Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (34) « Primul ... 13 14 [15] 16 17 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Clasa pregatitoare - 2013, O analiza!
lillya
Trimis: 22 Jan 2013, 10:27 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (1q1q1q @ 22 Jan 2013, 10:19 PM)
QUOTE (lillya @ 22 Jan 2013, 08:50 PM)

Noi vorbeam de copiii care in 2012-2013 au fost la gradinita in grupa mare (zicem noi), grupa pregatitoare (spune colegul nostru si tatal copilului).

In acest septembrie 2013, 1q1q1q spune ca-si va duce copilul la scoala in clasa I. Care clasa I? Acea clasa I care a parcurs clasa pregatitoare dupa planul cadru si programa valabile in 2012/2013? Ca nu am auzit sa se infiinteze in acest septembrie clase I ca inceput de ciclu, pe sistemul vechi.

Sper sa-l primeasca in clasa I. Ce o sa faca? E obligatoriu invatamantul.

Varianta 1.
Il vor primi in clasa pregatitoare la scoala.

Varianta 2.
Il vor primi in struto-camila de grupa-clasa pregatitoare de la gradinita visata de Ponta.

Varianta 3.
Se renunta la tot si ne intoarcem la clasa I ca inceput de ciclu primar. Din pacate, in septembrie anul acesta nu prea mai sunt copii, caci majoritatea parintilor i-au inscris la pregatitoare in 2012.

Stati linistit! Copilul dumneavoastra va frecventa invatamanul romanesc, intr-o forma sau alta!

Acest mesaj a fost modificat de către lillya la data 22 Jan 2013, 10:28 PM
Mesaj personal
massy
Trimis: 22 Jan 2013, 10:32 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 22 Jan 2013, 09:42 PM)
QUOTE (massy @ 22 Jan 2013, 08:39 PM)
QUOTE (costi_52 @ 22 Jan 2013, 09:34 PM)
QUOTE (massy @ 22 Jan 2013, 08:30 PM)
Ce contract s-avem?

Mă mir că nu știi. Contractele sunt obligatorii de câțiva ani.

Daca nu le-am vazut, de unde sa stiu? Ce, eu fac contractul asta?
Nici n-am stiut c-ar exista obligativitate in acest sens. Aflu de la dumneavoastra. Cum n-am stiut nici de echivalare din scoala. wink.gif

Pfuaiiiiiiiiiiii, iar eu, fara facultate, si stiu de el laugh.gif laugh.gif laugh.gif

No, maine sa-ti iei directoarele la 11 metri wink.gif
Cred ca ISJ-ul ar trebui sa le sanctioneze ca nu au incheiat un astfel de contract unsure.gif

De ce sa le iau la alergat?
Ce-mi aduce MIE contractul asta?
Am macar ultimul cuvant intr-un caz cum e asta cu pregatitorul?
Da cineva doi bani pe constatarile mele vis-a-vis de prestatia acestui copil, dar si a parintilor lui? Fiindca prestatia mea se afla in caietele lui, pe cate doua pagini, aproape zilnic, corectate, notate, bagate-n seama, ZILNIC. La fel si scrisorile, de cate-o pagina, catre parintii lui, niste iresponsabili si nerealisti. cool20.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Jan 2013, 10:32 PM

Mentor

Pacat ca nu-i @minister pe-aici sa va zica

Chiar ,pe unde o fi? wink.gif Mi-e tare dor de el! happy30.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
lylyana32
Trimis: 22 Jan 2013, 10:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 22 Jan 2013, 09:41 PM)
Contractul este semnat de către diriginte. Or, la primar, dirigintele este învățătorul. De aceea am spus că mă mir.

Este vorba de contractul educational. Noi avem incheiate astfel de contracte inca de la inceputul anului scolar. Chiar si in nota telefonica postata la un moment dat de ISJ Dolj se spunea ca la inspectii vor verifica, printre altele, si existenta acelor contracte educationale.

P.S. Pag. 3

Acest mesaj a fost modificat de către lylyana32 la data 22 Jan 2013, 10:38 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 76 )
Fișier atașat  lista_documentelor_verificate_la_inspectiile_ISJ.pdf
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Jan 2013, 10:34 PM

Mentor

Il vor primi in struto-camila de grupa-clasa pregatitoare de la gradinita visata de Ponta.

Nu, victoraș,n-a spus așa ceva (grupă-clasă pregătitoare!) cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
adria_m
Trimis: 22 Jan 2013, 10:35 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 22 Jan 2013, 09:32 PM)
Pacat ca nu-i @minister pe-aici sa va zica

Chiar ,pe unde o fi? wink.gif Mi-e tare dor de el! happy30.gif

A chiulit duminica de la treburile gospodaresti, iar moldoveanca lui i-a dat raport wink.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 22 Jan 2013, 10:37 PM

Mentor

QUOTE (lylyana32 @ 22 Jan 2013, 09:33 PM)
Contractul este semnat de către diriginte. Or, la primar, dirigintele este învățătorul. De aceea am spus că mă mir.

Este vorba de contractul educational. Noi avem incheiate astfel de contracte inca de la inceputul anului scolar. Chiar si in nota telefonica postata la un moment dat de ISJ Dolj se spunea ca la inspectii vor verifica, printre altele, si existenta acelor contracte educationale.

Acestea trebuie reinnoite la fiecare inceput de an scolar.
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 22 Jan 2013, 10:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 22 Jan 2013, 10:37 PM)
QUOTE (lylyana32 @ 22 Jan 2013, 09:33 PM)

Acestea trebuie reinnoite la fiecare inceput de an scolar.

Exact ! Atasez si modelul pe care noi l-am folosit anul acesta in septembrie.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 98 )
Fișier atașat  CONTRACT_EDUCATIONAL.doc
Mesaj personal
lillya
Trimis: 22 Jan 2013, 10:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 22 Jan 2013, 10:34 PM)

Pai d-l in cauza ii zice grupa indiferent ca-i la scoala sau la gradinita. Deeeeeeci?!
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Jan 2013, 10:43 PM

Mentor

Nu! A spus că părinții pot opta pentru grupa pregătitoare la grădiniță si clasa pregătitoare! Nu uitați că are copil, cam de vârsta aceasta! wink.gif !

--------------------
adria_m
Trimis: 22 Jan 2013, 10:44 PM

Mentor

QUOTE (lillya @ 22 Jan 2013, 09:41 PM)
QUOTE (roset @ 22 Jan 2013, 10:34 PM)

Pai d-l in cauza ii zice grupa indiferent ca-i la scoala sau la gradinita. Deeeeeeci?!

Da el un OM de recunoastere si echivalare a competentelor si se scoate wink.gif
Mesaj personal
massy
Trimis: 22 Jan 2013, 10:44 PM

Mentor

Mai, ce-aveti cu omu'?? ohmy.gif

Mie-mi place de el, pe cuvant! rolleyes.gif Si ma tot gandesc la iăăl, pe cuvant confused06.gif rolleyes.gif !! Cum a stat ieel si ne-a citit un an, timp in care mi-a luat inceputul de semnatura MINISTER, TREZESTE-TE!! si si-a facut aidi. rolleyes.gif Mie-mi place de el si c-a vrut sa fie original si-a avut si imaginatie si nu i-a mai pus cratima. Lasati omu-n pace!! cool20.gif happy30.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 22 Jan 2013, 10:46 PM

Mentor

QUOTE (massy @ 22 Jan 2013, 09:44 PM)
Mai, ce-aveti cu omu'?? ohmy.gif

Mie-mi place de el, pe cuvant! rolleyes.gif Si ma tot gandesc la iăăl, pe cuvant  confused06.gif  rolleyes.gif !! Cum a stat ieel si ne-a citit un an, timp in care mi-a luat inceputul de semnatura MINISTER, TREZESTE-TE!! si si-a facut aidi.  rolleyes.gif Mie-mi place de el si c-a vrut sa fie original si-a avut si imaginatie si nu i-a mai pus cratima. Lasati omu-n pace!! cool20.gif  happy30.gif

Vezi ca cei noi de pe-aici vor crede ca zici de Ponta laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Eu i-am amintit de pampers confused05.gif ... si i-am zis si de gunoi huh.gif Dar el..., a stat pe langa fustele noastre rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 22 Jan 2013, 10:48 PM
Mesaj personal
lillya
Trimis: 22 Jan 2013, 10:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabriel nicolae teodorescu @ 22 Jan 2013, 08:13 PM)
QUOTE (gabriel nicolae teodorescu @ 22 Jan 2013, 01:14 PM)
Școală sau grădiniță pentru grupa pregătitoare?
Părinții au de ales până pe 31 martie

Părinții care au copii în grupa mare de grădiniță vor opta, până la 31 martie, între a-și înscrie copilul la grupa pregătitoare din școală sau a rămâne cu copilul la grădiniță, tot în grupa pregătitoare, fără ca statul să îi mai forțeze să accepte o anumită decizie, a declarat premierul Victor Ponta.

"Ideea pe care am discutat-o și cu ministrul Pricopie, și cu ministrul Dragnea a fost următoarea: faimoasa problemă a grupei pregătitoare - nu cred că trebuie să îi forțăm pe părinți să își ducă copiii la școală la grupa pregătitoare, nici nu trebuie să îi împiedici pe cei care vor să meargă să își ducă copiii mai repede la școală, și atunci am stabilit împreună un sistem pe care îl definitivăm în zilele următoare: până pe 31 martie, fiecare părinte care are un copil în grupa mare să spună dacă vrea să rămână la grădiniță încă un an, în grupa pregătitoare, sau vrea să meargă la școală în grupa pregătitoare".

http://www.mediafax.ro/social/scoala-sau-g...martie-10515400

Problema - clasa pregatitoare in 2013 este un subiect transat, pana in 31 martie, PARINTII VOR OPTA!. Deci problema este rezolvata pt 2013-2014.(am observat ca discutiile se poarta pe situatii particulare izolate, care oricum vor fi rezolvate cf. optiunilor parintilor pana la inceputul de an scolar 2013-2014.)

pe 31 martie, fiecare părinte care are un copil în grupa mare să spună dacă vrea să rămână la grădiniță încă un an, în grupa pregătitoare, sau vrea să meargă la școală în grupa pregătitoare

Ponta a spus ce-am citat eu mai sus. Citind toata declaratia dumnealui, am observat ca a discutat cu Dragnea si sunt probleme logistice la gradinita, dar isi propun cei doi sa le rezolve pana in toamna. rolleyes.gif Acolo sunt bani, dar sa dea scolilor materiale promise le-a trebuit un semestru!

Tot n-am inteles daca il deranjeaza doar locatia, sau vrea sa renunte definitiv la ideea de pregatitoare, cu tot cu planul cadru, programa, orar zilnic, etc.
Vrea s-o intoarca la gradi cu toate cele vechi, sau cum?

Am vazut ca pe site-ul ministerului au aparut candva proiectele de programe scolare pt clasa I si a II-a, in continuarea clasei pregatitoare.

Deci? Ce vrea sa schimbe?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Jan 2013, 11:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lillya @ 22 Jan 2013, 09:27 PM)

Stati linistit! Copilul dumneavoastra va frecventa invatamanul romanesc, intr-o forma sau alta!

Chiar m-am gandit de cateva ori daca are rost sa-l dau sau nu la o scoala (romaneasca).

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
jordan
Trimis: 22 Jan 2013, 11:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 22 Jan 2013, 10:14 PM)
Chiar m-am gandit de cateva ori daca are rost sa-l dau sau nu la o scoala (romaneasca).

Daca LEN nu se modifica, in anul 2013-2014 copilul dvs. va intra in clasa "0"!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Jan 2013, 11:48 PM

Utilizator avansat

Nu ma mai aburiti cu 0 zero asta ca nu exista nicaieri asa ceva.
E doar o inventie a stiristilor astia de la TV.
Dupa logica d-voastra acum e in clasa minus unu?

--------------------
jordan
Trimis: 22 Jan 2013, 11:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 22 Jan 2013, 10:48 PM)

Copilul dvs. repeta grupa mare, iar din 2013-2014 il veti inscrie in clasa pregatitoare!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Jan 2013, 11:55 PM

Utilizator avansat

Revin in septembrie cu rezultatul.
90% il voi inscrie in clasa I.

--------------------
massy
Trimis: 22 Jan 2013, 11:57 PM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 22 Jan 2013, 11:55 PM)

Nu, reveniti maine, dupa ce il duceti la gradinita, cu grupa in care e inscris. smile.gif

--------------------
Mesaj personal
verona
Trimis: 23 Jan 2013, 12:01 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Deci, pana la urma, copilul lui 1q1q1q unde va merge in septembrie?

Nu vreau sa fiu moralizatoare, dar toata nebunia asta s-a produs pt ca o lege, elaborata cam pe genunchi, impusa prin asumare si, deci, si prea putin discutata a tinut mortis sa produca schimbare imediat - initiatorul a tinut mortis sa o aplice pt a nu mai putea fi deturnata. Buna-rea, mergem inainte cu ea!

Absolut orice modificare a vrut inainte ministerul sa faca - de ex cu titularizarea, s-a facut pe centre pilot. Introducerea clasei pregatitoare a fost facuta INAINTE de a fi facut un studiu de impact, de a se elabora toate programele etc. A fost un hei-rup nemaipomenit, un iures (cursuri de pregatire pt invatatori, de zici ca in viata lor nu au mai lucrat cu copii de 6 ani, examene pt a preda acolo, achizitionare de mobilier si grupuri sanitare etc.), asa ca, acum, si un mare fiasco de s-ar dovedi, nimeni nu ar mai fi de acord sa o scoata...

Nu zic ca e un mare fiasco - Domane fereste! - nepredand la ea, nelucrand la minister, nu am cum sa stiu cum a mers ea in diferite zone si cat de bine a prins.
Principial, continui sa cred ca pregatirea pt scoala e un nonsens - se face in timpul scolii, in clasa I. Daca era aglomerata, problemele veneau mai ales din supra-popularea claselor, nu neaparat din ”tampenia” copiilor.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 23 Jan 2013, 12:26 AM
Mesaj personal
outside4
Trimis: 23 Jan 2013, 12:07 AM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 22 Jan 2013, 10:52 PM)

Copilul dvs. repeta grupa mare, iar din 2013-2014 il veti inscrie in clasa pregatitoare!

Si se termine liceul la peste 20 de ani, sau cum?

1q1q1q, succes, eu tin cu copilul! Clasa I sa fie! cool20.gif

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
verona
Trimis: 23 Jan 2013, 12:07 AM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 22 Jan 2013, 11:52 PM)

Daca clasa pregatitoare este parte din sistemul oficial de invatamant, de ce nu e prima clasa? adica de ce nu se numeste clasa I?
daca ii conduce pe copii la primii pasi in scoala, nu e clasa I? Daca incep literele nu e clasa I?
Cu secole in urma Shakespeare a scris ” Un nume ce-i? - Un trandafir, oricum / Îi spui, exală-același scump parfum!”
Mesaj personal
jordan
Trimis: 23 Jan 2013, 12:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 22 Jan 2013, 10:55 PM)

Asa cum va invitat si colega noastra, va rog si eu sa ne spuneti maine care este numele corect al grupei in care este inscris fiul dvs. daca directorul caminului este un om cinstit!
Mesaj personal
verona
Trimis: 23 Jan 2013, 02:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lillya @ 22 Jan 2013, 08:54 PM)
Eu cred ca l-au mintit educatoarele, sau s-a mintit singur  blink.gif Ce mi-e grupa mare, ce mi-e grupa mare - pregatitoare?!

Apropo: copilul dumeavoastra are la gradinita discipline ca> matematica si explorarea mediului, comunicare in limba romana, dezvoltare personala, educatie pentru societate, arte vizuale si lucru manual, muzica si miscare, educatie fizica si sport, eventual limba straina? Daca da, atunci copilul frecventeaza clasa pregatitoare care din anumite motive a ramas anul acesta ca locatie la gradinita.

Daca acestea sunt disciplinele clasei pregatitoare (nu inteleg de ce, intr-o discutie neprotocolara, tot sar unii in sus ca folosesc sintagma clasa 0), de ce nu este ea clasa I?
Ca asa am invatat sa numaram. De la 1.
Astfel, practic, LEN mareste la 2 ani invatarea literelor. Deci ar fi clasa I si a II-a s.a.m.d. Si dupa 4 ani ar putea trece mai departe.
Revin cu insistenta la intrebarea: de ce e benefica pt un copil fara dificultati de invatare ramanerea 5 ani la un invatator (prin asta se intelege un profesor pt toate materiile). Nu este cam mult?

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 23 Jan 2013, 02:39 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (34) « Primul ... 13 14 [15] 16 17 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved