Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Am scazut nota la purtare unui elev recalcitrant. Parintii ma ameninta.Ce trebuie sa fac?, Cum ne putem apara impotriva parintilor care ne ameninta?
romanaurel
Trimis: 27 Dec 2012, 08:47 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Iata care este problema: in Consiliul profesoral s-a propus scaderea notei la purtare unui elev pentru abateri repetate. Fiind diriginte am procedat la scaderea notei la purtare la 9. Acum parintii m-au amenintat telefonic ca vor face contestatie la Inspectorat Scolar Judetean si mi s-a spus ca nu voi mai lucra mult timp la acea scoala. Ce pot face legal? Cum ma pot apara? Nu m-am mai confruntat niciodata cu a astfel de problema. De mentionat ca elevul respectiv m-a injurat si asta nu este singura abatere.
Va multumesc!
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 27 Dec 2012, 08:53 PM

Utilizator avansat

Sa ii scadeti nota la 7.
Pentru abateri repetate se putea scade si mai mult.

Pe viitor sa faceti proces-verbal cu abaterile constatate, ii dati numar de ordine si la sfarsitul semestrului scoateti catastiful cu abateri si ii scadeti nota fara nici o teama.
In plus la fiecare abatere trimiteti raportul si parintilor cu semnatura directorului, cu stampila scolii si cu propunerile de scadere a notei la purtare.
In felul acesta ,,il veti imblanzi" pe educabil si va veti acoperi de hartii in incercarea de discreditare a dumneavoastra in fata ISJ sau a nu stiu cui facuta de acesti parinti.

P.S.
Este un semn bun ca parintii se intereseaza de media la purtarea a odraslei lor.
Pe acesti parinti ii puteti angrena mai usor in educatia odraslei lor.

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Dec 2012, 09:03 PM

Utilizator avansat

Eu zic să îi încurajezi pe părinții ăia să meargă cu jalba la Inspectorat. Dacă înregistrezi discuția și suprinzi și amenințărle, cu atât mai bine!
Altfel, dirigintele este obligat să se supună deciziilor din CP, există un proces verbal care poate verifica totul și nimeni nu are ce să-ți facă nici dacă ai fi decis doar tu scăderea notei la purtare.
Sfatul meu este să îți păstezi calmul și fermitatea. Nu te implica în discuții și justificări nenecesare cu persoane care discută de pe poziții vizând intimidarea interlocutorului.

Baftă!

edit: dacă ai martori care au fost prezenți la discuție. îi poți reclama la poliție pentru amenințări.

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 27 Dec 2012, 09:06 PM
Mesaj personal
larisza
Trimis: 27 Dec 2012, 09:05 PM

Utilizator
**

Nu cred că aveți de ce să vă îngrijorați dacă decizia a fost luată în consiliul profesoral .

Pentru că amenințarea a fost una telefonică puteți depune plângere la poliție, iar aceștia vor solicita operatorului de telefonie mobilă convorbirea, aceasta constituie o probă foarte importantă și greu de combătut. Puteți cere cu ușurință daune morale.
Mesaj personal
indru
Trimis: 27 Dec 2012, 09:31 PM

Mentor

QUOTE (romanaurel @ 27 Dec 2012, 08:47 PM)
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Iata care este problema: in Consiliul profesoral s-a propus scaderea notei la purtare unui elev pentru abateri repetate. Fiind diriginte am procedat la scaderea notei la purtare la 9. Acum parintii m-au amenintat telefonic ca vor face contestatie la Inspectorat Scolar Judetean si mi s-a spus ca nu voi mai lucra mult timp la acea scoala. Ce pot face legal? Cum ma pot apara? Nu m-am mai confruntat niciodata cu a astfel de problema. De mentionat ca elevul respectiv m-a injurat si asta nu este singura abatere.
Va multumesc!

Din pacate, asemenea parinti vom intalni tot mai des pe holurile scolilor noastre. Este generatia de parveniti de dupa '90, cei care isi duceau odraslele la "gradi" cu jeep-ul, cei care, pentru ca abia invatasera sa se semneze, o faceau praf pe educatoare la fiecare incercare a acesteia de a le educa plodul. Sunt aceia care au impamantenit "sistemul plaselor", cu largul nostru acord, pe la scolile generale, doar pentru ca "micul geniu neinteles" sa acceada la licee cu staif...

Din pacate, insa, acesti parveniti, tocmai pentru ca s-au descurcat prin paienjenisul de legi care le-a favorizat parvenistismul, nu se impiedica de un mizilic, atat de simplu si clar scris, precum ROFUIP.

De aceea, cu toata dreptatea pe care STIU ca o aveti, daca nu ati respectat:

art. 28 (i), art. 40 (d, q), art. 42 (a, e, m, o, q), art. 45, art.112, art. 118 - 131, art. 133 din ROFUIP,

parintii, daca reclama, au castig de cauza. Nu uitati ca nota 9 la purtare nu se propune de catre CP. In plus, sanctiunile sunt altele, acelea se dau si pot si insotite de scaderea notei la purtare. Asa cum reiese din articolele de mai sus.

Daca parintii aceia continua sa va agreseze, incercati, asa cum vi s-a sugerat, sa demonstrati asta, legal. Presupun ca aveti un sindicat si ca acel sindicat plateste un consultant juridic.

--------------------
Voi, grecilor, sunteti vesnic copii

Carthaginem esse delendam (in traducere aproximativa, LEN trebuie abrogata)
Mesaj personal
ALINA CATALINA
Trimis: 27 Dec 2012, 09:32 PM

Utilizator avansat

Stai linistita, nu au ce sa iti faca. Daca i-ai fi scazut nota sub 7, atunci trebuia sa dai cu subsemnatul.In semestrul urmator, trimite-le parintilor placinte acasa, prin posta, invita-i la sedinte si consemneaza in procesul verbal abaterile elevului. Eu sunt satula de plangerile si amenintarile parintilor vesnic nemultumiti si cu toate acestea nu m-a dat nimeni afara din scoala.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Dec 2012, 09:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (larisza @ 27 Dec 2012, 09:05 PM)
Nu cred că aveți de ce să vă îngrijorați dacă decizia a fost luată în consiliul profesoral .

Pentru că amenințarea a fost una telefonică puteți depune plângere la poliție, iar aceștia vor solicita operatorului de telefonie mobilă convorbirea, aceasta constituie o probă foarte importantă și greu de combătut. Puteți cere cu ușurință daune morale.

blink.gif
Poliția nu poate cere nimic operatorului, dacă nu are mandat de la judecătorie. Ca să aibă mandat e necesar ca plângerea penală depusă la poliție să fie soluționată cu începerea urmăririi penale. Or, asta nu se va întâmpla dacă cel care depune plângerea nu poate demonstra că a fost amenințat și care a fost natura acestor amenițări.
Daune morale nu poți cere la poliție, ci într-un proces!

Nu vă faceți iluzii, nu sunteți în filmele americane!
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Dec 2012, 09:46 PM

Utilizator avansat

Nu uitati ca nota 9 la purtare nu se propune de catre CP

Dacă un diriginte îi dă 10 la purtare unui elev și eu consider că e prea mult, nu pot cere în CP diminuarea notei?
Mesaj personal
indru
Trimis: 27 Dec 2012, 09:48 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 27 Dec 2012, 09:46 PM)

Dacă un diriginte îi dă 10 la purtare unui elev și eu consider că e prea mult, nu pot cere în CP diminuarea notei?

Nu. Am scos niste articole din ROFUIP. De ce nu le cititi?

--------------------

Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Dec 2012, 09:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (indru @ 27 Dec 2012, 09:48 PM)
QUOTE (a. mihai @ 27 Dec 2012, 09:46 PM)

Nu. Am scos niste articole din ROFUIP. De ce nu le cititi?

pentru că nu ai ... scos niciun articol. acolo sunt doar niște numere.
Mesaj personal
indru
Trimis: 27 Dec 2012, 09:56 PM

Mentor

Ok, ai dreptate, poti cere CP ce vrei.

--------------------

Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Dec 2012, 10:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (indru @ 27 Dec 2012, 09:56 PM)

Ok, ai dreptate, poti cere CP ce vrei.

habar nu am despre ce dreptate vorbești. am pus o întrebare, n-am făcut nicio afirmație.
în loc să te aricești complet nepotrivit, ai fi putut pune pe forum conținutul acelor articole. îți spuneam doar că simpla lor enumerare nu mă ajută cu nimic.

altfel, de ani de zile atrag atenția anumitor colegi care-s foarte darnici cu notele la purtare și nu o dată am avut câștig de cauză, mai ales atunci când am avut susținerea profesorilor care predau la clasa respectivă.
Mesaj personal
indru
Trimis: 27 Dec 2012, 10:06 PM

Mentor

Uite link-ul asta. Dupa ce il deschizi, apasa cu aratatorul mainii stangi tasta CTRL si mentine apasat. Cu aratatorul mainii drepte apasa tasta F. In coltul din dreapta, sus, o sa apara un dreptunghi. Acolo poti sa tastezi ce cauti, de exemplu, art.42.

--------------------

Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Dec 2012, 10:20 PM

Utilizator avansat

mulțămescu-ți. smile.gif
Mesaj personal
indru
Trimis: 27 Dec 2012, 10:21 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 27 Dec 2012, 10:20 PM)
mulțămescu-ți. smile.gif

Cu placere smile.gif

--------------------

Mesaj personal
romanaurel
Trimis: 27 Dec 2012, 10:25 PM

Utilizator
**

Va multumesc pentru receptivitatea cu care ati tratat acest subiect si pentru indrumari.Va mai rog sa-mi spuneti la ce repercursiuni sa ma astept din partea Inspectoratului in cazul in care acesta da dreptate parintilor?
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 27 Dec 2012, 10:29 PM

Mentor

QUOTE (indru @ 27 Dec 2012, 10:06 PM)
Uite link-ul asta. Dupa ce il deschizi, apasa cu aratatorul mainii stangi tasta CTRL si mentine apasat. Cu aratatorul mainii drepte apasa tasta F. In coltul din dreapta, sus, o sa apara un dreptunghi. Acolo poti sa tastezi ce cauti, de exemplu, art.42.

laugh.gif cool20.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personal
massy
Trimis: 27 Dec 2012, 10:59 PM

Mentor

QUOTE (romanaurel @ 27 Dec 2012, 10:25 PM)
Va multumesc pentru receptivitatea cu care ati tratat acest subiect si pentru indrumari.Va mai rog sa-mi spuneti la ce repercursiuni sa ma astept din partea Inspectoratului in cazul in care acesta da dreptate parintilor?

Ma bucur ca l-ati preluat!! sign28.gif

Folositi-l cu incredere si fara retinere de cate ori vorbiti de director, isj sau minister. cool20.gif happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 27 Dec 2012, 10:59 PM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
max 24
Trimis: 27 Dec 2012, 11:00 PM

Utilizator avansat

Vai, dar nu mai fiti asa fricos si nu va mai speriati de o amenintare de 2 bani. Din ce spuneti, aveti dreptate 100%. Nu au cum sa existe probleme.
Daca mai suna parintii, spuneti-le ca pot sa va reclame oriunde si nu va temeti, deoarece nu ati gresit cu nimic. Asa, la cacealma, dati-le si adresa inspectoratului, in caz ca n-o stiu. smile.gif
Din cate vad, e o boala generala in sistem, multi incep sa tremure daca parintele ameninta cu reclamatii.

Acest mesaj a fost modificat de către max 24 la data 27 Dec 2012, 11:04 PM
Mesaj personal
dora^
Trimis: 28 Dec 2012, 10:53 AM

Mentor

QUOTE (max 24 @ 27 Dec 2012, 10:00 PM)

Vai, dar nu mai fiti asa fricos si nu va mai speriati de o amenintare de 2 bani. Din ce spuneti, aveti dreptate 100%. Nu au cum sa existe probleme.
Daca mai suna parintii, spuneti-le ca pot sa va reclame oriunde si nu va temeti, deoarece nu ati gresit cu nimic. Asa, la cacealma, dati-le si adresa inspectoratului, in caz ca n-o stiu. smile.gif
Din cate vad, e o boala generala in sistem, multi incep sa tremure daca parintele ameninta cu reclamatii.

laugh.gif cool20.gif

Corect, spuneți-le să să grăbească să vă reclame, că-s mulți nemulțumiți și s-ar putea să fie coadă la Registratura ISJ!!! smile.gif)

Oricum, dacă se ajunge la reclamații serioase, mai ales cu suport politic, e posibil să vină o brigadă micuță pe la școală, să intre pe la ore, să controleze documentele etc. Adică, să se facă o „anchetă”. wink.gif

--------------------
user posted image

"Femeile sunt creaturi menite să fie iubite, nu înțelese."
Oscar Wilde
Mesaj personal
max 24
Trimis: 28 Dec 2012, 10:57 AM

Utilizator avansat

Sa vina si mama brigazii, cum vin, asa pleaca.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 28 Dec 2012, 11:07 AM

Mentor

QUOTE (max 24 @ 28 Dec 2012, 09:57 AM)
Sa vina si mama brigazii, cum vin, asa pleaca.

Măi, nu-i chiar așa. Uneori, consecințele pot fi serioase, mai ales dacă-și bagă clasa politică vârful cozii. dry.gif

--------------------
user posted image

Oscar Wilde
Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Dec 2012, 11:45 AM

Mentor

De ,,greșelile ” celor de pe la ISJ cine răspunde? biggrin.gif laugh.gif (Ori credeți că sunt curați ca lacrima! N-au mai mâncat usturoi de când au ajuns acolo!) ohmy.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
a. mihai
Trimis: 28 Dec 2012, 01:04 PM

Utilizator avansat

Mă întreb de multă vreme de ce doar părinții umblă cu jalba la Inspectorat iar școlile tac și înghit. Există o lege care îi obligă pe părinți să se intereseze de situația școlară a copiilor. Or, dacă acest lucru nu se întâmplă, ce-ar fi să începem și noi să reclamăm? Fiindcă, dacă există un contract, școala nu e partener cu ea însăși și nu mi se pare deloc corect să fie pedepsiți doar unii care, culmea, se văd obligați să răspundă pentru dezinteresul tuturor.
Sunt pro ideea lui Pricopie de a suspenda alocațiile și chiar de a amenda părinții. În școlile din alte țări părintele e chemat de la serviciu dacă plodul lui s-a bătut cu altul în curtea școlii și-i făcut de râs!
Mesaj personal
dora^
Trimis: 28 Dec 2012, 01:47 PM

Mentor

Unde reclami?
Cum dovedești că părintele lui X n-a mai luat legătura cu dirigintele de 2 ani (de exemplu)?

--------------------
user posted image

Oscar Wilde
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved