Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> plata cu ora, abuz isj
Boncea Cristi
  Trimis: 26 Sep 2012, 10:56 AM

La prima intervenție

Grup: Members

Sunt profesor titular in judetul Gorj, as vrea sa ma ajute cineva, este corect ca ISJ sa ia decizii privind acordarea orelor la plata cu ora?
D-l inspector general a adoptat o decizie in consiliul de administratie al ISJ prin care limiteaza profesorii titularii la 4 ore, la plata cu ora.
Este corect? sau este abuz?
Sunt incadrati suplinitori care au luat note de cinci si sub 5, iar titularii nu au voie ore la plata cu ora.
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 26 Sep 2012, 12:14 PM

Utilizator avansat

eu va respect nota mare si calitatea dvs de titular dar mai lasati si pe altii sa munceasca, nu e de ajuns 18+4 ore? cei cu nota 5 sunt la fel profesori ca si dvs la fel au invatat, poate multi dintre acestia in anii anteriori au avut note de 7,8,9,10 si nu au prins post titularizabil, nu putem fi toti titulari, dvs cam cate ori doriti?
Mesaj personal
MaraDoria
Trimis: 26 Sep 2012, 01:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Boncea Cristi @ 26 Sep 2012, 10:56 AM)
Sunt profesor titular in judetul Gorj, as vrea sa ma ajute cineva, este corect ca ISJ sa ia decizii privind acordarea orelor la plata cu ora?
D-l inspector general a adoptat o decizie in consiliul de administratie al ISJ prin care limiteaza profesorii titularii la 4 ore, la plata cu ora.
Este corect? sau este abuz?
Sunt incadrati suplinitori care au luat note de cinci si sub 5, iar titularii nu au voie ore la plata cu ora.

sa le dam in cap celor netitulari care au pretentie la un post, auzi, cum adica sa indrazneasca...., sa- i aruncam in strada daca indraznesc sa va ia orele..............
Mesaj personal
andistriker
Trimis: 26 Sep 2012, 02:37 PM

Utilizator activ

"da-te ba sa mananc si eu o paine"
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 26 Sep 2012, 03:21 PM

Utilizator avansat

laugh.gif
Mesaj personal
raducu1y5
Trimis: 26 Sep 2012, 04:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (andistriker @ 26 Sep 2012, 02:37 PM)
"da-te ba sa mananc si eu o paine"

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine.
Mesaj personal
Valentina L
Trimis: 27 Sep 2012, 12:29 AM

Utilizator avansat

Pai din ce ai scris mai sus, eu inteleg ca au voie 4 ore la plata cu ora.
Mesaj personal
ptrscelena
Trimis: 27 Sep 2012, 09:54 AM

Utilizator activ

QUOTE (Valentina L @ 27 Sep 2012, 12:29 AM)
Pai din ce ai scris mai sus, eu inteleg ca au voie 4 ore la plata cu ora.

Da, dar omul vrea mai mult !
Mesaj personal
roset
Trimis: 27 Sep 2012, 03:02 PM

Mentor

Să se ,,coboare" la învățători! Aceștia n-au dreptul la niciuna! wink.gif confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
istocescu
Trimis: 27 Sep 2012, 04:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (blacklitmouse @ 26 Sep 2012, 12:14 PM)
eu va respect nota mare si calitatea dvs de titular dar mai lasati si pe altii sa munceasca, nu e de ajuns 18+4 ore? cei cu nota 5 sunt la fel profesori ca si dvs la fel au invatat, poate multi dintre acestia in anii anteriori au avut note de 7,8,9,10 si nu au prins post titularizabil, nu putem fi toti titulari, dvs cam cate ori doriti?

Da, ai dreptate! Eu am 5,98 și nu am fost încă repartizată. Știu, nu e o notă mare, acum, dar ea mă mulțumește, pentru că puteam să iau chiar sub 5, în condițiile de stres mare în care am susținut acest examen: moartea tatălui meu, am suferit două intervenții chirurgicale foarte grele la picior, am șase șuruburi care îmi fixează glezna, am o datorie de 200 de milioane de lei vechi la Casa de Pensii, datorită unei eroari a medicului expert al acesteia, am avut licența în iunie, la a doua facultate, mă deplasez cu ajutorul cârjelor... Am avut, la CNU, și note de 9.12, 8.12, 7.70, 7.60, însă nu au fost posturi suficiente, astfel încât să mă titularizez. Ce mă doare pe mine este faptul că au fost repartizați, în localitatea mea, domnii profesori pensionari, iar eu am rămas pe dinafară... Plus că titularii au avut voie să-și ia ore chiar peste normă. Pentru ce așa? Înțeleg să nu fie acceptați cei cu note sub 5, însă cei ce luat peste 5 de ce să nu poată fi repartizați din cauza titularilor și a celor ce au ieșit la pensie? Cel puțin dumnealor au un salariu, o pensie, nu le ia nimeni aceste drepturi, însă noi, care am rămas pe dinafară, ce vom face?

Acest mesaj a fost modificat de către istocescu la data 27 Sep 2012, 04:32 PM

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved