Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) « Primul ... 4 5 [6]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> clasa pregatitoare
elenaiulia
Trimis: 10 Sep 2012, 07:27 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (gabrielagalatanu @ 9 Sep 2012, 07:05 PM)
Noua la curs ni s-a comunicat ca vom primi o mapa a invatatorului ce va avea mai multe materiale didactice. Acum asteptam sa primim mapa, problema este ca acea mapa va fi trimisa la Scoala PJ si va fi impartita intre invatatorii de la structuri (mapa este pt colectivul de 25 elevi)
Pana la venirea mapei suntem datori sa ne confectionam noi materiale, sa ne facem rost............adica sa fim creativi.
http://observator.a1.ro/social/Clasa-0-cu-...tivi_66979.html

Mapa despre care se vorbește va fi de fapt câte un set de materiale pt învățător. Copiii -doar printr-o minune. se va da tuturor.
Mesaj personal
alexandra nicolae
Trimis: 10 Sep 2012, 04:05 PM

Utilizator activ

incerc sa ma loghez pe portal.icos-edu.ro ,dar nu reusesc
a intrat cineva pe platforma ?
Mesaj personal
geany_gavanescu
Trimis: 10 Sep 2012, 04:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (alexandra nicolae @ 10 Sep 2012, 04:05 PM)
incerc sa ma loghez pe portal.icos-edu.ro ,dar nu reusesc
a intrat cineva pe platforma ?

nici eu nu reusesc!
Mesaj personal
danuba
Trimis: 10 Sep 2012, 05:15 PM

Utilizator avansat

inseamna ca problema e la ei...
Mesaj personal
gabrielagalatanu
Trimis: 10 Sep 2012, 07:53 PM

Utilizator
**

pt logare va scrieti prenume.nume totul cu litere mici iar la parola va scrieti CNP-ul, eu asa m-am logat pe portalul ICOS
Mesaj personal
gabrielagalatanu
Trimis: 10 Sep 2012, 08:03 PM

Utilizator
**

Cursurile online incep de pe 10, adica de astazi, dar inca nu au aparut nimic la cursurile active.
Mesaj personal
ggy
Trimis: 10 Sep 2012, 08:23 PM

Utilizator activ

Mesaj personal
barbureniko
Trimis: 10 Sep 2012, 08:36 PM

Utilizator
**

QUOTE (gabrielagalatanu @ 10 Sep 2012, 07:53 PM)
pt logare va scrieti prenume.nume totul cu litere mici iar la parola va scrieti CNP-ul, eu asa m-am logat pe portalul ICOS

Am incercat si cu litere mici....dar tot nu ma lasa sa ma loghez pe platforma online.
Mesaj personal
barbureniko
Trimis: 10 Sep 2012, 08:39 PM

Utilizator
**

QUOTE (ggy @ 10 Sep 2012, 08:23 PM)
http://www.realitatea.net/deputatii-au-ado...re_1005453.html

Asta ce-o mai fi?
happy30.gif happy30.gif happy30.gif

Sa speram ca senatul nu aproba ceea ce au facut in camera deputatilor. Dupa ce am investit in aceste clase....acum ei arunca tot in aer. Este inadmisibil.
Mesaj personal
minatgv
Trimis: 10 Sep 2012, 09:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (barbureniko @ 10 Sep 2012, 08:36 PM)
QUOTE (gabrielagalatanu @ 10 Sep 2012, 07:53 PM)

Am incercat si cu litere mici....dar tot nu ma lasa sa ma loghez pe platforma online.

nici eu nu mă pot loga...
tocmai am primit mail de la dna formatoare că pe 17 vom începe activitatea online.

Acest mesaj a fost modificat de către minatgv la data 10 Sep 2012, 09:05 PM

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Alinne
Trimis: 10 Sep 2012, 09:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (barbureniko @ 10 Sep 2012, 08:39 PM)

Asta ce-o mai fi?
happy30.gif  happy30.gif  happy30.gif

Sa speram ca senatul nu aproba ceea ce au facut in camera deputatilor. Dupa ce am investit in aceste clase....acum ei arunca tot in aer. Este inadmisibil.

O prostie mai mare nu puteau adopta deputatii.Ce se va intampla cu elevii acestor clase,cu cadrele didactice care trebuie sa predea la aceste clase? Unde se vor duce?Se mai amana din nou inceperea scolii?
Cred ca a fost o decizie politica,pentru a nu pierde voturi.Nu s-au gandit nicio clipa ce haos vor provoca. Sper ca senatorii vor fi mai constienti,cu capul pe umeri si sa decida corect.

--------------------
Traim in Romania si ne amagim ca traim!
Mesaj personal
gabrielagalatanu
Trimis: 10 Sep 2012, 09:10 PM

Utilizator
**

dupa cateva incercari de logare pe site-ul ICOS le-am scris celor de la Contact de pe portal si am primit raspuns sa ma loghez cu prenume.nume si parola CNP (gabriela.galatanu la ID si la parola CNP-ul meu),astfel am reusit sa ma loghez pe site.
Asa am procedat, mai incercati poate reusiti, acum depinde si daca centrul vostrul v-au trimis datele de contact celor de la ICOS.
Mesaj personal
danuba
Trimis: 10 Sep 2012, 10:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alinne @ 10 Sep 2012, 09:07 PM)

Asta ce-o mai fi?

O prostie mai mare nu puteau adopta deputatii.Ce se va intampla cu elevii acestor clase,cu cadrele didactice care trebuie sa predea la aceste clase? Unde se vor duce?Se mai amana din nou inceperea scolii?
Cred ca a fost o decizie politica,pentru a nu pierde voturi.Nu s-au gandit nicio clipa ce haos vor provoca. Sper ca senatorii vor fi mai constienti,cu capul pe umeri si sa decida corect.

ohmy.gif asta chiar va duce la un haos total !
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Sep 2012, 11:13 PM

Mentor

QUOTE (Alinne @ 10 Sep 2012, 08:07 PM)

Asta ce-o mai fi?

Chiar dacă senatorii ar decide corect, măsura amânării intrării în vigoare a clasei pregătitoare nu s-ar mai putea aplica. Clasa pregătitoare a fost organizată, ea există. Nu are cum să mai fie amânată înființarea ei printr-o eventuală lege, care va intra în vigoare într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat. Oricum, prevederile unei legi care modifică structura sistemului de învățământ, indiferent de data intrării acesteia în vigoare, se aplică cu începerea anului școlar următor, dacă legiuitorul nu stabilește un termen mai îndepărtat în timp.

--------------------
Mesaj personal
ggy
Trimis: 11 Sep 2012, 05:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 10 Sep 2012, 11:13 PM)
QUOTE (Alinne @ 10 Sep 2012, 08:07 PM)

Asta ce-o mai fi?

Chiar dacă senatorii ar decide corect, măsura amânării intrării în vigoare a clasei pregătitoare nu s-ar mai putea aplica. Clasa pregătitoare a fost organizată, ea există. Nu are cum să mai fie amânată înființarea ei printr-o eventuală lege, care va intra în vigoare într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat. Oricum, prevederile unei legi care modifică structura sistemului de învățământ, indiferent de data intrării acesteia în vigoare, se aplică cu începerea anului școlar următor, dacă legiuitorul nu stabilește un termen mai îndepărtat în timp.

Nu cred ca Senatul mai are vreo treabă cu legea asta. Camera deputaților este cea decizională. Singura speranță ar fi ca apariția în MO să fie după începerea anului școlar.
Multă lume se plângea că nu a fost pregătită suficient, că nu există bază materială, că nu sunt cadre didactice, acum ...
confused24.gif confused24.gif confused24.gif
Mesaj personal
Alinne
Trimis: 11 Sep 2012, 05:24 PM

Utilizator avansat

Vom trai si vom vedea... Dar cred ca domnii deputatii vor avea de platit niste salarii pentru cadrele didactice care au primit decizii pentru aceste posturi. Asadar....

--------------------
Traim in Romania si ne amagim ca traim!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Sep 2012, 05:59 PM

Mentor

QUOTE (ggy @ 11 Sep 2012, 04:20 PM)

Nu cred ca Senatul mai are vreo treabă cu legea asta. Camera deputaților este cea decizională. Singura speranță ar fi ca apariția în MO să fie  după începerea anului școlar.
Multă lume se plângea că nu a fost pregătită suficient, că nu există bază materială, că nu sunt cadre didactice, acum ...

Nu are nicio importanță ce credeți dumneavoastră. Camera deputaților a fost prima cameră sesizată. Pentru că, pur și simplu, nu i s-a dat nicio importanță și a trecut termenul legal până la care trebuia discutat și votat, proiectul de lege a trecut de Camera deputaților prin aprobare tacită. Senatul este camera decizională. Până la apariția în MO a unei legi este cale lungă. Trebuie să treacă prin comisiile Senatului, să primească sau nu avizul acestora, să fie programată pentru o ședință a plenului Senatului, să fie votată (nu mai poate trece prin aprobare tacită), să aștepte o eventuală contestație de neconstituționalitate, să fie promulgată. Abia după toate aceste etape, o lege se trimite spre publicare la MO. Se termină această sesiune parlamentară până se desfășoară toate aceste etape. Ca să nu mai spun că, în momentul de față, clasa pregătitoare fiind, deja, înființată, proiectul de lege nu mai este de actualitate. De aceea, în forma propusă de cei trei inițiatori, nu va putea trece de Senat. Oricum, presupunând prin absurd că legea va fi adoptată în forma actuală, va putea fi pusă în aplicare, cel mai devreme, de la 1 septembrie 2013.
Proiectul de lege a fost trimis Camerei deputaților în primăvară. Parlamentarii au avut destul timp pentru transformarea proiectului în lege, dacă ar fi intenționat acest lucru. Este evident că nu a existat această intenție, din moment ce lucrurile au fost tergiversate, astfel încât proiectul a devenit caduc.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 11 Sep 2012, 06:01 PM

--------------------
Mesaj personal
tania05
Trimis: 11 Sep 2012, 06:10 PM

Utilizator activ

Un invățător care invitase la ședință părinții clasei pregătitoare i-a trimis acasa pe motiv că nu se mai înființează clasa pregătitoare . Grădinițele deja au locurile ocupate , unde mai pot intra acești copii ? Sper să fie o alarmă falsă, lucrurile sunt mult mai complicate decât se văd din afară .
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Sep 2012, 06:20 PM

Mentor

Nu se pune problema ca, în acest an școlar, să se desființeze clasa pregătitoare. Probabil, anul viitor va reveni la grădiniță, acolo unde îi este locul. Oricum, indiferent de modul cum se va numi sau de locul unde va funcționa în viitor, va face parte din cei 10 ani de învățământ obligatoriu.

--------------------
Mesaj personal
cristinagrd
Trimis: 11 Sep 2012, 10:03 PM

Utilizator
**

Si ce se va intampla cu invatatorii care au acum clasa a IV-a? Va dispare o generatie de elevi. Ce se va intampla cu aceste cadre didactice?
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 11 Sep 2012, 11:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cristinagrd @ 11 Sep 2012, 10:03 PM)
Si ce se va intampla cu invatatorii care au acum clasa a IV-a? Va dispare o generatie de elevi. Ce se va intampla cu aceste cadre didactice?

Intra la concursul de dosare pentru restructurare!
Mesaj personal
gabrielagalatanu
Trimis: 12 Sep 2012, 07:16 AM

Utilizator
**

da,cu adevarat cursurile s-au amanat pt 17 septembrie, motivul fiind cursurile pt seria a treia de cursanti.Ceea ce am putut afla de pe site ce vom invata la cursurile active online va pot scrie>
Săptămâna 10-16 septembrie 2012 (acum banuiesc ca se decaleaza intevalul)

Activitatea cursantului
a. Secțiunea Zonă de învățare
• Accesează cursul activ ofertat de către formator
• Accesează și parcurge testele active
b. Secțiunea Comunicare
• Răspunde pe Forum la temele de reflecție întâlnite în lecțiile online
• Discută cu colegii de grupă și formatorul pe orice subiecte de interes adiacente tematicii proiectului ICOS
• Poate utiliza Mesageria pentru transmiterea de mesaje către formatori și colegii de grupă
• Poate citi Știri publicate de către formator
c. Secțiunea Resurse
• Încarcă diverse materiale solicitate ca temă de portofoliu la finalul lecțiilor online
• Încarcă/descarcă orice resurse dorește să facă publice, pe subiecte legate de tematica proiectului ICOS
d. Secțiunea Bibliotecă proiecte
• Descarcă proiecte existente, cu scopul de le a folosi în activitatea didactică cu elevii

Activitatea formatorului
a. Secțiunea Zonă de învățare
• Creează ofertă de învățare pentru grupa de cursanți
• La finalul săptămânii verifică, prin intermediul statisticilor de curs, că toți cursanții au accesat cursul ofertat; în caz contrar, toți cursanții care nu au accesat cursul vor fi anuntați prin intermediul mesageriei din platformă și a e-mailului personal să nu uite de activitatea online.
• La finalul săptămânii verifică, prin intermediul statisticilor de test, punctajul cursanților; în cazul în care cursanții nu au obținut un scor de minim 50% răspunsuri corecte, îi apelează prin intermediul mesageriei private din forum pentru a afla ce nelămuriri/întrebări au și a-i ajuta în acest sens. Totodată, le poate sugera să revadă cursurile și testele.
b. Secțiunea Comunicare
• Previzualizează cursurile pe care le ofertează și extrage temele de reflecție pentru Forum.
• Deschide post nou de discuție pentru grupa de cursanți pentru fiecare temă de reflecție și moderează discuțiile, intervenind cu lămuriri și stimulându-i pe cursanți să se implice.
• Utilizează Mesageria pentru transmiterea de mesaje către cursanți.
• Publică Știri despre cursul ofertat/temele de portofoliu, anunțând cursanții să înceapă parcurgerea cursului și rezolvarea temelor.
c. Secțiunea Resurse
• Previzualizează cursurile pe care le ofertează și extrage temele de portofoliu care necesită elaborarea de documente.
• Deschide folder nou în categoria aferentă de resurse pentru grupa de cursanți pentru fiecare temă de portofoliu și verifică documentele încarcate pentru a corespunde calitativ pe tema de dezvoltat, intervenind cu lămuriri și stimulându-i pe cursanți.

Acest mesaj a fost modificat de către gabrielagalatanu la data 12 Sep 2012, 07:18 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) « Primul ... 4 5 [6]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved