Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bani de liceu, VENITURI
Natalia Mihaela
Trimis: 1 Oct 2012, 07:36 PM

Începător
*

Grup: Members

VA ROG SA MA LAMURITI DACA SE TINE CONT PENTRU VENITURI DE URMATOARELE LEGI:
H.G. 1488/2004 cu modificările și completările ulterioare privind aprobarea criteriilor și cuantumul sprijinului financiar ce se acordă elevilor;
Ordinul nr. 4839/2004 privind criteriile specifice și metodologia de acordare a sprijinului financiar, cu modificările și completările ulterioare.
Ordin nr. 4016/06.04.2011 pentru modificarea și completarea OMEdC nr. 4839/2004 privind criteriile specifice și metodologia de acordare a sprijinului financiar în cadrul Programului național de protecție socială "Bani de liceu"

HOTĂRÂRE Nr. 1488 din 9 septembrie 2004, Text în vigoare începând cu data de 26 mai 2009
INLOCUIESTE
(1) Beneficiari ai Programului naŃional de protecŃie socială "Bani de liceu"
sunt elevii care se află în întreŃinerea familiilor al căror venit brut lunar pe
membru de familie realizat în ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii este de
maximum 150 lei, precum și elevii care beneficiază de o măsură de protecŃie ori
aflaŃi sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiŃiei de venit.
PRIN
#M3
(1^1) Prin excepŃie de la prevederile alin. (1), până la sfârșitul anului școlar
2008 - 2009 sunt și rămân beneficiari ai Programului naŃional de protecŃie
socială "Bani de liceu" elevii care se află în întreŃinerea familiilor al căror venit
brut lunar pe membru de familie, realizat în lunile iunie, iulie și august 2008, a
fost de maximum 200 lei, precum și elevii care beneficiază de o măsură de
protecŃie ori aflaŃi sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiŃiei de venit.
AS VREA SA STIU DACA VENITUL MAX ESTE DE 200 LEI/ membru de familie.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 1 Oct 2012, 08:26 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Limita de venit a fost de 200 lei doar in anul scolar 2008-2009 dupa care s-a revenit la 150 lei.
In textul reprodus de dvs. este o greseala -cuvantul INLOCUIESTE a se citi
INTRODUCE. Art.1 a ramas, s-a introdus insa punctul
1^1 care a stipulat ca in anul scolar 2008-2009 este exceptie - in acel an prin legea
bugetului de stat s-a stabilit cuantumul de 200 lei si nu s-a mai putut reveni.

In acest moment articolele Articolele respective arata in felul urmator:
"ART. 2
(1) Beneficiari ai Programului național de protecție socială "Bani de liceu" sunt elevii care se află în întreținerea familiilor al căror venit brut lunar pe membru de familie realizat în ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii este de maximum 150 lei, precum și elevii care beneficiază de o măsură de protecție ori aflați sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiției de venit.
-------------
Alin. (1) al art. 2 a fost modificat de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.095 din 11 septembrie 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 640 din 19 septembrie 2007.

(1^1) Prin excepție de la prevederile alin. (1), până la sfârșitul anului școlar 2008-2009 sunt și rămân beneficiari ai Programului național de protecție socială «Bani de liceu» elevii care se află în întreținerea familiilor al căror venit brut lunar pe membru de familie, realizat în lunile iunie, iulie și august 2008, a fost de maximum 200 lei, precum și elevii care beneficiază de o măsură de protecție ori aflați sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiției de venit.
-------------
Alin. (1^1) al art. 2 a fost introdus de pct. 1 al articolului unic din HOTĂRÂREA nr. 594 din 13 mai 2009, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 351 din 26 mai 2009."

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
costina_78
Trimis: 18 Oct 2012, 09:15 PM

Utilizator
**

buna seara,

la noi in scoala avem un elev ai carui parinti nu realizeaza venituri, ancheta sociala evidentiaza si ea acest lucru, numai ca in adeverinta de la ANAF, apare cu venituri in luna iulie. aceste venituri de fapt nu sunt venituri.....

sa va explic...

tatal elevului si 2 frati au dezbatut mostenirea de la parinti si au impartit casa. au facut un act numit antecontract de vanzare cumparare, la notar si atunci casa a trebuit evaluata pt a se plati impozitul catre stat si taxele. deci ei au platit niste bani, nu au luat nimic....a fost doar o formalitate.....

initial dna contabil din scoala a spus sa i acceptam dosarul, dar apoi a intrebat la ISJ si de acolo ne au spus sa l respingem.

puteti, domnule KOTAI, sa ma lamuriti cum era corect sa procedam?

eu stiam ca se iau in calcul veniturile permanente....

va multumesc anticipat!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 19 Oct 2012, 08:03 AM

Mentor

Grup: Moderatori

Parerea mea este ca nefiind venit permanent nu se ia in calcul.
HG1488/2004:
"ART. 3
(1) La stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie se iau în calcul toate
veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei în ultimele 3 luni
anterioare depunerii cererii, cu excepția: alocației de stat, alocației suplimentare pentru
familiile cu mulți copii, burselor de studii și burselor sociale, precum și a altor ajutoare
cu caracter social acordate elevilor."

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 19 Oct 2012, 08:03 AM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
costina_78
Trimis: 19 Oct 2012, 08:22 AM

Utilizator
**

si ce ma sfatuiti sa fac?cui sa ma adresez?sa faca contestatie?
Mesaj personal
costina_78
Trimis: 19 Oct 2012, 08:23 AM

Utilizator
**

multumesc pt raspunsul prompt!
Mesaj personal
costina_78
Trimis: 19 Oct 2012, 08:25 AM

Utilizator
**

as vrea sa intreb la minister sa am un raspuns oficial, in scris, dar cui?ma puteti ajuta cu un sfat?

Acest mesaj a fost modificat de către costina_78 la data 19 Oct 2012, 08:26 AM
Mesaj personal
dorinamaftei
Trimis: 19 Oct 2012, 09:33 AM

Utilizator activ

Teoretic, nu este un venit permanent. Dacă nu sunteți convinși, responsabilitatea fiind a dumneavoastră, poate ar trebui calculat și acest venit, iar persoana respectivă poate face contestație și va primi un răspuns de la comisia de soluționare a contestațiilor de la ISJ.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved