Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Directorul scolii!
Asher
Trimis: 17 Sep 2012, 11:17 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Imi poate spune cineva cate ore pe saptamana ar trebui sa aiba un director?multumesc!
Mesaj personal
nemraka
Trimis: 17 Sep 2012, 12:34 PM

Utilizator activ

QUOTE (Asher @ 17 Sep 2012, 11:17 AM)
Imi poate spune cineva cate ore pe saptamana ar trebui sa aiba un director?multumesc!

Nr de ore al directorului variaza in functie de nr de clase din unitatea respectiva ,specificul unitatii (daca este club sportiv ,palat al copiilor,etc.),daca este adjunct sau plin.

Acest mesaj a fost modificat de către nemraka la data 17 Sep 2012, 12:43 PM
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 17 Sep 2012, 01:54 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
massy
Trimis: 17 Sep 2012, 02:41 PM

Mentor

QUOTE (Asher @ 17 Sep 2012, 11:17 AM)

Ne-ati innebunit si cu topicele astea dedicate directorilor, si cu nush ce numar de ore inchinate lor. sign67.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
iluminata85
Trimis: 17 Sep 2012, 03:00 PM

Utilizator
**

La cati mai multi directori si "subdirectoare"...De asta duce lipsa invatamantul romanesc.
Tara arde si baba se......Directorul e si el om ,are mareee nevoie de o directoare
adjuncta in scoala.....Cum salariul este mic, o "plateste" din bani publici. ;) ;)
Mesaj personal
Asher
Trimis: 17 Sep 2012, 05:39 PM

Utilizator avansat

deci 6-8ore!Multumesc Narcisa!
Mesaj personal
elena22
Trimis: 18 Sep 2012, 07:17 PM

Utilizator activ

Nu stiu ce mai intrebati, ca oricum nu le face. laugh.gif
Mesaj personal
alenig
Trimis: 18 Sep 2012, 07:33 PM

Utilizator avansat

Eeii...nu generalizati...
Si-apoi ce sa faca directorul daca exact cand are ore este chemat la sedinta la ISJ- cu prezenta OBLIGATORIE???
Sau daca are de facut o situatie/macheta/raportare etc. urgenta- adica anuntat azi ora 8.oo ca trebuia trimisa ieri la ora 14.oo (raportarea...)???

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
nemraka
Trimis: 18 Sep 2012, 08:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (Asher @ 17 Sep 2012, 05:39 PM)
deci 6-8ore!Multumesc Narcisa!

Asta-i nr oficial ca neoficial.... se merge la cat se poate !O mana spala pe alta si amandoua ...restul corpului !
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 19 Sep 2012, 02:01 PM

Utilizator avansat

In cazul 6-8 ore, dacă are și "plata cu ora" atunci obligatoriu în normă are 8 ore.
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Sep 2012, 02:33 PM

Mentor

Nu asa se traduce,nicleon!Părerea mea! 6,7 sau 8 ore sunt obligatorii! Directorii, peste maxim obligatoriu, mai vor încă ceva ore ( acestea fiind cele suplimentare- bine-nțeles plătite pe lângă indemnizație)!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
max 24
Trimis: 19 Sep 2012, 07:36 PM

Utilizator avansat

Are cate pofteste, ca doar de asta e director.
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 19 Sep 2012, 08:41 PM

Utilizator avansat

Asta am spus și eu! 8 ore în normă + "plata cu ora"
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Sep 2012, 09:04 PM

Mentor

Mie mi se pare un paradox: se fixeaza 4-8 ore la directori ,tocmai pentru a avea timp să asă rezolve sarcinile pentru care este degrevat și ia ore suplimentare!??? wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
irimie1
Trimis: 20 Sep 2012, 06:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 19 Sep 2012, 09:04 PM)
Mie mi se pare un paradox: se fixeaza 4-8 ore la directori ,tocmai pentru a avea timp să asă rezolve sarcinile pentru care este degrevat și ia ore suplimentare!??? wink.gif

orele ramase neocupate se distribuie titularilor, fie ei directori sau nu.

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
Narcisa_prof
  Trimis: 20 Sep 2012, 07:09 PM

Utilizator avansat

Parca dv. tot spuneti :"ce nu este interzis, este permis". Daca isi rezova sarcinile de director si reuseste sa faca si orele, care-i problema?

Nu sunt director!!!!!!! Nu credeti ca sunteti cam "rai" cand vine vorba de director? Pe acest forum cred ca am gasit doar un comentariu pozitiv la adresa directorilor. Eu nu cred ca sunteti terorizati de directorii dv. Poate unele frustrari se revarsa aici...........
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 20 Sep 2012, 07:39 PM

Utilizator avansat

Sunt situații în care orele la anumite specialității( română, matematică, limbii străine),nu pot fi acoperite cu profesori calificați( in special in mediul rural)! Un director, profesor de matematică, e normal să predea la "plata cu ora", în această situație.
Mulți de pe forum vorbesc în necunoștință de cauză!
E grea funcția de director, dacă o faci cu pasiune!
"Poate unele frustrari se revarsa aici..........." "Narcisa_prof!"
Mesaj personal
max 24
Trimis: 20 Sep 2012, 08:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicleon @ 20 Sep 2012, 07:39 PM)
Sunt situații în care orele la anumite specialității( română, matematică, limbii străine),nu pot fi acoperite cu profesori calificați( in special in mediul rural)! Un director, profesor de matematică, e normal să predea la "plata cu ora", în această situație.
"Poate unele frustrari se revarsa aici..........." "Narcisa_prof!"

Si daca nu e vorba de "aceasta situatie"?
Mesaj personal
max 24
Trimis: 20 Sep 2012, 08:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (irimie1 @ 20 Sep 2012, 06:57 PM)
Mie mi se pare  un paradox: se fixeaza 4-8 ore la directori ,tocmai pentru a avea timp să asă rezolve  sarcinile pentru care este degrevat și ia ore suplimentare!??? wink.gif

orele ramase neocupate se distribuie titularilor, fie ei directori sau nu.

Normal, cine imparte, parte-si face! smile.gif
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Sep 2012, 10:53 PM

Mentor

"ce nu este interzis, este permis"

Păi, după părerea mea, este interzis! Li se fixează 4-8 ore! În rest primesc indemnizație pentru activitatea de management! Credeți că vreodată ,,cel mai mare director" poate rezolva fișa postului (ori sarcinile,cum spuneți" laugh.gif )

Serios? Există o lege pentru cei de la țară și una pentru ,,alții"? biggrin.gif
Dar de ce ar fi mai puțin importante biologia , fizica,chimia, la care se pot angaja prof. necalificați? sad.gif confused06.gif
Ce spuneți de licee,atunci?
NIMENI nu trebuie să fie mai presus de lege! confused06.gif wink.gif

--------------------
MarikaJ
Trimis: 21 Sep 2012, 07:12 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (alenig @ 18 Sep 2012, 07:33 PM)
Sau daca are de facut o situatie/macheta/raportare etc. urgenta- adica anuntat azi ora 8.oo ca trebuia trimisa ieri la ora 14.oo (raportarea...)???

cred ca sunt cazuri izolate unde directorul face personal aceste raportari. wink.gif

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Narcisa_prof
  Trimis: 21 Sep 2012, 08:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 20 Sep 2012, 10:53 PM)

Păi, după părerea mea, este interzis!

NIMENI nu trebuie să fie mai presus de lege!

Sa inteleg ca pt directori nu mai aplicati "ce nu este interzis, este permis" ?
Mesaj personal
roset
Trimis: 21 Sep 2012, 01:01 PM

Mentor

Eu am spus că este interzis! confused06.gif

--------------------
Narcisa_prof
  Trimis: 21 Sep 2012, 07:29 PM

Utilizator avansat

Noi avem director nou-nout (nu este titularul scolii). Avem inspectori noi foarte multi. Habar n-am ce culoare politica au, nici nu ma intereseaza. Pana acum pe director il vad cu intentii bune, foarte harnic, cu grija fata de toti ai scolii, a facut cateva modificari care imi plac. Despre inspectori (cei cu care am avut intalnire de lucu , sa zic asa!) sunt la fel de pasionati, respectuosi, fara ifose, cu temele foarte bine facute.

Doamne ajuta!
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 21 Sep 2012, 08:07 PM

Utilizator avansat

Domnul "Roset", înterpretați greșit afirmațiile mele! Eu nu mă refer la importanța obiectului! Oricum dumneavoastră nu puteți preda la gimnaziu decât muzică. Probabil sunteți făcut profesor pe "puncte"!
Directorul este profesor titular și poate avea ore la "plata cu ora"!( vezi Metodologia mișcării personalului didactic)( ce nu este interzis este permis!)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved