Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Fisa de (auto)evaluare
AdrianAngheloiu
Trimis: 3 Aug 2012, 03:15 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Am primit fisa de (auto)evaluare de la scoala si am niste probleme cu abrevierile. As ruga pe cineva sa mi le detalieze pe urmatoarele:
- PIP.
- PRI.
- CDL.
- CDS.
- CEAC.
Va multumesc anticipat pentru intelegere si ajutor.
Mesaj personal
meli_melisa
Trimis: 3 Aug 2012, 03:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (AdrianAngheloiu @ 3 Aug 2012, 03:15 PM)
Am primit fisa de (auto)evaluare de la scoala si am niste probleme cu abrevierile. As ruga pe cineva sa mi le detalieze pe urmatoarele:
- PIP.
- PRI.
- CDL.
- CDS.
- CEAC.
Va multumesc anticipat pentru intelegere si ajutor.

CEAC=Comisia pentru evaluare și asigurare a calității
CDS/ CDL= Curriculum la decizia scolii/liceului
Mesaj personal
lillya
Trimis: 3 Aug 2012, 03:40 PM

Utilizator avansat

PIP - plan de interventie personalizat
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 3 Aug 2012, 07:56 PM

Utilizator avansat

PRI = ? Plan remedial individual

FIȘĂ DE INTERVENȚIE INDIVIDUALĂ-PLAN REMEDIAL

3. Activități posibile pentru focusarea intervenției remediale: recuperarea cunostintelor/competențelor fundamentale, dezvoltarea unui limbaj științific corespunzător, îmbunătățirea atenției, percepției, capacității de a realiza corelații, dezvoltarea abilităților de invățare

PLAN REMEDIAL INDIVIDUAL
(model de fișă)

Unitatea școlară:
Disciplina:
Clasa:
Profesor:

Numele și prenumele elevului
Deficiențe semnalate (competențe generale/specifice)
Activități remediale propuse:
Programul de remediere (nr. de ore allocate)
Rezultate obținute
(vizibile în fișa de progres)

Mesaj personal
docx
Trimis: 3 Aug 2012, 08:11 PM

Mentor

CDL e curriculum de dezvoltare locala, e legat de specificul/ profilul scolii si n-are nimic de-a face cu CDS.
Mesaj personal
Right
Trimis: 4 Aug 2012, 09:07 AM

Utilizator activ

Imi cer scuze daca deviez putin subiectul dar as avea si eu o intrebare cu privire la fisa de autoevaluare a cadrului didactic. Se va realiza dupa modelul de la Minister sau cum se procedeaza ? Pana la 15 august se prezinta Scolii raportul cu documentele aferente, nu-i asa ? Multumesc.
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 4 Aug 2012, 09:48 AM

Utilizator avansat

Din pacate nici noi nu am primit fisa cu indicatorii de performanta! Documentele justificative se ataseaza NUMAI daca solicita directorul/CA.
Am atasat (desi mai este pe forum si documentul)!!

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 4 Aug 2012, 09:48 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 598 )
Fișier atașat  monitorul_oficial824bis_2011_6143_evaluarea_cadrelor.pdf
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 4 Aug 2012, 09:49 AM

Utilizator avansat

Si graficul actualizat

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 535 )
Fișier atașat  OMECTS_4613_28062012.PDF
Mesaj personal
profurobocop
Trimis: 5 Aug 2012, 08:36 PM

Utilizator avansat

Daca scoala nu a stabilit inca indicatorii de performanta, ce fisa de autoevaluare mai depun?
Cea din OMECTS 6143 nu este completa. Indicatorii de performanta ar trebui stabiliti de director in colaborare cu responsabilii comisiilor metodice.
Stiu insa ca pana la 15 august, conform OMECTS 6143, am obligatia de a depune fisa de autoevaluare impreuna cu raportul de activitate, insa scoala nu imi poate pune la dispozitie fisa de autoevaluare deoarece nu au stabilit indicatorii de performanta.
Ce e de facut in acest caz?
Mesaj personal
atomic
Trimis: 5 Aug 2012, 08:48 PM

Utilizator avansat

ce se intampla daca un cadru didactic nu depune fisa de autoevaluare?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 5 Aug 2012, 09:43 PM

Utilizator avansat

O trimiteti prin fax sau mail.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
ady@p
Trimis: 6 Aug 2012, 07:54 AM

Utilizator activ

daca am avut ore la 2 scoli: 14 +4 .
eu am depus fisa de autoevaluare la scoala cu 14 ore, trebuie sa depun si la scoala cu 4 ore?
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 6 Aug 2012, 09:05 AM

Utilizator avansat

QUOTE (profurobocop @ 5 Aug 2012, 08:36 PM)
Daca scoala nu a stabilit inca indicatorii de performanta, ce fisa de autoevaluare mai depun?
Cea din OMECTS 6143 nu este completa. Indicatorii de performanta ar trebui stabiliti de director in colaborare cu responsabilii comisiilor metodice.
Stiu insa ca pana la 15 august, conform OMECTS 6143, am obligatia de a depune fisa de autoevaluare impreuna cu raportul de activitate, insa scoala nu imi poate pune la dispozitie fisa de autoevaluare deoarece nu au stabilit indicatorii de performanta.

Si noi suntem in aceasta situatie ! Eu mi-am facut raportul dupa fisa din monitor, il depun la termen , cu fisa respectiva. Directiunea sa fie sanatoasa! cred ca in 1 septembrie ne vor da o fisa de pe internet (!!!!!!!) ca sunt destule. Daca sunt probleme o sa refac totul (mare diferenta nu poate fi...) Vina nu imi apartine !!!!!!!!!

Mesaj personal
cliolee
Trimis: 6 Aug 2012, 12:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (ady@p @ 6 Aug 2012, 07:54 AM)
daca am avut ore la 2 scoli: 14 +4 .
eu am depus fisa de autoevaluare la scoala cu 14 ore, trebuie sa depun si la scoala cu 4 ore?

Eu am 2 ore intr-o scoala (nevoia de a-mi completa norma). Si da, trebuie sigur depusa fisa si acolo. O placere, recunosc.

In plus, sunt uimita de diversitatea indicatorilor de performanta. Exemple, exemple:
3 puncte pentru atragerea elevilor pentru inscrierea la clasa I sau pregatitoare (cu dovezi!)
(acelasi domeniu, acelasi criteriu de performanta)
2 puncte pentru promovarea ofertei educationale prin activitati scolare si extrascolare

Altele mai pot cuprinde punctaje pentru colegialitate. Si tot asa, si tot asa pana ajungem la o concluzie simpla. Unele unitati au stabilit punctaje extrem de riguroase, in timp ce altele au ales sa fie mai maleabile in acordarea calificativelor. Sa nu ne riscam sa ne imaginam ca scolile cu fise imposibile sunt in topul institutiilor scolare, iar celelalte se scalda in necunoastere. rolleyes.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personal
atomic
Trimis: 6 Aug 2012, 01:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 5 Aug 2012, 09:43 PM)

nu vrea sa depuna fisa ....?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 6 Aug 2012, 03:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 6 Aug 2012, 01:45 PM)
QUOTE (1q1q1q @ 5 Aug 2012, 09:43 PM)

nu vrea sa depuna fisa ....?

1q1q1q glumeste iar !!!!!!!!!!

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 6 Aug 2012, 11:14 PM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Aug 2012, 03:22 PM

Mentor

Noi am depus rapoartele si fisele inainte de a pleca in concediu.
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 6 Aug 2012, 03:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 6 Aug 2012, 03:22 PM)
Noi am depus rapoartele si fisele inainte de a pleca in concediu.

Bravo voua! Anul scolar se incheie totusi pe 31 august, era Ok daca primeam fisa de evaluare si apoi aveam timp si de raport. Cert este ca nu poate sa ne traga nimeni de urechi daca nu depunem raportul la timp cata vreme nu am primit aceasta fisa !!!!!!!!!!!!!
Se pare ca prea multa constiinciozitate strica !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
profurobocop
Trimis: 7 Aug 2012, 06:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 6 Aug 2012, 09:05 AM)
QUOTE (profurobocop @ 5 Aug 2012, 08:36 PM)

Si noi suntem in aceasta situatie ! Eu mi-am facut raportul dupa fisa din monitor, il depun la termen , cu fisa respectiva. Directiunea sa fie sanatoasa! cred ca in 1 septembrie ne vor da o fisa de pe internet (!!!!!!!) ca sunt destule. Daca sunt probleme o sa refac totul (mare diferenta nu poate fi...) Vina nu imi apartine !!!!!!!!!

Asa o sa procedez si eu in cazul in care nu o sa fie gata fisa la scoala.
Multumesc pentru interventie!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 15 Aug 2012, 08:52 AM

Mentor

daca fisa nu i gata nu iti mai bate capul cu ea:)
eu nu depun nicio fisa....si voi avea 100 de puncte smile.gif))

directorul+ CA+ aia care raspund de comisii aveau obligatia sa individualizeze fisa de evaluare+ cea a postului dupa ce a aparut metodologia in Monitor smile.gif)

nu au facut asta?....100 de puncte!!!:))))

potrivit Codului Civil nicio lege nu retroactiveaza....fisa postului + evaluare trebuie "alcatuita" si "insusita" sub semnatura profilor la inceputul anului scolar ....sau dupa ce a intrat in vigoare in cazul nostru.....

asa ca nu ma intreseaza evaluarea....smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 15 Aug 2012, 08:54 AM
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 15 Aug 2012, 02:40 PM

Utilizator avansat

@yoko70
Cine stie pe cine oi mai fi avand si tu prin inspectorate de palavragesti asa sigur. rolleyes.gif Hai sa faca asa un debutant, de capsorul sau sau cum ii dicteaza ratiunile inimii...ca dupa aia e facut cu ou si otet si viata buna in scoala aia nu mai are...
Mesaj personal
cliolee
Trimis: 15 Aug 2012, 05:36 PM

Utilizator activ

In primavara s-au dat calificativele partiale. Si am avut o colega care a crezut ca nu e cazul sa-si faca fisa si raportul. Mai tarziu au venit inspectiile si a trebuit sa ne reunim in CP tocmai ca sa-si primeasca ea calificativul. Cu totii am fost foarte bucurosi - intotdeauna e o placere sa participi la CP-uri speciale. Chiar nimeni nu avea nimic altceva de facut character40.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personal
bog.ne
Trimis: 16 Aug 2012, 12:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 15 Aug 2012, 08:52 AM)
daca fisa nu i gata nu iti mai bate capul cu ea:)
eu nu depun nicio fisa....si voi avea 100 de puncte smile.gif))

directorul+ CA+ aia care raspund de comisii aveau obligatia sa individualizeze fisa de evaluare+ cea a postului dupa ce a aparut metodologia in Monitor smile.gif)

nu au facut asta?....100 de puncte!!!:))))

potrivit Codului Civil nicio lege nu retroactiveaza....fisa postului + evaluare trebuie "alcatuita" si "insusita" sub semnatura profilor la inceputul anului scolar ....sau dupa ce a intrat in vigoare in cazul nostru.....

asa ca nu ma intreseaza evaluarea....smile.gif

In aceste conditii, mai are dreptul CA sa taie din cele 100 de puncte, avand in vedere ca nu au spus de ce criterii (indicatori de performanta) vor tine cont la evaluare?

Cadrul didactic care si-a acordat punctaj maxim, in asemenea cazuri, cum poate contesta? Sa faca o cerere in care sa specifice faptul ca nu s-a urmat metodologia sau ca nu s-au stabilit indicatorii de performanta sau cum?

Mesaj personal
banateanul
Trimis: 16 Aug 2012, 06:04 PM

Utilizator
**

`In fisa de evaluare exista domeniul nr. 4 care se refera la managementul clasei de elevi. Acestui domeniu îi sunt distribuite 15 puncte. Rezulta faptul ca un profesor care nu are dirigentie, nu mai primeste 15 puncte din totalul de 100. Pentru calificativul de foarte bine, trebuie sa obtina obligatoriu 85 de puncte la celelalte domenii, ceea ce nu este usor, daca nu, imposibil. Este corect?
Mesaj personal
tyta
Trimis: 16 Aug 2012, 07:07 PM

Mentor

Da ce mai e corect in ultima vreme la noi?
Eu, de ex. mi-am depus raportul de activitate impreuna cu o fisa pe care am scos-o de pe aici, de pe edu.ro,ca un formular nu-stiu-care am primit prin ultimele zile de scoala si sa mor daca stiu pe unde l-am pus!, cu punctaj defalcat pe fiecare bucatica de criteriu. Ce sa vezi: zice secretara ca nu e bun. I-am spus ca formularul pe care mi-l inmanase in harmalaia aia generala nu-l mai am. generoasa, mi-a dat ea unul. Si...ce sa vezi? Nici o defalcare, nici un punctaj, numai alea generale, pe capitole. Am intrebat-o cum sa-mi pun punctajul, daca nu e nimic defalcat. A ridicat din umeri. ca urmare, i-am lasat formularul meu, i-am cerut nr. de inregistrare si...dus-am fost. Oi vedea ce si cum la CP.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved