Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> rezultate DEF
Amaliaa
Trimis: 21 Jul 2012, 09:57 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (Camy0 @ 21 Jul 2012, 05:22 PM)
Mie metodista mi-a spus ca se aduna nota de la inspectii.

Va intra in calcul media la inspectie doar in conditiile in care la proba scrisa se ia 7. Altfel nu. smile.gif

A mai ramas putin pana la rezultate...
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 21 Jul 2012, 09:59 PM

Utilizator avansat

De unde le scoateti, oameni buni ??

Dati-ne un articol, ceva din metodologie care spune treaba asta.
Eu stiu ca nota de la inspectie trebuia sa fie peste 7 pentru a putea intra in examen si atat...!

Mesaj personal
mihaela4
Trimis: 21 Jul 2012, 10:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (Maia07 @ 21 Jul 2012, 09:59 PM)
De unde le scoateti, oameni buni ??

Dati-ne un articol, ceva din metodologie care spune treaba asta.
Eu stiu ca nota de la inspectie trebuia sa fie peste 7 pentru a putea intra in examen si atat...!

subscriu!!!!!!!!!!!!

--------------------
"Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before."
Edgar Allan Poe
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 21 Jul 2012, 10:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Camy0 @ 21 Jul 2012, 05:22 PM)
Mie metodista mi-a spus ca se aduna nota de la inspectii.

Da, se aduna nota de la cele doua inspectii...si atat ! Poate asta a vrut sa spuna doamna metodista. De fapt, cu siguranta asta a vrut sa spuna.

De exemplu, la o inspectie ai luat 8, la alta 10...nota ta de la inspectii va fi 8+10=18 :2= 9

Acest mesaj a fost modificat de către Maia07 la data 21 Jul 2012, 10:03 PM
Mesaj personal
Camy0
Trimis: 22 Jul 2012, 11:50 AM

Utilizator activ

Am intrebat de 2 ori daca nota de la inspectii se aduna cu nota de la examen si mi-a raspuns ca da, dupa ce s-a interesat in prealabil.
Mesaj personal
lil_mariuk
Trimis: 22 Jul 2012, 12:45 PM

Utilizator activ

n are cum. se face media intre cele doua note de la inspectii. nota aia ne asigura intrarea in examen. nota de la proba scrisa stabileste daca ai luat sau nu definitivatul. pai daca ar fi asa, atunci nu ar mai fi trebuit sa fie minim 7..puteai sa iei 5 la examen si 10 la inspectie. iti iesea 7,50 si gata. nu se face nici o medie, nu scrie pe nicaieri asta..si oricum...nu cred ca ar avea logica. ar fi ideal, perfect pt toata lumea...dar cam ilogic din moment ce au impus nota minima la examen 7...
Mesaj personal
notreligious
Trimis: 22 Jul 2012, 01:56 PM

Utilizator activ

Nu se face media cu inspectiile...ce bine ar fi fost wink.gif
Oricum maine vedem rezulatatele si poate in functie de rezultate se va face media cu inspectia laugh.gif ....de la caz la caz laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către notreligious la data 22 Jul 2012, 01:56 PM
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 22 Jul 2012, 02:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Camy0 @ 22 Jul 2012, 11:50 AM)
Am intrebat de 2 ori daca nota de la inspectii se aduna cu nota de la examen si mi-a raspuns ca da, dupa ce s-a interesat in prealabil.

Inspectoarea sau metodista ta nu are habar de ce vorbeste . Notele de la inspectie se aduna la titularizare in nici un caz la definitivat..

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
bibipui
Trimis: 22 Jul 2012, 02:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (bibipui @ 19 Jul 2012, 02:06 PM)
Din metodologie...
Articolul 99 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(1) Evaluarea și notarea lucrărilor scrise se desfășoară în săli prestabilite, în care nu este permis accesul altor persoane în afara celor prevăzute de prezenta metodologie. Fiecare lucrare scrisă este evaluată independent, în săli separate, de cele două comisii și apreciată cu note de 10 la 1 incluzând și punctul din oficiu, conform baremului de evaluare și notare. La evaluare, nu se fac însemnări pe lucrare.
(2) Fiecare comisie trece, în borderoul comisiei, numărul lucrării și punctajul acordat de fiecare profesor evaluator. Prin raportare la baremul de evaluare și notare, comisia stabilește nota lucrării scrise.
Pentru validarea evaluărilor, diferența dintre notele celor două comisii nu trebuie să fie mai mare de 1 punct.
(3) În cazul în care apar lucrări pentru care diferența dintre notele acordate de cele două comisii este mai mare de 1 punct, președintele comisiei de evaluare dispune reverificarea lucrărilor respective, în prezența sa, de către cei 4 profesori evaluatori, prin raportare la baremul de evaluare și notare. În funcție de rezultatele reverificării, se decide, prin consens, o nouă notă care se înregistrează într-un alt borderou.
(4) În caz de divergențe între profesorii evaluatori, lucrarea este recorectată de o a treia comisie, numită de inspectorul școlar general, la propunerea președintelui comisiei de evaluare. Nota acordată de această comisie este definitivă.
(5) După finalizarea operațiilor de evaluare, notele acordate de comisii se trec pe lucrări de către profesorii evaluatori, care semnează în dreptul notei acordate. Președintele comisiei de evaluare calculează și scrie pe fiecare lucrare media aritmetică a celor două note, cu două zecimale, fără rotunjire, aceasta reprezentând nota obținută de candidat la proba scrisă.”

De ce nu cititi metodologia?
Mesaj personal
bibipui
Trimis: 22 Jul 2012, 02:49 PM

Utilizator activ

QUOTE (bibipui @ 22 Jul 2012, 02:38 PM)
QUOTE (bibipui @ 19 Jul 2012, 02:06 PM)
Din metodologie...
Articolul 99 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(1) Evaluarea și notarea lucrărilor scrise se desfășoară în săli prestabilite, în care nu este permis accesul altor persoane în afara celor prevăzute de prezenta metodologie. Fiecare lucrare scrisă este evaluată independent, în săli separate, de cele două comisii și apreciată cu note de 10 la 1 incluzând și punctul din oficiu, conform baremului de evaluare și notare. La evaluare, nu se fac însemnări pe lucrare.
(2) Fiecare comisie trece, în borderoul comisiei, numărul lucrării și punctajul acordat de fiecare profesor evaluator. Prin raportare la baremul de evaluare și notare, comisia stabilește nota lucrării scrise.
Pentru validarea evaluărilor, diferența dintre notele celor două comisii nu trebuie să fie mai mare de 1 punct.
(3) În cazul în care apar lucrări pentru care diferența dintre notele acordate de cele două comisii este mai mare de 1 punct, președintele comisiei de evaluare dispune reverificarea lucrărilor respective, în prezența sa, de către cei 4 profesori evaluatori, prin raportare la baremul de evaluare și notare. În funcție de rezultatele reverificării, se decide, prin consens, o nouă notă care se înregistrează într-un alt borderou.
(4) În caz de divergențe între profesorii evaluatori, lucrarea este recorectată de o a treia comisie, numită de inspectorul școlar general, la propunerea președintelui comisiei de evaluare. Nota acordată de această comisie este definitivă.
(5) După finalizarea operațiilor de evaluare, notele acordate de comisii se trec pe lucrări de către profesorii evaluatori, care semnează în dreptul notei acordate. Președintele comisiei de evaluare calculează și scrie pe fiecare lucrare media aritmetică a celor două note, cu două zecimale, fără rotunjire, aceasta reprezentând nota obținută de candidat la proba scrisă.”

De ce nu cititi metodologia?

Din metodologie...
ART.100
"Pentru promovarea examenului de definitivare in invatamant , candidatul trebuie sa obtina cel putin media 7 la inspectiile la clasa si cel putin nota 7 la proba scrisa din cadrul examenului."

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 75 )
Fișier atașat  Metodologie_miscarea_personalului_didactic.pdf
Mesaj personal
mdln90
Trimis: 22 Jul 2012, 06:48 PM

Utilizator
**

stie cineva ceva de rezultate? sad.gif(nu mai suport stresul asta...si cred ca toti suntem stresati
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 22 Jul 2012, 07:25 PM

Utilizator avansat

Mâine, mâine...mai ai pică răbdare ! biggrin.gif
Mesaj personal
mdln90
Trimis: 22 Jul 2012, 08:14 PM

Utilizator
**

am avut rabdare pana acum..... acum am emotii....trec prin niste stari deloc placute sad.gif(
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 22 Jul 2012, 08:20 PM

Utilizator avansat

Te înțeleg.
Și eu am emoții, dar sper să fie bine.
Mâine intenționez să merg să văd rezultatele după ora 16 : 00 . Niciodată nu sunt punctuali în afișarea rezultatelor.
Tu pe ce materie ai dat ?
Mesaj personal
oanacamy23
Trimis: 22 Jul 2012, 08:41 PM

Utilizator
**

Si eu am niste trairi groaznice...Nu-mi pot duce respiratia pana la capat. Am fost azi de 3 ori la centrul de examen si nimic. Nu mai pot...
Mesaj personal
mdln90
Trimis: 22 Jul 2012, 09:03 PM

Utilizator
**

specializarea mea este educatoare. Dar chiar nu mai am rabdare. Atatea zile am fiert si la propriu si la figurat....vreau sa plec in vacanta....vreau sa vad nota sa pot sa fiu linistita.....
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 22 Jul 2012, 09:04 PM

Utilizator avansat

Uluuu, maică, să-ți bați picioarele de trei ori până la centru.... laugh.gif când au scris negru pe alb că mâine vor afișa rezultatele...

Ai măi fetelor, ce o fi ...o fi. wink.gif Păstrați-vă calmul, răbdarea...și simțul realității...pun pariu ca mâine pâna la 14 :00 rezultatele nu vor fi afișate.

Acest mesaj a fost modificat de către Maia07 la data 22 Jul 2012, 09:06 PM
Mesaj personal
Adrian Stiniguta
Trimis: 22 Jul 2012, 09:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Maia07 @ 22 Jul 2012, 09:04 PM)
Uluuu, maică, să-ți bați picioarele de trei ori până la centru....

decat sa bat de 3 ori drumul pana la centru mai repede luam un cort si-mi instalam baza acolo laugh.gif laugh.gif

--------------------
There is a need for a structured, systematic, sustained instructional training system for beginning teachers in order to help them become effective professionals.
Mesaj personalYahoo
Maia07
Trimis: 22 Jul 2012, 09:14 PM

Utilizator avansat

Bună idee asta cu baza laugh.gif
Mesaj personal
mada_dns
Trimis: 22 Jul 2012, 10:02 PM

Utilizator activ

eu cred ca se vor afisa si pe site in acelasi timp.de fapt , asta sper, ca sa nu ma mai duc pana acolo degeaba .
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 22 Jul 2012, 10:13 PM

Utilizator avansat

Inca putin ......

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
MidoriJo
Trimis: 22 Jul 2012, 10:53 PM

Utilizator avansat

Cei care ati fost pe la centre, nu era afisat nimic in legatura cu ora la care se vor afisa rezultatele maine?
Ma gandesc ca nu, dar merita macar sa intreb...
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 23 Jul 2012, 12:40 AM

Utilizator avansat

Eu propun sa facem cu randul.laugh.gif
Pentru Bucuresti cine se duce la Spiru Haret de la 8 la 9, de la 9 la 10 si tot asa ?
Spunem pe forum daca s-a afisat ceva...
Eu ma duc dupa-amiaza...
Mesaj personal
notreligious
Trimis: 23 Jul 2012, 12:44 AM

Utilizator activ

Eu nu am somn,parca nu am stare.
Sper ca maine sa se afiseze rezultatele de dimineata,macar atat sa se faca.
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 23 Jul 2012, 12:54 AM

Utilizator avansat

Nici eu n-am stare. Hai sa ne tinem de urat ...punem de un TOMAPANT ? laugh.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved