Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> din noua ...a disparut PRETRANSFERUL
micaelutza
Trimis: 17 Dec 2012, 09:21 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 239
Înscris: 25 May 08


Am vazut ca in noua metodologie a disparut pretransferul.E posibil sa se joace asa cu noi?Sau nu am inteles eu bine?
Mesaj personal
Top
yoko70
Trimis: 17 Dec 2012, 09:23 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 7.688
Înscris: 15 Feb 09


unde i metodologia asta?
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 17 Dec 2012, 09:23 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 15.164
Înscris: 24 Aug 09


A apărut metodologia mobilității?


--------------------
Mesaj personal
Top
yoko70
Trimis: 17 Dec 2012, 09:27 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 7.688
Înscris: 15 Feb 09


nu stie despre ce i vorba...transferul e stabilit prin lege....actele ministerului nu pot anula /reduce/modifica un drept prevazut intr o lege
OUG 21/2012 privind modificarea si completarea Legii educatiei nationale nr. 1/2011. Ordonanta de urgenta nr. 21/2012


. La articolul 252, dupa alineatul (4) se introduc doua noi alineate, alineatele (5) si (6), cu urmatorul cuprins:
"(5) Cadrele didactice titulare in sistemul de invatamant preuniversitar beneficiaza, la cerere, de pretransfer consimtit intre unitatile de invatamant preuniversitar. Pretransferul este etapa de mobilitate a personalului didactic din invatamantul preuniversitar in cadrul careia un cadru didactic titular in sistemul de invatamant preuniversitar, la cererea acestuia, poate trece de la o unitate de invatamant preuniversitar cu personalitate juridica/conexa la o alta unitate de invatamant preuniversitar cu personalitate juridica/conexa, cu pastrarea statutului de cadru didactic in sistemul de invatamant preuniversitar.
(6) Pretransferul se realizeaza in aceeasi localitate, in localitatea in care isi are domiciliul cadrul didactic titular in sistemul de invatamant preuniversitar sau pentru apropiere de domiciliu, conform metodologiei elaborate cu consultarea partenerilor de dialog social si aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului."
Mesaj personal
Top
pattricia
Trimis: 17 Dec 2012, 09:59 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 2.492
Înscris: 5 May 08


Sper sa nu avem surprize. ohmy.gif


--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Top
mag28
Trimis: 18 Dec 2012, 11:21 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 461
Înscris: 12 Sep 07


unde ati vazut noua metodologie?
Mesaj personal
Top
yoko70
Trimis: 18 Dec 2012, 12:27 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 7.688
Înscris: 15 Feb 09


azi e 14 11.2012....deci...maine avem Metodologie smile.gif)

Art. 64 (1) Mișcarea personalului didactic se realizează în conformitate cu prevederile Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare și ale Metodologiei aprobate prin ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului.
(2) Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului se obligă ca, până la data de 15 noiembrie a fiecărui an calendaristic, să aducă la cunoștința celor interesați, prin publicare, ordinul de aprobare a metodologiei privind mișcarea personalului didactic și a calendarului desfășurării acesteia, tematica și condițiile de participare la concurs

Nu ma credeti?smile.gif)) Ce diferenta este intre 15 .11.2012. si 18. 12. 2012? smile.gif))))
Mesaj personal
Top
roset
Trimis: 18 Dec 2012, 05:45 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 9.784
Înscris: 24 Jan 09


Cred ca e doar pentru sindicate! ,,Ceilalți ” n-au nicio problema cu aplicarea ei,asa cum ,,trebuie”! (Nu crezi yoko6666666666? biggrin.gif )
Scuze! sign28.gif


--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
yoko70
Trimis: 18 Dec 2012, 09:49 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 7.688
Înscris: 15 Feb 09


QUOTE (roset @ 18 Dec 2012, 05:45 PM)
Cred ca e doar pentru sindicate! ,,Ceilalți ” n-au nicio problema cu aplicarea ei,asa cum ,,trebuie”! (Nu crezi yoko6666666666? biggrin.gif )
Scuze! sign28.gif

sindicatul e o treaba tare:)
Mesaj personal
Top
mag28
Trimis: 21 Dec 2012, 09:45 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 461
Înscris: 12 Sep 07


A aparut o noua ordonanta de urgenta. Nu e nimic precizat ca a disparut pretransferul. Asa ca eu inteleg ca pretransferul este inca in vigoare (desi nu a aparut inca metodologia).
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 22 Dec 2012, 12:18 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 15.164
Înscris: 24 Aug 09


Bineînțeles că este în vigoare, din moment ce este prevăzut de lege.

Art. 252
(5) Cadrele didactice titulare în sistemul de învățământ preuniversitar beneficiază, la cerere, de pretransfer consimțit între unitățile de învățământ preuniversitar. Pretransferul este etapa de mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar în cadrul căreia un cadru didactic titular în sistemul de învățământ preuniversitar, la cererea acestuia, poate trece de la o unitate de învățământ preuniversitar cu personalitate juridică/conexă la o altă unitate de învățământ preuniversitar cu personalitate juridică/conexă, cu păstrarea statutului de cadru didactic în sistemul de învățământ preuniversitar.
(6) Pretransferul se realizează în aceeași localitate, în localitatea în care își are domiciliul cadrul didactic titular în sistemul de învățământ preuniversitar sau pentru apropiere de domiciliu, conform metodologiei elaborate cu consultarea partenerilor de dialog social și aprobate prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului.


--------------------
Mesaj personal
Top
smarald7
  Trimis: 22 Dec 2012, 01:37 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 9
Înscris: 9 Apr 12


Pretransferul nu a disparut, exista un proiect de mobilitate pt anul 2013-2014 pe care tocmai l-am citit pe liviumarianpop.blogspot.ro .Acest pretransfer se face pe la sfarsitul lunii martie ,imediat dupa restrangerile de activitate care au sedinta puclica in 12-13 martie (caci seunt pregatite de prin luna februarie aceste restrangeri de activitate). Parca asa am retinut, sper sa nu gresesc. Cel mai bine vizualizati site-ul indicat.
Mesaj personal
Top
micha72a
Trimis: 27 Dec 2012, 05:04 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 29
Înscris: 2 May 06


Daca sunt in concediu crestere copil, am dreptul sa imi depun dosar pentru pretransfer?
Mesaj personal
Top
raducu1y5
Trimis: 27 Dec 2012, 05:25 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 683
Înscris: 3 Sep 12


QUOTE (micha72a @ 27 Dec 2012, 05:04 PM)
Daca sunt in concediu crestere copil, am dreptul sa imi depun dosar pentru pretransfer?

Da.


--------------------
Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine.
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved