Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> art 253, intrebare
akymya
Trimis: 8 Aug 2012, 03:32 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 204
Înscris: 16 Dec 08


prin acest articol, 253, pot fi titularizati doar suplinitorii? sau si cei care suntem deja titulari? adica, din toamna sper sa iau un post in scoala x... pe 1 an, in locul unei profesoare in cic. in primavara, o alta catedra din aceeasi scoala va fi scoasa la pretransfer deoarece titularul intra in pensie. eu, cum as putea lua catedra pensionarului? prin pretransfer sau prin art 253? daca merg la pretransfer conteaza ca eu am predat un an in scoala respectiva? as avea prioritate in fata celorlalti?

Acest mesaj a fost modificat de către akymya la data 8 Aug 2012, 03:33 PM
Mesaj personal
Top
chewbacca
Trimis: 8 Aug 2012, 03:37 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 1.296
Înscris: 25 May 10


Înțeleg că sunteți titulară dar ați dat altă titularizare anul ăsta confused24.gif

Cum luați postul acela pe un an rezervat CIC? Prin detașare?
Nu pricep.


--------------------
"It's not wise to upset a Wookiee"
Mesaj personal
Top
MidoriJo
Trimis: 8 Aug 2012, 03:37 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 823
Înscris: 13 Jul 09


Articolul respectiv se aplica doar suplinitorilor. Cel putin asa se specifica in corpul articolului. Daca e interpretabil si se poate extinde si la titulari, nu stiu, eu una sincer, ma indoiesc.
La pretransfer nu conteaza decat punctajul.
Mesaj personal
Top
pds810930
Trimis: 8 Aug 2012, 03:38 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 530
Înscris: 18 Mar 05


Art. 253. — Cadrele didactice netitulare calificate care au
participat la concursul național unic de titularizare în ultimii 3 ani,
anteriori intrării în vigoare a prezentei legi, care au obținut cel
puțin nota 7 și au ocupat un post/o catedră devin titulari ai școlii
respective dacă:
a) se certifică viabilitatea postului/catedrei;
cool.gif consiliul de administrație al școlii respective este de acord.


Deci pentru a beneficia de titularizare pe baza acestui articol trebuie ca in sesiunile anterioare ale examenului de titularizare, sa fi obtinut o nota peste 7 sau exact 7 si sa nu fi avut post pentru care sa va titularizati. Scoala sa declare postul viabil si sa iti apriobe CA-ul cererea de titularizare pe baza art. 253.

Acest mesaj a fost modificat de către pds810930 la data 8 Aug 2012, 03:39 PM


--------------------
Șoreanu Dumitru Paul
Liceul Tehnologic "Nicolae Iorga"
Negrești, Vaslui
0724132xxx
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
MidoriJo
Trimis: 8 Aug 2012, 03:39 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 823
Înscris: 13 Jul 09


Si sa fii "cadru didactic netitular calificat"/
Mesaj personal
Top
akymya
Trimis: 8 Aug 2012, 03:42 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 204
Înscris: 16 Dec 08


QUOTE (chewbacca @ 8 Aug 2012, 03:37 PM)
Înțeleg că sunteți titulară dar ați dat altă titularizare anul ăsta confused24.gif

Cum luați postul acela pe un an rezervat CIC? Prin detașare?
Nu pricep.

sunt titulara de 2 ani deja. si sper sa prin postul profesoarei in cic prin detasare la cerere.
Mesaj personal
Top
chewbacca
Trimis: 8 Aug 2012, 03:45 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 1.296
Înscris: 25 May 10


QUOTE (akymya @ 8 Aug 2012, 03:42 PM)
QUOTE (chewbacca @ 8 Aug 2012, 03:37 PM)
Înțeleg că sunteți titulară dar ați dat altă titularizare anul ăsta  confused24.gif

Cum luați postul acela pe un an rezervat CIC? Prin detașare?
Nu pricep.

sunt titulara de 2 ani deja. si sper sa prin postul profesoarei in cic prin detasare la cerere.

Apoi trebuie pretransfer cum zice @MidoriJo. Ar mai exista posibilitatea, cam pe sub mână, deoarece era post viabil de 4 ani atunci când v-ați titularizat, pentru o restrângere aranjată cu direcțiunea școlii de unde plecați.

Nu contează anul acela petrecut în școală ci numai punctajul. Dar cine știe ce Metodologie de mișcare ptr anul 2013-2014 mai dau ăștia.

Succes. wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către chewbacca la data 8 Aug 2012, 03:54 PM


--------------------
"It's not wise to upset a Wookiee"
Mesaj personal
Top
akymya
Trimis: 8 Aug 2012, 03:52 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 204
Înscris: 16 Dec 08


QUOTE (chewbacca @ 8 Aug 2012, 03:45 PM)
QUOTE (akymya @ 8 Aug 2012, 03:42 PM)
QUOTE (chewbacca @ 8 Aug 2012, 03:37 PM)
Înțeleg că sunteți titulară dar ați dat altă titularizare anul ăsta  confused24.gif

Cum luați postul acela pe un an rezervat CIC? Prin detașare?
Nu pricep.

sunt titulara de 2 ani deja. si sper sa prin postul profesoarei in cic prin detasare la cerere.

Apoi trebuie pretransfer cum zice @MidoriJo. Ar mai exista posibilitatea, cam pe sub mână, pentru o restrângere aranjată cu cirecțiunea școlii.

Nu contează anul acela petrecut în școală ci numai punctajul. Dar cine știe ce Metodologie de mișcare ptr anul 2013-2014 mai dau ăștia.

Succes. wink.gif

va multumesc! din pacate, restrangere nu o sa se poate nici pe buna, nici pe sub mana... sper doar sa am noroc la pretransfer biggrin.gif nici de apropierea de domiciliu nu se mai tine cont la pretransfer?...pt ca scoala respectiva e chiar in comuna in care locuiesc...
Mesaj personal
Top
MidoriJo
Trimis: 8 Aug 2012, 03:54 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 823
Înscris: 13 Jul 09


Domicililul este un criteriu dar nu stiu daca are intaietate fata de punctaj. Cautati mai sigur in metodologie.

Acest mesaj a fost modificat de către MidoriJo la data 8 Aug 2012, 03:54 PM
Mesaj personal
Top
chewbacca
Trimis: 8 Aug 2012, 03:55 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 1.296
Înscris: 25 May 10


QUOTE (akymya @ 8 Aug 2012, 03:52 PM)
... sper doar sa am noroc la pretransfer biggrin.gif nici de apropierea de domiciliu nu se mai tine cont la pretransfer?...pt ca scoala respectiva e chiar in comuna in care locuiesc...

confused24.gif confused24.gif confused24.gif

Păi, cine știe ce criterii vor băga?


--------------------
"It's not wise to upset a Wookiee"
Mesaj personal
Top
lata
Trimis: 8 Aug 2012, 05:01 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 645
Înscris: 18 Jul 06


o sa mai fie la anul art. 253????????/
Mesaj personal
Top
mina_12
Trimis: 8 Aug 2012, 05:14 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 262
Înscris: 20 Aug 10


suplinitor calificat fara def, nota peste 7 iulie 2011, cu continuitate in anul scolar 2012-2013 intr-o scoala, poate lua post titularizabil, daca acest pot apare dupa 1 sept in scoala respectiva?
Mesaj personal
Top
MidoriJo
Trimis: 8 Aug 2012, 05:22 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 823
Înscris: 13 Jul 09


Sincer nu avem de unde sa stim ce va fi la anul cand e greu, mai nou, sa intuiesti ce se intampla de la o luna la alta.
Mesaj personal
Top
violeta_pastean
Trimis: 8 Aug 2012, 08:30 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 104
Înscris: 24 Jan 12


QUOTE (mina_12 @ 8 Aug 2012, 05:14 PM)
suplinitor calificat fara def, nota peste 7 iulie 2011, cu continuitate in anul scolar 2012-2013 intr-o scoala, poate lua post titularizabil, daca acest pot apare dupa 1 sept in scoala respectiva?

Incorect !

art. 253: AI DEFINITIVAT, ai nota peste 7 la titulatizare anii 2008,2009,2010 si recent introdus 2011, ai continuitate an scolar 2012 - 2013.

Daca dupa 1 septembrie apare catedra in domeniul titularizarii, viabila (4 ani) si este de acord consiliul de administratie - te titularizezi.
undeva prin februarie de depun aceste cereri.

In anul scolar 2011-2012 nu a fost luat in considerare si def-ul....din 2012- s-a introdus.

Am fost si sunt inca in aceasta situatie


--------------------
Învingătorii fac parte întotdeauna din soluție. / Învinșii fac parte întotdeauna din problemă.
Învingătorii cred cu adevărat. / Învinșii doar speră.
Învingătorii au o misiune. / Învinșii au scuze.
Învingătorii își maximizează punctele forte. / Învinșii insistă pe punctele lor slabe.
Învingătorii se perfecționează zi de zi. / Învinșii fac doar mișcare.
Învingătorii fac sacrificii pentru echipa lor. / Învinșii sunt preocupați numai de ei înșiși.
Mesaj personal
Top
alex_24h
Trimis: 8 Aug 2012, 08:56 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 689
Înscris: 28 Mar 12


QUOTE (violeta_pastean @ 8 Aug 2012, 08:30 PM)
QUOTE (mina_12 @ 8 Aug 2012, 05:14 PM)
suplinitor calificat fara def, nota peste 7 iulie 2011, cu continuitate in anul scolar 2012-2013 intr-o scoala, poate lua post titularizabil, daca acest pot apare dupa 1 sept in scoala respectiva?

Incorect !

art. 253: AI DEFINITIVAT, ai nota peste 7 la titulatizare anii 2008,2009,2010 si recent introdus 2011, ai continuitate an scolar 2012 - 2013.

Daca dupa 1 septembrie apare catedra in domeniul titularizarii, viabila (4 ani) si este de acord consiliul de administratie - te titularizezi.
undeva prin februarie de depun aceste cereri.

In anul scolar 2011-2012 nu a fost luat in considerare si def-ul....din 2012- s-a introdus.

Am fost si sunt inca in aceasta situatie

in anul scolar 2010-2011,nu sa luat in considerare deful, s-a introdus in anul scolar 2011-2012


--------------------
Lucian Blaga: "Invatat e omul care nu termina niciodata de invatat"
Mesaj personal
Top
mina_12
Trimis: 9 Aug 2012, 12:31 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 262
Înscris: 20 Aug 10


spuneti-mi va rog unde pot gasi acest lucru mentionat in metodologie
Mesaj personal
Top
katia28
Trimis: 9 Aug 2012, 12:44 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 180
Înscris: 30 Aug 06


dar la anul pretransferul si detasarea vor avea loc inaintea posibilitatii de titularizare pe baza art. 253, nu?
Si este posibil ca postul sa fie luat de un titular?
Mesaj personal
Top
mina_12
Trimis: 9 Aug 2012, 01:09 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 262
Înscris: 20 Aug 10


QUOTE (mina_12 @ 8 Aug 2012, 05:14 PM)
suplinitor calificat fara def, nota peste 7 iulie 2011, cu continuitate in anul scolar 2012-2013 intr-o scoala, poate lua post titularizabil, daca acest pot apare dupa 1 sept in scoala respectiva?

si daca apare postul, eu am continuitate, dar nu am luat def, si nici nu il ia nimeni la pretransfer, la anul este scos la concurs?
spuneti-mi si mie ce inseamna pretransferul mai exact, sa nu incurc
Mesaj personal
Top
MidoriJo
Trimis: 9 Aug 2012, 02:17 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 823
Înscris: 13 Jul 09


Pretransferul este o etapa in care titularii inscrisi (pe baza punctajului dosarului depus) renunta la postul pe care sunt si se muta (transfera) pe un alt post titularizabil.
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved