Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> MODEL ORAR - CLASA PREGATITOARE, ........
wolfy_iulia
Trimis: 28 Aug 2012, 06:53 AM

Utilizator activ

Grup: Members

eu o sa merg pe orarul propus de minister cu cele 20 de ore sapt, din care 15 ale mele, iar celalalte.... 1 relie+2 sport+ 2 lb straina=pas la prof.
ale mele vor fi 5 comunicare in lb romana
4 mate sie xplorarea mediului
1 muzica si miscare
3 arte
1 ed civica
1 dezvoltare personala
+ extrascolarele deloc putine.....
Mesaj personal
wolfy_iulia
Trimis: 28 Aug 2012, 06:57 AM

Utilizator activ

ORAR
Clasa pregătitoare

LUNI MARȚI
Dezvoltare personală Educație pt. Societate
Comunicare în lb.română Comunicare în lb.română
Matematică-expl.mediului Matematică-expl mediului
Arte vizuale și lucru manual Opțional-Lb.engleză

MIERCURI JOI
Arte vizuale și lucru manual Muzică și mișcare
Comunicare în lb.română Comunicare în lb.română
Matematică-expl.mediului Matematică-expl mediului
Educație fizică și sport Opțional-Lb.engleză

VINERI
Arte vizuale și lucru manual
Comunicare în lb.română
Educație fizică și sport
Religie

cam asa mi-am conceput eu orarul.....acuma nah.......voi depinde si de orele profesorilor, dar abia sapt viitoare pot aflai asta character40.gif
va pup...merg sa ma pregatesc de cursurile CP......ieri n-am fost....aseara la orele 22 am fost anuntata ca trebuie sa merg azi neaparat ca nu s-a prezentat un coleg din scoala si e mare scandal pe la ISj pt absenteism....deseara va informez ce si cum se mai discuta pe acolo

Acest mesaj a fost modificat de către wolfy_iulia la data 28 Aug 2012, 06:59 AM
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 28 Aug 2012, 07:14 AM

Utilizator avansat

QUOTE (wolfy_iulia @ 28 Aug 2012, 06:49 AM)
QUOTE (acvila666 @ 27 Aug 2012, 11:31 PM)
QUOTE (lillya @ 27 Aug 2012, 09:22 PM)
Cei care au terminat Liceul Pedagogic, au primit atestate pentru predarea unei limbi straine si religie.
Eu nu vreau sa fac aceste ore la clasa mea, pentru ca nu mi le-ar plati nimeni. Prin urmare, prefer sa stau o ora in pauza si sa ma odihnesc, decat sa fac munca neplatita. Dau din toata inima orele de ed. fizica, religie, limba straina si TIC!  rolleyes.gif

-pai si eu am atestat de lb. pt. invatamantul primar *(obtinut de la liceul pedagogic), dar... cum adica munca neplatita?! - daca predau limba straina la clasa proprie nu intru la plata cu ora!? *(adica suplimentar, peste norma de baza!?)

-desi... cu normele incomplete ale titularilor sau ale suplinitorilor care au luat catedre incomplete - nu cred ca sunt sanse de asa ceva; fiecare vrea ceva in plus... nu!?

tu daca predai lb straina la clasa ta nu vei primi nimic in plus la salariu.....intre in norma ta didactica,,,,,,,,,,,fie ca predai 15 ore la clasa, fie ca predai 20 e tot una......banii sunt aceeasi......asa ca subscriu Lilianei....mai bine ma odihnesc decat sa fac voluntariat......si pe langa asta cele 2 ore de limba straina poate ii vor folosi la completarea normei domanei/domnului profesor de lb straina.....oricum noi facem destul voluntariat pe langa ore....si alte cele neplatite sa-ti mentii un punctaj .....

Subscriu ca unii profesori au nevoie de ore, dar lehamitea aceasta care apare din mesajele voastre ma sperie.
Doamne iarta-ma!
La profesori norma este de 18 ore, clase diferite, scoli diferite si nu se plange nimeni.
La invatatori norma poate fi si de 15 ore si atunci daca faci o ora in plus va plangeti de parca ati trage in plug.

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
docx
Trimis: 28 Aug 2012, 12:13 PM

Mentor

QUOTE (liviu.olarean @ 28 Aug 2012, 07:14 AM)
La profesori norma este de 18 ore, clase diferite, scoli diferite si nu se plange nimeni.
La invatatori norma poate fi si de 15 ore si atunci daca faci o ora in plus va plangeti de parca ati trage in plug.

Nu toti profesorii au ore in doua scoli; cei mai multi sunt intr-o singura scoala.
Un invatator trebuie sa aiba grija de pitici toata ziua, nu cred ca pauza lui e la fel de linistita ca a unui profesor. Si daca tu consideri ca un prof de mate are nevoie de o norma mai mica, admite asta si la invatatori.
Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Aug 2012, 01:42 PM

Mentor

liviu .olarean,
Nu se plânge nimeni dintre învățători .(Fie vorba intre noi aceștia cam trag la plug) wink.gif
Exemplu: Profesor de ed fizica la ciclul primar = 18 ore norma+10 suplimentare
Invațător pe post (la primar nefiind retribuire pe norma de ore/sapt) desfasoara orele de ed. fizica-nefiind profesor în scoala,24 ore la clasa,21 ramase inv.-excluzând limba străină si religia- NICIUNA PLATITA SUPLIMENTAR!
Aceeasi situație se întâlnește la majoritatea ariilor curriculare unde profesorii,prin grija directorilor ,au cel putin 4-5 ore la plata cu ora ,deci si cuantumul veniturilor creste proportional cu nr. acestora,pe cand un învatator este complet neglijat la capitolul ,,plata cu ora!” Vi se pare corect?
P.S Nu mai vorbim de orarul (clasei si a invatatorului)când un prof. se deplasează prin 2-3 scoli,și când prima (a doua) ora este ed. fizică ori religie. wink.gif sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 28 Aug 2012, 01:47 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
badea1990
Trimis: 28 Aug 2012, 01:58 PM

Utilizator avansat

Multumesc pentru orar.

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
liviu.olarean
Trimis: 28 Aug 2012, 03:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (docx @ 28 Aug 2012, 12:13 PM)
QUOTE (liviu.olarean @ 28 Aug 2012, 07:14 AM)

Nu toti profesorii au ore in doua scoli; cei mai multi sunt intr-o singura scoala.
Un invatator trebuie sa aiba grija de pitici toata ziua, nu cred ca pauza lui e la fel de linistita ca a unui profesor. Si daca tu consideri ca un prof de mate are nevoie de o norma mai mica, admite asta si la invatatori.

Profesorii de matematica de la gimnaziu trebuie sa ii invete pe 50-60% dintre elevi tabla inmultirii, impartirea si chiar si adunarea si scaderea deoarece in clasa a III-a elevii au completat fise si au participat la zeci de concursuri care trebuie sa rotunjeasca punctajul domnului/doamnei invatatoare in loc sa invete ceea ce trebuie.

Si daca vrei facem si un sondaj sa vedem daca ma insel in proportia pe care am sugerat-o la lipsurile cu care vin elevii in gimnaziu. wink.gif

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
docx
Trimis: 28 Aug 2012, 03:32 PM

Mentor

QUOTE (liviu.olarean @ 28 Aug 2012, 03:15 PM)
Profesorii de matematica de la gimnaziu trebuie sa ii invete pe 50-60% dintre elevi tabla inmultirii, impartirea si chiar si adunarea si scaderea deoarece in clasa a III-a elevii au completat fise si au participat la zeci de concursuri care trebuie sa rotunjeasca punctajul domnului/doamnei invatatoare in loc sa invete ceea ce trebuie.

Si daca vrei facem si un sondaj sa vedem daca ma insel in proportia pe care am sugerat-o la lipsurile cu care vin elevii in gimnaziu. wink.gif

Ai cam deviat, dar nu conteaza. Ca sa nu mai spun ca generalizezi fortat unele obiceiuri si ca ai probleme cu logica - daca invatatorul ii duce pe copii la concursuri, se presupune ca ei stiu tabla inmultirii si ceva in plus.
Daca tot cauti o vina, caut-o in alta parte - invatatorul il invata pe copil, ii explica, dar nu sta langa fiecare sa retina; exersarea se face acasa.
PS. Elevii care obtin la EN medii peste 9 - crezi ca stiu tabla inmultirii? Da, o stiu, ca ai facut tu minuni s-o invete intr-a VI-a si i-ai adus la un nivel inalt pana intr-a VIII-a.
Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Aug 2012, 04:48 PM

Mentor

Dar despre cei care stiau tabla inmultirii si nu mai pot trece de tezele unice la clasa a VIII-an (care iau sub 5) ce spuneti? Tot învatatorii sunt vinovați? (Asta ca sa nu ajungem si pe la BAC).
Ar trebui sa se recunoasca faptul ca nu toti copiii pot face față ,,învățării” ,de orice fel ar fi aceasta!
P.S. Mai sus vorbeam despre încadrare dar vad ca ati evitat subiectul,cotind-o! Și învățătorii au aceleași necesități de trai ca și profesorii-nu vi se pare,,puțină”:lol:discriminare?
De bine!

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 28 Aug 2012, 04:54 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
scorpia mica
Trimis: 28 Aug 2012, 07:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 28 Aug 2012, 01:42 PM)
liviu .olarean,
Nu se plânge nimeni dintre învățători .(Fie vorba intre noi aceștia cam trag la plug) wink.gif
Exemplu: Profesor de ed fizica la ciclul primar = 18 ore norma+10 suplimentare
Invațător pe post (la primar nefiind retribuire pe norma de ore/sapt) desfasoara orele de ed. fizica-nefiind profesor în scoala,24 ore la clasa,21 ramase inv.-excluzând limba străină si religia- NICIUNA PLATITA SUPLIMENTAR!
Aceeasi situație se întâlnește la majoritatea ariilor curriculare unde profesorii,prin grija directorilor ,au cel putin 4-5 ore la plata cu ora ,deci si cuantumul veniturilor creste proportional cu nr. acestora,pe cand un învatator este complet neglijat la capitolul ,,plata cu ora!” Vi se pare corect?
P.S Nu mai vorbim de orarul (clasei si a invatatorului)când un prof. se deplasează prin 2-3 scoli,și când prima (a doua) ora este ed. fizică ori religie. wink.gif sign28.gif

cool20.gif
Mesaj personal
Daletheia
Trimis: 28 Aug 2012, 10:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (gabi2009 @ 26 Aug 2012, 05:32 PM)
QUOTE (Daletheia @ 26 Aug 2012, 05:16 PM)
QUOTE (gabi2009 @ 26 Aug 2012, 01:38 PM)
Orar...

Te pregatesti de scoala?
O sa iei clasa pregatitoare?

Da. Iau clasa pregatitoare. Tu ce clasa ai?

Si eu tot pregatitoare
Abia luni la cursuri....suspans smile.gif

Bafta!
Mesaj personal
danuba
Trimis: 28 Aug 2012, 10:53 PM

Utilizator avansat

A facut cineva lista de rechizite pentru CP ?
Mesaj personal
ELENuta
Trimis: 29 Aug 2012, 09:52 PM

Utilizator activ

La clasa pregatitoare vor exista carti?In Arges s-au cerut coperti pt carti si caiete.Si cate caiete vor avea?
Mesaj personal
otilias
Trimis: 30 Aug 2012, 07:12 AM

Utilizator
**

Nu vor exista carti (manuale), insa am vazut ca au aparut deja tot felul de auxiliare. Caiete vor avea cate va vrea fiecare profesor. Ni s-a spus ca putem utiliza si tip 1, mate, si foaie velina, ni s-a mai comunicat ca daca vrem sa ne lipsim de vreunul din ele e ok....
Pe noi ne-a innebunit la cursuri cu INVATAMANTUL CREATIV, ceea ce presupune ca fiecare isi face toata activitatea CREATIV(hi, hi!): planificarile dupa cum ne taie capul, organizarea lectiei cam la fel, hartiile (care s-au inmultit precum ciupercile dupa ploaie)-aidoma...creativ, creativ...doar interdisciplinar sa fie, ca restul nu mai conteaza!

Acest mesaj a fost modificat de către otilias la data 30 Aug 2012, 07:14 AM
Mesaj personal
anivleju
Trimis: 30 Aug 2012, 08:16 AM

Utilizator avansat

QUOTE (otilias @ 30 Aug 2012, 07:12 AM)
Nu vor exista carti (manuale), insa am vazut ca au aparut deja tot felul de auxiliare. Caiete vor avea cate va vrea fiecare profesor. Ni s-a spus ca putem utiliza si tip 1, mate, si foaie velina, ni s-a mai comunicat ca daca vrem sa ne lipsim de vreunul din ele e ok....
Pe noi ne-a innebunit la cursuri cu INVATAMANTUL CREATIV, ceea ce presupune ca fiecare isi face toata activitatea CREATIV(hi, hi!): planificarile dupa cum ne taie capul, organizarea lectiei cam la fel, hartiile (care s-au inmultit precum ciupercile dupa ploaie)-aidoma...creativ, creativ...doar interdisciplinar sa fie, ca restul nu mai conteaza!

Foarte interesant!Deci nu știu cum să-mi pregătesc copila pentru școală....

confused06.gif confused06.gif confused06.gif confused06.gif confused06.gif
Mesaj personal
danuba
Trimis: 30 Aug 2012, 11:00 AM

Utilizator avansat

QUOTE (wolfy_iulia @ 28 Aug 2012, 06:53 AM)
eu o sa merg pe orarul propus de minister cu cele 20 de ore sapt, din care 15 ale mele, iar celalalte.... 1 relie+2 sport+ 2 lb straina=pas la prof.
ale mele vor fi 5 comunicare in lb romana
4 mate sie xplorarea mediului
1 muzica si miscare
3 arte
1 ed civica
1 dezvoltare personala
+ extrascolarele deloc putine.....

Optionalele nu le aleg parintii ??
Mesaj personal
lillya
Trimis: 30 Aug 2012, 02:15 PM

Utilizator avansat

Optionalele pt clasa pregatitoare trebuie alese, intocmite si trimise la inspectorate in septembrie - octombrie. Deci se pot consulta parintii.
Mesaj personal
anivleju
Trimis: 30 Aug 2012, 03:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lillya @ 30 Aug 2012, 02:15 PM)
Optionalele pt clasa pregatitoare trebuie alese, intocmite si trimise la inspectorate in septembrie - octombrie. Deci se pot consulta parintii.

Și vor fi introduse abia din anul școlar următor.
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Aug 2012, 04:08 PM

Mentor

Opțional se poate si in acest an . În planul cadru 0 - 1

--------------------
danuba
Trimis: 30 Aug 2012, 07:13 PM

Utilizator avansat

ma refeream la schema orara, cu 2 ore lb moderna sau 1 ora tic...pot sa aleg ce vreau eu ?
Mesaj personal
lillya
Trimis: 30 Aug 2012, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anivleju @ 30 Aug 2012, 03:55 PM)

blink.gif CUm adica?
In Dolj, s-au cerut/dat optionalele la aprobat in primavara pentru clasele I-IV cred, iar pt pregatitoare ne-au spus ca le vom trimite la aprobat la inceputul anului scolar, pentru optionalul ce va fi derulat in 2012-2013.
O colega care a fost la cursuri mi-a spus ca optionalul pt clasa pregatitoare va trebui intocmit pana prin octombrie. Nu stiu exact data.
In februarie 2013 se vor consulta parintii pt optionalele din 2013 - 2014.
Mesaj personal
lillya
Trimis: 30 Aug 2012, 07:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (danuba @ 30 Aug 2012, 07:13 PM)
ma refeream la schema orara, cu 2 ore lb moderna sau 1 ora tic...pot sa aleg ce vreau eu ?

Limba straina are in planul cadru 0-2 ore, dar se recomanda cel putin 1 ora.

Cred ca depinde si de directori, de norma profesorilor de limbi straine... Normal ar fi sa continue in clasa a III-a cu aceeasi limba cu care incep in CP.
Mesaj personal
danuba
Trimis: 30 Aug 2012, 10:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lillya @ 30 Aug 2012, 07:29 PM)

Limba straina are in planul cadru 0-2 ore, dar se recomanda cel putin 1 ora.

Cred ca depinde si de directori, de norma profesorilor de limbi straine... Normal ar fi sa continue in clasa a III-a cu aceeasi limba cu care incep in CP.

Multumesc pentru lamuriri !
Mesaj personal
ecir
Trimis: 30 Aug 2012, 10:25 PM

Utilizator activ

Sigur. Opționale: Analiză matematică, Fizică cuantică, etc... tongue.gif
Doamne, ce am ajuns să facem cu niște copilași de 6 ani, care ar trebui să fie încă un an la grădi, printre mașinuțe și păpuși.
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Aug 2012, 10:25 PM

Mentor

lillya Trimis: 30 Aug 2012, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anivleju @ 30 Aug 2012, 03:55 PM)

CUm adica?
In Dolj, s-au cerut/dat optionalele la aprobat in primavara pentru clasele I-IV cred, iar pt pregatitoare ne-au spus ca le vom trimite la aprobat la inceputul anului scolar, pentru optionalul ce va fi derulat in 2012-2013.
O colega care a fost la cursuri mi-a spus ca optionalul pt clasa pregatitoare va trebui intocmit pana prin octombrie. Nu stiu exact data.
In februarie 2013 se vor consulta parintii pt optionalele din 2013 - 2014.

N-are cum să oblige cineva să se introducă opțional daca scrie 0-1 sau 0-2.
Reluăm discuția mai veche, cea despre consiliere?

biggrin.gif

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved