Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> concurs ocupare post secretar, conditiide participare
j.lacra
Trimis: 26 Nov 2012, 01:01 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua!
Se organizeaza concurs pentru ocuparea postului de secretar la scoala unde lucrez.
In statul de functii postul este de secretar I cu studii medii.
Dupa parerea mea, la concurs nu pot participa candidati care nu pot ocupa cel putin functia de secretar I, adica sa aiba vechime minima ca si secretar pentru ocuparea acestei functii (am in vedere ca pentru trecerea la o treapta superioara trebuie sa treaca cel putin 3 ani).
Presupunand ca se tine concursul cu persoane care nu au lucrat ca si secretar si una din ele castiga, cum se procedeaza? Se transforma postul in functie de studiile persoanei care castiga? Un temei legal?
Mesaj personalYahoo
Olena Vladescu
Trimis: 26 Nov 2012, 07:45 PM

Utilizator avansat

.... cum e corect nu stiu dar va spun cum s-a procedat la mine:secretarul sef IA da decedat (multi ani in urma), dupa un timp s-a dat concurs pentru postul de secretar IA, eu aveam 15 ani vechime si eram secretar I, dna. cade a trebuit sa ia concusul l-a luat, era venita din industrie, (lucrase intr-o fabrica de rulmenti, pe strung) nu stia nimic in domeniul, dar diferenta de salariu la acel moment era de aproape un milion. ... d.na ii merita, luase concursul.
Mesaj personal
roset
Trimis: 27 Nov 2012, 04:02 PM

Mentor

Și mai e și acum? confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
marc11
Trimis: 27 Nov 2012, 04:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (Olena Vladescu @ 26 Nov 2012, 07:45 PM)
.... cum e corect nu stiu dar va spun cum s-a procedat la mine:secretarul sef IA da decedat (multi ani in urma), dupa un timp s-a dat concurs pentru postul de secretar IA, eu aveam 15 ani vechime si eram secretar I, dna. cade a trebuit sa ia concusul l-a luat, era venita din industrie, (lucrase intr-o fabrica de rulmenti, pe strung) nu stia nimic in domeniul, dar diferenta de salariu la acel moment era de aproape un milion. ... d.na ii merita, luase concursul.

Asta e super tare....
Mesaj personal
j.lacra
Trimis: 28 Nov 2012, 12:33 PM

Utilizator avansat

Si la noi, persoana CARE TREBUIA sa ia concursul l-a luat. Vine din domeniul bancar si nu are treaba cu secretariatul din scoli ( a sugerat ca soferul sa fie platit LA PLATA CU ORA....). De fapt lucreaza ca si secretar de 5 luni la un liceu din apropiere, unde a fost incadrata ca secretar IV S.
Cum va fi incadrata, daca e corect, voi afla in curand, dar la noi legea e facuta doar pentru a fi incalcata (la mine in scoala).Ex. : din comisia de examinare a facut parte colega de birou a doamnei viitoare secretare.
Mesaj personalYahoo
Olena Vladescu
Trimis: 28 Nov 2012, 03:56 PM

Utilizator avansat

dl. roset, da e si acum, si e cu pretentii mari.... a facut si facultate, i s-a convertit postul si zice: "daca fortam putin nota eram secretar S, I" ... mi-a inghetat mintea cand am auzit.
Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Nov 2012, 08:37 PM

Mentor

Văd că la noi e totul posibil! ohmy.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
popacristina
Trimis: 4 Dec 2012, 04:00 PM

Utilizator activ

Mie mi-a spus doamna de la ISJ care se ocupa de personal salarizare ca in cazul ocuparii unui post vacant se cer studii superioare in domeniu (licenta) si minim trei ani vechime.
La un alt concurs de ocupare a postului de secretar sef Consiliul de Administratie a decis vechime intre 5 si 7 ani.
Mesaj personal
panseluta 22
Trimis: 4 Dec 2012, 06:47 PM

Utilizator
**

Se pare ca, in continuare, orice este posibil. Sa nu ai studii in domeniu, sa nu ai vechime in domeniu, sa decida ALTII CINE trebuie sa ocupe postul inca inainte de a se sustine concursul.... Sa fim considerati naivi, si nu e cazul...pacat !
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 5 Dec 2012, 12:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (popacristina @ 4 Dec 2012, 04:00 PM)
Mie mi-a spus doamna de la ISJ care se ocupa de personal salarizare ca in cazul ocuparii unui post vacant se cer studii superioare in domeniu (licenta) si minim trei ani vechime.
La un alt concurs de ocupare a postului de secretar sef Consiliul de Administratie a decis vechime intre 5 si 7 ani.

Ai dreptate, cam asa raspunsuri se primesc de la "cei oficiali" si te minunezi, cand .... dupa concurs ...vezi o persoana care a lucrat la impins vagoane; fara vechime in domeniu, fara studii superioare , fara habar de acte in secretariat.Daca ai curajul s-o infrunti...risti sa pleci, iar ea sa ramana...pentru ca ea este nepoata lui X. In aceste cazuri , nici directorii nu pot face mare lucru.Ordinul nu se discuta..se executa.
Am avut fericirea sa vad si eu un director vertical care a suportat un astfel de exemplar (de secretara)cât a tinut mandatul "pilei"care a trimis-o..Apoi, dupa ce "pila"i-a picat s-a organizat concurs corect si fara scenarii, iar cel bun a castigat.Ce ziceti? Sunt sanse in viitor , ca in toate scolile sa nu se practice "nepotismul"?
O zi buna!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved