Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bacalaureat...la ce?
Chocolate-chanX3
Trimis: 2 Dec 2012, 04:55 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Salutari tuturor cititorilor,contribuitorilor si personelor care sunt interesate de acest subiect.
In primul rand,sper ca nu este un subiect deja existent pentru ceea ce voi pune eu in discutie,iar daca este,imi cer scuze,nu l-am observat.
Sunt in clasa a IX-a,si nu prea stiu ce sa fac,ma aflu la profilul de filologie-intensiv franceza,as vrea sa ma mut,insa nu ma pot decide unde.La stiinte ale naturii-intensiv japoneza sau la filologie-intensiv japoneza -ma veti intreba de ce la intensiv japoneza in ambele variante;pentru ca visul meu este sa ma stabilesc in Japonia,sa revenim- ;ma gandeam ca,poate,cunoasterea materiilor la care voi da bacul ma vor ajuta in aceasta decizie.Stiu ca bacul il voi da sigur la Japoneza,dar as vrea sa stiu si celelalte materii pentru profilul de stiinte ale naturii,respectiv filologie.Unii dintre voi,poate,imi veti reprosa :"De ce nu iti intrebi diriginta?Dansa ar trebui sa te ajute in aceasta privinta.",mentionez ca unii dintre colegii mei au avut curajul sa o intrebe acest lucru,la ce materii se vor da bacul -reamintesc ca doamna noastra diriginta este de franceza,deci,evident,nu a intrebat nimeni nimic de japoneza- ;insa,dumneaei ne-a raspuns ca este mult prea devreme pentru discutii de genul acesta...si uite asa nu a mai indraznit nimeni sa o intrebe de bacalaureat,de aceea va cer ajutorul.
sign67.gif
Voi mai pune intrebari pe parcurs ce mi se vor mai raspunde la intrebari,insa deocamdata este de ajuns.Scuzati-mi greselile gramaticale,probabil doamna noastra de romana m-ar omora dupa lecturarea acestei "introduceri",sa-i spunem asa,dar ma voi perfectiona .
Astept raspunsurile/sfaturile/parerile dumneavoastra. sign28.gif
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 2 Dec 2012, 05:19 PM

Utilizator avansat

Metodologia de BAC se aproba pana pe data de 31 aug a anului precedent.
Deci pt BAC 2016 trebuie sa astepti sa vezi ce se va aproba pe 31 aug 2015.
Pana atunci se pot schimba foarte multe. (legi, ministri, presedinti, etc)

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Chocolate-chanX3
Trimis: 4 Dec 2012, 01:36 AM

Utilizator
**

Aha...multumesc pentru raspuns,cel putin stiu ca nu am pentru ce sa caut acum smile.gif
Stiu ca ce voi intreba nu are legatura cu bacalaureatul,dar ma puteti ajuta va rog intr-o privinta?Vreau si parerea voastra...cum am mai spus,nu prea pot sa ma decid la ce profil sa ma mut,iar pana acum am in vedere urmatoarele:la filologie japoneza am prieteni,pe cand la stiinte japoneza nu;la filo-japo,diriginta clasei este de japoneza si este o profesoara noua si tanara,deci s-ar putea sa fie mai intelegatoare decat profesoara de japoneza care preda la stiinte ale naturii,insa din cate am observat si doamna profesoara de la stiinte pare foarte cumsecade.
Alt aspect ar mai fi faptul ca cel mai probabil,meseria pe care o voi alege pentru viitor va fi cea de medic;in liceu iti formezi o cultura generala,daca m-as muta la profilul de filologie,credeti ca ar fi ok si asa?
Pe langa asta eu ma pricep destul de bine la chimie;la matematica,pana acum inteleg tot ce ni s-a predat si sunt constienta ca la stiinte,matematica se preda la alt nivel decat la filologie;la biologie avem o profesoara destul de dura,in sensul ca ne preda foarte mult de-odata,dar nu o condamn,intr-o ora pe saptamana nu are cum altfel sa ne predea.Altceva ar fi teama mea de matematica,stiu ca am spus ca pana acum o inteleg,insa nu sunt convinsa ca asa va fi si mai incolo,deci vroiam sa va mai intreb,chiar daca in 2016 se va schimba,in 2012 cum a fost cum s-a dat bacul la matematica?Eu stiam ca la filologie se da nivelul M1,la stiinte ale naturii M2,iar la mate-info M3;atcineva mi-a spus ca la filologie nu se da deloc bacul la matematica,spuneti-mi voi cum a fost.
Deci,daca voi ati fi in locul meu,ce ati face?
Mesaj personal
docx
Trimis: 4 Dec 2012, 03:10 AM

Mentor

Ti-ai raspuns singura; in functie de ce-ti doresti in viitor. Nu tine cont de detalii marunte gen colegi, diriginte; sunt trecatoare iar prieteni iti poti face oriunde, profesori mai putin simpatici gasesti peste tot (si daca diriga simpatica pleaca, ce vei face?) Conteaza mai mult cariera ta (colegii de liceu sunt pentru 4 ani, cariera e pana la pensie).
Pentru o cariera de medic, stiintele facute la profil filologie sunt subtirele si o sa ai nevoie de un mare efort pentru a le aduce la nivel ridicat pentru admitere la facultate si in timpul facultatii. Liceul formeaza o cultura generala, dar si o pregatire pentru profesie. La filologie nu se da bac la mate. Nu fugi de lucrurile care iti plac mai putin; infrunta-le, ca in viata n-ai sa le poti ocoli. Si daca drumul spre cariera de medic trece si prin matematica, strangi din dinti, faci eforturi si treci si de ea.
Decizia e a ta; dar dupa ce te documentezi ce consecinte are fiecare optiune. Succes.
Mesaj personal
Chocolate-chanX3
Trimis: 9 Dec 2012, 12:02 AM

Utilizator
**

multumesc foarte mult pentru raspuns,m-am gandit mai bine dupa ce l-am citit,insa tot nu sunt sigura,oricum ma voi documenta mai mult in legatura cu toate aspectele,mersi inca o data smile.gif

--------------------
user posted image ....Nothing is cutter than this and you know it >w<...THIS IS HEAVEN....(/OwO)/[ Thanks God]\(OwO\)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved