Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) « Primul ... 2 3 [4] 5  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> titularizare religie ortodoxa, programa
didaia
Trimis: 28 Jul 2012, 09:39 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (Neanias @ 28 Jul 2012, 02:36 AM)
QUOTE (didaia @ 27 Jul 2012, 01:03 PM)
QUOTE (anivleju @ 27 Jul 2012, 12:07 PM)
A încercat cineva să rezolve modelul de subiect la religie? Eu am încercat, dar m-am lăsat. E prea mult de scris!
confused06.gif  confused06.gif  confused06.gif  confused06.gif  confused06.gif

Eu alcatuiesc itemi la materia de liceu. Asta e stresul meu cel mai mare: LICEUL biggrin.gif

Eu nu stiu de ce e atata cu stres cu materia de la liceu! Pana la urma atat manualele cat si auxiliarele sunt orientative, asa ca daca ai cat de cat habar de temele din programa nu mi se pare foarte greu sa faci cativa itemi. Din cate imi dau eu seama din toata incurcatura asta nu se va pune atat de mare accent pe partea de continut, cat se va pune pe cea de proiectare.

Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar fa tu itemii din model si da-ni-i si noua. Eu am facut la cls IX cu toate materialele in fata si tot nu stiu daca sunt bine biggrin.gif
Mesaj personal
radumaria
Trimis: 28 Jul 2012, 01:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (becAB @ 27 Jul 2012, 10:37 AM)
facultatea de teologie e de 4 ani, eu mai am 1 de facut.
deci ce-mi ramane mie de facut? doar sa merg la ISJ sa intreb?... unsure.gif
P.S. cine stie sa-mi zica tot procesul( acte, demersuri, dosare..) Ii multumesc. sign67.gif

pasii pe care trebuia sa-i urmezi: prin luna aprilie-mai (nu mai stiu exact) trebuia sa te inscrii la examenul de titularizare. apoi trebuia sa sutii proba practica - inspectie a clasa- la care ai fi obtinut o nota ce valora 25% din nota finala. apoi participai la examenul scris pe 2 august. ideea este ca termenul normal, legal pentru ca tu sa poti preda anul acesta a expirat.......dar, daca mergi la inspectorat si vezi ce posturi nu sun t ocupate in urma examenului de suplinire, sau inainte, poate te pot ajuta ei mai mult wink.gif
Mesaj personal
radumaria
Trimis: 28 Jul 2012, 01:44 PM

Utilizator activ

A încercat cineva să rezolve modelul de subiect la religie? Eu am încercat, dar m-am lăsat. E prea mult de scris!

Eu alcatuiesc itemi la materia de liceu. Asta e stresul meu cel mai mare: LICEUL biggrin.gif

Eu nu stiu de ce e atata cu stres cu materia de la liceu! Pana la urma atat manualele cat si auxiliarele sunt orientative, asa ca daca ai cat de cat habar de temele din programa nu mi se pare foarte greu sa faci cativa itemi. Din cate imi dau eu seama din toata incurcatura asta nu se va pune atat de mare accent pe partea de continut, cat se va pune pe cea de proiectare.

in primul rand si programa are caracter orientativ, si manualul deasemenea, dar prin aceste subiecte ei ne demonstreaza ca trebuiesc memorate. apoi, daca nu am predat niciodata la liceu si ne dau acest fel de subiect, cum putem accesibiliza cotinutul?chiar daca stim invataturile, dogmele din temele date, fara sa cunoastem nivelul manualului, nu avem posibilitatea sa cream itemii exact la nivelul cerut!!!!
Mesaj personal
radumaria
Trimis: 28 Jul 2012, 01:47 PM

Utilizator activ

va rog sa imi spuneti si mie ce intelegeti voi prin ” demers educational”???
Mesaj personal
Neanias
Trimis: 28 Jul 2012, 02:46 PM

Utilizator
**

QUOTE (didaia @ 28 Jul 2012, 09:39 AM)

Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar fa tu itemii din model si da-ni-i si noua. Eu am facut la cls IX cu toate materialele in fata si tot nu stiu daca sunt bine biggrin.gif

luati exemplu subiectele date la olimpiada . eu dupa alea ma ghidez si in realizarea itemilor si in realizarea baremului
Mesaj personal
anivleju
Trimis: 29 Jul 2012, 09:39 AM

Utilizator avansat

QUOTE (radumaria @ 28 Jul 2012, 01:47 PM)

Întrebarea asta mi-am pus-o și eu imediat după ce am citit primul subiect din modelul dat. Se spunea ,,demers educațional desfășurat''.

În DEX 1998 am găsit următoarele definiții:
DEMÉRS, demersuri, s.n. Acțiune întreprinsă (pe lângă cineva) în susținerea unei cauze; intervenție în scopul obținerii unui anumit rezultat.
EDUCAȚIONÁL, -Ă, educaționali, -e, adj. Care aparține educației, învățământului, care contribuie la educația cuiva; educativ.

Însă am să atașez aici ceea ce cred eu că explică cel mai bine aceste noțiuni. Sper să vă fie utile.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 9462 )
Fișier atașat  Proiectarea_didactic____element_de_baz___n_demersul_educa_ional.pdf
Mesaj personal
LucianDuma
Trimis: 29 Jul 2012, 08:55 PM

Utilizator avansat

Felicitari si multumim pentru rezolvarea modelului de subiect titularizare 2012 doamna profesoara Mihaela Gurzu . https://mightybell.com/spaces/09205a2e01727...eba1649e9c96526 love28.gif

--------------------
I recommand Erasmus Plus Course : Curation Social Media Master Class for education in semantic web 3.0 I like quote "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world." - Nelson Mandela and ,, The future depends on what we do in present " Mahatma Gandhi
Blogurile si siteurile mele http://teacherluciandumaweb20.blogspot.ro/;Siteul - reteaua sociala pentru proiectul international Diferiti, dar egali http://proiectdiferitidaregali.ning.com/
,, ASA DE MULT A IUBIT DUMNEZEU LUMEA ÎNCÂT PE SINGURUL SĂU FIU L-A DAT CA ORICINE CREDE ÎN EL SĂ NU PIARĂ CI SĂ AIBĂ VIAȚĂ VEȘNICĂ "IOAN III-16[CODE][/CODE][QUOTE]
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiICQ
anivleju
Trimis: 30 Jul 2012, 09:33 AM

Utilizator avansat

Eu consider subiectul destul de bine rezolvat, numai nu știu dacă a fost rezolvat cu baremul în față. Cuprinde multe noțiuni care nu se punctează (totul despre metode, prezentarea tuturor mijloacelor de învățământ specifice religiei), are unele subpuncte nerezolvate ( exemplificarea formării/dezvoltării competențelor date prin utilizarea metodelor didactice alese, asemănări și deosebiri între mijloacele menționate, compararea a două mijloace de învățământ etc), iar testul de evaluare sumativă făcut la subiectul al 2-lea, este teribil de mare ca și întindere. Pe 5 pagini doar cerințele???!!!
Pe de altă parte conține informații prețioase.
Mulțumesc!
Mesaj personal
radumaria
Trimis: 30 Jul 2012, 12:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (anivleju @ 29 Jul 2012, 09:39 AM)

Întrebarea asta mi-am pus-o și eu imediat după ce am citit primul subiect din modelul dat. Se spunea ,,demers educațional desfășurat''.

DEMÉRS, demersuri, s.n. Acțiune întreprinsă (pe lângă cineva) în susținerea unei cauze; intervenție în scopul obținerii unui anumit rezultat.
EDUCAȚIONÁL, -Ă, educaționali, -e, adj. Care aparține educației, învățământului, care contribuie la educația cuiva; educativ.

Însă am să atașez aici ceea ce cred eu că explică cel mai bine aceste noțiuni. Sper să vă fie utile.

iti multumesc de ajutor!
Mesaj personal
anivleju
Trimis: 30 Jul 2012, 12:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (radumaria @ 30 Jul 2012, 12:00 PM)
QUOTE (anivleju @ 29 Jul 2012, 09:39 AM)

iti multumesc de ajutor!

Cu plăcere! Oricând!
Mesaj personal
LucianDuma
Trimis: 30 Jul 2012, 03:33 PM

Utilizator avansat

Dragi colegi aici puteti sa cititi despre Metode moderne de invatare activa .

--------------------
I recommand Erasmus Plus Course : Curation Social Media Master Class for education in semantic web 3.0 I like quote "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world." - Nelson Mandela and ,, The future depends on what we do in present " Mahatma Gandhi
Blogurile si siteurile mele http://teacherluciandumaweb20.blogspot.ro/;Siteul - reteaua sociala pentru proiectul international Diferiti, dar egali http://proiectdiferitidaregali.ning.com/
,, ASA DE MULT A IUBIT DUMNEZEU LUMEA ÎNCÂT PE SINGURUL SĂU FIU L-A DAT CA ORICINE CREDE ÎN EL SĂ NU PIARĂ CI SĂ AIBĂ VIAȚĂ VEȘNICĂ "IOAN III-16[CODE][/CODE][QUOTE]
anivleju
Trimis: 30 Jul 2012, 05:50 PM

Utilizator avansat

Ms!
Mesaj personal
LucianDuma
Trimis: 31 Jul 2012, 04:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anivleju @ 30 Jul 2012, 04:50 PM)
Ms!

Dragi colegi in METODICA PREDARII RELIGIEI a Pr.Prof . Sebastian Sebu ; Monica Opris si Dorin Opris in structura programei scolare apar : recomandarile facute profesorilor si standardele curriculare de performanta dar pe programele de pe patriarhie aici acestea nu mai sunt trecute in structura programei . Voi ce faceti, le scrieti ? love28.gif

--------------------
anivleju
Trimis: 31 Jul 2012, 05:08 PM

Utilizator avansat

Unde să le scriem?????
Mesaj personal
becAB
Trimis: 31 Jul 2012, 07:52 PM

Utilizator
**

MULTUMESC lui radumaria pentru raspuns si ajutor. numai bine sign28.gif
Mesaj personal
anivleju
Trimis: 1 Aug 2012, 08:14 AM

Utilizator avansat

Hei, azi e timp de relax!
Unde sunteți? Ieșiți afară din cărți!
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Faceți altceva!
character71.gif
character52.gif
character41.gif
character21.gif
Mesaj personal
LucianDuma
Trimis: 1 Aug 2012, 03:43 PM

Utilizator avansat

Pe scurt Obiective , competente, Itemi . Dragi colegi voi ce spuneti la clasele V-VIII avem obiective operationale sau competente derivate ?

--------------------
LucianDuma
Trimis: 1 Aug 2012, 04:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LucianDuma @ 1 Aug 2012, 02:43 PM)
Pe scurt Obiective , competente, Itemi . Dragi colegi voi ce spuneti la clasele V-VIII avem obiective operationale sau competente derivate ?

Din pacate nu mi-a mai dat voie sa editez mesajul precedent sad.gif Pe scurt Obiective , competente, Itemi . Dragi colegi voi ce spuneti la clasele V-VIII avem obiective operationale sau competente derivate ? In METODICA PREDARII RELIGIEI a Pr.Prof . Sebastian Sebu ; Monica Opris si Dorin Opris structura programei este alta nu cea de pe Patriarhie hipri.gif Citind in mai multe documente eu cred ca doar la clasele I-IV mai avem : Obiective Cadru, Obiective de Referinta si Obiective Operationale , iar la clasele V-XII avem Competente Generale, Competente Specifice si Competente Derivate . Voi ce spuneti ?

--------------------
Neanias
Trimis: 1 Aug 2012, 04:24 PM

Utilizator
**

Succes tutoror pe maine!!!
Doamne ajuta!
Mesaj personal
didaia
Trimis: 1 Aug 2012, 04:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anivleju @ 1 Aug 2012, 08:14 AM)
Hei, azi e timp de relax!
Unde sunteți? Ieșiți afară din cărți!
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Faceți altceva!
character71.gif
character52.gif
character41.gif
character21.gif

Eu sunt in relax de vreo trei zile. Nu mai retin nimic, ce o fi o fi. Doamne ajuta! si Bafta tuturor! Sa fiti atenti! confused59.gif
Mesaj personal
radumaria
Trimis: 1 Aug 2012, 05:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (LucianDuma @ 1 Aug 2012, 04:01 PM)
QUOTE (LucianDuma @ 1 Aug 2012, 02:43 PM)

Din pacate nu mi-a mai dat voie sa editez mesajul precedent sad.gif Pe scurt Obiective , competente, Itemi . Dragi colegi voi ce spuneti la clasele V-VIII avem obiective operationale sau competente derivate ? In METODICA PREDARII RELIGIEI a Pr.Prof . Sebastian Sebu ; Monica Opris si Dorin Opris structura programei este alta nu cea de pe Patriarhie hipri.gif Citind in mai multe documente eu cred ca doar la clasele I-IV mai avem : Obiective Cadru, Obiective de Referinta si Obiective Operationale , iar la clasele V-XII avem Competente Generale, Competente Specifice si Competente Derivate . Voi ce spuneti ?

obiectivele sunt valabile doar pentru clasele I-IV, deoarece nu se poate vorbii la varsta lor despre competente. de la clasa a V-a pana la liceu, inclusi, vorbim de competente smile.gif
Mesaj personal
radumaria
Trimis: 1 Aug 2012, 05:27 PM

Utilizator activ

scuzati "i-ul "in plus....graba tongue.gif

didaia eu abia luni am venit de la mare, deci aproape ca abia acum m-am apucat de invatat cool.gif
Mesaj personal
anivleju
Trimis: 1 Aug 2012, 05:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (radumaria @ 1 Aug 2012, 05:27 PM)

didaia eu abia luni am venit de la mare, deci aproape ca abia acum m-am apucat de invatat cool.gif

Te invidiez! Anul ăsta nu văd marea, și tare mai sufăr și eu și fetița mea. Dar asta e! Am știut de anul trecut că am s-o văd peste doi ani.
sad04.gif sad04.gif sad04.gif sad04.gif sad04.gif sad04.gif sad04.gif
Mesaj personal
radumaria
Trimis: 1 Aug 2012, 05:59 PM

Utilizator activ

QUOTE (anivleju @ 1 Aug 2012, 05:38 PM)
QUOTE (radumaria @ 1 Aug 2012, 05:27 PM)

Te invidiez! Anul ăsta nu văd marea, și tare mai sufăr și eu și fetița mea. Dar asta e! Am știut de anul trecut că am s-o văd peste doi ani.
sad04.gif sad04.gif sad04.gif sad04.gif sad04.gif sad04.gif sad04.gif

la mie s-a bucurat fata mea doar de nisip sau" mihip" cum spune ea, ca ia fost frica sa intre in apa ohmy.gif
Mesaj personal
radumaria
Trimis: 1 Aug 2012, 06:07 PM

Utilizator activ

dragilor, cum abordam un demers educational pentru 6 continuturi diferite? confused06.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) « Primul ... 2 3 [4] 5  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved