Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> reevaluarea mijloacelor fixe
marusca
Trimis: 20 Dec 2012, 08:38 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Anul acesta cf normelor metaodologice din 2008 se face reevaluarea mij fixe. Intrebarea e daca au mai aparut si alte norme? Si cine face aceasta evaluare? Pesemne ca tot contabilul scolii, cu toate ca nu intra in atributiile lui sa faca acest lucru. Dar cum noi suntem multifunctionali....spor la treaba!
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
mirecraciun
Trimis: 23 Dec 2012, 05:56 PM

Utilizator avansat

Nu s-au schimbat normele, reevaluarea se face de catre o comisie numita de director sau de catre o firma specializata, asta daca aveti buget.

Atasez model.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 789 )
Fișier atașat  REEVALUARE_CCD_2010.rar
Mesaj personalYahooMSN
marusca
Trimis: 30 Dec 2012, 11:13 AM

Utilizator avansat

Te rog sa imi spui si inregistrarile contabile. E prima data cand fac reevaluare si nu sunt sigura pe inregistrari.
marusca
Trimis: 3 Jan 2013, 11:57 AM

Utilizator avansat

Asa am gasit inregistrarile facute de contabila care a fost inaintea mea in anul 2008 si as vrea sa stiu daca este bine:

105- 117 sume coloana 12 anexa (Diferente din reevaluare de inregistrat in contabilitate la data reevaluarii aferente duratei normale de functionare ramase)

Aici nu inteleg ...de ce a creditat contul 117?????????

105- 2814,2813,2811 - sume colana 11(Diferente din reevaluare de inregistrat in contabilitate la data reevaluarii aferente duratei normale de functionare consumate)

213,211,214,- 105 sume colana 10(Diferente din reevaluare de inregistrat in contabilitate la data reevaluarii)
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 02:34 PM

Utilizator avansat

Operațiunile contabile privind rezervele din reevaluare

1. Înregistrarea în contabiliate a operațiunii privind creșterea față de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea imobilizărilor corporale, dacă nu a existat o descreștere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă imobilizărilor corporale reevaluate, în baza documentelor justificative:
%211. Terenuri și amenajări de terenuri/ analitic distinct
212. Construcții/ analitic distinct
213. Instalații tehnice, mijloace de transport, animale și plantații/ analitic distinct
214. Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale/ analitic distinct
= 105. Rezerve din reevaluare/ analitic distinct
2. Înregistrarea în contabiliate a operațiunii privind capitalizarea surplusului din reevaluare, prin transferul direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câștig realizat, respectiv la scoaterea din evidență a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate, în baza documentelor justificative:
105. Rezerve din reevaluare/ analitic distinct = 1065. Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare/ analitic distinct
3. Înregistrarea în contabiliate a operațiunii privind descreșterile față de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea ulterioară a imobilizărilor corporale, în baza documentelor justificative:
105. Rezerve din reevaluare/ analitic distinct = %211. Terenuri și amenajări de terenuri/ analitic distinct
213. Instalații tehnice, mijloace de transport, animale și plantații/ analitic distinct
214. Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecție a valorilor umane și materiale și alte active corporale/ analitic distinct
4. Înregistrarea în contabiliate a operațiunii privind ajustarea amortizării cumulate înregistrate până la data reevaluării imobilizării corporale, în cazul în care reevaluarea se efectuează prin aplicarea unui indice, în baza documentelor justificative:
105. Rezerve din reevaluare/ analitic distinct = 281. Amortizări privind imobilizările corporale/ analitic distinct

ct 117 nu ar trebui sa se foloseasca
Mesaj personal
Seb22
Trimis: 3 Jan 2013, 03:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cameliabianca @ 3 Jan 2013, 02:34 PM)
Operațiunile contabile privind rezervele din reevaluare

1. Înregistrarea în contabiliate a operațiunii privind creșterea față de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea imobilizărilor corporale, dacă nu a existat o descreștere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă imobilizărilor corporale reevaluate, în baza documentelor justificative:
%211. Terenuri și amenajări de terenuri/ analitic distinct
= 105. Rezerve din reevaluare/ analitic distinct
2. Înregistrarea în contabiliate a operațiunii privind capitalizarea surplusului din reevaluare, prin transferul direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câștig realizat, respectiv la scoaterea din evidență a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate, în baza documentelor justificative:
105. Rezerve din reevaluare/ analitic distinct = 1065. Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare/ analitic distinct
3. Înregistrarea în contabiliate a operațiunii privind descreșterile față de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea ulterioară a imobilizărilor corporale, în baza documentelor justificative:
105. Rezerve din reevaluare/ analitic distinct = %211. Terenuri și amenajări de terenuri/ analitic distinct
4. Înregistrarea în contabiliate a operațiunii privind ajustarea amortizării cumulate înregistrate până la data reevaluării imobilizării corporale, în cazul în care reevaluarea se efectuează prin aplicarea unui indice, în baza documentelor justificative:
105. Rezerve din reevaluare/ analitic distinct = 281. Amortizări privind imobilizările corporale/ analitic distinct

ct 117 nu ar trebui sa se foloseasca

Se foloseste si 117....cititi Ordin 3471/2008.
Mesaj personalTrimite email
Seb22
  Trimis: 3 Jan 2013, 04:24 PM

Utilizator avansat

Ati dat un copy-paste de aici: http://legestart.ro/monografia-contabila-p...din-reevaluare/ , omitand faptul ca este vorba de reglementari contabile conform OMFP 3055/2009. OMFP 3055/2009 nu se aplica de catre institutiile publice, acestea trebuind sa respecte OMFP 1917/2005, iar pentru reevaluare existand, cum am mai spus si dealtfel si postat la "Legislatie", OMFP 3471/2008.

cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 04:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Seb22 @ 3 Jan 2013, 04:24 PM)
Ati dat un copy-paste de aici: http://legestart.ro/monografia-contabila-p...din-reevaluare/ , omitand faptul ca este vorba de reglementari contabile conform OMFP 3055/2009. OMFP 3055/2009 nu se aplica de catre institutiile publice, acestea trebuind sa respecte OMFP 1917/2005, iar pentru reevaluare existand, cum am mai spus si dealtfel si postat la "Legislatie", OMFP 3471/2008.

Bag de seama, ca, ori de cate ori postez si eu cate ceva, cineva vrea sa ma contrazica, sunt deschisa oricand..., am rescunoscut si greselile pe care uneori le-am facut... spre deosebiere de alti useri. Atasez si inregistrarile contabile, efectuate in programul meu de contabilitate cu ocazia reevelauarii, de aceea am afirmat ca nu se foloseste ct 117, poate am gresit, imi cer scuze. Domana, ruga de mult o monografie contabila, de ce nu ati facut-o pana acum?
Intentiile mele au fost dintrre cele mai bune... dar se pare ca nu intodeauna sunt luate ca atare.... Imi cer scuze inca odata pt faptul ca am omis unele aspecte pe care se pare ca dvs le cunoasteti farte bine

Acest mesaj a fost modificat de către cameliabianca la data 3 Jan 2013, 04:58 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 369 )
Fișier atașat  nc_reevaluare.doc
Mesaj personal
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 04:47 PM

Utilizator avansat

Si pag 2

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 311 )
Fișier atașat  nc_reevaluare_2.doc
Mesaj personal
Seb22
Trimis: 3 Jan 2013, 05:10 PM

Utilizator avansat

Nu are nimeni nimic cu dvs
Ideea este ca doamna putea sa studieze un pic ordinul respectiv.
In alta ordine de idei, in inregistrarile dvs, daca imobilizarile respective fac parte din domeniul privat cu adevarat, nu ar trebui sa folosititi cont 104?!?
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Seb22 @ 3 Jan 2013, 05:10 PM)
In alta ordine de idei, in inregistrarile dvs, daca imobilizarile respective fac parte din domeniul privat cu adevarat, nu ar trebui sa folosititi cont 104?!?

si totusi, nu ati postat o monografie.... fie si ea gresit sutdiata...
Mesaj personal
Seb22
Trimis: 3 Jan 2013, 05:24 PM

Utilizator avansat

Cand spun ca doamna poate studia ordinul, nu intentionez sa fiu obraznic, ci doar vreau sa spun ca exista situatii reglementate si superreglementate, unde sunt descrise inregistrarile contabile ce trebuie facute, deci nu ar trebui sa puna probleme. Daca cineva intreba pe forum cum se inregistreaza factura la electricitate, dvs sariti sa ajutati sau trimiteti persoana respectiva la studiu?

Ar fi interesant, pentru mine, de exemplu sa vad pareri despre inregistrarea utilitatilor refacturate catre chiriasi, caz in care am vazut cateva variante, fiecare cu neajunsurile ei.
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cameliabianca @ 3 Jan 2013, 05:19 PM)

Din pacate suntem un judet, in care domaniul public este inregistrat la institutiile de inv, dvs aveti dreptate, dar , noi nu folosim ct 104, dat fiind faptul ca, cladirile sunt inrergistrate in contabilittaea proprie a institutiilor de inv. (caz atipic, legislatiei)
Mesaj personal
Seb22
Trimis: 3 Jan 2013, 05:25 PM

Utilizator avansat

Repet, aveti tot ce doriti in ordinul mentionat.... chiar are sens?... va rog postati dvs monografia platii unui furnizor:)

Acest mesaj a fost modificat de către Seb22 la data 3 Jan 2013, 05:26 PM
Seb22
Trimis: 3 Jan 2013, 05:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cameliabianca @ 3 Jan 2013, 05:24 PM)

Din pacate suntem un judet, in care domaniul public este inregistrat la institutiile de inv, dvs aveti dreptate, dar , noi nu folosim ct 104, dat fiind faptul ca, cladirile sunt inrergistrate in contabilittaea proprie a institutiilor de inv. (caz atipic, legislatiei)

Sincer sa fiu si eu sunt dintr-un judet de acelasi gen, inregistrarile mele sunt la fel ca ale dvs, numai ca la explicatii nu trec "domeniul privat"
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Seb22 @ 3 Jan 2013, 05:24 PM)

Ar fi interesant, pentru mine, de exemplu sa vad pareri despre inregistrarea utilitatilor refacturate catre chiriasi, caz in care am vazut cateva variante, fiecare cu neajunsurile ei.

inainte de a va raspunde, as dori sa vad si variantele la care faceti referire...
(bineinteles ca. nu voi considera raspunsul mau ca fiind cel mai potrivit, dar... inainte de toate... trebuie sa expuneti si abia apoi...., reversul.... expunerii
Mesaj personal
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cameliabianca @ 3 Jan 2013, 05:28 PM)
[QUOTE=Seb22,3 Jan 2013, 05:24 PM]

inregistrarea utilitatilor refacturate catre chiriasi,

un indiciu pt dvs... de unde au plecat banii pt utilitati... tot acolo se vor intoarce... cf principiului " se urmeaza sursa...."
Mesaj personal
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Seb22 @ 3 Jan 2013, 05:28 PM)

Sincer sa fiu si eu sunt dintr-un judet de acelasi gen, inregistrarile mele sunt la fel ca ale dvs, numai ca la explicatii nu trec "domeniul privat"

Voi lua legatura cu furnizorul programului de contabilitate, din pactae, explicatiile la aceata NC nu le pot modifica, sunt generate automat.
Multumesc
Mesaj personal
Seb22
Trimis: 3 Jan 2013, 05:33 PM

Utilizator avansat

cateva cerinte pt dvs: sa nu diminuati furnizorii, sa existe inregistrari pe 4611 pt ca se emit facturi, si vreau sa am o situatie clienti/debitori, credeti ca incasarea in 770 era problema?
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Seb22 @ 3 Jan 2013, 05:33 PM)
cateva cerinte pt dvs: sa nu diminuati furnizorii, sa existe inregistrari pe 4611 pt ca se emit facturi, si vreau sa am o situatie clienti/debitori, credeti ca incasarea in 770 era problema?

nu are nici o legatura, furnizorul, nu imi va creea costuri suplimentare pt aceasta "cerinta"
Mesaj personal
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Seb22 @ 3 Jan 2013, 05:25 PM)

Repet, aveti tot ce doriti in ordinul mentionat.... chiar are sens?... va rog postati dvs monografia platii unui furnizor:)

Dvs, ati intervenit cu postari , la ceva ceea ce, cineva a dat cu "copy paste"
Mesaj personal
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:46 PM

Utilizator avansat

poate ca nu am inteles exact ceea ce 'expuneti dvs", scuze.....dar principiul ramane acelasi.... " de unde au plecat banii... tot acolo trbuie sa se intoarca..."
Mesaj personal
Seb22
Trimis: 3 Jan 2013, 05:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cameliabianca @ 3 Jan 2013, 05:46 PM)

poate ca nu am inteles exact ceea ce 'expuneti dvs", scuze.....dar principiul ramane acelasi.... " de unde au plecat banii... tot acolo trbuie sa se intoarca..."

bine, dar creanta nu se inregistreaza?
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 05:59 PM

Utilizator avansat

Oricum, toata stima pt dvs, daca aceasta are importanta.... (laude din partea unei necunoscute) din ceea ce am vazut pana acum postat de dvs, au fost, la obiect si documentate.....
Mesaj personal
cameliabianca
Trimis: 3 Jan 2013, 06:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Seb22 @ 3 Jan 2013, 05:49 PM)

bine, dar creanta nu se inregistreaza?

se inregistreaza , bineinteles....dar astept expunerea....
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved