Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (34) « Primul ... 6 7 [8] 9 10 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Clasa pregatitoare - 2013, O analiza!
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 02:38 AM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (verona @ 20 Jan 2013, 01:29 AM)

Cum am invatat noi intr-un singur an toate literele, inclusiv grupurile de litere? CE s-a schimbat la generatiile actuale? - care, altfel, au surse de informatie muuuult peste generatiile noastre...

Cat mi-as dori sa aveti ocazia sa simtiti ”live” aceste schimbari sign28.gif Stiti, macar o saptamana... Pacat ca nu sunteti din Hunedoara, ca v-as fi dat prilejul sa va alegeti chiar si clasa la care ati dori sa predati sign28.gif

Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 02:49 AM

Mentor

QUOTE (verona @ 20 Jan 2013, 01:37 AM)
QUOTE (massy @ 20 Jan 2013, 02:18 AM)
Deocamdata, lucrurile asa stau: la pregatitoare se face ce s-a-nceput la grupa mare si ce va urma la clasa I, iar la clasa I, cea de-acum, programa e suficient de aerisita si de relaxata, cat sa nu termine niciunul fara sa stie sa scrie, sa citeasca si sa calculeze  si nici sa se streseze.   smile.gif

Daca programa actualei clase I este aerisita si permite recuperarea carentelor unora care au fost partial sau deloc la gradinita, de ce a fost nevoie de clasa 0 la scoala?
Daca deja incepeti o parte din clasa I, nu devine aceasta din urma prea... aerisita? Sau nu devine clasa 0 deja clasa I?

Care e avantajul ca lucrati 5 ani cu un elev? Daca acesta e de nivel mediu sau peste, nu e prea mult?

Programa actualei clase I este la fel ca si pana acum: zilnic cate un semn grafic nou, litera noua, legaturi grafice noi, asocieri fonetice noi etc. Toate astea zilnic!!! Daca lipsesti o zi de la scoala, e de rau ca ai pierdut invatarea unei alte litere sau a unui alt semn grafic. Ti-e foarte greu sa recuperezi dupa...
Viitoarea clasa I va avea cate doua ore alocare fiecarui semn grafic (1 h pentru invatare+ 1 h pentru consolidare/sistematizare/evaluare) pentru ca elementele grafice se invata deja in actuala clasa pregatitoare. cool20.gif

V-am dat exemplul cu invatarea chinezei mai sus. Il reiau:
Va dau un singur motiv: durata clasei I este insuficienta pentru o alfabetizare temeinica a micilor scolari!!!
Ei in fiecare zi sunt nevoiti sa invete un nou semn grafic al literei noi.
Imaginati-va ca dv. sunteti nevoita sa invatati sa scrieti si sa cititi in limba chineza - in fiecare zi cate un nou semn, o noua asociere fonetica sau noi legaturi grafice.  Cum vi s-ar parea?
Imi veti spune ca parintii acasa... etc. si etc. Oare toti?

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 20 Jan 2013, 02:52 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 20 Jan 2013, 02:52 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (adria_m @ 20 Jan 2013, 02:38 AM)

Cum am invatat noi intr-un singur an toate literele, inclusiv grupurile de litere? CE s-a schimbat la generatiile actuale? - care, altfel, au surse de informatie muuuult peste generatiile noastre...

Cat mi-as dori sa aveti ocazia sa simtiti ”live” aceste schimbari sign28.gif Stiti, macar o saptamana... Pacat ca nu sunteti din Hunedoara, ca v-as fi dat prilejul sa va alegeti chiar si clasa la care ati dori sa predati sign28.gif

multumesc de invitatie, dar o declin - nu sunt invatatoare, nu cred ca mi-ar placea sa lucrez cu elevi asa mici...
Daca critic optiunea MEC pt crearea unei clase artificiale doar pt a incepe invatamantul la 6 ani si a-l termina la 16 cu 10 clase, pt a indeplini posibilele cerinte ale UE, (si a ascunde abandonul scolar ulterior sub pres) nu inseamna ca nu va respect munca.
Intrebam doar ce trebuie facut pt o strategie coerenta pe termen lung. Pt ca, daca argumentele sunt ca se niveleaza discrepantele dintre copii pt a incepe clasa I in conditii egale, in 2-3 ani se va constata ca intra cu discrepante in clasa 0... Va urma clasa -I?

Programa actualei clase I este la fel ca si pana acum: zilnic cate un semn grafic nou, litera noua, legaturi grafice noi, asocieri fonetice noi etc. Toate astea zilnic!!! Daca lipsesti o zi de la scoala, e de rau ca ai pierdut invatarea unei alte litere sau a unui alt semn grafic. Ti-e foarte greu sa recuperezi dupa...
Viitoarea clasa I va avea cate doua ore alocare fiecarui semn grafic (1 h pentru invatare+ 1 h pentru consolidare/sistematizare/evaluare) pentru ca elementele grafice se invata deja in actuala clasa pregatitoare.

Si care era programa acu 20 ani? Cum am invatat sa citim? ca incepe sa imi creasca respectul fata de mine... Cum am invatat sa citesc pana in vacanta de iarna?

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 20 Jan 2013, 02:56 AM
Mesaj personal
massy
Trimis: 20 Jan 2013, 02:52 AM

Mentor

QUOTE (verona @ 20 Jan 2013, 02:37 AM)
Deocamdata, lucrurile asa stau: la pregatitoare se face ce s-a-nceput la grupa mare si ce va urma la clasa I, iar la clasa I, cea de-acum, programa e suficient de aerisita si de relaxata, cat sa nu termine niciunul fara sa stie sa scrie, sa citeasca si sa calculeze  si nici sa se streseze.   smile.gif

Daca programa actualei clase I este aerisita si permite recuperarea carentelor unora care au fost partial sau deloc la gradinita, de ce a fost nevoie de clasa 0 la scoala?
Daca deja incepeti o parte din clasa I, nu devine aceasta din urma prea... aerisita? Sau nu devine clasa 0 deja clasa I?

Fiindca gradinitele sunt supraaglomerate si multi ramaneau pe dinafara?
Fiindca scolile beneficiaza de sali libere cat sa mai incapa si clasa a 9-a? biggrin.gif
Fiindca cadrul legislativ inexistent nu constrangea in niciun fel parintele la frecventa?
Fiindca scoala obliga la frecventa?
Fiindca unii trebuie dati afara si altii angajati?
Fiindca trebuie stapanita intai un an salbaticia?
Fiindca urmand clasa pregatitoare exista mai mari sanse ca elevii sa promoveze Bacalaureatul si sa se angajeze pe piata muncii?

Ca programa de clasa I e mult prea aglomerata se exclude. cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 20 Jan 2013, 02:58 AM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 02:55 AM

Mentor

QUOTE (verona @ 20 Jan 2013, 01:52 AM)

multumesc de invitatie, dar o declin - nu sunt invatatoare, nu cred ca mi-ar placea sa lucrez cu elevi asa mici...
Daca critic optiunea MEC pt crearea unei clase artificiale doar pt a incepe invatamantul la 6 ani si a-l termina la 16 cu 10 clase, pt a indeplini posibilele cerinte ale UE, (si a ascunde abandonul scolar ulterior sub pres) nu inseamna ca nu va respect munca.
Intrebam doar ce trebuie facut pt o strategie coerenta pe termen lung. Pt ca, daca argumentele sunt ca se niveleaza discrepantele dintre copii pt a incepe clasa I in conditii egale, in 2-3 ani se va constata ca intra cu discrepante in clasa 0... Va urma clasa -I?

La mine oricum, de fiecare data, majoritatea elevilor inscrisi in cls. I erau de 6 ani.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 02:57 AM

Mentor

QUOTE (massy @ 20 Jan 2013, 01:52 AM)

Fiindca scolile beneficiaza de sali libere cat sa mai incapa si clasa a 9-a? biggrin.gif
Fiindca cadrul legislativ inexistent nu constrangea in niciun fel parintele la frecventa?
Fiindca urmand clasa pregatitoare exista mai mari sanse ca elevii sa promoveze Bacalaureatul si sa se angajeze pe piata muncii?

blink.gif Pe bune? Chiar nu-ti pare prea incarcata?
Mesaj personal
massy
Trimis: 20 Jan 2013, 03:00 AM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 20 Jan 2013, 02:57 AM)
QUOTE (massy @ 20 Jan 2013, 01:52 AM)

blink.gif Pe bune? Chiar nu-ti pare prea incarcata?

Pe cuvant ca nu.
Eu am timp ca la doua litere facute, mari si mici, sa ma opresc, sa fac consolidare pe tot ce-am lucrat.
La matematica, la fel. Stii unde mi se pare labarteala mare? Pe semnele grafice. O lalaiaaaaaaaaaaala, de te ia durerea de cap blink.gif.

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 20 Jan 2013, 03:02 AM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
verona
Trimis: 20 Jan 2013, 03:05 AM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 20 Jan 2013, 02:55 AM)
La mine oricum, de fiecare data, majoritatea elevilor inscrisi in cls. I erau de 6 ani.

Da, dar termina scoala obligatorie in clasa a X-a, la 16 ani, deci ar trebui sa intre la liceu...
si daca e departe, apare abandonul scolar... si pana la 16 ani se raporteaza la UE si se sanctioneaza...

Asa ca MEC a gasit solutia - clasa 0 la 6 ani (ca multi nu mai voiau in clasa I la 6 ani) + 4 de primara + 5 de gimnaziu... si gata abandonu!!! ca nu mai are elevu motiv sa abandoneze scoala daca nu e departe de casa... iar cand o face, are 16 ani, nu se mai raporteaza...
Ce daca termina la 16 ani invatamantul obligatoriu care nu ii acorda nici o calificare!... Ce daca UE vrea de fapt muncitori mai calificati cand au varsta de angajare?! Ce daca sunt defavorizati o parte din elevi, prin lalairea scolii?! Ce daca se vorbeste de centrarea pe elev dar se pastreaza inca 2 ani la gramada, cu aceeasi matematica, aceeasi romana etc?!

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 20 Jan 2013, 03:09 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 20 Jan 2013, 03:18 AM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 20 Jan 2013, 02:52 AM)

Si nu se poate fara pregatitoare? fie ea la scoala sau la gradinita...

unde? unde?
ca la scoala copiilor mei se foloseau si laboratoarele ca sali de clasa...

si fara sa te pregatesti nu poti merge la scoala?
Fiindca unii trebuie dati afara si altii angajati?

n-am zis nimic despre asta - desi mi-a trecut prin cap
Fiindca trebuie stapanita intai un an salbaticia?

Nu era mai simplu daca erau clase mai mici, de 20?

cum? eu cred ca o sa se leneveasca si mai rau...
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 03:24 AM

Mentor

QUOTE (massy @ 20 Jan 2013, 02:00 AM)

Eu am timp ca la doua litere facute, mari si mici, sa ma opresc, sa fac consolidare pe tot ce-am lucrat.
La matematica, la fel. Stii unde mi se pare labarteala mare? Pe semnele grafice. O lalaiaaaaaaaaaaala, de te ia durerea de cap blink.gif.

Si este suficient pentru toti elevii? La mine a mers tot asa pana pe la a opta litera nou invatata, ca apoi... aveam nevoie de consolidare tot la doua zile. Dupa ce am trecut de jumatatea alfabetului, era necesar zilnic cate o ora de consolidare confused05.gif
Stii unde mi se pare labarteala mare? Pe semnele grafice. O lalaiaaaaaaaaaaala, de te ia durerea de cap blink.gif.

Norocoaso!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif De-ar fi sa-ti arat ce semne grafice imi faceau la inceput!!! Offfffff!!! Unii nici nu stiau cum sa tina corect pixul in mana!!! mad.gif mad.gif mad.gif De curiozitate: ai elevi care iti fac ovalul in sens invers? Nici nu-ti imaginezi cat de greu mi-a fost sa-i dezvat de... chestia asta mad.gif Am si acum un elev ce nu am reusit nicidecum sa-l dezvat sad.gif Sa vezi ce ”a” imi face laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Offfffff...si cand imi amintesc de spatii, de rand si suprarand laugh.gif laugh.gif laugh.gif Mie mi-a fost destul de greu in perioada aia. sad.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 03:31 AM

Mentor

Viitoarea clasa I va avea cate doua ore alocare fiecarui semn grafic (1 h pentru invatare+ 1 h pentru consolidare/sistematizare/evaluare) pentru ca elementele grafice se invata deja in actuala clasa pregatitoare.

Si care era programa acu 20 ani? Cum am invatat sa citim? ca incepe sa imi creasca respectul fata de mine... Cum am invatat sa citesc pana in vacanta de iarna?

Pe bune??? blink.gif blink.gif blink.gif
Si atunci tot asa era programa, doar la continuturi s-a umblat putin confused05.gif
Nu aveati cum sa invatati sa cititi pana la vacanta de iarna...
Stati ca imediat va postez Abecedarul de acum 20 de ani ca sa va demonstrez ca am dreptate huh.gif

Am gasit:
Abecedarul de altadata!

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 20 Jan 2013, 03:42 AM
Mesaj personal
maraz
Trimis: 20 Jan 2013, 12:12 PM

Utilizator activ

QUOTE (verona @ 19 Jan 2013, 08:15 PM)
QUOTE (Stroe_dudu @ 19 Jan 2013, 07:59 PM)
Doar cadrele didactice care predau la ciclul primar înțeleg faptul că această clasă pregătitoare este chiar necesară.Chiar și noua programă școlară este mult mai bună decăt cea veche. Nu sunt susținătoarea lui Funeriu dar de ce să nu facem abstracție de politic și să punem interesul copilului mai presus de toate luptele politice. Este chiar utilă.

O considerati utila pt ca este nevoie de un an intreg ca sa pregatiti elevul pt scoala?
Elevul invata literele incepand din clasa I clasica? Dupa programa clasica de clasa I?

In ce consta pregatirea in clasa 0 (ca sa nu repet sintagma)? In educarea elevului pt disciplina scolara? Sau in invatarea bastonaselor si a celorlalti pasi anteriori invatarii literelor?

Considerati ca este benefica pastrarea elevului intr-o clasa supranormata de 30 de elevi 5 ani cu un invatator la toate materiile? facand materia care inainte se facea in 4 ani (iar acum 10 ani s-a mai subtiat nitel materia, daca imi aduc aminte bine)?....

Doamna Verona,eu va inteleg supararea dar cine e vinovat ca dvs lucrati cu 30 de elevi la clasa?Ar trebui sa sa respecte legea si in acest sens si sa nu se depaseasca nr.maxim de elevi la clasa.Daca nu lucrati cu cei mici nu cred ca e binevenit comentariul in nestiinta de cauza.Am clasa pregatitoare,si la anul scolar viitor urmeaza sa intre si copilul meu,sincer mi-ar parea rau sa nu se mai formeze clasa preg.si neaparat la scoala asa cum e de fapt.E benefica pentru copii,li sa da ocazia sa recupereze lacunele in clasa I,fara sa fie acum constransi ca "raman in urma".Copiii de la clasa mea incep sa citeasca si nefiind fortati in vreun fel ca la clasa I cand copilul trebuie sa stie sa citeasca cursiv pana la finele anului.La anul cu siguranta le va fi usor.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 01:08 PM

Mentor

QUOTE (maraz @ 20 Jan 2013, 11:12 AM)
QUOTE (verona @ 19 Jan 2013, 08:15 PM)
QUOTE (Stroe_dudu @ 19 Jan 2013, 07:59 PM)
Doar cadrele didactice care predau la ciclul primar înțeleg faptul că această clasă pregătitoare este chiar necesară.Chiar și noua programă școlară este mult mai bună decăt cea veche. Nu sunt susținătoarea lui Funeriu dar de ce să nu facem abstracție de politic și să punem interesul copilului mai presus de toate luptele politice. Este chiar utilă.

O considerati utila pt ca este nevoie de un an intreg ca sa pregatiti elevul pt scoala?
Elevul invata literele incepand din clasa I clasica? Dupa programa clasica de clasa I?

In ce consta pregatirea in clasa 0 (ca sa nu repet sintagma)? In educarea elevului pt disciplina scolara? Sau in invatarea bastonaselor si a celorlalti pasi anteriori invatarii literelor?

Considerati ca este benefica pastrarea elevului intr-o clasa supranormata de 30 de elevi 5 ani cu un invatator la toate materiile? facand materia care inainte se facea in 4 ani (iar acum 10 ani s-a mai subtiat nitel materia, daca imi aduc aminte bine)?....

Doamna Verona,eu va inteleg supararea dar cine e vinovat ca dvs lucrati cu 30 de elevi la clasa?Ar trebui sa sa respecte legea si in acest sens si sa nu se depaseasca nr.maxim de elevi la clasa.Daca nu lucrati cu cei mici nu cred ca e binevenit comentariul in nestiinta de cauza.Am clasa pregatitoare,si la anul scolar viitor urmeaza sa intre si copilul meu,sincer mi-ar parea rau sa nu se mai formeze clasa preg.si neaparat la scoala asa cum e de fapt.E benefica pentru copii,li sa da ocazia sa recupereze lacunele in clasa I,fara sa fie acum constransi ca "raman in urma".Copiii de la clasa mea incep sa citeasca si nefiind fortati in vreun fel ca la clasa I cand copilul trebuie sa stie sa citeasca cursiv pana la finele anului.La anul cu siguranta le va fi usor.

D-na Verona nu lucreaza in invatamant...
Mesaj personal
ABC007
Trimis: 20 Jan 2013, 01:41 PM

Utilizator activ

[QUOTE=massy,20 Jan 2013, 03:00 AM]

blink.gif Pe bune? Chiar nu-ti pare prea incarcata? [/QUOTE]
Pe cuvant ca nu.
La matematica, la fel. Stii unde mi se pare labarteala mare? Pe semnele grafice. O lalaiaaaaaaaaaaala, de te ia durerea de cap blink.gif.[/QUOTE]

Nici mie. Am tot clasa 1. Daca ii consideram pe elevi tampiti si tot scadem stacheta sad.gif vom ajunge sa-i invatam grupurile de litere in clasa a 4-a. Noi cum am invatat? Eram genii? character40.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ABC007 la data 20 Jan 2013, 01:42 PM
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 20 Jan 2013, 01:50 PM

Utilizator avansat

eu tare vreau să știu un singur lucru! și, rețineți că nu mă interează să găsesc vinovați ci să mă lămuresc.
cum se justifică analfabeții de sfârșit de clasa a patra?

nu predau la gimnaziu decât de doi ani, sunt prof de liceu. sunt îngrozită pur și simplu de elevii care nu cunosc literele, dar au promovat într-a cincea!
nu, nu vorbesc de un elev, de doi elevi...vorbesc de 10 într-o singură clasă!
Mesaj personal
Alinne
Trimis: 20 Jan 2013, 02:01 PM

Utilizator avansat

Una dintre cauze ar fi tocmai neadaptarea elevilor la cerințele clasei I și dificultatea unora de a învăța o literă într-o singură oră. Altă cauză ar putea fi imposibilitatea învățătorului de a-l lăsa repetent pe elevul care nu a reușit să recunoască toate literele,să scrie și să citească texte scurte la sfârșitul clasei I. A treia cauză poate fi incapacitatea cadrului didactic de a reuși să-l facă pe elev să învețe sau indulgența de care unii învățători dau dovadă atunci când acordă calificativele. Și nu în ultimul rând cerința imperativă a directorului de a nu lăsa repetenți pentru că părinții amenință că-și transferă copilul la o altă școală sau că este odrasla nu știu cărui personaj cu influență.
Cam astea ar fi cauzele. Vinovații îi găsiți dvs.

Acest mesaj a fost modificat de către Alinne la data 20 Jan 2013, 02:09 PM

--------------------
Traim in Romania si ne amagim ca traim!
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 02:08 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 20 Jan 2013, 12:50 PM)
eu tare vreau să știu un singur lucru! și, rețineți că nu mă interează să găsesc vinovați ci să mă lămuresc.
cum se justifică analfabeții de sfârșit de clasa a patra?

nu predau la gimnaziu decât de doi ani, sunt prof de liceu. sunt îngrozită pur și simplu de elevii care nu cunosc literele, dar au promovat într-a cincea!
nu, nu vorbesc de un elev, de doi elevi...vorbesc de 10 într-o singură clasă!

Si eu voi da colegilor mei de la gimnaziu 8 elevi cu CES. Nu am voie sa-i las repetenti daca, conform programei scolare pt. elevii cu CES, imi stiu sa numere pana la 20 la sfarsitul clasei a IV-a.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 20 Jan 2013, 02:16 PM

Utilizator avansat

Și este imposibil să predai o literă în două ore? Merg pe ideea că n-ai atâtea ore la română, câte litere are alfabetul...Sau...?
Am tot discutat cu inspectorii de specialitate și, când le-am demonstrat că sub nicio formă nu pot preda conform programei, nu m-a combătut niciunul.
Mai bine predai mai puțin și cu rezultate, decât tot și-n final ... zero barat.

Mulțumesc pentru informații, Alinne. Scăpasem complet din vedere transferul elevilor...
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 02:21 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 20 Jan 2013, 01:16 PM)
Și este imposibil să predai o literă în două ore? Merg pe ideea că n-ai atâtea ore la română, câte litere are alfabetul...Sau...?
Am tot discutat cu inspectorii de specialitate și, când le-am demonstrat că sub nicio formă nu pot preda conform programei, nu m-a combătut niciunul.

Mulțumesc pentru informații, Alinne. Scăpasem complet din vedere transferul elevilor...

cool20.gif
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 20 Jan 2013, 02:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 20 Jan 2013, 02:08 PM)

Si eu voi da colegilor mei de la gimnaziu 8 elevi cu CES. Nu am voie sa-i las repetenti daca, conform programei scolare pt. elevii cu CES, imi stiu sa numere pana la 20 la sfarsitul clasei a IV-a.

Treaba asta cu CES trebuie neapărat reglementată. Ca și statulul școlilor speciale unde știu sigur că unii elevi sunt înscriși doar pentru a beneficia de masa de prânz, gratuită.
Nu m-a convins nimeni că integrarea elevilor cu CES în învățământul de masă le e benefică acestor copii. Iar, dacă le e cumva, atunci le e cu prețul discriminării elevilor capabili de performanță de care nu te mai poți ocupa!
Reiese că majoritatea va sacrifica elevii cu CES, pentru că nu obții niciun punct dacă îl înveți pe ăla să numere pânâ la 100 în loc de până la 40, ci dacă ai rezultate la olimpiade.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 20 Jan 2013, 02:47 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 20 Jan 2013, 01:38 PM)
QUOTE (adria_m @ 20 Jan 2013, 02:08 PM)

Treaba asta cu CES trebuie neapărat reglementată. Ca și statulul școlilor speciale unde știu sigur că unii elevi sunt înscriși doar pentru a beneficia de masa de prânz, gratuită.
Nu m-a convins nimeni că integrarea elevilor cu CES în învățământul de masă le e benefică acestor copii. Iar, dacă le e cumva, atunci le e cu prețul discriminării elevilor capabili de performanță de care nu te mai poți ocupa!
Reiese că majoritatea va sacrifica elevii cu CES, pentru că nu obții niciun punct dacă îl înveți pe ăla să numere pânâ la 100 în loc de până la 40, ci dacă ai rezultate la olimpiade.

Pana acum aveam doar cate 4. La inceputul acestui an scolar mi-au mai venit alti 4 elevi cu CES pentru ca s-a desfiintat clasa speciala de la scoala vecina.
Am studiat programa pentru ei si voi face doar cat mi se cere acolo. In rest ma voi ocupa doar de ceilalti elevi din clasa. Ei sunt prioritari cool20.gif
In cazul in care voi primi vreun spor la salar, ma voi ocupa suplimentar si de cei cu CES. Cui nu-i convine, sa-i transfere colegilor mei cu facultate laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Jan 2013, 02:58 PM

Mentor

laugh.gif biggrin.gif tongue.gif Cred că abramburica, fiind președinte la ,,cultura” parlamentului, va propune o lege ca în înv. să fie acceptați doar cei cu sorbonici și care termină pe la facultatea ,,multitehnică” unde este ea rector! Să-i fie rușine că se duce le tv fără a sti legea!Ce să mai vorbească cu Oana Badea, când era complet în afara subiectului ce s- discutat! Anulezi vreo 20 000 de DIPLOME DE ÎNVĂȚĂTOR ? În ce calitate? Cine îi dă acest drept? ( Nici moderatorii nu erau mai departe de nulitate! Habar n-aveau de ce se difuzează această emisiune).
CE SPUNEȚI STIMAȚI LIDERI AI FAIMOASELOR SINDICATE DE PRIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL ACESTA ROMÂNESC!Mai scoateți,dlor , capetela din nisip! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
elenaiulia
Trimis: 20 Jan 2013, 05:13 PM

Utilizator avansat

Se punea mai sus întrebarea cum ajung copii analfabeți până prin clasele mari, iar tema discuției este clasa pregătitoare. Sunt multe cauze, nu are rost să reiau unele deja spuse, dar se mai poate adăuga și atitudinea noastră, a dascălilor, respectiv a părinților.
A devenit un loc comun acest "e prea mult de învățat la școală și bieții copii nu pot face față" și ignorăm faptul că există numeroși părinți care își duc copiii la activități suplimentare tocmai pentru a completa ceea ce se face la școală și colegi de-ai noștri, învățători, își pregătesc elevii ca pe niște cai de curse pt. diferite concursuri. Astfel încât există extremele: cei care exagerează în prea mult pt. a ieși în evidență și cei care merg pe minim pt. că nu-i interesează mai mult.
Există "mode" de predare. A fost moda cu mijloacele tehnice (ora ideală presupunea obligatoriu folosirea ppt-urilor, filmulețelor etc), acum sunt "metodele interactive". O problemă a unora dintre aceste metode este că sunt preluate din mediul publicității, sunt concepute pt. "spectacol", dau impresia tuturor că au făcut ceva, dar când tragi linie după o oră rezultatul este dezamăgitor. Nici competențe, nici cunoștințe la majoritatea elevilor. În plus, ne contrazicem noi înșine când cerem învățare personalizată pt. fiecare copil și în același timp muncă în grup. În grup cineva va pierde, fie cel slab, nebăgat în seamă, fie cel bun, care nu-și valorifică potențialul.
Oricum, indiferent de nivelul la care predăm, o problemă tot mai gravă este agresivitatea, comportamentele tot mai ciudate ale copiilor. De aceea grădinița, iar dacă nu ea, atunci această clasă pregătitoare obligatorie, îi obligă pe cei mici să socializeze și pe părinții lor să conștientizeze că și copilul lor trebuie să se integreze în societate, care are totuși niște reguli.

Acest mesaj a fost modificat de către elenaiulia la data 20 Jan 2013, 05:15 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 21 Jan 2013, 01:10 AM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 20 Jan 2013, 03:31 AM)

Si atunci tot asa era programa, doar la continuturi s-a umblat putin confused05.gif

am spus mai demult pe topicul asta ca nu stiam sa citesc la 6 ani cand am mers la scoala. In vacanta de iarna, am citit basmele fratilor Grimm... Nu am invatat si sa scriu... pt ca progresul la scoala era mai lent - cf programei.
Am inceput cu bastonase si cateva litere...
Totusi, odata ce am invatat 1,2,3, 4 litere la scoala, am continuat in virtutea inertiei...
O sa imi spuneti ca nu mai sunt elevi asa interesati... dar gresiti. Nici atunci nu erau toti, si acum exista destui. Poate ca atunci nr lor era mai mare, desi ma indoiesc...
Mie mi se pare ca acum, poate si pt ca sunt desprinsi cu calculatorul, invata literele repede mai multi... E adevarat ca mai ramane scrisul...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 21 Jan 2013, 01:27 AM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 21 Jan 2013, 01:15 AM

Mentor

QUOTE (verona @ 21 Jan 2013, 12:10 AM)
QUOTE (adria_m @ 20 Jan 2013, 03:31 AM)

Stati ca imediat va postez Abecedarul de acum 20 de ani ca sa va demonstrez ca am dreptate huh.gif

am spus mai demult pe topicul asta ca nu stiam sa citesc la 6 ani cand am mers la scoala. In vacanta de iarna, am citit basmele fratilor Grimm... Nu am invatat si sa scriu... pt ca progresul la scoala era mai lent - cf programei.
Am inceput cu bastonase si cateva litere...
Totusi, odata ce am invatat 1,2,3, 4 litere la scoala, am continuat in virtutea inertiei...
O sa imi spuneti ca nu mai sunt elevi asa interesati... dar gresiti. Nici atunci nu erau toti, si acum exista destui. Poate ca atunci nr lor era mai mare, desi ma indoiesc...
Mie mi se pare ca acum, poate si pt ca sunt desprinsi cu calculatorul, invata literele repede mai multi... E adevarat ca mai ramane scrisul...

Nu spun ca nu am in clasa si astfel de elevi rolleyes.gif Am! Si ma mandresc cu ei cool20.gif
Dar stiti, eu trebuie sa-i alfabetizez pe TOTI, ma intelegeti? huh.gif

Asa-i ca v-a trezit amintiri placute revederea vechiului Abecedar? rolleyes.gif sign28.gif sign28.gif sign28.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (34) « Primul ... 6 7 [8] 9 10 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved