Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Definitivat 2013, Calendar - Inscriere definitivat 2013
AngelaVidrascu
Trimis: 20 Aug 2012, 09:29 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna seara,
Avand in vedere ca am avut un program foarte incarcat anul acesta nu am reusit sa i-au nota 7 si as vrea sa stiu cand incep inscrierile pentru definitivatul de anul acesta si poate reusiti sa ne organizati si noua celor din Bucuresti niste cursuri de pregatire!
Va multumesc pt intelegere si astept un raspuns cat mai curand!
O seara buna!
Mesaj personal
ALINA CATALINA
Trimis: 21 Aug 2012, 09:30 AM

Utilizator avansat

Cred ca prin octombrie. Trebuie sa apara si metodologia.
Mesaj personal
alysta
Trimis: 26 Aug 2012, 11:50 PM

Utilizator
**

cine ma ajuta si pe mine?am citit metodologia dar nu prea m-am lamurit.vreau sa ma inscriu la def anul acesta 2012-2013, si nu am norma intreaga, doar 14 ore,suplinotor si 2 ani vechime. ma pot inscrie?
Mesaj personal
alysta
Trimis: 26 Aug 2012, 11:52 PM

Utilizator
**

care e termenul maxim de inscriere la def? 5 ani maxim de predare? asta in cazul titularilor care isi pierd statutul. dar suplinitorii in cat timp trbuie sa dea?
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 27 Aug 2012, 11:49 AM

Utilizator avansat

QUOTE (alysta @ 26 Aug 2012, 11:50 PM)
cine ma ajuta si pe mine?am citit metodologia dar nu prea m-am lamurit.vreau sa ma inscriu la def anul acesta 2012-2013, si nu am norma intreaga, doar 14 ore,suplinotor si 2 ani vechime. ma pot inscrie?

Eu stiam ca trebuie sa ai norma intreaba pentru a te inscrie la Definitivat. Deasemenea, pe timpul anului scolar sa nu ai concediu medical sau fara plata.

Cel mai bine, intreab la inspectorat. Spor si succes.

Mesaj personal
Maia07
Trimis: 27 Aug 2012, 11:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (alysta @ 26 Aug 2012, 11:52 PM)
care e termenul maxim de inscriere la def? 5 ani maxim de predare? asta in cazul titularilor care isi pierd statutul. dar suplinitorii in cat timp trbuie sa dea?

Definitivatul il poti da in primii 5 ani de invatamant, dupa ce ai predat doi ani.
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 27 Aug 2012, 01:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Maia07 @ 27 Aug 2012, 11:49 AM)
QUOTE (alysta @ 26 Aug 2012, 11:50 PM)

Eu stiam ca trebuie sa ai norma intreaba pentru a te inscrie la Definitivat. Deasemenea, pe timpul anului scolar sa nu ai concediu medical sau fara plata.

Cel mai bine, intreab la inspectorat. Spor si succes.

eu știam că cel puțin 1/2 de normă trebuie să ai, ca să te poți înscrie la definitivat. (Dacă nu e după cum știu, atunci - în situația mea, cu gradul III de invaliditate locomotorie și posibilitatea de a preda / lucra doar cu jumătate de normă -, atunci când pot susține acest examen???? Plus că în fiecare an trebuie să-mi iau concediu medical pentru internare - revizuirea gradului de invaliditate - ...)

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 27 Aug 2012, 09:06 PM

Utilizator avansat

Pai si sursa mea era tot pe "stiute", pe ce stiam...de aceea nu vreau sa informez gresit si recomand consultarea Inspectoratului.
Mesaj personal
dani23ela
Trimis: 9 Sep 2012, 08:11 PM

Utilizator activ

te poti inscrie si cu jumatate de norma la def.....eu am dat deful in vara si din pacate l-am picat, am avut 2 ani norma intreaga si anul acesta era sa raman doar cu 12 ore, si imi faceam pb ca nu voi putea da deful din nou la anul, dar mi s-a spus ca ma pot inscrie fara nici o pb chiar daca am jumatate de norma....dar am reusit si mi-am completat catedra cu inca 8 ore asa ca....se p[oate si cu jumatate de norma sa te inscrii la def

--------------------
everything will be ok in the end. if it's not ok it's not the end.
Mesaj personal
borodi monica
Trimis: 4 Oct 2012, 12:14 PM

Utilizator activ

Art. 26 – (1) Pentru înscrierea la examenul de acordare a definitivării în învăŃământ, candidaŃii trebuie să îndeplinească condiŃiile privind vechimea la catedră, după cum urmează:
a) pentru personalul didactic cu funcŃia de bază în învăŃământ si cu normă întreagă, se cere un stagiu efectiv de cel puŃin 2 ani la catedră;
cool.gif pentru personalul didactic asociat cu cel puŃin 1/2 normă didactică în specialitate, care îndeplineste condiŃiile de studii prevăzute de lege, se cere un stagiu efectiv la catedră de cel puŃin 3 ani.
(2) Pentru personalul didactic care nu se încadrează în nici una dintre condiŃiile menŃionate la alin. (1), se calculează un coeficient anual de stagiu la catedră prin împărŃirea numărului de ore prestate de candidat în anul respectiv la numărul anual de ore corespunzător funcŃiei didactice cu normă întreagă din care a prestat ore, avându-se în vedere numărul de săptămâni de activitate didactică din structura anului scolar. Coeficientul se calculează pentru fiecare din anii de funcŃionare la catedră. Stagiul de activitate la catedră prevăzut la lit. a) se consideră îndeplinit atunci când suma coeficienŃilor anuali astfel calculaŃi este de cel puŃin 2.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Oct 2012, 01:00 PM

Mentor

Ați citat dintr-o metodologie abrogată.

--------------------
Mesaj personal
borodi monica
Trimis: 4 Oct 2012, 03:48 PM

Utilizator activ

Da ? Imi cer scuze, eu informatiile acestea le aveam, dar....... in momentul de fata totul este incert in invatamant.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved