Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> clasa pregatitoare, materiale didactice
maraz
Trimis: 5 Sep 2012, 05:34 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Ati primit cumva materialele didactice promise pentru CP?Se spunea ca se vor primi si auxiliare pentru copii.Este adevarat?
Mesaj personal
lillya
Trimis: 5 Sep 2012, 06:42 PM

Utilizator avansat

Nu le-am primit.
Noua ne-a spus formatoarea ca vom primi o mapa. Am presupus noi ca ar trebui sa contina si ceva modele de fise.
Mesaj personal
Mari-Mariuk H
Trimis: 6 Sep 2012, 04:38 PM

Utilizator
**

Si eu astept sa vina materialele didactice, si sunt destule. Adica noua ni s-a citit o lista de aproximativ 35 materiale (dintre care cateva in 2-3-4 exemplare) ce ar trebui sa soseasca in scoli pana vineri, luni cel tarziu.
Mesaj personal
ecir
Trimis: 6 Sep 2012, 05:20 PM

Utilizator activ

A văzut cineva cum arată catalogul pentru clasa pregătitoare, respectiv Raportul de evaluare? confused24.gif
Mesaj personal
maraz
Trimis: 6 Sep 2012, 07:10 PM

Utilizator activ

Formatoarea noastra a zis ca se vor primi si auxiliare pentru copii si de aceea cam stau pe loc si nu ma apuc de planificare.Poate vom avea niste teme dupa care sa ne ghidam nu sa facem noi cum ne duce capul....dupa anotimp.Este cineva care a inceput sa lucreze la planificari?
Mesaj personal
danuba
Trimis: 6 Sep 2012, 07:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maraz @ 6 Sep 2012, 07:10 PM)
Formatoarea noastra a zis ca se vor primi si auxiliare pentru copii si de aceea cam stau pe loc si nu ma apuc de planificare.Poate vom avea niste teme dupa care sa ne ghidam nu sa facem noi cum ne duce capul....dupa anotimp.Este cineva care a inceput sa lucreze la planificari?

Noua ni s-a dat timp sa facem planificarea pana la sfarsitul lunii octombrie.
Mesaj personal
petitemichele
Trimis: 6 Sep 2012, 07:30 PM

Utilizator
**

Astazi am primit catalogul de la editura Diana si am observat ca au "caietul elevului" ptr. clasa pregatitoare si chiar o mapa ptr. profesorul din invatamantul primar.
Va recomand sa intrati pe site-ul lor si "sa le rasfoiti " catalogul: www.edituradiana.ro
Materialele lor sunt aprobate de MECTS si noi le folosim la "gradi".
Mult succes tuturor in noul an scolar!
Mesaj personal
lillya
Trimis: 6 Sep 2012, 09:05 PM

Utilizator avansat

Abia astept sa vad ce materiale ne ofera ministerul! rolleyes.gif
Am un maaaare stres referitor la lipsa acestora din unitati. unsure.gif Nu-s manuale, auxiliarele cele mai multe nu-s avizate.... Of, Of!
Mesaj personal
lillya
Trimis: 6 Sep 2012, 09:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (petitemichele @ 6 Sep 2012, 07:30 PM)
Astazi am primit catalogul de la editura Diana si am observat ca au "caietul elevului" ptr. clasa pregatitoare si chiar o mapa ptr. profesorul din invatamantul primar.
Va recomand sa intrati pe site-ul lor si "sa le rasfoiti " catalogul: www.edituradiana.ro
Materialele lor sunt aprobate de MECTS si noi le folosim la "gradi".

Ne-au transmis cei de la ISJ ca, caietele pt clasa pregatitoare de la editura Diana ca n-ar fi avizate de minister. confused24.gif
Mesaj personal
petitemichele
Trimis: 7 Sep 2012, 02:49 PM

Utilizator
**

QUOTE (lillya @ 6 Sep 2012, 09:07 PM)
QUOTE (petitemichele @ 6 Sep 2012, 07:30 PM)
Materialele lor sunt aprobate de MECTS  si noi le folosim la "gradi".

Ne-au transmis cei de la ISJ ca, caietele pt clasa pregatitoare de la editura Diana ca n-ar fi avizate de minister. confused24.gif

Nu stiu ce sa va spun,pe coperta catalogului pentru inv. primar scrie" avizat MECTS 2012",iar materialele didactice ptr. inv . prescolar pe care le folosim de ani de zile, ISJ-ul le accepta.Probabil depinde si de inspectorul de specialitate,intrebati-l ce alta editura va recomanda.,

Acest mesaj a fost modificat de către petitemichele la data 7 Sep 2012, 02:51 PM
Mesaj personal
laur_stef
Trimis: 7 Sep 2012, 03:40 PM

Utilizator activ

Materialele de la Ed. Diana (si nu numai), au avizul MECTS, nu aprobarea MECTS. La o prima rasfoire a lor la cursurile de formare, am gasit multe lucruri care nu au legatura cu clasa pregatitoare, de exemplu. Apar fise de lucru cu exercitii grafice pe liniatura tip 1, numeratia in concentrul 0 - 100 si multe alte inadvertente.
Inspectorul de specialitate ne-a rugat insistent sa nu achizitionam auxiliare care nu au girul Consiliului Consultativ, pt. ca pot patrunde in scoli fel si fel de materiale care nu respecta programa. Daca pana acum in scoli ajungeau manuale, indiferent care, dar care treceau prin filtrul Ministerului, acum exista riscul sa patrunda o groaza de materiale neconforme. In cazul in care vom achizitiona caiete speciale fara sa fi fost recomandate de catre inspectorul de specialitate, ni se va interzice folosirea lor la clasa, in cazul unui control (si, credeti-ma, vor fi controale).

Acest mesaj a fost modificat de către laur_stef la data 7 Sep 2012, 03:42 PM
Mesaj personal
geany_gavanescu
Trimis: 7 Sep 2012, 06:45 PM

Utilizator
**

La clasa pregatitoare nu scriem ca la cls I, deci nu avem nevoie de auxiliare pentru scriere!
Mesaj personal
laur_stef
Trimis: 7 Sep 2012, 06:51 PM

Utilizator activ

QUOTE (geany_gavanescu @ 7 Sep 2012, 05:45 PM)
La clasa pregatitoare nu scriem ca la cls I, deci nu avem nevoie de auxiliare pentru scriere!

Asa este, nu scriem ca la clasa I, dar caietele despre care spuneam erau caiete de exercitii grafice pentru clasa pregatitoare, nu pentru clasa I.
Mesaj personal
geany_gavanescu
Trimis: 7 Sep 2012, 07:01 PM

Utilizator
**

Nici pentru elemente grafice nu trebuie sa apelam la aceste caiete.Eu tocmai am terminat cursurile de formare la care am discutat aceste aspecte.
Mesaj personal
geany_gavanescu
Trimis: 7 Sep 2012, 07:14 PM

Utilizator
**

Stiti cumva daca pe piata exista calendarul naturii si la ce pret? Deja intram in stresul amenajarii salilor de clasa sad.gif sad.gif .Stiu ca sunt destule modele pe didactic, insa timpul ne preseaza si avem foarte multe materiale de facut!
Mesaj personal
raducu1y5
Trimis: 7 Sep 2012, 08:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ecir @ 6 Sep 2012, 05:20 PM)
A văzut cineva cum arată catalogul pentru clasa pregătitoare, respectiv Raportul de evaluare? confused24.gif

Raport de evaluare

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1600 )
Fișier atașat  04_Raport_de_evaluare_clasa_pregatitoare.pdf

--------------------
Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine.
Mesaj personal
raducu1y5
Trimis: 7 Sep 2012, 08:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (geany_gavanescu @ 7 Sep 2012, 07:14 PM)
Stiti cumva daca pe piata exista calendarul naturii si la ce pret? Deja intram in stresul amenajarii salilor de clasa sad.gif sad.gif .Stiu ca sunt destule modele pe didactic, insa timpul ne preseaza si avem foarte multe materiale de facut!

--------------------
Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine.
Mesaj personal
laur_stef
Trimis: 7 Sep 2012, 08:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (geany_gavanescu @ 7 Sep 2012, 06:01 PM)
Nici pentru elemente grafice nu trebuie sa apelam la aceste caiete.Eu tocmai am terminat cursurile de formare la care am discutat aceste aspecte.

De acord cu dvs. Nu am vrut decat sa subliniez faptul ca acel material special conceput pt. clasa pregatitoare, nu era in concordanta cu cerintele de la aceasta clasa.
Mesaj personal
laur_stef
Trimis: 7 Sep 2012, 08:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (raducu1y5 @ 7 Sep 2012, 07:10 PM)
Stiti cumva daca pe piata exista calendarul naturii si la ce pret? Deja intram in stresul amenajarii salilor de clasa  sad.gif  sad.gif .Stiu ca sunt destule modele pe didactic, insa timpul ne preseaza si avem foarte multe materiale de facut!
Mesaj personal
geany_gavanescu
Trimis: 7 Sep 2012, 09:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (laur_stef @ 7 Sep 2012, 08:25 PM)
QUOTE (geany_gavanescu @ 7 Sep 2012, 06:01 PM)

De acord cu dvs. Nu am vrut decat sa subliniez faptul ca acel material special conceput pt. clasa pregatitoare, nu era in concordanta cu cerintele de la aceasta clasa.

Asa este! Din pacate multe auxiliare aparute nu sunt in concordanta cu programa, de aceea trebuie sa analizam foarte bine oferta.
Mesaj personal
geany_gavanescu
Trimis: 7 Sep 2012, 09:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (raducu1y5 @ 7 Sep 2012, 08:10 PM)
Stiti cumva daca pe piata exista calendarul naturii si la ce pret? Deja intram in stresul amenajarii salilor de clasa  sad.gif  sad.gif .Stiu ca sunt destule modele pe didactic, insa timpul ne preseaza si avem foarte multe materiale de facut!

Multumesc pentru raspuns!
Mesaj personal
danuba
Trimis: 7 Sep 2012, 09:14 PM

Utilizator avansat

A vazut cineva auxiliarele de la editura CARMINIS ?
Mesaj personal
geany_gavanescu
Trimis: 7 Sep 2012, 09:33 PM

Utilizator
**

Nu. Eu m-am consultat cu o persoana foarte bine documentata si mi-a sugerat sa merg pe auxiliarele de la ars libri sau art, nu mai stiu exact. Cand am sa stiu cu exactitate la ce ne-am hotarat, va anunt!
Mesaj personal
lillya
Trimis: 7 Sep 2012, 09:35 PM

Utilizator avansat

Nu. Si eu sunt curioasa ce contin.

Eu am auzit ca ISJ-urile au comandat seturi de auxiliare de la Editura Didactica si Pedagogica. "Se spune" ca inspectorii au analizat materialele la Bucuresti la formare si ar fi cele mai bine realizate.

Am cautat pe net, dar pe site-ul lor nu apare nimic pentru CP.
Or fi prea ocupati sa tipareasca atatea mii de materiale? blink.gif
Mesaj personal
geany_gavanescu
Trimis: 7 Sep 2012, 09:36 PM

Utilizator
**

Aceste sunt ecusoanele pe care am sa le folosesc in prima zi de scoala. Poate sunt de folos cuiva.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2053 )
Fișier atașat  ECUSON.doc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved