Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> titularizare 2013
prof47
Trimis: 28 Aug 2012, 09:36 AM

Utilizator activ

Grup: Members

in 2013 pot sa ma titularizez cu nota din acest an (2012) conform acelui art. 253?
Mesaj personal
violeta_pastean
Trimis: 28 Aug 2012, 12:05 PM

Utilizator activ

Doar daca se modifica legea educatiei1/2011 - cu modificare expresa a art. 253.

--------------------
Învingătorii fac parte întotdeauna din soluție. / Învinșii fac parte întotdeauna din problemă.
Învingătorii cred cu adevărat. / Învinșii doar speră.
Învingătorii au o misiune. / Învinșii au scuze.
Învingătorii își maximizează punctele forte. / Învinșii insistă pe punctele lor slabe.
Învingătorii se perfecționează zi de zi. / Învinșii fac doar mișcare.
Învingătorii fac sacrificii pentru echipa lor. / Învinșii sunt preocupați numai de ei înșiși.
Mesaj personal
alex_24h
Trimis: 28 Aug 2012, 12:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (prof47 @ 28 Aug 2012, 09:36 AM)
in 2013 pot sa ma titularizez cu nota din acest an (2012) conform acelui art. 253?

nu se stie .....mai intai sa apara noua metodologie unsure.gif

--------------------
Lucian Blaga: "Invatat e omul care nu termina niciodata de invatat"
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 28 Aug 2012, 01:58 PM

Mentor

QUOTE (alex_24h @ 28 Aug 2012, 11:05 AM)

Dacă nu se modifică, mai întâi legea, noua metodologie nu va suferi, nici ea, modificări.

--------------------
Mesaj personal
alex_24h
Trimis: 28 Aug 2012, 02:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 28 Aug 2012, 01:58 PM)
QUOTE (alex_24h @ 28 Aug 2012, 11:05 AM)

Dacă nu se modifică, mai întâi legea, noua metodologie nu va suferi, nici ea, modificări.

ma refeream la utilizarea notei din 2012

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 28 Aug 2012, 03:16 PM

Mentor

Eu tot la utilizarea notei din 2012 mă refeream. Abia după modificarea art. 253, viitoarea metodologie se va putea referi și la nota din 2012.

--------------------
Mesaj personal
radamrn
Trimis: 28 Aug 2012, 05:44 PM

Utilizator
**

Conform art. 253 se pot titulariza în învățământ numai cadrele didactice care au participat la un concurs de titularizare susținut înainte de apariția legii și anume în ultimii 3 ani anterior intrării în vigoare a legii, adică în anii: 2008, 2009 și 2010.
Sper că v-am lămuirit. Ca argument am fost titularizat în baza legii nr. 1, art. 253
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 28 Aug 2012, 06:20 PM

Mentor

Între timp, LEN a suferit modificări. Printre acestea, și art. 253, care, în prezent, se referă și la concursul din anul 2011. Pentru ca art. 253 să se refere și la concursul din 2012, ar trebui, din nou, modificată LEN.

--------------------
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 28 Aug 2012, 06:55 PM

Utilizator avansat

Ma intreb daca in 2013 va mai fi examen national de titularizare sau se trece la concurs la nivelul scolii. rolleyes.gif

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 28 Aug 2012, 06:59 PM

Mentor

Te bate gândul altei petiții?

--------------------
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 28 Aug 2012, 07:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabi2009 @ 28 Aug 2012, 06:55 PM)
Ma intreb daca in 2013 va mai fi examen national de titularizare sau se trece la concurs la nivelul scolii. rolleyes.gif

-pai oricare dintre cele doua ar fi... numai sa nu ma fie struto-camile de-astea centre-examen national-repartizare "dupa inspiratie"... ca atunci... e pacat de nervii tuturor celor care si-au mancat unghiile *(si la propriu si la figurat...) anul asta *(...sper sa fi invatat ceva din "abrambureala" de anul asta... si nu incerc sa fac nici o trimitere la "conducerea" actuala, daca ma intelegeti...)
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
gabi2009
Trimis: 28 Aug 2012, 07:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 28 Aug 2012, 06:59 PM)

laugh.gif Nu!
Am pe cineva care da examenul de titularizare la anul si as vrea sa se mentina CNU.

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
alex_24h
Trimis: 28 Aug 2012, 08:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabi2009 @ 28 Aug 2012, 07:53 PM)

laugh.gif Nu!
Am pe cineva care da examenul de titularizare la anul si as vrea sa se mentina CNU.

păi, dacă doamna ministru dorește mărirea notei pentru titularizare de la 7 la 8, cred că va susține și CNU

--------------------
Mesaj personal
prof47
Trimis: 29 Aug 2012, 09:22 AM

Utilizator activ

multumesc pentru raspunsuri.
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 14 Oct 2012, 08:32 PM

Utilizator avansat

Buna seara,

Ce stiti de titularizarea din iulie/ august 2013 ? Caut si nu gasesc informatii. Ma intereseaza sa ma inscriu pe limba straina.
Vreau sa stiu cand incep inscrierile, ce acte sunt necesare si desigur...ce mai o fi cu bibliografia pt examen, ce forma au subiectele etc.

Multumesc pt raspunsuri.
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 14 Oct 2012, 08:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Maia07 @ 14 Oct 2012, 08:32 PM)
Buna seara,

Ce stiti de titularizarea din iulie/ august 2013 ? Caut si nu gasesc informatii. Ma intereseaza sa ma inscriu pe limba straina.
Vreau sa stiu cand incep inscrierile, ce acte sunt necesare si desigur...ce mai o fi cu bibliografia pt examen, ce forma au subiectele etc.

Multumesc pt raspunsuri.

Anul acesta subiectele au fost diferite fata de anii trecuti.
Eu zic sa invatati dupa ambele modele, dar totusi cred ca se va pune accent pe tipul 2012.
Este prea multa ,,barbologie", dar daca stapaniti bine materia pe care vreti sa predati va veti descurca si cu metodica.
Mie, subiectele din 2012 mi s-au parut destul de usoare pentru cineva cu experienta in invatamant si aproape imposibile pentru un debutant.

Acest mesaj a fost modificat de către liviu.olarean la data 14 Oct 2012, 08:50 PM

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 15 Oct 2012, 07:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviu.olarean @ 14 Oct 2012, 08:49 PM)
QUOTE (Maia07 @ 14 Oct 2012, 08:32 PM)
Buna seara,

Multumesc pt raspunsuri.

Anul acesta subiectele au fost diferite fata de anii trecuti.
Eu zic sa invatati dupa ambele modele, dar totusi cred ca se va pune accent pe tipul 2012.
Este prea multa ,,barbologie", dar daca stapaniti bine materia pe care vreti sa predati va veti descurca si cu metodica.
Mie, subiectele din 2012 mi s-au parut destul de usoare pentru cineva cu experienta in invatamant si aproape imposibile pentru un debutant.

asa este...un debutant nu stiu cum ar putea lua peste 5...este greu fara experienta la catedra. Eu am dat trei ani la rand, anul trecut am luat 8, anul acesta am luat 9,58...insa recunosc ca daca nu as fi predat deloc, nu luam nici 2! ph34r.gif conteaza mult sa intelegi cerinta la cat de ambiguu sunt formulate si sa cunosti programele...pt ca se pleaca de la competente, si pe baza lor trebuie sa teoretizezi continutul ce urmeaza a fi predat.
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 15 Oct 2012, 07:56 PM

Utilizator avansat

cu subiectele de pana in 2012 se mai putea lua peste 7...dar acum se pune accentul pe "cum predam si dezvoltam/formam competente" si cum "evaluam" . cam asa se da si la def. De asta spun ca experienta la catedra isi spune cuvantul! unsure.gif unsure.gif
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 15 Oct 2012, 07:58 PM

Utilizator avansat

-eu sunt debutant si am luat 8.8... sa nu credeti ca am "invatat" ceva deosebit... ceea ce stiam de prin liceu, de pe la facultate si... in rest, doar multa, multa creativitate *(nu la asta se refera proiectarea didactica!?)

-nu trebuie sa ai neaparat experienta, dar vocatie... e musai... invatamantul nu prea e pentru cei care nu vor o cariera *(P.S.: deci nu incercati daca va asteptati sa va umpleti timpul cu ceva, ca banii vin oricum - cu resurse limitate si cu putina imaginatie, trebuie sa sustinem interesul copiilor, fie ca e vb de prescolari sau de elevi de primar/gimnazial/liceal)...

-daca va impinge inima, va ajuta si mintea fara sa va bateti capul cu teorii si manuale de psiho-pedagogie!!!
Mironsky
Trimis: 15 Oct 2012, 10:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (acvila666 @ 15 Oct 2012, 07:58 PM)
-eu sunt debutant si am luat 8.8... sa nu credeti ca am "invatat" ceva deosebit... ceea ce stiam de prin liceu, de pe la facultate si... in rest, doar multa, multa creativitate *(nu la asta se refera proiectarea didactica!?)

-nu trebuie sa ai neaparat experienta, dar vocatie... e musai... invatamantul nu prea e pentru cei care nu vor o cariera *(P.S.: deci nu incercati daca va asteptati sa va umpleti timpul cu ceva, ca banii vin oricum - cu resurse limitate si cu putina imaginatie, trebuie sa sustinem interesul copiilor, fie ca e vb de prescolari sau de elevi de primar/gimnazial/liceal)...

-daca va impinge inima, va ajuta si mintea fara sa va bateti capul cu teorii si manuale de psiho-pedagogie!!!

corect...insa trebuie sa ai habar si de putina metodica...ati vazut doar cum trebuie teoretizat!BAFTA
Mesaj personal
raducu1y5
Trimis: 20 Oct 2012, 03:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alex_24h @ 28 Aug 2012, 08:30 PM)
QUOTE (gabi2009 @ 28 Aug 2012, 07:53 PM)

laugh.gif Nu!

păi, dacă doamna ministru dorește mărirea notei pentru titularizare de la 7 la 8, cred că va susține și CNU

Sa vedem daca ramane in functia de ministru pana la anul biggrin.gif
Presimt ca in decembrie isi face traistuta si...pleaca. laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către raducu1y5 la data 20 Oct 2012, 03:55 PM

--------------------
Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine.
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 21 Oct 2012, 10:18 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Mironsky @ 15 Oct 2012, 10:10 PM)
QUOTE (acvila666 @ 15 Oct 2012, 07:58 PM)

corect...insa trebuie sa ai habar si de putina metodica...ati vazut doar cum trebuie teoretizat!BAFTA

Cata dreptate ai!
Mesaj personal
mmiihhaa
Trimis: 24 Oct 2012, 11:42 AM

Începător
*

Buna

Sunt studenta in anul II de master si vreau sa dau titularizarea la vara...stie cineva cam in ce perioada trebuie sa apara metodologia....si cum va fi examenul, la fel ca anul trecut sau ca acum 2 ani.
Multumesc
Mesaj personal
dada tuca
Trimis: 26 Oct 2012, 03:23 PM

Utilizator activ

Metodologia de obicei apare prin noiembrie, deci intr-o luna cred ca o sa o avem. Atunci vom afla si cum va fi examenul din acest an.

--------------------
owie
Trimis: 29 Oct 2012, 06:10 PM

Utilizator
**

Buna,

Si eu o sa-mi incerc norocul la titularizarea din 2013. Imi este asa teama, ma gandesc in fiecare zi oare cum vor fi subiectele, la ce sa ma astept, ce trebuie sa invat, oare va fi mai greu, mai usor....

Acum 3 ani am absolvit facultatea si de atunci, tot stau cu gandul la faptul ca as adora sa predau limba engleza, asta simt ca m-ar implini si altceva nu ma vad facand.

Am evitat imediat dupa facultate sa profesez in domeniu, m-am gandit ca munca la diverse firme ma va linisti financiar (si nu a fost asa deloc) si mereu am avut regrete ca am fost tematoare sa incerc sa fac ceva concret si sa pot preda limba straina pe care o iubesc nu vreau sa treaca anii si sa am regrete mai mari. vreau sa incerc

Cu atat mai mult imi este teama de un esec, am citit pareri despre subiecte, rezultate. Dezamagitor. Se pare ca nu este nimic clar din tematica data de minister, nu se stie decat foarte tarziu cam ce se va da, poti pierde mult timp invatand subiecte pe care este posibil sa nici nu le ia in considererae,o debandada totala.
Mi-am cumparat o carte de metodica (Adriana Vizental), cu gandul sa ma pregatesc din timp, speriata de subiectele ce au picat la examenul de anul acesta. Mi s-au parut grele. Sper ca organizarea sa fie altfel anul viitor, sa fie totul clar.

Orice sfat din partea celor mai experimentati imi va fi de mare ajutor.

sign67.gif

Acest mesaj a fost modificat de către owie la data 29 Oct 2012, 06:11 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved