Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> decont transport, decont cheltuieli transport
CCDCLUJ
Trimis: 8 Aug 2012, 11:16 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua.
As dori sa stiu daca se poate deconta transportul daca am buletin de Cluj (mentionez ca nu este proprietate personala, ci este a parintilor), si am flotant de Gilau (o comuna la 15 km) unde locuiesc cu familia mea.
Este legal sa mi se deconteze cheltuielile? Sau se presupune ca am unde locui in Cluj si nu este justificata cheltuiala pentru unitate, chiar daca apartamentul din Cluj nu este proprietatea mea personala?
Va multumesc.
Roxana Prigoana
Mesaj personal
lili68
Trimis: 8 Aug 2012, 02:19 PM

Utilizator activ

Se deconteaza de la adresa de un de stati la serviciu, nu are nici o legatura cu parintii. Decontul se face la valoarea abonamentului daca exista mijloc de transport care desfasoara activitate pe ruta Gilau-Cluj si retur, daca nu se deconteaza 7,5 litri de benzina la 100 km, daca aveti masina proprie si permis de conducere cu care demonstrati ca faceti naveta.
Acte necesare:
- cerere (lunara) catre Consiliul de administratie prin care solicitati decontarea transportului de acasa la CCD si retur
- copie CI
- daca nu posedati abonament atunci o adeverinta de la firma de transport cu valoarea abonamentului pe ruta respectiva, asta se aduce la inceput si atunci cand se modifica tariful
Decontul se face pe baza unei liste de prezenta lunara in limita fondurilor alocate de catre primarie.
Mult succes.
Mesaj personal
lili68
Trimis: 8 Aug 2012, 02:20 PM

Utilizator activ

Am uitat, toate astea daca sunteti cadru didactic.
Mesaj personal
CCDCLUJ
Trimis: 8 Aug 2012, 04:22 PM

Utilizator
**

DA, SUNT CADRU DIDACTIC AUXILIAR (BIBBLIOTECAR), DAR BANII VIN DE LA BUGETUL DE STAT NU DE LA PRIMARIE.
Mesaj personal
CCDCLUJ
Trimis: 8 Aug 2012, 04:29 PM

Utilizator
**

DILEMA ESTE CU DOMICILIUL DIN CLUJ. DACA AM DOMICILIUL IN CLUJ, SI FLOTANT IN GILAU, SE JUSTIFICA CHELTUIELILE PENTRU DECONTAREA TRANSPORTULUI?
IDEEEA ESTE CA EU CHIAR STAU IN GILAU. NU AM INVENTAT ASTA DOAR CA SA PRIMESC ACESTI BANI.
DOMICILIUL DIN CLUJ ESTE CEL UNDE M-AM NASCUT. ESTE APARTAMENTUL PARINTILOR SI DE CAND M-AM CASATORIT M-AM MUTAT IN GILAU.
NU VREU SA SCHIMB DOMICILIUL PE GILAU, DE ACEEA AM FACUT FLOTANTUL.
POT CHIAR SA FAC O DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE CA STAU CU SOTUL.
DAR OARE ESTE SUFICIENT CA SA FIE LEGAL PENTRU INSTITUTIE?
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Aug 2012, 08:13 PM

Mentor

Banii pentru decont transport cadre didactice sunt din bugetele consiliilor locale nu din bugetul,,statului” !
P.S. Dacă mai scrieți,scrieți cu litere mici! confused06.gif (din 2 motive: cu litere mari e greu de citit și în același timp înseamnă țipăt pe forum). Sper să nu vă supărați!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
stefi-deea
Trimis: 8 Aug 2012, 10:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 8 Aug 2012, 09:13 PM)
Banii pentru decont transport cadre didactice sunt din bugetele consiliilor locale nu din bugetul,,statului” !
P.S. Dacă mai scrieți,scrieți cu litere mici! confused06.gif (din 2 motive: cu litere mari e greu de citit și în același timp înseamnă țipăt pe forum). Sper să nu vă supărați!

banii pentru decont transport cadre didactice vin de la bugetul local, nu de la bugetul statului, in "Instructiunea 2/2011 – cadrele didactice navetiste ", nu se specifica nimic despre auxiliar, deci pentru auxiliar nu se deconteaza .cine pune in plata, va plati din buzunarul propriu.

--------------------
munca in zadar
Mesaj personal
CCDCLUJ
Trimis: 9 Aug 2012, 10:34 AM

Utilizator
**

ok. acum sunt doua probleme.
1. bibliotecarul este didactic auxiliar, nu doar auxiliar, instructiunea 2 se refera la didactic in general, nu doar la didactic de predare. Didactic cuprinde didactic de predare si didactic auxiliar
2. intrebarea era daca se deconteaza transportul daca ai domiciliul in oras (fara sa fie proprietate personala) si flotant in comuna(unde efectiv locuiesti). Se poate interpreta ca ai domiciliul in oras si atunci nu se justifica cheltuiala, chiar daca locuiesti efectiv in comuna conform flotantului?
Conform instructiunii 2, art.3, personalului didactic din unitatile de invatamant conexe (ccd), i se deconteaza cheltuielile de transport. Unitatile conexe sunt finantate de la bugetul de stat, nu de la bugetul local!
Mesaj personal
lili68
Trimis: 9 Aug 2012, 10:59 AM

Utilizator activ

Cel mai sigur intrebati la ISJ Cluj cu siguranta o sa va lamureasca.
Mesaj personal
stefi-deea
Trimis: 9 Aug 2012, 12:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (CCDCLUJ @ 9 Aug 2012, 11:34 AM)
ok. acum sunt doua probleme.
1. bibliotecarul este didactic auxiliar, nu doar auxiliar, instructiunea 2 se refera la didactic in general, nu doar la didactic de predare. Didactic cuprinde didactic de predare si didactic auxiliar
2. intrebarea era daca se deconteaza transportul daca ai domiciliul in oras (fara sa fie proprietate personala) si flotant in comuna(unde efectiv locuiesti). Se poate interpreta ca ai domiciliul in oras si atunci nu se justifica cheltuiala, chiar daca locuiesti efectiv in comuna conform flotantului?
Conform instructiunii 2, art.3, personalului didactic din unitatile de invatamant conexe (ccd), i se deconteaza cheltuielile de transport. Unitatile conexe sunt finantate de la bugetul de stat, nu de la bugetul local!

pai, daca ne uitam bine, vom observa ca am avea dreptul si la gradatie de merit, dar avand in vedere ca nu se specifica clar didactic auxilar deci nu avem dreptul

--------------------
munca in zadar
Mesaj personal
CCDCLUJ
Trimis: 9 Aug 2012, 01:41 PM

Utilizator
**

La gradatia de merit se specifica personal didactic de predare, si personal didactic cu performante in pregatirea prescolarilor sau a elevilor!
La decont spune doar personal didactic.

ART. 5
(1) La concursul pentru acordarea gradației de merit poate participa:
a) personalul didactic din învățământul preuniversitar cu contract individual
de muncă pe o perioadă nedeterminată, precum și personalul didactic din învățământ angajat cu contract individual de muncă pe o perioadă determinată, cu o vechime efectivă în învățământul preuniversitar de peste 3 ani, cu performanțe deosebite în inovarea didactică, în pregătirea preșcolarilor sau a elevilor, în pregătirea elevilor distinși la concursuri școlare, faza națională și faza internațională, în perioada 1 septembrie 2007-31 august 2011, și calificativul "Foarte bine" în fiecare an școlar încheiat din perioada evaluării;
b)personalul didactic de predare din învățământul preuniversitar care
desfășoară activitate de formare continuă a cadrelor didactice din învățământul
preuniversitar la casa corpului didactic, cu performanțe deosebite în inovareadidactică, în pregătirea preșcolarilor sau a elevilor, în pregătirea elevilor
distinși la concursuri școlare, faza națională și faza internațională, în perioada
1 septembrie 2007-31 august 2011, care are calificativul "Foarte bine" în fiecare
an școlar încheiat din perioada evaluării și o vechime în învățământul
preuniversitar de peste 3 ani.
(2) Condițiile prevăzute mai sus trebuie să le îndeplinească și:
a) personalul didactic de predare de la centrele de resurse și asistență
educațională județene/al municipiului București, centrele școlare pentru educație
incluzivă, centrele logopedice interșcolare și cabinetele logopedice, centrele și
cabinetele de asistență psihopedagogică;
cool.gif personalul didactic de predare și de conducere de la cluburile sportive
școlare, palatele și cluburile copiilor cu statut de unități de învățământ
subordonate inspectoratului școlar, precum și cel de la Palatul Național al
Copiilor.
(3) În cazul întreruperii activității în perioada 1 septembrie 2007-31 august
2011, personalul didactic din învățământ se evaluează pentru o perioadă de 4 ani,
până la 31 august 2011, în care salariatul și-a desfășurat activitatea, fără a fi
luate în calcul perioadele evaluate pentru obținerea gradației de merit în
sesiunile anterioare.
Mesaj personal
soringl
Trimis: 12 Aug 2012, 05:39 PM

Începător
*

Buna seara...

Am si eu o nelamurire si apoi o rugaminte catre cei care lucreaza pe un post de bibliotecar..
Postul de bibliotecar studii superioare poate fi ocupat doar de un absolvent de biblioteconomie sau de orice absolvent al unei forme de invamant superioar?...Apoi daca mi-ar putea sugera cineva un model de subiect pentru concursul de ocupare a unui astfel de post.

Multumesc anticipat.
Mesaj personal
CCDCLUJ
Trimis: 13 Aug 2012, 07:56 AM

Utilizator
**

Pentru ocuparea functiilor didactice auxiliare trebuie indeplinite urmatoarele conditii de studii:
a) pentru functia de bibliotecar, de documentarist si de redactor — absolvirea, cu examen de diploma, a unei institutii de invatamant, sectia de biblioteconomie, sau a altor institutii de invatamant ai caror absolventi au studiat in timpul scolarizarii disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei; pot ocupa functia de bibliotecar, de documentarist sau de redactor si absolventi ai invatamantului postliceal sau liceal cu diploma in domeniu/absolvirea cu examen de diploma a unei institutii de invatamant, sectia de biblioteconomie, sau a altor institutii de invatamant ai caror absolventi au studiat in timpul scolarizarii disciplinele de profil din domeniul biblioteconomiei; pot ocupa functia de bibliotecar, de documentarist sau de redactor si alti absolventi ai invatamantului superior, postliceal sau liceal cu diploma, pe perioada determinata, daca au urmat un curs de initiere in domeniu;

in ceea ce priveste subiectul de concurs, acesta poate fi din Regulamentul de organizare a bibliotecilor si CDI - Ordin nr. 5556/2011
Mesaj personal
CCDCLUJ
Trimis: 14 Aug 2012, 10:51 AM

Utilizator
**

Deci, se deconteaza transportul personalului didactic auxiliar, care are domiciliul in oras si flotant in comuna?
Va rog daca ati avut cazuri, sa imi spuneti cum ati procedat.
Mesaj personal
stefi-deea
Trimis: 14 Aug 2012, 11:03 AM

Utilizator avansat

QUOTE (CCDCLUJ @ 14 Aug 2012, 11:51 AM)
Deci, se deconteaza transportul personalului didactic auxiliar, care are domiciliul in oras si flotant in comuna?
Va rog daca ati avut cazuri, sa imi spuneti cum ati procedat.

cf.legislatiei in vigoare cadrele didactice care fac naveta (peste 5km distanta intre serviciu si domiciliu) depun la secretariatul unitatii referat(cerere), anexat abonament, bilete transport(solicitare decont abonament).Aceast referat(cerere) se dezbate in consiliul de administratie.In cazul in care cei din CA sunt de acord , ulterior se cer fondurile necesare de la primarie.
In cazul dvs.nu va ramane decat sa urmati acesti pasi.Chiar daca unul, altul spun ca "da sau nu aveti voie", e bine de facut acesti pasi.
Din punctul meu de vedere "nu" prea ati avea voie(deoarece in legislatie spune de personalul didactic, ceea ce va spuneam si mai anterior, ca daca am fi avut voie ar fi trebuit ca anul acesta sa putem beneficia si noi auxiliarul de gradatie de merit, dar normele au fost doar pentru personalul didactic, nu au specificat si de cel auxiliar).
In consecinta totul depinde de unitatea dvs.CA, director(caci el semneaza ordonantarea de plata) si de ce nu si de contabilul sef.
Faceti toate hartiile(referat sau cerere, in care explicat cum stau lucrurile) solicitati sa fie dezbatuta in CA si...Succes.

--------------------
munca in zadar
Mesaj personal
mashamasenka
Trimis: 5 Sep 2012, 09:38 PM

Utilizator
**

imi pare rau, dar cunosc un caz asemenator si solicitarea a fost refuzata pe motiv ca decontarea se face doar in cazul personalului didactic; cine stie, poate aveti mai multa intelegere in cadrul CA.
Mesaj personal
roset
Trimis: 6 Sep 2012, 06:21 AM

Mentor

stefi,
Păi daca legea spune personal didactic,cum crezi că vreun director va semna ca ,,primarul din ”48”? laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
stefi-deea
Trimis: 6 Sep 2012, 08:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 6 Sep 2012, 07:21 AM)
stefi,
Păi daca legea spune personal didactic,cum crezi că vreun director va semna ca ,,primarul din ”48”? laugh.gif

roset,
bineinteles ca poate semna, caci este ordonator de credite(atata timp cat este o persoana intelegatoare si care isi respecta salariatii) ii poate deconta din venituri extrabugetare.Intrebarea mea pentru dvs.este - aici nu este "discriminatoriu"?

--------------------
munca in zadar
Mesaj personal
plantavorel
Trimis: 6 Sep 2012, 11:18 AM

Utilizator activ

Pentru personalul didactic auxiliar care a primit decont pentru transport, Curtea de Conturi a dispus returnarea sumelor. Decat sa riscati sa va ia banii inapoi, mai bine asteptati pana va permite legislatia, cu punct si virgula.
Mesaj personal
roset
Trimis: 6 Sep 2012, 01:16 PM

Mentor

O fi discriminatoriu, dar nu eu am făcut legea! wink.gif Oricum,ministerul este al educației și cercetării, nicidecum al finanțelor!NU POATE semna directorul ceva în afara legii,chiar dacă este ordonator de credite-terțiar din câte știu- indiferent de unde vin banii! cool.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 6 Sep 2012, 01:18 PM

--------------------
stefi-deea
Trimis: 7 Sep 2012, 05:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 6 Sep 2012, 02:16 PM)
O fi discriminatoriu, dar nu eu am făcut legea! wink.gif Oricum,ministerul este al educației și cercetării, nicidecum al finanțelor!NU POATE semna directorul ceva în afara legii,chiar dacă este ordonator de credite-terțiar din câte știu- indiferent de unde vin banii! cool.gif

roset,
nu e chiar asa, atata timp cat ai fonduri la extrabugetare tu ca si institutie ii poti cheltui pe articole bugetare cu aprobarea CA cum vrei tu si anume(utilitati, hartie xerox, conv.tel, internet, prestari servicii, decont deplasari, prestari servicii, abonamente cadre didactice-auxiliar, etc....) nu le pot enumera pe toate dar sunt destule plecand de la art.bug. 20.01.01 pana la 20.30.30, se poate dar totul depinde de directorul unitatii(ordonator tertiar de credite ) impreuna cu CA.Asta incercam sa explic ceva mai anterior.
Bineinteles ca din fondurile ce se primesc din partea bugetului de stat si cel local nu se poate, dar din fonduri extrabugetare se poate.Succes!

--------------------
munca in zadar
Mesaj personal
vioricai
Trimis: 8 Sep 2012, 11:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (stefi-deea @ 7 Sep 2012, 06:15 PM)
O fi discriminatoriu, dar nu eu am făcut legea! wink.gif Oricum,ministerul este al educației și cercetării, nicidecum al finanțelor!NU POATE semna directorul ceva în afara legii,chiar dacă este ordonator de credite-terțiar din câte știu-  indiferent de unde vin banii! cool.gif

roset,
nu e chiar asa, atata timp cat ai fonduri la extrabugetare tu ca si institutie ii poti cheltui pe articole bugetare cu aprobarea CA cum vrei tu si anume(utilitati, hartie xerox, conv.tel, internet, prestari servicii, decont deplasari, prestari servicii, abonamente cadre didactice-auxiliar, etc....) nu le pot enumera pe toate dar sunt destule plecand de la art.bug. 20.01.01 pana la 20.30.30, se poate dar totul depinde de directorul unitatii(ordonator tertiar de credite ) impreuna cu CA.Asta incercam sa explic ceva mai anterior.
Bineinteles ca din fondurile ce se primesc din partea bugetului de stat si cel local nu se poate, dar din fonduri extrabugetare se poate.Succes!

Are dreptate Roset.
Nu se poate deconta naveta la personalul didactic auxiliar, nici chiar din veniturile proprii. Curtea de conturi imputa aceste sume, indiferent de sursa de finantare, pentru ca nu este baza legala pentru acordarea lor, decat pentru cadrele didactice de predare - profesori. Asa a fost dintotdeauna, de cand s-au acordat aceste drepturi. Initial, ele [B]au fost acordate pentru a "motiva" cadrele didactice calificate, din mediul urban, sa predea in mediul rural - pentru a beneficia si copiii de la tara, de personal calificat (precum si sporul de izolare), nicidecum pentru personalu didactic auxiliar. Va spun din experienta. Nu riscati, pentru ca totul este pana la bani.
Mesaj personal
vioricai
Trimis: 8 Sep 2012, 11:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (vioricai @ 9 Sep 2012, 12:47 AM)
QUOTE (stefi-deea @ 7 Sep 2012, 06:15 PM)
O fi discriminatoriu, dar nu eu am făcut legea! wink.gif Oricum,ministerul este al educației și cercetării, nicidecum al finanțelor!NU POATE semna directorul ceva în afara legii,chiar dacă este ordonator de credite-terțiar din câte știu-  indiferent de unde vin banii! cool.gif

roset,

Are dreptate Roset.
Nu se poate deconta naveta la personalul didactic auxiliar, nici chiar din veniturile proprii. Curtea de conturi imputa aceste sume, indiferent de sursa de finantare, pentru ca nu este baza legala pentru acordarea lor, decat pentru cadrele didactice de predare - profesori. Asa a fost dintotdeauna, de cand s-au acordat aceste drepturi. Initial, ele [B]au fost acordate pentru a "motiva" cadrele didactice calificate, din mediul urban, sa predea in mediul rural - pentru a beneficia si copiii de la tara, de personal calificat (precum si sporul de izolare), nicidecum pentru personalu didactic auxiliar. Va spun din experienta. Nu riscati, pentru ca totul este pana la bani.

Deplasarile in interesul serviciului, da, se deconteaza in limita bugetului aprobat, indiferent de sursa de finantare, dar nu decontarea navetei - care are statut special ,prin prevederile legale.
Mesaj personal
nicol2006
Trimis: 9 Sep 2012, 06:37 AM

Utilizator activ

Spuneti-mi, va rog, se mai acorda decont pt cele 6 calatorii anuale cu trenul?

Va multumesc
Mesaj personal
hainic
Trimis: 28 Oct 2013, 11:45 AM

Utilizator
**

la scoala in care lucrez se deconteaza naveta unui personal nedidactic din extrabugetare, cu acordul CA.E OK?Pentru un cadru didactic am cerut Primariei sume
pentru decontarea navetei acesteia dar nu am primit nici un raspuns, timp in care si acestuia decontam tot din extrabugetare.E corect oare?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved