Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> echivalare competente profesionale, rezultate
margareta16
Trimis: 8 Dec 2012, 02:39 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Urmaresc permanent subiectul si am observat ca nu mai sunt noutati in acest sens.
A primit cineva vre-o veste in eliberarea Atestatelor profesionale , dupa evaluarea dosarelor depuse in primavara la i.s.j.-uri ?
Gorjul la ce centru universitar este arondat ? ( dosare educatoare si invatatori )
Va rog, cine are vesti noi sa le afiseze ca sa stim ce avem de facut.
Si as mai avea de pus o intrebare si as dori un raspuns sincer din partea celor avizati si anume:
daca ai absolvit o alta facultate (ex. politehnica, relatii internationale, agronomia etc.), poti fi platit ca profesor , chiar daca lucrezi ca educator sau invatator ?
Multumesc !
Sarbatori fericite tuturor si un An Nou cu impliniri personale si profesionale !
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 8 Dec 2012, 03:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (margareta16 @ 8 Dec 2012, 02:39 PM)

Si as mai avea de pus o intrebare si as dori un raspuns sincer din partea celor avizati si anume:
daca ai absolvit o alta facultate (ex. politehnica, relatii internationale, agronomia etc.), poti fi platit ca profesor , chiar daca lucrezi ca educator sau invatator ?

Doar daca ai terminat pana la intrarea LEN in vigoare - februarie 2011!

De echivalare competente - inca se mai asteapta! Probabil, dupa alegeri!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 Dec 2012, 03:16 PM

Mentor

Competențele profesionale s-au echivalat la nivelul inspectoratului școlar, apoi, cele aprobate, au fost trimise la minister pentru a fi incluse în ordinul de ministru.
Da, dacă facultatea a fost absolvită înainte de calificarea pentru învățământul primar și preșcolar sau dacă facultatea a fost absolvită anterior intrării în vigoare a LEN.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 8 Dec 2012, 03:17 PM

--------------------
Mesaj personal
nutica41
Trimis: 8 Dec 2012, 03:39 PM

Utilizator activ

Buna ziua.Dar de echivalari ati auzit ceva?Dosarele pt inv.din Ph unde au ajuns?In speranta unui raspuns,va multumesc anticipat !Tot binele din lume!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 Dec 2012, 03:46 PM

Mentor

Probabil, vă referiți la echivalarea studiilor. Învățătorii, cu atât mai puțin cei din Prahova, nu fac obiectul unei metodologii separate. Dosarele au fost trimise la centrele universitare stabilite de către minister, în funcție de specializarea de pe diploma de licență.

--------------------
Mesaj personal
nutica41
Trimis: 8 Dec 2012, 03:54 PM

Utilizator activ

Multumesc pt. promtitudinea cu care ati raspuns.Sarbatori fericite!
Mesaj personal
margareta16
Trimis: 8 Dec 2012, 04:37 PM

Utilizator
**

Va multumesc tuturor pentru promtitudinea cu care ati raspuns si va doresc o zi buna .
Mesaj personal
niculinac
  Trimis: 8 Dec 2012, 04:55 PM

Utilizator
**

Nu vreau sa fiu carcotasa, dar sunt colegi de-ai nostri din sistemul de invatamant care doresc atestarea competentelor in conditiile in care fac greseli de neiertat. Nu exista scuze pentru " vre-o" , " promtitudine" si altele asemenea intalnite in subiectele acestui forum.
Eu nu ma mai intreb nici de ce nu iau elevii BAC-ul, nici de ce nu iau note peste 5 distinsii colegi la titularizare.
Si ne mai miram de ce ne iau altii in ras. Ei, dupa mine, acesta ar fi unul din motive.
Trist!

Acest mesaj a fost modificat de către niculinac la data 8 Dec 2012, 04:57 PM
Mesaj personal
Ministertrezeștete
Trimis: 8 Dec 2012, 07:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (niculinac @ 8 Dec 2012, 03:55 PM)
Nu vreau sa fiu carcotasa, dar sunt colegi de-ai nostri din sistemul de invatamant care doresc atestarea competentelor in conditiile in care fac greseli de neiertat. Nu exista scuze pentru " vre-o" , " promtitudine" si altele asemenea intalnite in subiectele acestui forum.
Eu nu ma mai intreb nici de ce nu iau elevii BAC-ul, nici de ce nu iau note peste 5 distinsii colegi la titularizare.
Si ne mai miram de ce ne iau altii in ras. Ei, dupa mine, acesta ar fi unul din motive.
Trist!

Nici nu îi va plăti, domnule, niciodată ca profesori. Treaba asta cu facultatea făcută ulterior de către educatoare și învățători a fost bine gândită de rectorii universităților, fie ele de stat sau particulare. Ce au zis: îi mințim că îi plătim cu salariu de profesor, se înscriu zeci de mii la ID la noi, noi facem bani mulți și după aia ne facem că plouă.

Eu așa cred, că e o mare țeapă! Așa că resemnați-vă încetul cu încetul!

Fie vorba între noi, mulți dintre aceștia nu știu bine limba română și vor să fie plătiți ca profesorii.
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Dec 2012, 07:56 PM

Mentor

Deja ești cârcotașă! biggrin.gif (Îți spun din experiență) wink.gif
Nu exista scuze pentru " vre-o"

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 8 Dec 2012, 07:57 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Ministertrezeștete
Trimis: 8 Dec 2012, 08:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (margareta16 @ 8 Dec 2012, 01:39 PM)
Urmaresc permanent subiectul si am observat ca nu mai sunt noutati in acest sens.
A primit cineva vre-o veste in eliberarea Atestatelor profesionale , dupa evaluarea dosarelor depuse in primavara la i.s.j.-uri ?
Gorjul la ce centru universitar este arondat ? ( dosare educatoare si invatatori )
Va rog, cine are vesti noi sa le afiseze ca sa stim ce avem de facut.
Multumesc !
Sarbatori fericite tuturor si un An Nou cu impliniri personale si profesionale !

Poți, domne, poți! Păi ce ai vrea, să intre în învățământ toți inginerii, avocații și mai știu eu ce "meseriași" în alte diverse domenii care se vor crede meseriași și în școală?
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Dec 2012, 08:05 PM

Mentor

Nici nu îi va plăti, domnule, niciodată ca profesori. Treaba asta cu facultatea făcută ulterior de către educatoare și învățători a fost bine gândită de rectorii universităților, fie ele de stat sau particulare. Ce au zis: îi mințim că îi plătim cu salariu de profesor, se înscriu zeci de mii la ID la noi, noi facem bani mulți și după aia ne facem că plouă.

Problema este că nu rectorii,nici universitățile plătesc învățătorii sau educatoarele care au terminat o facultate! Absolventii dinainte de 2011 (februarie) ,deja sunt plătiți! Acum, înțeleg faptul că doar facultatea pe care ai făcut-o tu este ,,cea mai cea” (hăis),dar nu mai emite astfel de judecăți de valoare, fără nicio acoperire legislativă.Unii chiar știu limba română, (au terminat facultăți chiar în domeniu), dar nu toți sunt plătiți ca profesorii(i) biggrin.gif .
Seară plăcută înainte de alegeri! wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Ministertrezeștete
Trimis: 8 Dec 2012, 08:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 8 Dec 2012, 07:05 PM)

Problema este că nu rectorii,nici universitățile plătesc învățătorii sau educatoarele care au terminat o facultate! Absolventii dinainte de 2011 (februarie) ,deja sunt plătiți! Acum, înțeleg faptul că doar facultatea pe care ai făcut-o tu este ,,cea mai cea” (hăis),dar nu mai emite astfel de judecăți de valoare, fără nicio acoperire legislativă.Unii chiar știu limba română, (au terminat facultăți chiar în domeniu), dar nu toți sunt plătiți ca profesorii(i) biggrin.gif .
Seară plăcută înainte de alegeri! wink.gif

Fraților, ați observat ce legist e roset? Chit că legile sunt proaste.
Mesaj personal
danut76
Trimis: 9 Dec 2012, 12:14 AM

Utilizator activ

Si ce facem cu cei care sunt deja profesori in invatamantul primar si nu au habar de limba romana si nici de domeniul in care lucreaza???!!! Pe ei ii retrogradeaza cineva?
Aici e problema grava, dar asta nu mai sesizeaza nimeni.Toti arunca mereu cu pietre in absolventii de Pedagogic, cei care au o pregatire temeinica si o vechime cosiderabila la catedra. Acestia si-au continuat studiile de teama restructurarilor, ci nu pentru a invata meserie!
Mesaj personal
danut76
Trimis: 9 Dec 2012, 12:18 AM

Utilizator activ

Scuze, am vrut sa scriu "considerabila".Se pare ca ora tarzie isi spune cuvantul.
Mesaj personal
ionicaaa
Trimis: 9 Dec 2012, 03:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (danut76 @ 9 Dec 2012, 12:14 AM)
Si ce facem cu cei care sunt deja profesori in invatamantul primar si nu au habar de limba romana si nici de domeniul in care lucreaza???!!! Pe ei ii retrogradeaza cineva?
Aici e problema grava, dar asta nu mai sesizeaza nimeni.Toti arunca mereu cu pietre in absolventii de Pedagogic, cei care au o pregatire temeinica si o vechime cosiderabila la catedra. Acestia si-au continuat studiile de teama restructurarilor, ci nu pentru a invata meserie!

Scuze ca ma aflu in treaba dar sa stiti ca am vazut si absolventi de Liceu pedagogic de nota 5. Dv nu?!?
Mesaj personalTrimite email
danut76
Trimis: 9 Dec 2012, 04:20 PM

Utilizator activ

Sincera sa fiu, eu nu am vazut.
Poate generatiile tinere au astfel de dascali, caci la cei mai varstnici era o concurenta acerba la admitere, fiind 6-7 candidati pe un loc, si nu prea erau de 5 cei care intrau, ci cam de peste 9.Si se invata constant pe parcursul celor 5 ani de studiu, deoarece la finalul liceului se facea repartitia pe posturi in functie de medii.
Probabil insa ca si aici, ca peste tot, exista exceptii de la regula.
Mesaj personal
Ministertrezeștete
Trimis: 9 Dec 2012, 05:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (danut76 @ 9 Dec 2012, 03:20 PM)
Sincera sa fiu, eu nu am vazut.
Poate generatiile tinere au astfel de dascali, caci la cei mai varstnici era o concurenta acerba la admitere, fiind 6-7 candidati pe un loc, si nu prea erau de 5 cei care intrau, ci cam de peste 9.Si se invata constant pe parcursul celor 5 ani de studiu, deoarece la finalul liceului se facea repartitia pe posturi in functie de medii.
Probabil insa ca si aici, ca peste tot, exista exceptii de la regula.

Și acum repartiția pe post se face prin concurs, acesta fiind greu. Dar viitorii învățători nu se gândesc la acesta decât după ce termină școala, când e deja prea târziu.

Ce să le faci, s-au distrat în școală. Acum și popă și hoț nu se prea poate.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved