Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> schimbarea directorilor, bucuria...."nebunilor"??!!
exasperat
Trimis: 15 Aug 2012, 07:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Din adresele cu posturi care nu se mai dau la suplinire(dincolo de grozavia ca sunt oameni care au dat examen pentru posturi rezervate si pe 16.08.2012 nu mai pot lua suplinirea in centrele unde au dat proba scrisa!)S-A AFLAT CARE DIRECTOR"se va intoarce{ca titular}la post!
Adica vom astepta directori usl-isti?!
Merita/nu merita,ii vrea colectivul/nu-i vrea;sunt /nu sunt in corpul de experti(sau abia acum vor fi cuprinsi?!)-usl-isti sa fie!!!!!!! sad.gif ohmy.gif mad.gif
iar daramam la gramada si ce e bun si ce e rau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 15 Aug 2012, 08:13 PM

Utilizator avansat

Am auzit ca incepe curatenia de toamna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! De regula se arunca ce este vechi, stricat. In politica este altfel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 15 Aug 2012, 08:14 PM
Mesaj personal
radu.gh.
Trimis: 15 Aug 2012, 09:42 PM

Utilizator activ

In seara aceasta, la un post de televiziune, d-na Andronescu a afirmat ca, incepand cu 1 septembrie, toti directorii vor fi schimbati cu altii prin numire si nu prin concurs ! Nu se mai organizeaza concurs pentru ca directorii trebuie sa se ocupe de inceperea noului an scolar !!

Mesaj personal
brazuca
Trimis: 15 Aug 2012, 10:25 PM

Utilizator activ

Unde a declarat asta? Ce post? Chiar as vrea sa vad.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 15 Aug 2012, 10:36 PM

Utilizator avansat

Nu pot sa cred asa ceva, dna. ministru care a promis ca va instaura legalitatea?
Mesaj personal
Narcisa_prof
  Trimis: 15 Aug 2012, 10:44 PM

Utilizator avansat

Si ce va mirati asa!!!!!!! Aceeasi Marie, cu alta palarie......sau invers ?! Multi directori sunt fara concurs, acum se dau delegatiile "in interesul invatamantului." . Speram ca este si concurs cat de repede...si daca este, ce?

Eu sunt totusi o fericita, am avut numai directori OK !
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 15 Aug 2012, 10:47 PM

Utilizator avansat

Am mai spus ca vom avea concurs pentru ocuparea unui post de director abia in 2013! Nu sunt surprinsa de declaratia d-nei ministru! Nici nu ma asteptam la altceva din partea dumneaei! rolleyes.gif
Mesaj personal
misu_mmc
Trimis: 15 Aug 2012, 11:00 PM

Utilizator activ

DE 4 ani nu s-a mai organizat concurs...
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Aug 2012, 02:19 AM

Mentor

Pai,care-i legalitatea pana la urma?Dna ministru accepta ordinul (vechi) pentru ca la randul ei va ,,da"ORDINE DE TOT FELUL! biggrin.gif Stati linistiti ,totul va fi ,,normal"!Vad ca si legea este ,,aproape perfecta",(e vorba despre cea facuta pe genunchi)!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
cornelia_maria
Trimis: 16 Aug 2012, 10:17 AM

Utilizator activ

Trebuie să se organizeze concursurile pt inspectori și apoi cele pentru directori. Nu ar fi normal ca un director să semneze un contract de management pe 4 ani cu un inspector general care e numit cu delegație pe max. un an.
Mesaj personal
radu.gh.
Trimis: 16 Aug 2012, 10:56 AM

Utilizator activ

QUOTE (brazuca @ 15 Aug 2012, 10:25 PM)
Unde a declarat asta? Ce post? Chiar as vrea sa vad.

National TV - un montaj cu stiri pe scurt.

Si in scoala mea se asteapta schimbari. Din cate am inteles, astazi - 16 august, se fac numirile de catre ISJ-uri, pentru posturile de directori care nu au fost ocupate prin concurs !

Atasez un document privind detasarea in interesul invatamantului de la ISMB - am subliniat cu rosu unde este precizata schimbarea !

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 754 )
Fișier atașat  PRECIZARI_DETASARE_INTERES.doc
Mesaj personal
brazuca
Trimis: 16 Aug 2012, 11:00 AM

Utilizator activ

La cate nereguli a facut directoarea mea si a ramas in functie, cu siguranta are pile puternice si sus de tot. Prin urmare, o schimbare m-ar mira profund. Desi...eu o stiu portocalie, si acum nu mai e la moda culoarea. Poate pana la urma isi intoarce si spre ea privirea cineva ca prea au acoperit-o pana acum. Astept cu mare interes primul consiliu profesoral sa vad daca si-a schimbat la timp culoarea, sau a picat pana la urma.
Mesaj personal
scorpia mica
Trimis: 16 Aug 2012, 03:15 PM

Utilizator avansat

La noi îi plimbă de la o școală la alta pentru că s-au convertit la USL.Frumos nu?Am început să cred că funcția e pe viață! blink.gif unsure.gif
Mesaj personal
liliana.ionescu
Trimis: 16 Aug 2012, 03:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (radu.gh. @ 15 Aug 2012, 09:42 PM)
In seara aceasta, la un post de televiziune, d-na Andronescu a afirmat ca, incepand cu 1 septembrie, toti directorii vor fi schimbati cu altii prin numire si nu prin concurs ! Nu se mai organizeaza concurs pentru ca directorii trebuie sa se ocupe de inceperea noului an scolar  !!

Politicienii noștri nu prea suportă competiția deschisă, asta este clar...

La Mehedinți, au fost numiți la ISJ aceeași oameni ai școlii cu susținere politică care au mai deținut portofolii în timpul mandatelor PSD...

Mai explicit, în anul 200x, la putere PSD, la ISJ numiți A, B, C, D...
În anul 200y, la putere PSD, la ISJ revin acei A, B, C, D...
În anul 200z, la putere USL, la ISJ aceeași A, B, C, D... laugh.gif wink.gif

cool20.gif De ce să ne mirăm?? De fiecare dată când preia puterea PSD, alias USL, doamna Andronescu este ministru!

Nu sunt la zi cu numirea directorilor la nivelul unităților școlare din Mehedinți, dar sigur nu va fi vorba de numiri pe criterii de competență, ci doar de vasalitate politică și interese de gașcă. wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 16 Aug 2012, 03:53 PM

--------------------
Mesaj personalYahooMSN
outside4
Trimis: 16 Aug 2012, 05:30 PM

Utilizator avansat

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 16 Aug 2012, 05:50 PM

Mentor

La noi s-au facut deja.

--------------------
------------------------------------------------------------------------
***”GHIOZDANUL INVATATORULUI”***
------------------------------------------------------------------------
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 16 Aug 2012, 07:08 PM

Utilizator avansat

Si la noi.
Mesaj personal
tyta
Trimis: 16 Aug 2012, 07:22 PM

Mentor

QUOTE (radu.gh. @ 15 Aug 2012, 09:42 PM)
In seara aceasta, la un post de televiziune, d-na Andronescu a afirmat ca, incepand cu 1 septembrie, toti directorii vor fi schimbati cu altii prin numire si nu prin concurs ! Nu se mai organizeaza concurs pentru ca directorii trebuie sa se ocupe de inceperea noului an scolar !!

Uăi, sefu meu e psdist vechi, care a co0abitat bine cu pdlul, asa caaa....................nici macar palaria mariei nu se schimba

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
cliolee
Trimis: 16 Aug 2012, 08:17 PM

Utilizator activ

Si la mine s-au facut deja. Imi pare chiar foarte rau pentru ca directorul e o persoana extraordinara si a condus cu mana de fier in manusa de catifea. Am auzit si ca a venit cineva din exterior!

--------------------
user posted image
Mesaj personal
alenig
Trimis: 16 Aug 2012, 09:01 PM

Utilizator avansat

Nu stiu ce sa zic...
Ideea este ca trebuie sa se hotarasca cat mai repede care sunt noii/vechii directori de scoli- caci uite, bate la usa inceputul de an scolar si trebuie cineva sa coordoneze repartizarea orelor, orarul etc. Si nu cred ca este corect ca aceste lucruri sa fie facute de actualii directori dupa care , peste cateva zile, sa fie schimbati.

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
crass
Trimis: 16 Aug 2012, 09:01 PM

Utilizator avansat

Sunt si lucruri bune, sunt si lucruri rele cu schimbarea directorilor.

Lucrul rau este ca unii directori poate ca sunt intr-adevar competenti si merita sa ramana pe functie.

Lucrul bun este ca un om care sta prea mult timp pe o functie se plafoneaza, are idei invechite, aceiasi oameni cu care lucreaza, etc. Unii sunt de 20 de ani pe functie. Poate ca dupa 20 de ani s-ar merita o schimbare, niste lucruri noi, un suflu nou.

Chiar mi-a placea sa se dea o lege ca directorii sa nu aiba voie decat la doua mandate. Atunci nu s-ar mai pune problema schimbarii pe criterii politice.

Sau cel putin asa cred eu ! confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către crass la data 16 Aug 2012, 09:02 PM
Mesaj personal
bog.ne
Trimis: 16 Aug 2012, 09:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crass @ 16 Aug 2012, 09:01 PM)

Lucrul rau este ca unii directori poate ca sunt intr-adevar competenti si merita sa ramana pe functie.

Lucrul bun este ca un om care sta prea mult timp pe o functie se plafoneaza, are idei invechite, aceiasi oameni cu care lucreaza, etc. Unii sunt de 20 de ani pe functie. Poate ca dupa 20 de ani s-ar merita o schimbare, niste lucruri noi, un suflu nou.

Chiar mi-a placea sa se dea o lege ca directorii sa nu aiba voie decat la doua mandate. Atunci nu s-ar mai pune problema schimbarii pe criterii politice.

Sau cel putin asa cred eu !  confused06.gif

cool20.gif Si eu sunt pentru doua mandate/director.

Acest mesaj a fost modificat de către bog.ne la data 16 Aug 2012, 09:37 PM
Mesaj personal
floryca
Trimis: 16 Aug 2012, 09:49 PM

Utilizator activ

Si eu la fel!
cool20.gif
Mesaj personal
liliana.ionescu
Trimis: 16 Aug 2012, 09:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bog.ne @ 16 Aug 2012, 09:36 PM)
QUOTE (crass @ 16 Aug 2012, 09:01 PM)

Sau cel putin asa cred eu !   confused06.gif

cool20.gif Si eu sunt pentru doua mandate/director.

Cine a gustat din elixirul puterii cu greu va renunța la beneficiile unui scaun directorial și nu numai. wink.gif

Eu cred că ar trebui să NU mai acceptăm numirea unor directori doar pe criterii politice... wink.gif tongue.gif

Cred că fiecare școală ar trebui să-și aleagă directorul. Concursul să fie intern și decizia să aparțină C.P.

De exemplu, în liceul meu, să presupunem că sunt 5 profesori care consideră că au veleități manageriale. Aceștia să depună Planul de Dezvoltare Instituțională și să-l susțină în plenul CP. Prin vot secret să fie desemnat directorul. Anual să prezinte ce și cât a realizat din ceea ce și-a propus. Să se autoanalizeze și să cedeze locul de bună voie altui coleg... wink.gif tongue.gif

cool20.gif Ministerul ar trebui să scoată posturile de director la concurs, cel puțin după vechea metodologie și să nu mai permită numirea pe criterii politice. Să dispară sintagma director cu delegație...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 16 Aug 2012, 09:59 PM

--------------------
Mesaj personalYahooMSN
profudebio
Trimis: 16 Aug 2012, 10:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.ionescu @ 16 Aug 2012, 09:50 PM)
Cred că fiecare școală ar trebui să-și aleagă directorul. Concursul să fie intern și decizia să aparțină C.P.

De exemplu, în liceul meu, să presupunem că sunt 5 profesori care consideră că au veleități manageriale. Aceștia să depună Planul de Dezvoltare Instituțională și să-l susțină în plenul CP. Prin vot secret să fie desemnat directorul. Anual să prezinte ce și cât a realizat din ceea ce și-a propus. Să se autoanalizeze și să cedeze locul de bună voie altui coleg... wink.gif tongue.gif

cool20.gif Ministerul ar trebui să scoată posturile de director la concurs, cel puțin după vechea metodologie și să nu mai permită numirea pe criterii politice. Să dispară sintagma director cu delegație...

Stimată doamnă, cu tot respectul pe care vi-l port, mă faceți să trag concluzia că nu vă cunoașteți colegii deloc! Dacă s-ar alege directorul prin votul consiliului profesoral ar fi vreo 651234233625 de tururi de scrutin (inițial toți profesorii, inclusiv secretarele, contabilele, tanti de serviciu, nenea electricianul etc. își vor depune candidatura). Vă invit să vă uitați pe thread-urile dedicate mărețului Corp de Experți, unde zeci de colegi întreabă înfrigurați ce hârtiuțe, ce adeverințuțe, ce diplomașe le mai trebuie pentru a prinde un loc în viitoarea ștăbime! Niciun coleg nu va recunoaște meritele altui coleg, profesorii sunt genul de intelectuali (ca și medicii, magistrații, artiștii etc.) care au o extraordinar de bună impresie despre sine, o autosuficiență dată de impresia "măreței misiuni" cu care Dumnezeu i-a înzestrat pe pământ! Ar fi un scandal perpetuu alegerile pentru direcțiunea oricărei școli...
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved