Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (15) « Primul ... 11 12 [13] 14 15  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare conform art.253
costi_52
Trimis: 13 Mar 2013, 12:38 PM

Mentor

Grup: Members

Există vreun județ în care astfel de mențiuni să nu apară?

--------------------
Mesaj personal
dny20
Trimis: 13 Mar 2013, 12:43 PM

Utilizator
**

Sunt foarte multe judete in care aceasta mentiune nu apare.Apare in special in Bucuresti.In rest desi postul e propus ptr titul cu art 253 in dreptul sau nu apare nimic.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Mar 2013, 12:52 PM

Mentor

În mod normal, această mențiune nu ar trebui să apară. Oficial, la această dată nu pot exista propuneri de titularizare în baza art. 253, din moment ce perioada depunerii cererilor este 15-17 aprilie.

--------------------
Mesaj personal
dny20
Trimis: 13 Mar 2013, 12:58 PM

Utilizator
**

Insa cineva care vrea postul la pretransfer e posibil sa nu mearga sa isi depuna dosar pentru a nu fi refuzat ( daca postul apare ca fiind propus ptr titul art 253)! Oare de ce nu se respecta aceasi lege in toata tara?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Mar 2013, 01:25 PM

Mentor

Deocamdată, suntem în etapa restrângerilor de activitate. Lista posturilor pentru pretransfer se publică pe 29 martie.

--------------------
Mesaj personal
Ledanna
Trimis: 13 Mar 2013, 07:09 PM

Utilizator avansat

Si un model de cerere reactualizat si pentru anul 2012 unde gasim?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Mar 2013, 07:24 PM

Mentor

În anexa la OMEN nr. 3271/2013

--------------------
Mesaj personal
lillya
Trimis: 13 Mar 2013, 11:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dny20 @ 13 Mar 2013, 12:58 PM)
Insa cineva care vrea postul la pretransfer e posibil sa nu mearga sa isi depuna dosar pentru a nu fi refuzat ( daca postul apare ca fiind propus ptr titul art 253)! Oare de ce nu se respecta aceasi lege in toata tara?

blink.gif Nu inteleg cum vine asta: nu-mi depun dosar, ca sa nu fiu refuzat?!? biggrin.gif
Suntem adulti, totusi! Cum putem sa obtinem ceva daca nu cerem?
Depuneti, dragi colegi, dosare la TOATE scolile care au un post ce v-ar conveni!
Da, sunt niste bani care trebuie investiti in xeroxuri, dar sa ziceti mersi ca nu trebuie legalizate actele din dosarele ce trebuie depuse la scoli! Atunci era buba mare! Mai sunt niste directori cu care trebuie vorbit frumos ca sa va semneze/stampileze niste gramezi de acte conform cu originalul, dar asta e! Pentru asta primesc indemnizatie. biggrin.gif Daca nu le convine, sa-i puna pe altii sa semneze pentru ei.

Nu v-ati da cu capul de pereti sa aflati ca la scoala X a luat post un coleg cu punctaj mai mic? Iar d-voastra nu ati luat postul... pt ca nu v-ati depus dosar? ph34r.gif Ganditi-va ce simt colegii care au dat concurs anul trecut si nu au obtinut post, pentru ca s-au inscris in centrul nepotrivit. Macar ei nu au avut incotro, caci au fost obligati sa aleaga un centru... dar la pretransfer nu te obliga nimeni sa alegi o scoala...
Mesaj personal
Ledanna
Trimis: 27 Mar 2013, 05:11 PM

Utilizator avansat

Acestea sunt actele care trebuiesc puse la dosarul pentru solicitarea titularizarii, conform listei din cerere:

1) Copie de pe decizia de repartizare pe postul didactic de la unitatea/unitățile de învățământ la care funcționez ca angajat cu contract individual de perioadă determinată în anul școlar 2012-2013
2) Copie de pe buletinul/carte de identitate din care să reiasă domiciliu
3) Acte doveditoare în situația schimbării numelui (dacă este cazul)
4) Copii legalizate de pe actele de studii (inclusiv foaia matricolă)
5) Copii de pe certificatele de grade didactice dobândite, respectiv avize și atestate
6) Adeverințe privind calificativele acordate pentru anii școlari 2010/2011 și 2011/2012, respectiv calificativul parțial pentru anul școlar 2012-2013 (conform fișei de evaluare)
7) Fișa/fișele de evaluare a activității metodice și științifice la nivel de școală, județ, național, însoțită de documentele justificative
8) Copii ale programelor școlare elaborate și aprobate, ale coperților manualelor școlare, ghidurilor și cărților, ale studiilor și articolelor publicate, documentele prin care s-au omologat materialele didactice
9) Copii ale adeverințelor/diplomelor din care reiese participarea la activități desfășurate în cadrul programelor de reformă coordonate de Ministerul Educației Naționale și/sau participarea la activități desfășurate în cadrul programelor de formare continuă
10) Adeverința de vechime în învățământ
11) Documentele care să ateste punctajul acordat, eventual pentru criteriile social-umanitare
12) Acordul Ministerul Educației Naționale, inspectoratului școlar, întreprinderii de întrerupere a activității (dacă este cazul)
13) Copie de pe carnetul de muncă și/sau copia filei corespunzătoare din registrul general de evidență a salariaților
14) Avizul medical din care să rezulte că sunt apt(ă) pentru a preda în învățământ.

As avea cateva intrebari legate de acestea, daca ar putea sa ma lamureasca cineva, va rog!

Dosarul trebuie depus odata cu cererea in perioada 15-17 aprilie?

Legalizarea actelor de studii nu s-ar putea face in scoala dupa originale, "conform cu originalul"?

Fisele de evaluare de la punctul 7) le primim din scoala in care functionam in prezent? In ce ar consta acele acte doveditoare?

Nu inteleg la punctul 11) la ce fel de documente se refera si ce presupun aceste criterii social umanitare care trbuiesc punctate si unde anume trebuiesc punctate, si de la ce scoala pot sa le iau (de la cea la care sunt angajata in prezent?).

Daca am de pus dosare la 3 scoli, cum fac cu avizul medical, sunt valabile copiile dupa original?

Mesaj personal
CristinaPaun
Trimis: 28 Mar 2013, 12:50 PM

Utilizator
**

14) Avizul medical din care să rezulte că sunt apt(ă) pentru a preda în învățământ.

De unde obtin acest aviz ????
Sunt sigura ca mi-a trebuit si ladosarul de titularizare dar nu mai stiu de unde l-am luat
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 28 Mar 2013, 02:04 PM

Mentor

De la un cabinet de medicina muncii.

--------------------
Mesaj personal
CristinaPaun
Trimis: 28 Mar 2013, 03:42 PM

Utilizator
**

multumesc mult de raspuns
Mesaj personal
am_ry
Trimis: 28 Mar 2013, 05:33 PM

Utilizator avansat

pt titularizare cu art 253 se depune dosar doar la scoala unde ai primit repartitia sau poti sa depui si la alte scoli din acelasi centru sau din alte centre?

ce e cu punctajul din aceaa fisa de inscriere? trebuie sa ai un anumit punctaj ca sa te poti titulariza sau cum e?
multumesc mult!
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 28 Mar 2013, 06:04 PM

Mentor

QUOTE (am_ry @ 28 Mar 2013, 04:33 PM)
pt titularizare cu art 253 se depune dosar doar la scoala unde ai primit repartitia sau poti sa depui si la alte scoli din acelasi centru sau din alte centre?

ce e cu punctajul din aceaa fisa de inscriere? trebuie sa ai un anumit punctaj ca sa te poti titulariza sau cum e?
multumesc mult!

Titularizarea se poate face doar pe postul obținut în ședință publică.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
am_ry
Trimis: 28 Mar 2013, 08:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amethyst @ 28 Mar 2013, 06:04 PM)

multumesc mult!

pai atunci de ce trebuie punctaj? si de ce altii depun mai multe dosare??
Mesaj personal
Ledanna
Trimis: 28 Mar 2013, 09:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (am_ry @ 28 Mar 2013, 08:03 PM)
QUOTE (amethyst @ 28 Mar 2013, 06:04 PM)

multumesc mult!

pai atunci de ce trebuie punctaj? si de ce altii depun mai multe dosare??

Pentru ca au postul format la mai multe scoli.
Mesaj personal
Ledanna
Trimis: 28 Mar 2013, 09:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ledanna @ 27 Mar 2013, 05:11 PM)
Acestea sunt actele care trebuiesc puse la dosarul pentru solicitarea titularizarii, conform listei din cerere:

1) Copie de pe decizia de repartizare pe postul didactic de la unitatea/unitățile de învățământ la care funcționez ca angajat cu contract individual de perioadă determinată în anul școlar 2012-2013
2) Copie de pe buletinul/carte de identitate din care să reiasă domiciliu
3) Acte doveditoare în situația schimbării numelui (dacă este cazul)
4) Copii legalizate de pe actele de studii (inclusiv foaia matricolă)
5) Copii de pe certificatele de grade didactice dobândite, respectiv avize și atestate
6) Adeverințe privind calificativele acordate pentru anii școlari 2010/2011 și 2011/2012, respectiv calificativul parțial pentru anul școlar 2012-2013 (conform fișei de evaluare)
7) Fișa/fișele de evaluare a activității metodice și științifice la nivel de școală, județ, național, însoțită de documentele justificative
8) Copii ale programelor școlare elaborate și aprobate, ale coperților manualelor școlare, ghidurilor și cărților, ale studiilor și articolelor publicate, documentele prin care s-au omologat materialele didactice
9) Copii ale adeverințelor/diplomelor din care reiese participarea la activități desfășurate în cadrul programelor de reformă coordonate de Ministerul Educației Naționale și/sau participarea la activități desfășurate în cadrul programelor de formare continuă
10) Adeverința de vechime în învățământ
11) Documentele care să ateste punctajul acordat, eventual pentru criteriile social-umanitare
12) Acordul Ministerul Educației Naționale, inspectoratului școlar, întreprinderii de întrerupere a activității (dacă este cazul)
13) Copie de pe carnetul de muncă și/sau copia filei corespunzătoare din registrul general de evidență a salariaților

As avea cateva intrebari legate de acestea, daca ar putea sa ma lamureasca cineva, va rog!

Dosarul trebuie depus odata cu cererea in perioada 15-17 aprilie?

Legalizarea actelor de studii nu s-ar putea face in scoala dupa originale, "conform cu originalul"?

Fisele de evaluare de la punctul 7) le primim din scoala in care functionam in prezent? In ce ar consta acele acte doveditoare?

Nu inteleg la punctul 11) la ce fel de documente se refera si ce presupun aceste criterii social umanitare care trbuiesc punctate si unde anume trebuiesc punctate, si de la ce scoala pot sa le iau (de la cea la care sunt angajata in prezent?).

Daca am de pus dosare la 3 scoli, cum fac cu avizul medical, sunt valabile copiile dupa original?

???
Mesaj personal
schiau_ls
Trimis: 29 Mar 2013, 07:35 AM

Utilizator
**

În situația în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice netitulare care îndeplinesc cumulativ condițiile prevăzute la alin. (1), prioritate la ocuparea postului didactic/catedrei are cadrul didactic cu domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra. În situația în care domiciliul nu conduce la departajare, pentru departajare se va lua în calcul nota
Mesaj personal
am_ry
Trimis: 31 Mar 2013, 12:00 AM

Utilizator avansat

QUOTE (schiau_ls @ 29 Mar 2013, 07:35 AM)
În situația în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice netitulare care îndeplinesc cumulativ condițiile prevăzute la alin. (1), prioritate la ocuparea postului didactic/catedrei are cadrul didactic cu domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra. În situația în care domiciliul nu conduce la departajare, pentru departajare se va lua în calcul nota

cum sa fie solicitat postul de mai multe persoane daca doar o persoana e pe acel post si doar pers respectiva se poate tit.?
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 31 Mar 2013, 12:34 AM

Utilizator avansat

Da, se poate sa existe 2 cadre didactice pe aceeasi disciplina intr-o singura scoala.
Iar pt. anul viitor cele 2 posturi au fost scoase cu viabilitate 4 ani, iar celalalt cu viabilitate 1 an. wink.gif

Postul cu viabilitate 4 ani poate fi solicitat de ambele cadre didactice...in vederea tit. cu art. 253 daca ambele cadre didactice au note peste 7. character40.gif
Mesaj personal
Ledanna
Trimis: 1 Apr 2013, 12:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 28 Mar 2013, 02:04 PM)
De la un cabinet de medicina muncii.

Nu se mai ia de la medicul de familie??
Mesaj personal
apacareplange
Trimis: 1 Apr 2013, 07:53 PM

Utilizator avansat

Eu am luat de la medicul de familie.
Mesaj personal
Ledanna
Trimis: 1 Apr 2013, 09:40 PM

Utilizator avansat

Si totusi, exista undeva ceva in legislatie care specifica nr de scoli in care te poti titulariza?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 1 Apr 2013, 09:56 PM

Mentor

Metodologia nu limitează numărul școlilor.

--------------------
Mesaj personal
fely80
Trimis: 2 Apr 2013, 02:06 PM

Utilizator
**

daca postul pe care l-am uat in sedinta publica a fost ocupat in etapa de restrangeri/pretransfer imi pot depune dosarul de titularizare conf. art.253 pe alt post din acelasi centru de examen?
multumesc pentru raspuns!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (15) « Primul ... 11 12 [13] 14 15  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved