Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Testarea psihologică a cadrelor didactice, baza legală
dora^
Trimis: 5 Sep 2012, 07:38 AM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (docx @ 5 Sep 2012, 12:26 AM)

Intrebarile creioneaza tipul de personalitate - si de aici se poate broda.

Eu speram să-i intereseze dacă-s suficient de zdravănă la mansardă, încât să pot fi lăsată singură cu 30 de elevi într-o încăpere. Despre personalitate, le pot povesti live, nu-i nevoie să taie atâția copaci!

Întrebarea cu se.xul neprotejat am găsit-o și eu...

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Victor Ponta, prim-ministrul României.
Mesaj personal
valentin84
Trimis: 5 Sep 2012, 08:55 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 5 Sep 2012, 07:38 AM)

Eu speram să-i intereseze dacă-s suficient de zdravănă la mansardă, încât să pot fi lăsată singură cu 30 de elevi într-o încăpere. Despre personalitate, le pot povesti live, nu-i nevoie să taie atâția copaci!

Si? Ce-ai scris? biggrin.gif

--------------------
By simple common sense I don't believe in God, in none - Sir Charles Spencer Chaplin It seems to me that the idea of a personal God is an anthropological concept which I cannot take seriously - Albert Einstein Faith is believing something you know ain’t true - Mark Twain Religion is excellent stuff for keeping common people quiet – Napoleon Bonaparte Men never commit evil so fully and joyfully as when they do it for religious convictions – Blaise Pascal Religions are like fireflies, they require darkness in order to shine – Arthur Shopenhauer All thinking men are atheists – Ernst Hemingway Atheism is the voice of a few intelligent people – Voltaire Properly read, the Bible is the most potent force for atheism ever conceived - Isaac Asimov Men will never be free until the last king is strangled with the entrails of the last priest – Denis Diderot Lighthouses are more helpful than churches - Benjamin Franklin Religions are all alike, founded upon fables and mythologies – Thomas Jefferson I could never give assent to the long, complicated statements of Christian dogma – Abraham Lincoln I have never seen the slightest scientific proof of the religious ideas of heaven and hell, or of a god - Thomas Edison
Mesaj personal
massy
Trimis: 5 Sep 2012, 08:59 AM

Mentor

Eu speram să-i intereseze dacă-s suficient de zdravănă la mansardă, încât să pot fi lăsată singură cu 30 de elevi într-o încăpere.

Hai, spune corect, daca vrei sa te lasam singura cu 30 de copii.
Obisnuiesti sa faci cumparaturi in exces?
Vorbesti continuu la telefon?

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 5 Sep 2012, 12:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (doina_protopopescu @ 5 Sep 2012, 12:19 AM)
„-Ați făcut s.e.x. neprotejat în ultimele 6 luni?” blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

Intrebarea era adresata si barbatilor si femeilor?
Sau s-a facut discriminare si era doar pt domnisoare?
Iar raspunsurile le-a colectat un doctoras? cool.gif

Se referea doar la relatiile extra? Sau si la cele familiale?

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
dora^
Trimis: 5 Sep 2012, 03:40 PM

Mentor

QUOTE (valentin84 @ 5 Sep 2012, 08:55 AM)

Adevărul! confused24.gif

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 5 Sep 2012, 03:42 PM

Mentor

QUOTE (massy @ 5 Sep 2012, 08:59 AM)

Eu speram să-i intereseze dacă-s suficient de zdravănă la mansardă, încât să pot fi lăsată singură cu 30 de elevi într-o încăpere.

Cumpărături fac mai puțin, excese - mai des. laugh.gif

Vorbesc continuu și cam atât. Ce mai contează ce obiect am pe lângă urechi? Cerceii nu par deranjați!

--------------------
user posted image

Mesaj personal
tyta
Trimis: 5 Sep 2012, 04:33 PM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 4 Sep 2012, 09:46 AM)
QUOTE (tyta @ 3 Sep 2012, 10:54 PM)
Neeeeeeeh, cum asa? Nu ati completat n-spe fise dupa care un nenea sau o tanti sa spuna ca sunteti sau nu zgubi? Nu se poate!

O singura data in 18 ani. Vreo 6 foi pe care le-am bifat in mai putin de 3 minute ca imi era copilul singur acasa si era foarte mic.
Nu a venit niciun rezultat atunci in mod oficial.

Ba sigur a venit. La conducerea unitatii. Daca erati declarat/a zgubi, cu siguranta erati chemat/a la discutii individuale.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 5 Sep 2012, 04:39 PM

Utilizator avansat

O fi venit rezultatul, dar pe cei zgubi nu i-a chemat nimeni.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
massy
Trimis: 5 Sep 2012, 11:22 PM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 5 Sep 2012, 04:39 PM)
O fi venit rezultatul, dar pe cei zgubi nu i-a chemat nimeni.

Absolut niciodata! cool20.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
massy
Trimis: 5 Sep 2012, 11:25 PM

Mentor

QUOTE (dora^ @ 5 Sep 2012, 03:42 PM)

Vorbesc continuu și cam atât. Ce mai contează ce obiect am pe lângă urechi? Cerceii nu par deranjați!

Bifat cool20.gif . Esti normala happy30.gif .

--------------------
Mesaj personal
massy
Trimis: 5 Sep 2012, 11:30 PM

Mentor

QUOTE (dora^ @ 5 Sep 2012, 03:40 PM)
QUOTE (valentin84 @ 5 Sep 2012, 08:55 AM)

Adevărul! confused24.gif

Si-aici esti normala.
Bifat iarasi cool20.gif . Poti sa stai singura cu 30 de fara discernamant. cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
valentin84
Trimis: 6 Sep 2012, 12:37 AM

Utilizator avansat

Ma gandesc la altceva, ceva de genul:

- Sefu, sunt multi ai dra.cu, de unde platim atatea analize pentru HIV?
- Ii luam prin sondaj, si gata.
- Dar, sefu, nu e bine asa, daca raman nedescoperiti?
- Da, ai dreptate, uite cum facem. Dam rezultatul negativ tuturor intai, apoi...se mai dau foile alea cu intrebari tampite la psihologic?
- Da, sefu.
- Baga asa, pe la jumate: "Ati facut s.e.x neprotejat in ultimele 6 luni?" Pe care spun "da", ii bagam rapid la analize.
- Dar...sefu....
- Niciun dar, tu te-ai uitat sa vezi cum suna intrebarile alea? Nu se prinde nimeni.
- Da, aveti dreptate, sefu.

Acest mesaj a fost modificat de către valentin84 la data 6 Sep 2012, 12:37 AM

--------------------
By simple common sense I don't believe in God, in none - Sir Charles Spencer Chaplin It seems to me that the idea of a personal God is an anthropological concept which I cannot take seriously - Albert Einstein Faith is believing something you know ain’t true - Mark Twain Religion is excellent stuff for keeping common people quiet – Napoleon Bonaparte Men never commit evil so fully and joyfully as when they do it for religious convictions – Blaise Pascal Religions are like fireflies, they require darkness in order to shine – Arthur Shopenhauer All thinking men are atheists – Ernst Hemingway Atheism is the voice of a few intelligent people – Voltaire Properly read, the Bible is the most potent force for atheism ever conceived - Isaac Asimov Men will never be free until the last king is strangled with the entrails of the last priest – Denis Diderot Lighthouses are more helpful than churches - Benjamin Franklin Religions are all alike, founded upon fables and mythologies – Thomas Jefferson I could never give assent to the long, complicated statements of Christian dogma – Abraham Lincoln I have never seen the slightest scientific proof of the religious ideas of heaven and hell, or of a god - Thomas Edison
Mesaj personal
meli_melisa
Trimis: 6 Sep 2012, 02:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 4 Sep 2012, 09:24 PM)
Am mai scris mai sus:
iau o foaie A6 listata de la secretariat unde completez numele, prenumele, CNP si scoala.
Apoi cu ea merg la medicul de familie unde pune el stampila si scrie "clinic sanatos"
Atat. Gratis si dureaza 3-4 minute in functie de cati sunt la coada.
O predau la cabinet.
Daca gasesc un coleg binevoitor sa le stranga pe toate din scoala e si mai bine, ca le duce el pe toate.

Gratis? Mie medicul de familie acum 2 ani mi-a luat 10 lei pt o adeverinta.
Anul trecut au fost cei de la medicina muncii in scoala, suportand scoala cheltuielile. Anul acesta vom vedea...
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Sep 2012, 07:34 PM

Utilizator avansat

prin urmare, obligatoriu, neobligatoriu, scoala l-a solicitat, noi ne-am conformat.
tot 3 foi, da' fără cuburi ...

la medic a fost usor: tensiunea, stetoscop pe spate si pe piept...foarte bine!
ați suferit de ceva anul trecut? nu? gata, liber!

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 6 Sep 2012, 07:36 PM
Mesaj personal
massy
Trimis: 6 Sep 2012, 08:24 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 6 Sep 2012, 07:34 PM)
prin urmare, obligatoriu, neobligatoriu, scoala l-a solicitat, noi ne-am conformat.

Da' cu ce-au fost?

--------------------
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Sep 2012, 09:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 6 Sep 2012, 08:24 PM)

Da' cu ce-au fost?

chestionare cu raspunsuri gen "mi se potriveste foarte mult", "mult", "asa si asa", "putin" si "deloc".

caut compania altora.
fac ce spun ceilalti
iau greu decizii
in general sunt ordonat
fac lucrurile ca la carte
imi place sa ii ajut pe altii

altele urmăreau să verifice gradul de anxietate (imi tremura mainile, imi bate inima, imi dau lacrimile).

sincer, aproape că nu le-am citit.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 7 Sep 2012, 01:45 PM

Mentor

QUOTE (massy @ 5 Sep 2012, 11:25 PM)
QUOTE (dora^ @ 5 Sep 2012, 03:42 PM)

Bifat cool20.gif . Esti normala happy30.gif .

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Și dacă nu eram, crezi că-și permiteau să mă dea afară??? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
user posted image

Mesaj personal
bog.ne
Trimis: 7 Sep 2012, 08:47 PM

Utilizator avansat

la medic a fost usor: tensiunea, stetoscop pe spate si pe piept...foarte bine!
ați suferit de ceva anul trecut? nu? gata, liber!

In urma acestui control primiti aviz de medicul de medicina muncii?

Deci nu va trece prin toate "probele de foc", ca pe noi - analize de sange, neurologie, orl, oftalmologie, tensiune, etc?!
Mesaj personal
dumi_dumarex
Trimis: 7 Sep 2012, 10:20 PM

Utilizator
**

QUOTE (meli_melisa @ 6 Sep 2012, 02:13 PM)
Gratis? Mie medicul de familie acum 2 ani mi-a luat 10 lei pt o adeverinta.
Anul trecut au fost cei de la medicina muncii in scoala, suportand scoala cheltuielile. Anul acesta vom vedea...

Acum medicul de familie cere 15 lei pentru respectiva adeverință... și asta fără nici o consultație... sad.gif sad.gif sad.gif
Mesaj personal
massy
Trimis: 7 Sep 2012, 10:46 PM

Mentor

QUOTE (bog.ne @ 7 Sep 2012, 08:47 PM)

Deci nu va trece prin toate "probele de foc", ca pe noi - analize de sange, neurologie, orl, oftalmologie, tensiune, etc?!

Sa fie vreooooo confused06.gif... destui ani, 9-10, de cand nu mai facem nici analize de sange, nici pulmonul nu ni-l mai radiografieaza nimeni. Vine medicina lui munca, iti ia tensiunea, te-ntreaba de ceva boli mai grave ale parintilor, niscaiva avorturi, ceva nasteri daca te-ai avantat prea mult, benoacle daca ai, semnezi ca stii sigur ca nu esti dus cu capul siiii ...gata! Ura!!!!!!! si la gara. cool20.gif

Ai dumneavoastra pe ce lume traiesc??

--------------------
Mesaj personal
bog.ne
Trimis: 8 Sep 2012, 07:57 AM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 7 Sep 2012, 10:46 PM)
QUOTE (bog.ne @ 7 Sep 2012, 08:47 PM)

Sa fie vreooooo confused06.gif... destui ani, 9-10, de cand nu mai facem nici analize de sange, nici pulmonul nu ni-l mai radiografieaza nimeni. Vine medicina lui munca, iti ia tensiunea, te-ntreaba de ceva boli mai grave ale parintilor, niscaiva avorturi, ceva nasteri daca te-ai avantat prea mult, benoacle daca ai, semnezi ca stii sigur ca nu esti dus cu capul siiii ...gata! Ura!!!!!!! si la gara. cool20.gif

Ai dumneavoastra pe ce lume traiesc??

Ai mei sunt cu mult mai isteti pentru ca au stiut sa profite de aceasta situatie si s-au gandit sa traga niste bani de la CAS si alte beneficii.

Exact ce spuneti dvs. ni se intampla si noua. Insa la noi se mai adauga si trecerea prin vreo 9-10 cabinete pana primim avizul de la medicina muncii.
Probleme este ca sunt multe persoane care au senzatia ca li se face un bine, ca sunt controlati gratis. Si se duc si isi plang in cabinete toate bolile si toate starile de rau, in speranta ca vor gasi "tratamente vindecatoare" de la acesti doctori. Apoi plang pe coridoarele scolii ca au primit "apt contionat".

Mesaj personal
agla
Trimis: 25 Sep 2012, 01:26 PM

Utilizator
**

L-am intrebat pe director azi daca mai e obligatorie testarea psihologica si mi-a aratat urmatoarea instiintare venita de la Colegiul Psihologilor. Ce parere aveti?
Eu cred ca si-au dat seama unii ca vor pierde niste bani! Noi anul trecut am platit 60 de lei pentru testarea din scoala!

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
andrei-f
Trimis: 25 Sep 2012, 02:43 PM

Utilizator avansat

Testarea psihologică nu este obligatorie.
Dar dacă nu iai poziție, ți-o vâră pe gât.
Mesaj personal
curcubew
Trimis: 17 Oct 2012, 12:31 PM

Utilizator
**

Legea obliga si nu directorul

LEGE Nr. 272 din 21 iunie 2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului

(1) La angajarea personalului de educație, protecție și îngrijire din cadrul instituțiilor publice și private, care, prin natura profesiei, intră în contact cu copilul, se va prezenta în mod obligatoriu și o expertiză neuropsihiatrică.
(2) Anual personalul prevăzut la alin. (1) este evaluat din punct de vedere psihologic.
(3) Rapoartele privind expertizele neuropsihiatrice, precum și rapoartele de evaluare psihologică se păstrează conform legii la dosarul personal al salariatului
Mesaj personal
raducu1y5
Trimis: 17 Oct 2012, 01:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valentin84 @ 6 Sep 2012, 12:37 AM)
Ma gandesc la altceva, ceva de genul:

- Sefu, sunt multi ai dra.cu, de unde platim atatea analize pentru HIV?
- Ii luam prin sondaj, si gata.
- Dar, sefu, nu e bine asa, daca raman nedescoperiti?
- Da, ai dreptate, uite cum facem. Dam rezultatul negativ tuturor intai, apoi...se mai dau foile alea cu intrebari tampite la psihologic?
- Da, sefu.
- Baga asa, pe la jumate: "Ati facut s.e.x neprotejat in ultimele 6 luni?" Pe care spun "da", ii bagam rapid la analize.
- Dar...sefu....
- Niciun dar, tu te-ai uitat sa vezi cum suna intrebarile alea? Nu se prinde nimeni.
- Da, aveti dreptate, sefu.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved