Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Invatamant lunga durata vs. Bologna, Cum se face echivalarea intre invatamantul de lunga durata (pre-Bologna - inainte de 2004) si ciclurile Bologna
sorinslavic
Trimis: 24 Aug 2012, 01:14 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua!

As vrea sa trec direct la subiect. In unele texte de lege exista mentiuni, in diferite contexte - scutire de impozit, responsabilitati la locul de munca, drepturi, etc.., unde se face referire la absolventul de "invatamant superior(universitar) de lunga durata". Cum se aplica legile respective pentru absolventii in sistem Bologna. Este suficient ciclul I Bologna (Licenta) pentru a se incadra ?
Am cautat, in limitele proriilor mele resurse si notiuni juridice, prin lege pentru a vedea daca exista o mentiune explicita care sa defineasca aceste aspecte.

Am gasit, in legea 84/1995 explicatia notiunii de "invatamant de lunga durata":

Art. 57
Invatamantul universitar are caracter deschis si se organizeaza sub forma de:
a) invatamant universitar de scurta durata;
cool.gif invatamant universitar de lunga durata.
...
Art. 66
Invatamantul universitar de lunga durata se desfasoara in universitati, institute si academii de studii, cu facultati si specializari autorizate sau acreditate.

Art. 67
(1) Durata studiilor la cursurile de zi in invatamantul universitar de lunga durata este, in functie de profil, de 4-6 ani si se stabileste prin hotarare a Guvernului. Modificarea duratei studiilor se poate face numai incepand cu anul I.
(2) Studiile in invatamantul universitar de lunga durata se incheie cu examen de licenta sau de diploma. Criteriile generale de organizare a examenului de licenta si de diploma se stabilesc de Ministerul Educatiei Nationale, iar continutul acestora si criteriile specifice, de catre senatele universitare.
(3) Absolventii care au promovat examenul de licenta primesc titlul de licentiat in profilul si in specializarea urmate.

Schimbarea in sistem Bologna - daca am inteles bine - are loc prin legea 288/2004:

CAPITOLUL I
Dispozitii generale

Art. 1. -
(1) Prezenta lege reglementeaza organizarea studiilor universitare pe trei cicluri, respectiv studii universitare de licenta, studii universitare de masterat si studii universitare de doctorat.
(2) Fiecare ciclu de studii este delimitat de celelalte prin proceduri distincte de admitere si de absolvire.
.....
Art. 20. - Pe data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga prevederile art. 57, art. 60 alin. (2), art. 62-65, art. 72 alin. (4)-(6) si ale art. 73 alin. (1) din Legea invatamantului nr. 84/1995, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 606 din 10 decembrie 1999, cu modificarile si completarile ulterioare.

Prin art. 20 al acestei legi se abroga articolul metionat anterior (art 57. legea 84/1995) - deci si notiunea de "invatamant universitar de lunga durata" --- este corect ???

In cele din urma - in 2011 se introduce o noua lege: legea 1/2011 = Legea educatiei nationale;

Art. 361
(1) Prezenta lege intra in vigoare la 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
(2) La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga Legea invatamantului nr. 84/1995, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 606 din 10 decembrie 1999, cu modificarile si completarile ulterioare, Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 14 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 75/2005 privind asigurarea calitatii educatiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 642 din 20 iulie 2005, aprobata cu modificari prin Legea nr. 87/2006, cu modificarile ulterioare, Ordonanta Guvernului nr. 10/2009 privind dreptul studentilor inmatriculati la formele de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa de a continua studiile la programe de studii de licenta autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 581 din 20 august 2009, precum si orice alte dispozitii contrare.

Aici se abroga complet legea veche a invatamantului, 84/1995; Invatamantul superior ramane definit pe sistemul Bologna - cu 3 cicluri universitare distincte cu admitere si diploma, credite transferabile, etc.

As dori daca se poate, un raspuns motivat si de un text legislativ (legea nr, articol aliniat) - daca se poate.
Repet intrebarea mea initiala: Cum se echivaleaza notiunea de "invatamant superior de lunga durata" in contextul ciclurilor Bologna. Pentru a ma incardra si a avea aceleasi drepturi ca un absolvant de invatamant superior pre-Bologna ce cerinte trebuie sa indeplinesc?? Este suficient ciclul I (Licenta) ???

Va multumesc frumos!
Sorin
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 24 Aug 2012, 11:50 PM

Utilizator activ

Of!Of! Cine a introdus sistemul Bologna pe 3 cicluri a zapacit complet educatia in Romania! Deci, pe scurt, ca sa ajungi echivalentul unui absolvent de studii de lunga durata trebuie sa ai finalizate 2 cicluri pe sistem Bologna si astea nu oricum, ci de exemplu la inginerie anterior anului 2009(cand s-a introdus noul sistem!) se obtineau minimum 300 de credite la finalizarea studiilor(5 ani), iar pe noul sistem ciclul 1 are 240 de credite(4 ani de studiu), iar ciclul 2 trebuie sa aiba minimum 60 de credite astfel incat totalul creditelor obtinute sa fie tot 300. Angajatorii in general iau decizi,i cu privire la studii, in functie de persoana pe care doresc s-o angajeze confused24.gif .
Succes!
Mesaj personal
sorinslavic
Trimis: 27 Aug 2012, 12:36 PM

Utilizator
**

Scuza-ma ca te intreb dar poti sa imi spui unde gasesc un document sau ceva, o lege, o ordonanta, care sa precizeze clar acestea ? Sau cui ma pot adresa pentru a primi un raspuns oficial ?

Mersi
Mesaj personal
marinalidia
Trimis: 13 Sep 2012, 03:28 PM

Utilizator activ

QUOTE (sorinslavic @ 27 Aug 2012, 12:36 PM)
Scuza-ma ca te intreb dar poti sa imi spui unde gasesc un document sau ceva, o lege, o ordonanta, care sa precizeze clar acestea ? Sau cui ma pot adresa pentru a primi un raspuns oficial ?

Mersi

Lege nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1885 )
Fișier atașat  Legea_288_2004_privind_organizarea_studiilor_universitare.pdf

--------------------
“Hotărârea, dreptatea, exemplul și sinceritatea alcătuiesc ceea ce noi numim caracter. El este temelia demnității personale.” La Rochefoucauld
Mesaj personal
sorinslavic
Trimis: 19 Sep 2012, 05:31 PM

Utilizator
**

QUOTE (marinalidia @ 13 Sep 2012, 03:28 PM)
QUOTE (sorinslavic @ 27 Aug 2012, 12:36 PM)

Mersi

Lege nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare

Legea respectiva a introdus intr-adevar sistemul universitar bazat pe cele 3 cicluri (Licenta, Masterat si Doctorat). Problema mea este faptul ca nu am gasit o corelare sau echivalare intre vechea notiune de "invatamant superior de lunga durata" si un anume ciclu in sistem Bologna.

Bazat pe raspunsul primit de la simonagavanescu, as dori si un document oficial care sa specifice acel raspuns.

Legea mentionata de tine(288/2004) nu face asta. In tot textul legii nu apare notiunea de "lunga durata", iar unde apare cea de "scurta durata" este pentru a se abroga vechile articole de lege - in articolul 16:

Art. 16. - (1) Învatmântul superior de scurta durata, care se desfasoara în prezent în colegiile universitare existente la data publicarii prezentei legi, intra în lichidare sau se reorganizeaza în studii universitare de licenta, în domeniile existente sau apropiate.
(2) Absolventii cu diploma de învatamânt superior de scurta durata pot continua studiile pentru a ob tine licenta în cadrul ciclului I - studii universitare de licenta .
(3) Institutiile de învatamânt superior stabilesc modul de obtinere a creditelor de studiu transferabile, pe baza carora se admite înscrierea la examenul de licenta absolventilor învatamântului superior de scurta durata.

Din acest articol eu inteleg faptul ca absolventii invatamantului de scurta durata trebuie sa continue studiile (sa se inscrie la facultate) pentru a obtine Licenta - deci ciclul I (diploma de Licenta) nu ar fi echivalata cu aceasta forma de invatamant.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Sorin
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 20 Sep 2012, 10:04 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Fiecare diploma obtinuta acorda titularului sau drepturile valabile in momentul dobandirii diplomei. De ce ar trebui echivalate diplomele diferite?
Mesaj personalTrimite email
sorinslavic
Trimis: 24 Sep 2012, 09:27 AM

Utilizator
**

QUOTE (Székely Levente @ 20 Sep 2012, 10:04 PM)
Fiecare diploma obtinuta acorda titularului sau drepturile valabile in momentul dobandirii diplomei. De ce ar trebui echivalate diplomele diferite?

Problema e simpla:
Cineva a absolvit facultatea (invatamant superior de lunga durata) in 2000.

In 2003 se da o lege care implica absolventii de facultati (se face mentiune clara a notiunii: "invatamant superior de lunga durata").

In 2004 se modifica invatamantul superior si se elimina notiunea de invatamant superior de lunga durata, invatamantul universitar fiind acum compus din cele 3 Cicluri Bologna (ramane in esenta acelasi invatamant superior - aceleasi facultati, acealeasi specializari - dar se modifica terminologia).

In 2008 cand au absolvirea prima generatie de licenta Bologna cum ar trebui sa fie interpretata legea data in 2003 pentru aceastia.

Unii o considera aplicabila (marea majoritate), altii nu (ca in cazul meu). Aici apare problema - si aici vreau si eu lamuriri - daca e sau nu aplicabila, si daca nu e de ce (ca e tot aceeasi facultate dar alt sistem).

Multumesc,
Sorin
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 24 Sep 2012, 02:42 PM

Utilizator avansat

Tot nu am inteles problema. De ce ar trebui sa fie aplicabila legea din 2003 in cazul absolventilor din 2008 (folosindu-ma de exemplul pe care l-ati dat), daca deja exista reglementari noi?

Mergand tot pe exemplul Dvs.: daca legea din 2003 are pasaje abrogate, acele pasaje nu mai sunt aplicabile nimanui. Este de datoria legiuitorului de a prinde in legislatia noua situatiile reglementate in cea veche dar care mai exista in realitate. In cazul de fata acest lucru s-a efectuat destul de elegant, acordandu-se titularilor de orice diploma universitara acele drepturi care li se cuveneau in momentul dobandirii diplomei.
sorinslavic
Trimis: 24 Sep 2012, 05:11 PM

Utilizator
**

QUOTE (Székely Levente @ 24 Sep 2012, 02:42 PM)
Tot nu am inteles problema. De ce ar trebui sa fie aplicabila legea din 2003 in cazul absolventilor din 2008 (folosindu-ma de exemplul pe care l-ati dat), daca deja exista reglementari noi?

Mergand tot pe exemplul Dvs.: daca legea din 2003 are pasaje abrogate, acele pasaje nu mai sunt aplicabile nimanui. Este de datoria legiuitorului de a prinde in legislatia noua situatiile reglementate in cea veche dar care mai exista in realitate. In cazul de fata acest lucru s-a efectuat destul de elegant, acordandu-se titularilor de orice diploma universitara acele drepturi care li se cuveneau in momentul dobandirii diplomei.

Cred ca m-am exprimat eu gresit.

Legea din 2003, care prevede niste obligatii si drepturi absolventilor de invatamant superior de lunga durata NU a fost modificata in niciun fel de cand a fost modificat sistemul de invatamant superior - a ramas aceeasi versiuni initiala din 2003, cu formularea "invatamant superior de lunga durata" - desi intre timp (incepand din 2004) sistemul universitar a suferit modificari majore.

In cazul meu, eu as dori ca acea lege sa mi se aplice; Dar cand cineva (contabilul) citeste legea, vede paragraful care mentioneaza: "absolventul unei institutii de invatamant superior de lunga durata", se uita apoi la diploma mea de Licenta pe care am primit-o in noul sistem Bologna si, in concluzie, decide ca nu ma incadrez deoarece sistemul in care eu am absolvit facultatea nu este mentionat in legea respectiva.

Eu doresc sa gasesc undeva o prevedere sau un raspuns care sa precizeze clar daca sunt sau nu eligibil pentru a fi incadrat conform prevederilor respectivei legi.

Nu cunosc multe in materie de drept sau referitor la sistemul universitar, dar se poate ajunge la o situatie in care toti absolventii de invatamant superior ar putea fi impartiti in 2 categori:
- absolventi de dinainte de 2004 (sau 2007 cand a terminat ultima promotie in invatamant superior de lunga durata) - pentru care se aplica unele legi;
- absolventi de Ciclu I Licenta in sistem Bologna (cum suntem toti cei care terminam facultatea acuma) - pentru care sa se aplice alte legi;

Dupa parerea mea, toti suntem absolventi de studii universitare superioare si ar trebui sa avem aceleasi drepturi (cel putin in acelasi domeniu).

Multumesc,
Sorin
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 24 Sep 2012, 08:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (sorinslavic @ 24 Sep 2012, 09:27 AM)

Problema e simpla:

In 2003 se da o lege care implica absolventii de facultati (se face mentiune clara a notiunii: "invatamant superior de lunga durata").

In 2004 se modifica invatamantul superior si se elimina notiunea de invatamant superior de lunga durata, invatamantul universitar fiind acum compus din cele 3 Cicluri Bologna (ramane in esenta acelasi invatamant superior - aceleasi facultati, acealeasi specializari - dar se modifica terminologia).

In 2008 cand au absolvirea prima generatie de licenta Bologna cum ar trebui sa fie interpretata legea data in 2003 pentru aceastia.

Unii o considera aplicabila (marea majoritate), altii nu (ca in cazul meu). Aici apare problema - si aici vreau si eu lamuriri - daca e sau nu aplicabila, si daca nu e de ce (ca e tot aceeasi facultate dar alt sistem).

Multumesc,
Sorin

Te rog sa scrii concret situatia ta, ca e tare neclara problema !. Daca esti absolvent care a finalizat studiile cu diploma in anul 2000 esti echivalentul unui absolvent de master cicul II bologna. Daca ai dat licenta in 2008 trebuie sa ne spui cati ani de studiu ai urmat(normal, fara situatii speciale!). Art. 153 alineat 2 specifica acest lucru, din Legea educatiei nationale.

Acest mesaj a fost modificat de către simonagavanescu la data 24 Sep 2012, 08:02 PM
Mesaj personal
sorinslavic
Trimis: 25 Sep 2012, 08:03 AM

Utilizator
**

Am urmat, in sistem Bologna, ciclul I de Licenta de 3 ani. Am absolvit in 2010.

Vreau sa stiu daca ma incadrez ca si "absolvent de invatamant superior de lunga durata".

Multumesc,
Sorin
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 25 Sep 2012, 08:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (sorinslavic @ 25 Sep 2012, 08:03 AM)

Vreau sa stiu daca ma incadrez ca si "absolvent de invatamant superior de lunga durata".

Multumesc,
Sorin

Regret, dar mai aveti de studiat pana veti echivala un absolvent de lunga durata. Conditia sa fiti la acelasi nivel cu studiile de lunga durata este sa absolviti si un master de 2 ani in acelasi domeniu (conditie pentru a ocupa posturi didactice), lucru specificat in legea 288/2004, "art. 8 alin (3)Durata totala cumulata a ciclului I - studii universitare de licenta si a ciclului II - studii universitare de masterat trebuie sa corespunda obtinerii a cel putin 300 de credite de studiu transferabile." Aceasta conditie este pentru studentii care urmeaza ciclul bologna ( ceea ce ati finalizat!)
Mesaj personal
sorinslavic
Trimis: 26 Sep 2012, 03:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (simonagavanescu @ 25 Sep 2012, 08:38 PM)

Multumesc,
Sorin

Regret, dar mai aveti de studiat pana veti echivala un absolvent de lunga durata. Conditia sa fiti la acelasi nivel cu studiile de lunga durata este sa absolviti si un master de 2 ani in acelasi domeniu (conditie pentru a ocupa posturi didactice), lucru specificat in legea 288/2004, "art. 8 alin (3)Durata totala cumulata a ciclului I - studii universitare de licenta si a ciclului II - studii universitare de masterat trebuie sa corespunda obtinerii a cel putin 300 de credite de studiu transferabile." Aceasta conditie este pentru studentii care urmeaza ciclul bologna ( ceea ce ati finalizat!)

Nu vad legatura intre articolul 8, aliniatul 3 din legea specificata (288/2004) cu problema mea:

"Durata totala cumulata a ciclului I - studii universitare de licenta si a ciclului II - studii universitare de masterat trebuie sa corespunda obtinerii a cel putin 300 de credite de studiu transferabile."

Din acest paragraf eu inteleg: pentru a termina masterul, trebuie sa avem (per total) minim 300 de credite;

La unele facultati durata ciclului 1 e de 4 ani (deci 240 de credite), deci ar fi suficient, daca exista, sa facem un master de 1 an (60 de credite); daca terminam un master normal de 2 ani - 4 semestre (120 de credite) - obtinem un total de 360;
La alte facultati durata ciclului 1 e de 3 ani (deci 180 de credite), deci trebuie sa facem un master de 2 ani (120 de credite) pentru a obtine totalul. In acest caz, master-ul de 90 de credite nu ne este de folos.

Durata totala ... trebuie sa corespunda obtinerii a cel putin 300 de credite - alt inconvenient aici poate - nu zice pentru ce trebuie; din cate inteleg eu, fiind articolul mentionat sub capitolul "Studii universitare de masterat" - inteleg ca, pentru obtinerea titlului de master, un absolvent trebuie ca dupa terminarea ciclului I si ciclului II sa fi dobandit minim 300 de credite.

Daca eu as fi terminat ciclul 1 cu durata de 3 ani (180 de credite) si apoi m-as fi inscris la un master de 3 semestre (90 de credite) - as fi obtinut un total de 270 de credite si NU as fi primit diploma de Master, ci doar poate o diploma de absolvent, etc..

S-ar putea sa ma insel si sa aveti dreptate.
Nu stiu, dar raspunsul dumneavoastra nu imi este suficient si nu ma ajuta.

Va multumesc pentru ajutor,
Sorin
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 26 Sep 2012, 04:04 PM

Utilizator avansat

Care este actul normativ din care ati luat sintagma "invatamant superior de lunga durata" si care s-ar referi la situatia Dvs?
sorinslavic
Trimis: 26 Sep 2012, 10:47 PM

Utilizator
**

QUOTE (Székely Levente @ 26 Sep 2012, 04:04 PM)
Care este actul normativ din care ati luat sintagma "invatamant superior de lunga durata" si care s-ar referi la situatia Dvs?

Este un ordin comun, dat de 3 ministere: Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei; Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei; Ministerul Finantelor Publice;

Fiecare minister identifica ordinul cu un alt numar, dar se poate gasi usor pe google ca: "Ordinul 748/2004";

Articolul din ordin care ma intereseaza este articol 1 - aliniat 3:
"3. au diploma de absolvire a unei forme de invatamant superior de lunga durata , eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile: Automatica, Calculatoare, Informatica, Matematica, Cibernetica, Electronica, respectiv una dintre specializarile cuprinse in anexa nr. 2, si presteaza efectiv una dintre activitatile prezentate in anexa nr. 1;"

Mentionez ca acest ordin nu a suferit modificari din 2004 de cand a fost emis (din cate stiu eu).

Va multumesc,
Sorin
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 26 Sep 2012, 11:07 PM

Utilizator activ

QUOTE (sorinslavic @ 26 Sep 2012, 03:56 PM)
QUOTE (simonagavanescu @ 25 Sep 2012, 08:38 PM)

Multumesc,
Sorin

Nu vad legatura intre articolul 8, aliniatul 3 din legea specificata (288/2004) cu problema mea:

"Durata totala cumulata a ciclului I - studii universitare de licenta si a ciclului II - studii universitare de masterat trebuie sa corespunda obtinerii a cel putin 300 de credite de studiu transferabile."

Din acest paragraf eu inteleg: pentru a termina masterul, trebuie sa avem (per total) minim 300 de credite;

La unele facultati durata ciclului 1 e de 4 ani (deci 240 de credite), deci ar fi suficient, daca exista, sa facem un master de 1 an (60 de credite); daca terminam un master normal de 2 ani - 4 semestre (120 de credite) - obtinem un total de 360;
La alte facultati durata ciclului 1 e de 3 ani (deci 180 de credite), deci trebuie sa facem un master de 2 ani (120 de credite) pentru a obtine totalul. In acest caz, master-ul de 90 de credite nu ne este de folos.

Durata totala ... trebuie sa corespunda obtinerii a cel putin 300 de credite - alt inconvenient aici poate - nu zice pentru ce trebuie; din cate inteleg eu, fiind articolul mentionat sub capitolul "Studii universitare de masterat" - inteleg ca, pentru obtinerea titlului de master, un absolvent trebuie ca dupa terminarea ciclului I si ciclului II sa fi dobandit minim 300 de credite.

Daca eu as fi terminat ciclul 1 cu durata de 3 ani (180 de credite) si apoi m-as fi inscris la un master de 3 semestre (90 de credite) - as fi obtinut un total de 270 de credite si NU as fi primit diploma de Master, ci doar poate o diploma de absolvent, etc..

S-ar putea sa ma insel si sa aveti dreptate.
Nu stiu, dar raspunsul dumneavoastra nu imi este suficient si nu ma ajuta.

Va multumesc pentru ajutor,
Sorin

Deci, un master de 3 semestre nici nu puteati sa-l faceti decat daca mai aveati un master de 2 ani obtinand astfel cele 300 de credite. Daca sa zicem ati facut totusi un master de 3 semestre, deci 90 de credite, nu ati acumulat un total de 300 de credite, ceea ce nu este echivalent cu lunga durata. Credeti-ma ca persoana care nu va accepta ca si absolvent de lunga durata nu o face pentru ca nu va vrea pe dvs. ci doar pentru ca respecta legile in vigoare.
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 28 Sep 2012, 01:27 AM

Utilizator avansat

Da, acum am inteles. Raspunsul pe care-l cautati este in Art.153 alin.(2) a noii Legi a educatiei nationale 1/2011:
(2) Diploma de absolvire sau de licență a absolvenților învățământului superior de lungă durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialitate.
simonagavanescu
Trimis: 29 Sep 2012, 05:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (simonagavanescu @ 24 Sep 2012, 08:00 PM)
QUOTE (sorinslavic @ 24 Sep 2012, 09:27 AM)

Problema e simpla:

Multumesc,
Sorin

Te rog sa scrii concret situatia ta, ca e tare neclara problema !. Daca esti absolvent care a finalizat studiile cu diploma in anul 2000 esti echivalentul unui absolvent de master cicul II bologna. Daca ai dat licenta in 2008 trebuie sa ne spui cati ani de studiu ai urmat(normal, fara situatii speciale!). Art. 153 alineat 2 specifica acest lucru, din Legea educatiei nationale.

Ma bucur ca ati citit articolul despre care vorbeam in raspunsul de mai sus!
Succes in continuare!
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 28 Dec 2012, 09:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sorinslavic @ 24 Sep 2012, 05:11 PM)
Dar cand cineva (contabilul) citeste legea, vede paragraful care mentioneaza: "absolventul unei institutii de invatamant superior de lunga durata", se uita apoi la diploma mea de Licenta pe care am primit-o in noul sistem Bologna si, in concluzie, decide ca nu ma incadrez deoarece sistemul in care eu am absolvit facultatea nu este mentionat in legea respectiva.

Ati vazut vreo diploma pe care sa scrie ,,studii superioare de lunga durata"?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 29 Dec 2012, 11:11 AM

Utilizator activ

QUOTE (gabiec @ 28 Dec 2012, 09:30 PM)
Dar cand cineva (contabilul) citeste legea, vede paragraful care mentioneaza: "absolventul unei institutii de invatamant superior de lunga durata", se uita apoi la diploma mea de Licenta pe care am primit-o in noul sistem Bologna si, in concluzie, decide ca nu ma incadrez deoarece sistemul in care eu am absolvit facultatea nu este mentionat in legea respectiva.

Pe diplomele absolventilor sistemului Bologna scrie ”ciclul I studii universitare de licenta” pe cand la cele anterioare acestui sistem nu scrie acest lucru.
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 29 Dec 2012, 11:47 AM

Utilizator activ

QUOTE (simonagavanescu @ 29 Dec 2012, 11:11 AM)

Pe diplomele absolventilor sistemului Bologna scrie ”ciclul I studii universitare de licenta” pe cand la cele anterioare acestui sistem nu scrie acest lucru.

Revin cu completarea ca persoanele care lucreaza la resurse umane stiu legislatia in vigoare la data la care se desfasoara concursul si o aplica intocmai, altfel risca inchisoarea. Cine crezi ca ar risca asa ceva? In incheiere: un absolvent ciclul I si ciclul II Bologna este echivalent cu un absolvent anterior aplicarii acestui tip de studii Bologna ( lunga durata, mai putin absolventii Colegiilor universitare). Daca angajarea se face in invatamant exista acest ordin care face echivalarea studiilor.

Acest mesaj a fost modificat de către simonagavanescu la data 29 Dec 2012, 11:47 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 620 )
Fișier atașat  OMECTS_5553_din_2011___Metodologie_privind_echivalarea_studiilor_de_scurta_durata__1_.doc
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 29 Dec 2012, 12:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (simonagavanescu @ 29 Dec 2012, 11:11 AM)

Intrebarea era daca scrie pe vreo diploma ,,lunga durata".

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 29 Dec 2012, 12:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (simonagavanescu @ 29 Dec 2012, 11:47 AM)
In incheiere: un absolvent ciclul I si ciclul II Bologna este echivalent cu un absolvent anterior aplicarii acestui tip de studii Bologna ( lunga durata, mai putin absolventii Colegiilor universitare). Daca angajarea se face in invatamant exista acest ordin care face echivalarea studiilor.

Ordinul respectiv nu are nicio legatura cu echivalarea ciclurilor I si II cu studii superioare de lunga durata. Acolo e vorba despre echivalarea studiilor superioare de scurta durata organizate conform legii 84 (care nu reprezinta ciclul I Bologna), cu studii universitare de licenta in sistem Bologna.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 29 Dec 2012, 02:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (gabiec @ 29 Dec 2012, 12:11 PM)
QUOTE (simonagavanescu @ 29 Dec 2012, 11:47 AM)
In incheiere: un absolvent ciclul I si ciclul II Bologna este echivalent cu un absolvent anterior aplicarii acestui tip de studii Bologna ( lunga durata, mai putin absolventii Colegiilor universitare). Daca angajarea se face in invatamant exista acest ordin care face echivalarea studiilor.

Ordinul respectiv nu are nicio legatura cu echivalarea ciclurilor I si II cu studii superioare de lunga durata. Acolo e vorba despre echivalarea studiilor superioare de scurta durata organizate conform legii 84 (care nu reprezinta ciclul I Bologna), cu studii universitare de licenta in sistem Bologna.

Cred ca aveti chef de glume sau chiar e foarte greu sa pricepeti un lucru exterm de simplu:
LUNGA DURATA= CICLUL I + CICLUL II
Lunga durata nu include si Colegiile universitare care in unele cazuri au fost echivalate cu CICLUL I. E atat de deranjant pentru dvs. denumirea de lunga durata sau care e problema? Aceasta denumire de lunga durata apare intr-o lege 84 care era in vigoare la data efectuarii studiilor, incercand sa faca diferenta intre lunga durata si scurta durata, valabile la vremea respectiva. Scurta durata erau Colegiile universitare. Poate ar fi mai bine sa studiati cele doua acte legislative sa va lamuriti singur.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 30 Dec 2012, 09:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (simonagavanescu @ 29 Dec 2012, 02:47 PM)
Cred ca aveti chef de glume sau chiar e foarte greu sa pricepeti un lucru exterm de simplu:
LUNGA DURATA= CICLUL I + CICLUL II

Nu despre asta era vorba in postarea mea. Recititi, daca va preocupa subiectul.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved