) sau il trec eu in registrul matricol si ii eliberez diploma de bac(cum spune OMECTS 5565/2011)?
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 25 Jun 2012, 10:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (marisara @ 24 Jun 2012, 09:42 PM)
QUOTE (simonagavanescu @ 24 Jun 2012, 08:48 PM)
Conform Ordinului MECTS nr.5565 din 07 octombrie 2011, art. 8, alin 3  (3)

"  (6) În actele de studii nu se admit modificări privind datele personale ale

Mult succes!

Dar in cazul fostelor eleve absolvente fara bac., care dupa cativa ani se inscriu la examenul de bac dar intre timp s-au casatarit si au alt nume? In registrul matricol, catalog, etc sunt pe nume de fata, cartea de identitate este dupa numele de casatorie. Diploma de bac (daca il ia) cum o scriem? Ce nume folosim?

In acest caz se poate proceda cam asa:
Ori se inscrie cu numele avut la absolvire si merge la examen cu actele justificative dupa ea, adica( certif nastere, casatorie si buletin)
ori face cerere de schimbare a numelui, ataseaza copie legalizata a certificatului de casatorie si va fi trecuta peste tot cu noul nume! Adica si in catalogul de examen si pe diploma de Bac.
Mesaj personal
gsci
Trimis: 25 Jun 2012, 11:06 AM

Utilizator activ

Buna ziua,
La diplomele de bacalaureat din anul acesta la sesiune ce scriem prima sesiune sau iunie- iulie 2012, iar nivelul de competenta de exemplu - utilizator mediu trebuie sa-l scriem in ghilimele (" UTILIZATOR NIVEL MEDIU") ?
Va multumesc
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 25 Jun 2012, 11:13 AM

Utilizator avansat

QUOTE (marisara @ 24 Jun 2012, 09:50 PM)
Mai am o intrebare... Metodologia de bac este cea de anul trecut. Acolo se explica clar cum se procedeaza in cazul candidatilor care se inscriu cu aprobare speciala la alta unitate de invatamant decat cea la care au absolvit 12 clase. Am 2 cazuri din astea speciale care sunt si din alte judete. Metodologia spune intr-un fel iat adresa MECTS nr. 32331 spune cu totul altceva privind eliberarea diplomei de bac. Pe care dintre ele o luam de buna? Isi ridica diploma de la unitatea scolara unde a terminat 12 clase, care o completeaza in baza catalogului ridicat de la unitatea unde a sustinut examenul(cum spune metodologia de bac) sau il trec eu in registrul matricol si ii eliberez diploma de bac(cum spune OMECTS 5565/2011)?

Da, ca la noi la nimeni!!!!!!
Am avut un caz anul trecut, dar nu aparuse noul ordin, la care se tot dau precizari !!!
Asa se da cu "stangu-n dreptu"Logic ar fi sa se respecte metodologia.Candidatul sa-si ridice diploma de unde a absolvit, pe baza catalogului de examen! Se trece numele presedintelui, iar de semnat , semneaza Inspectorul General al ISJ; Doar ei aproba aceasta mutare!
Daca ne luam dupa ordin e cam tare aiurea tot! Sa te trezesti cu indivizi din alte localitati, sa-i dai nr. matricol, sa-i treci foaia matricola, sa-i dai diploma, dar poate esti la limita si nu ai acte de studii!!!!! Sau poate a luat competentele si se duce sa dea probele scrise in alta parte. Atunci ce se intampla? O parte din acte eliberate de o scoala si altele de alta scoala???????
Nu vad logica din ordinul emis ulterior metodologiei!!!!
Eu am primit catalogul de examen pe email! Scanat! A zis ca daca-l vreau original sa plec acolo, adica la vreo 600 km.L-am listat si am pus ISJ-ul sa-l vizeze!!!!!!
Asta este sistemul!
Mai vedem ce precizari vor aparea! Poate transmit dupa ce s-au scris actele , ca deja ne-am obisnuit!!!!!!
Spor la treaba!
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 25 Jun 2012, 11:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gsci @ 25 Jun 2012, 11:06 AM)
Buna ziua,
La diplomele de bacalaureat din anul acesta la sesiune ce scriem prima sesiune sau iunie- iulie 2012, iar nivelul de competenta de exemplu - utilizator mediu trebuie sa-l scriem in ghilimele (" UTILIZATOR NIVEL MEDIU") ?
Va multumesc

La sesiune se scrie iunie-iulie ."Prima" s-a scris in anul 2010 , cand examenul a inceput in februarie!!
Iar la utilizator se trece simplu, fara ghilimele si fara nivel: ex:UTILIZATOR MEDIU
O zi buna!
Mesaj personal
gsci
Trimis: 25 Jun 2012, 11:39 AM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns
Mesaj personal
marisara
Trimis: 25 Jun 2012, 07:39 PM

Utilizator activ

Va mai intreb ceva, doamna Ilus. A ramas valabil ca pe anexa certif de comp lingv la lb romana nu se completeaza nimic la cei 5 itemi:ITA, PMOSm etc... Sau acum trebuie completate? Eu am primit de la comisie un catalog cu rezultatele finale adica experimentat, avansat ...atat. Nu am de unde trece rezultatele pe cei 5 itemi. Multumesc pentru raspunsul anterior.
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 26 Jun 2012, 09:11 AM

Utilizator avansat

QUOTE (marisara @ 25 Jun 2012, 07:39 PM)
Va mai intreb ceva, doamna Ilus. A ramas valabil ca pe anexa certif de comp lingv la lb romana nu se completeaza nimic la cei 5 itemi:ITA, PMOSm etc... Sau acum trebuie completate? Eu am primit de la comisie un catalog cu rezultatele finale adica experimentat, avansat ...atat. Nu am de unde trece rezultatele pe cei 5 itemi. Multumesc pentru raspunsul anterior.

Nu se trece nimic , eventual pui liniuta.Sunt documente redactate in word!
A venit "o precizare" anul trecut ca nu se trece nimic!
O zi buna!
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 23 Jan 2014, 09:58 PM

Utilizator avansat

Situatie: elevă înscrisă la seral după numele din buletin (căsătorită).Dorește ca diploma de bacalaureat să fie completată cu numele din certificatul de naștere.
Pe parcursul școlarizării nu au apărut modificări de nume în cazul elevei respective. Ce îi răspundem?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 24 Jan 2014, 09:42 AM

Utilizator avansat

Logic este ca pe diploma de absolvire a unui ciclu de invatanmant absolventul sa aiba inscris numele cu care acesta a urmat si absolvit acea forma.In situatia in care pe parcursul perioadei de scolarizare apare schimbarea numelui (casatorie, adoptie, divort), trebuie trecute ambele nume ,ex.POPESCU.I. MARIA ( IONESCU), iar in catalogul clasei si in registrul matricol sa apara motivatia schimbarii numelui , data si actul prin care s-a produs aceasta.

Acest mesaj a fost modificat de către eu-mirandolina la data 24 Jan 2014, 09:45 AM
Mesaj personal
j.lacra
Trimis: 24 Jan 2014, 09:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (adriiana @ 8 Jun 2012, 01:09 PM)

Certificatul de nastere este considerat si act de identitate doar pentru copii sub 14 ani.
In rest acestea sunt documente eliberate in baza actelor de stare civila si atesta un fapt in statutul civil al persoanei.
Mesaj personalYahoo
liceul filiasi
Trimis: 24 Jan 2014, 10:24 AM

Utilizator avansat

Multe discutii au fost pe aceasta tema, a numelui.
In special pentru invatamantul seral.
In ultimii ani am facut inscrierea numai dupa certificatul de nastere , si finalizarea studiilor la fel.
Si asa e corect, noi colaboram foarte bine cu ISJ-ul care intotdeauna cand completam actele de studii ne indruma cum sa facem .
Mesaj personalTrimite email
eu-mirandolina
Trimis: 24 Jan 2014, 10:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (j.lacra @ 24 Jan 2014, 10:50 AM)
QUOTE (adriiana @ 8 Jun 2012, 01:09 PM)

Certificatul de nastere este considerat si act de identitate doar pentru copii sub 14 ani.
In rest acestea sunt documente eliberate in baza actelor de stare civila si atesta un fapt in statutul civil al persoanei.

Asa este corect.Acesta este si punctul meu de vedere exprimat mai sus .
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved